Skrandžio skausmas po valgio? Gydytojai paaiškina dažniausias priežastis

digestive issues after meals

Skrandžio skausmas po valgio atsiranda dėl kelių galimų priežasčių. Rūgšties refliuksas atsiranda, kai skrandžio rūgštis patenka atgal į stemplę. Maisto netoleravimas arba alergija sukelia virškinimo sutrikimus vartojant tam tikras medžiagas. IBS sukelia skausmą ir pakitusius tuštinimosi įpročius, kurie dažnai sustiprėja po valgio. Gastritas – tai skrandžio gleivinės uždegimas. Tulžies pūslės problemos paprastai pasireiškia aštriu skausmu po riebaus maisto. Šių bendrų priežasčių supratimas padeda nustatyti tinkamus gydymo metodus.

Rūgšties refliuksas ir GERL: Kai skrandžio rūgštis teka atgal

Nors mėgavimasis maistu turėtų būti maloni patirtis, daugelis žmonių kenčia nuo rūgšties refliukso ir gastroezofaginio refliukso ligos (GERL), kai skrandžio rūgštis grįžta atgal į stemplę.

Šis refliuksas atsiranda, kai apatinis stemplės sfinkteris susilpnėja arba netinkamai atsipalaiduoja, todėl rūgštus skrandžio turinys dirgina stemplės gleivinę. Dažniausiai tai sukelia aštrus maistas, citrusiniai vaisiai, pomidorai, šokoladas, kofeinas ir alkoholis.

Simptomai paprastai būna deginantis krūtinės skausmas (rėmuo), regurgitacija ir diskomfortas viršutinėje pilvo dalyje po valgio. Kai kuriems žmonėms simptomai sustiprėja atsigulus ar pasilenkus. Reguliarus šių simptomų pasireiškimas rodo GERL, dėl kurio reikia kreiptis į gydytoją, kad būtų išvengta komplikacijų, pavyzdžiui, stemplės pažeidimo.

Maisto netoleravimas ir alergija: Jūsų organizmo atmetimo signalai

Maisto netoleravimas ir alergija – tai skirtingos fiziologinės reakcijos, kurios dažnai pasireiškia skrandžio skausmu su valgius tam tikrų maisto produktų. Dėl maisto netoleravimo paprastai sunku virškinti tam tikras medžiagas, pavyzdžiui, laktozę ar glitimą, todėl atsiranda pilvo pūtimas, mėšlungis ir diskomfortas.

Tikros alergijos sukelia imuninės sistemos reakciją, kuri gali svyruoti nuo lengvo virškinimo trakto sutrikimo iki sunkios anafilaksijos. Dažniausiai tai būna pieno produktai, glitimas, kiaušiniai, vėžiagyviai ir riešutai.

Diagnozei nustatyti paprastai reikia laikytis eliminacinės dietos arba atlikti specializuotus tyrimus. Gydymas apima maisto produktų, sukeliančių alergiją, vengimą ir, kai kuriais atvejais, fermentų papildų ar antihistamininių vaistų vartojimą. Tie, kuriems simptomai išlieka, turėtų kreiptis į sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus, kad būtų atmestos galimai rimtos ligos.

Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS): Virškinimo padidėjusio jautrumo supratimas

Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) yra dažnas funkcinis virškinamojo trakto sutrikimas, kuriam būdingas lėtinis pilvo skausmas, pilvo pūtimas ir pakitę žarnyno įpročiai be nustatomų struktūrinių anomalijų.

IBS simptomai paprastai paūmėja pavalgius, o skausmas dažnai pasireiškia per 90 minučių po valgio suvalgymo. Ši liga susijusi su padidėjusiu žarnyno jautrumu įprastiems virškinimo procesams ir su maistu susijusiems dirgikliams. Dažniausiai pasitaikantys sunkinantys veiksniai yra daug FODMAP turinčių maisto produktų, stresas ir nereguliarus valgymo režimas.

