Kodėl vitaminai kai kuriems žmonėms sukelia pykinimą?

vitamins may induce nausea

Vitaminai gali sukelti pykinimą dėl fizinio skrandžio gleivinės dirginimo, kurį sukelia tankios, suspaustos tabletės. Maisto papildų vartojimas tuščiu skrandžiu sustiprina šį poveikį, nes koncentruotos maistinės medžiagos tiesiogiai liečiasi su jautriais audiniais. Geležis ir kiti mineralai dėl savo abrazyvinės prigimties yra ypač problemiški. Riebaluose tirpiems vitaminams (A, D, E, K) tinkamai įsisavinti reikalingi riebalai, todėl jie gali kelti diskomfortą be maisto. Didelę reikšmę taip pat turi individualūs fermentų gamybos ir įsisavinimo pajėgumo skirtumai. Nesudėtingas laiko ir vartojimo metodų koregavimas gali gerokai sumažinti šį poveikį.

Fizinis vitaminų tablečių dirginimas skrandžio gleivinėje

Daugelis vitaminų tablečių gali fiziškai sudirginti jautrią skrandžio gleivinę. Šis dirginimas atsiranda dėl to, kad vitaminai dažnai būna tankios, suspaustos tabletės su šiurkščiais kraštais, kurie gali atsitrenkti į skrandžio audinius.

Reklama

Dirginimas sustiprėja, kai vitaminai vartojami tuščiu skrandžiu, nes nėra maisto buferinės medžiagos, saugančios skrandžio gleivinę. Be to, tam tikri mineralai, pavyzdžiui, geležis ir cinkas, ypač trina skrandžio ląsteles.

Prie pykinimo prisideda ir vitaminų tablečių dydis. Didesnės tabletės ilgiau liečiasi su skrandžio gleivine, todėl didėja dirginimas.

Šį fizinį dirginimą gali sumažinti enteriniu apvalkalu dengtos arba skystos formos tabletės.

Reklama

Vitaminų vartojimas tuščiu skrandžiu: Dažnas kaltininkas

Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių vitaminų sukeltą pykinimą, yra vartojimo laikas. Vartojant vitaminus tuščiu skrandžiu dažnai kyla virškinimo sutrikimų, nes koncentruotos maistinės medžiagos tiesiogiai liečiasi su skrandžio gleivine, o maistas nesustiprina jų įsisavinimo.

Ypač daug problemų kyla dėl riebaluose tirpių vitaminų (A, D, E ir K) ir geležies papildų, kurie gali sukelti stiprią skrandžio reakciją. Skrandyje išsiskiria rūgštys šiems papildams suskaidyti, o tai gali sukelti dirginimą, kai nėra maisto, kad šios rūgštys būtų įsisavintos.

Daugelis sveikatos priežiūros specialistų rekomenduoja vartoti vitaminus valgio metu, kad sušvelnintų šį poveikį, ypač tuos papildus, kurie sukelia virškinimo trakto diskomfortą.

Reklama

Riebaluose tirpūs ir vandenyje tirpūs vitaminai: Skirtingi virškinimo modeliai

Skirtumas tarp riebaluose ir vandenyje tirpių vitaminų turi didelę įtaką tam, kaip organizmas perdirba šias maistines medžiagas ir kaip jos gali sukelti pykinimą.

Kad riebaluose tirpūs vitaminai (A, D, E ir K) būtų tinkamai įsisavinti, jiems reikalingi su maistu gaunami riebalai, kurie kaupiami kepenyse ir riebaliniuose audiniuose. Vartojami be maisto, šie vitaminai gali dirginti skrandžio gleivinę ir sukelti pykinimą.

Be to, vartojant per daug, vitaminai gali kauptis ir tapti toksiški.

Reklama

Vandenyje tirpūs vitaminai (B komplekso ir C) tirpsta vandenyje, todėl vartojant juos tuščiu skrandžiu paprastai mažiau tikėtina, kad jie sukels pykinimą.

Tačiau kai kurie B grupės vitaminai, ypač B6, B12 ir niacinas, vartojami didesnėmis dozėmis vis tiek gali dirginti virškinimo traktą.

Geležies papildai: Kodėl jie liūdnai pagarsėjo dėl skrandžio sutrikimų

Geležies papildai yra vieni dažniausių pykinimo ir virškinimo trakto sutrikimų kaltininkų . Taip atsitinka todėl, kad geležis iš esmės dirgina skrandžio gleivinę, ypač geležies, kuri dažniausiai naudojama maisto papilduose.

