Gydomoji kava iš lietuviškų šaknų – kodėl vis daugiau žmonių atsisako klasikinės

Klasikinė kava ilgus metus buvo daugelio rytų ritualo dalis. Tačiau pastaruoju metu vis daugiau žmonių pradeda ieškoti sveikesnių alternatyvų. Viena iš jų – gydomoji kava, gaminama iš lietuviškų augalų šaknų. Tai ne tik nauja mada, bet ir gilios tradicijos, kurios šiandien vėl atrandamos iš naujo. Kodėl taip nutinka ir kuo ši kava skiriasi nuo įprastos?

Kas yra gydomoji kava?

Gydomoji kava – tai gėrimas, gaminamas iš skrudintų ir maltų vietinių augalų šaknų, tokių kaip kiaulpienė, varnalėša, cikorija ar net pastarnokas. Šios šaknys ne tik puikiai pakeičia klasikinę kavą dėl savo sodraus skonio, bet ir turi vertingų savybių organizmui. Gėrimas ne tik neturi kofeino, bet ir gali padėti palaikyti virškinimą, valyti kepenis ar net stiprinti imuninę sistemą.

Reklama

Skonis dažnai primena tirštesnę, šiek tiek riešutinę ar dūminę kavą. Tai – puikus pasirinkimas tiems, kurie nori atsisakyti kofeino, bet nenori prarasti šilto ryto ritualo.

Kodėl žmonės vis dažniau atsisako klasikinės kavos?

Nors kava gali turėti teigiamą poveikį – suteikti energijos, pagerinti koncentraciją ar net būti naudinga širdžiai – jos per didelis vartojimas kelia daugybę rizikų. Dažniausi nepageidaujami simptomai yra:

  • padidėjęs nerimas,

    Reklama

  • širdies plakimo sutrikimai,

  • miego sutrikimai,

  • virškinimo problemos,

    Reklama

  • priklausomybė nuo kofeino.

Šie simptomai ypač išryškėja, kai geriama daugiau nei du puodeliai kavos per dieną, arba jei žmogus turi jautresnę nervų sistemą. Todėl daugelis ieško alternatyvų, kurios leistų palaikyti gerą savijautą be neigiamo kofeino poveikio.

Lietuvos žolelių galia – neatrastas lobynas

Lietuvoje nuo senų laikų žinomos šaknys, kurias naudojo ir mūsų protėviai. Įdomu tai, kad kai kurie iš šių augalų šiuo metu atgimsta kaip „supermaistas“ sveikatingumo pasaulyje.

Reklama

1. Kiaulpienių šaknys

Kiaulpienė daug kam vis dar siejasi su piktžole. Tačiau jos šaknys, skrudintos ir sumaltos, tampa giliu, tamsiu gėrimu su kepenis valančiomis savybėmis. Tyrimai rodo, kad kiaulpienė gali skatinti tulžies išsiskyrimą, palaikyti detoksikacijos procesus ir gerinti virškinimą.

2. Cikorijos šaknys

Cikorijos dažnai naudojamos kaip kavos pakaitalas. Jose yra inulino – prebiotiko, kuris palaiko sveiką žarnyno mikroflorą. Be to, cikorijos padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir yra švelniai karčios – todėl skonis artimas klasikinei kavai.

3. Varnalėšos šaknys

Varnalėša – galingas priešuždegiminis augalas. Šaknys dažnai vartojamos kaip diuretikas, padedantis iš organizmo pašalinti toksinus. Be to, jos turi švelnų žemės skonį, kuris puikiai tinka kaip bazė kavai be kofeino.

Reklama

4. Pastarnokas ir topinambai

Pastarnoko šaknys ne tik maistingos, bet ir turi šiek tiek salstelėjusį skonį, kuris gali būti puiki bazė natūraliai saldžiai „kavai“. Topinambuose taip pat gausu inulino, o jų skrudintos šaknys primena salyklą.

Gydomoji kava ir sveikata: ką sako mokslas?

Nors šios šaknys naudojamos liaudies medicinoje nuo seno, šiuolaikiniai tyrimai vis dažniau pagrindžia jų poveikį. Pavyzdžiui:

  • Inulinas, esantis cikorijose ir topinambuose, palaiko žarnyno mikroflorą ir padeda kontroliuoti cukraus lygį.

    Reklama

  • Kiaulpienės padeda valyti kepenis ir mažinti uždegiminius procesus.

  • Varnalėša siejama su antioksidaciniu poveikiu ir detoksikacija.

Be to, gydomoji kava dažnai praturtinama žolelėmis, tokios kaip dilgėlė, mėta ar melisa, kurios turi papildomą poveikį nervų sistemai – ramina, padeda atsipalaiduoti ir pagerina miegą.

Reklama

Kas renkasi šią kavą?

Pastebima, kad susidomėjimas kyla tarp įvairių grupių:

  • žmonių, turinčių virškinimo problemų,

  • nėščiųjų ir žindančiųjų, kurioms rekomenduojama vengti kofeino,

    Reklama

  • tų, kurie atsisako priklausomybę keliančių medžiagų,

  • žmonių, besidominčių natūralia mityba ir sveika gyvensena.

Dauguma jų nori išsaugoti savo įprastą rytinį ritualą, bet keičia gėrimą į tokį, kuris teikia naudos be neigiamo poveikio.

Reklama

Kaip pasigaminti gydomąją kavą namuose?

Paprasta pradėti nuo cikorijos miltelių, kuriuos galima rasti parduotuvėse. Norint išbandyti įdomesnius skonius, galima skrudinti savo pačių surinktas ir išdžiovintas šaknis (būtina įsitikinti, kad jos surinktos švariose vietovėse).

Receptas:

  1. Vieną arbatinį šaukštelį skrudintų šaknų miltelių užpilkite karštu (ne verdančiu) vandeniu.

    Reklama

  2. Leiskite pastovėti 5–7 minutes.

  3. Galite pagardinti augaliniu pienu, šaukšteliu medaus ar žiupsneliu cinamono.

Tokiu būdu susikursite savo unikalų rytinį gėrimą, kuris ne tik gardus, bet ir naudingas.

Reklama

Ar tai visiems?

Nors šios šaknys laikomos saugiomis, svarbu nepamiršti individualių organizmo reakcijų. Jei turite kepenų, inkstų, kraujo spaudimo ar hormoninių problemų, visada verta pasitarti su gydytoju ar fitoterapeutu. Gydomoji kava – tai ne tik nauja mada, bet ir grįžimas prie ištakų. Ji atspindi mūsų krašto išmintį, sujungtą su šiuolaikiniu sveikatingumo poreikiu. Kai klasikinė kava nebetenkina ar net sukelia problemų, verta prisiminti, kad gamta siūlo ne tik alternatyvą, bet ir gydymą – puodelyje lietuviškų šaknų gėrimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like