Diagnozuojant reikia atmesti kitas ligas, remiantis paciento anamneze ir ribotais tyrimais. Gydant daugiausia dėmesio skiriama mitybos pokyčiams, streso mažinimo metodams ir kartais medikamentams, skirtiems konkretiems simptomams gydyti.

Gastritas: Skrandžio gleivinės uždegimas

Gastritas, skrandžio gleivinės uždegimas, vargina milijonus žmonių visame pasaulyje ir gali sukelti didelį diskomfortą po valgio. Ši būklė dažnai pasireiškia deginančiu ar graužiančiu skausmu viršutinėje pilvo dalyje, kuris sustiprėja valgant.

Dažniausios priežastys yra H. pylori bakterinė infekcija, reguliarus nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas, per didelis alkoholio kiekis ir autoimuniniai sutrikimai. Simptomai paprastai būna pykinimas, pilvo pūtimas, nevirškinimas ir kartais vėmimas.

Gydant daugiausia dėmesio skiriama pagrindinei priežasčiai šalinti, vartojant antibiotikus nuo bakterinių infekcijų, mažinant NVNU vartojimą, ribojant alkoholio vartojimą ir vartojant rūgštingumą mažinančius vaistus, pavyzdžiui, protonų siurblio inhibitorius arba H2 blokatorius, kad skrandžio gleivinė galėtų gyti.

Tulžies pūslės problemos: Skausmas po riebių patiekalų

Daugelis žmonių, valgydami daug riebalų turinčius patiekalus, dėl tulžies pūslės problemų patiria aštrų skausmą viršutinėje dešinėje pilvo dalyje. Tulžies pūslė kaupia kepenų gaminamą tulžį, kuri padeda virškinti riebalus. Kai susidaro tulžies pūslės akmenų arba tulžies pūslė užsiliepsnoja, po riebaus maisto ji sunkiai susitraukia.

Simptomai paprastai pasireiškia praėjus 30-60 minučių po valgio ir gali pasireikšti pykinimu, vėmimu ir skausmu, sklindančiu į nugarą ar dešinį petį. Dėl tokių būklių kaip cholecistitas (tulžies pūslės uždegimas) ar cholelitiazė (tulžies pūslės akmenys) dažnai reikia kreiptis į gydytoją. Gali prireikti keisti mitybą, mažinti suvartojamų riebalų kiekį, o sunkiais atvejais – chirurginiu būdu pašalinti tulžies pūslę.

Skrandžio opos: Atviros žaizdos virškinamajame trakte

Skrandžio opos yra dar viena dažna skrandžio skausmo po valgio priežastis . Šios atviros žaizdos atsiranda skrandžio gleivinėje arba viršutinėje plonosios žarnos dalyje, kai virškinimo rūgštys suardo apsauginį gleivinės sluoksnį.

Opų skausmas dažnai apibūdinamas kaip deginantis arba graužiantis, paprastai pasireiškiantis tarp valgymų, kai skrandis tuščias. Tačiau valgymas kartais gali sustiprinti diskomfortą, ypač aštrus ar rūgštus maistas.

Dažniausios opų atsiradimo priežastys yra H. pylori bakterinė infekcija ir ilgalaikis NVNU, tokių kaip aspirinas ar ibuprofenas, vartojimas. Gydymas paprastai apima antibiotikus, rūgštingumą mažinančius vaistus ir gijimą skatinančius mitybos pokyčius.

Pankreatitas: Kasos uždegimas ir virškinimo fermentai

Pankreatitas, galimas sunkus kasos uždegimas, dažnai pasireiškia intensyviu viršutinės pilvo dalies skausmu, kuris gali sklisti į nugarą. Šis skausmas paprastai sustiprėja po valgio, ypač po daug riebalų turinčių patiekalų.

Kai prasideda kasos uždegimas, virškinimo fermentai, kurie paprastai suaktyvėja plonojoje žarnoje, pradeda veikti per anksti, iš esmės virškindami pačią kasą. Simptomai: pykinimas, vėmimas, karščiavimas ir padidėjęs skausmas gulint.

Ūminį pankreatitą gali sukelti tulžies pūslės akmenys arba per didelis alkoholio kiekis, o lėtinis pankreatitas vystosi palaipsniui. Abiem atvejais būtina skubiai kreiptis į gydytoją, nes negydomos komplikacijos gali būti pavojingos gyvybei.

Celiakija: Kai glitimas sukelia žarnyno pažeidimus

Celiakija yra autoimuninis sutrikimas, kai suvalgius glitimo – baltymo, esančio kviečiuose, miežiuose ir rugiuose, – sukeliamos imuninės reakcijos, pažeidžiančios plonosios žarnos gleivinę. Šis pažeidimas trukdo tinkamai įsisavinti maistines medžiagas ir sukelia pilvo skausmą, pilvo pūtimą, viduriavimą, vidurių užkietėjimą ir nuovargį suvalgius glitimo turinčio maisto.

Diagnozei nustatyti reikia atlikti kraujo tyrimus, kuriais nustatomi specifiniai antikūnai, ir dažnai atlikti žarnyno biopsiją. Vienintelis veiksmingas gydymas yra griežtas dietos be glitimo laikymasis visą gyvenimą. Net pėdsakai gali sukelti simptomus jautriems žmonėms.

Negydoma celiakija gali sukelti rimtų komplikacijų, įskaitant nepakankamą mitybą, osteoporozę, nevaisingumą ir padidėjusią tam tikrų rūšių vėžio riziką.

Gastroparezė: Vėluojantis skrandžio ištuštinimas ir diskomfortas

Nors celiakija turi įtakos plonosios žarnos gebėjimui apdoroti glitimą, gastroparezė yra atskiras virškinimo sutrikimas, kuriam būdinga sutrikusi skrandžio raumenų funkcija. Dėl šios būklės sulėtėja arba sutrinka tinkamas skrandžio išsituštinimas, todėl maistas skrandyje lieka ilgiau nei įprastai.

Po valgio pacientai paprastai jaučia pilnumą, pykinimą, vėmimą, pilvo pūtimą ir viršutinės pilvo dalies skausmą. Dažniausiai tai sukelia diabetas, tam tikri vaistai, nervų sistemos sutrikimai ir chirurginės komplikacijos.

Diagnozuojant atliekami skrandžio ištuštinimo tyrimai, kuriais nustatoma, kaip greitai maistas palieka skrandį. Gydymo būdai: dietos keitimas (mažesnis, dažnesnis valgymas), skrandžio susitraukimus skatinantys vaistai ir pagrindinių ligų, pavyzdžiui, diabeto, valdymas, tinkamai kontroliuojant cukraus kiekį kraujyje.

Kada kreiptis į gydytoją: Raudonos vėliavos, kurių nereikėtų ignoruoti

Dauguma skrandžio skausmų po valgio praeina savaime, tačiau tam tikri simptomai verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kreipkitės į greitąją pagalbą, jei pasireiškia stiprus pilvo skausmas kartu su karščiavimu, vėmimu krauju, krauju išmatose, negalėjimu pasišalinti, odos ir (arba) akių pageltimu ar padažnėjusiu širdies plakimu.

Reikia skubiai įvertinti ilgiau nei kelias dienas besitęsiantį skausmą, nepaaiškinamą svorio kritimą, pasunkėjusį rijimą arba stiprėjančius simptomus, nepaisant be recepto parduodamų vaistų.

Asmenims, sergantiems uždegimine žarnyno liga, apie naujus ar pasikeitusius simptomus reikia nedelsiant pranešti sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams.

Skausmas, kuris sklinda į nugarą, petį ar žandikaulį, gali reikšti ne tik virškinimo problemas, bet ir rimtus susirgimus, todėl jį reikia skubiai įvertinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video