Reklama

Kai geležis liečiasi su skrandžio ląstelėmis, ji gali sukelti oksidacinį stresą ir uždegimą ląstelių lygmeniu. Be to, į žarnyną patekusi neįsisavinta geležis maitina tam tikras žarnyno bakterijas, todėl gali sukelti pilvo pūtimą ir diskomfortą.

Dirginimas sustiprėja, kai geležis vartojama tuščiu skrandžiu, tačiau su maistu jos absorbcija sumažėja. Dėl to susidaro sudėtinga situacija, kai idealios absorbcijos sąlygos taip pat padidina pykinimo ir skrandžio skausmo tikimybę.

Užpildų ir priedų vaidmuo vitaminų preparatuose

Nors dažnai atkreipiamas dėmesys į geležies kiekį, sukeliantį virškinimo sutrikimus, daugelis su vitaminais susijusių pykinimo atvejų iš tikrųjų kyla dėl neaktyvių maisto papildų sudedamųjų dalių.

Reklama

Dažniausiai pasitaikantys užpildai ir priedai yra rišamosios medžiagos, pavyzdžiui, celiuliozė, dirbtiniai dažikliai, konservantai ir dangos medžiagos, padedančios užtikrinti tablečių stabilumą ir galiojimo laiką.

Jautriems žmonėms šie junginiai gali dirginti skrandžio gleivinę arba sukelti lengvą alerginę reakciją, pasireiškiančią pykinimu.

Ypač problemiški priedai yra talkas, silicio dioksidas, titano dioksidas ir tam tikri dažikliai.

Reklama

Kai kuriuose preparatuose taip pat yra laktozės arba glitimo, kurie turi įtakos specifinę netoleranciją turintiems asmenims.

Gamintojai vis dažniau siūlo „švarius” vitaminų preparatus su minimaliu kiekiu priedų, kad išspręstų šias problemas.

Vitaminų dozavimas: Kada daugiau nėra geriau jūsų virškinimo sistemai

Daugelis sveikatos entuziastų klaidingai mano, kad vartojant dideles vitaminų dozes gaunama daugiau naudos, nors iš tikrųjų toks požiūris dažnai sukelia virškinimo sutrikimų, ypač pykinimą.

Reklama

Organizmas turi ribotas galimybes vienu metu įsisavinti vitaminus, o jų perteklius dirgina skrandžio gleivinę. Riebaluose tirpūs vitaminai (A, D, E, K) ypač apsunkina virškinimo sistemą, kai vartojama daug.

Vandenyje tirpūs vitaminai, tokie kaip B kompleksas ir vitaminas C, nors ir mažiau kaupiasi audiniuose, vis tiek gali sukelti virškinamojo trakto sutrikimų vartojant dideles dozes.

Megadozės gerokai viršija rekomenduojamą mitybos normą (RPN), todėl nereikalingai apkraunamas virškinimas ir nesuteikiama proporcingos naudos sveikatai.

Reklama

Individualūs fermentų gamybos ir įsisavinimo skirtumai

Individualūs fermentų gamybos ir absorbcijos skirtumai

Kaip ir kiekvieno žmogaus pirštų antspaudai skiriasi, taip ir kiekvieno žmogaus organizmas dėl genetinių veiksnių ir fiziologinių skirtumų išskirtinai apdoroja vitaminus. Žmonių virškinimo fermentų gamyba labai skiriasi, o tai turi įtakos tam, kaip veiksmingai vitaminai metabolizuojami ir pasisavinami.

Kai kurie žmonės natūraliai gamina mažiau fermentų, reikalingų tam tikriems vitaminų junginiams suskaidyti, todėl kyla virškinimo sutrikimų, kai šios medžiagos lieka iš dalies nesuvirškintos.

Reklama

Genetiniai medžiagų apykaitos kelių ir pernešėjų pokyčiai taip pat gali turėti įtakos vitaminų perdirbimui ląstelėse.

Be to, tokios būklės kaip celiakija, uždegiminės žarnyno ligos ar ankstesnės virškinamojo trakto operacijos keičia įsisavinimo galimybes, todėl vartojant vitaminus gali sustiprėti pykinimas.

Laikinojo atpalaidavimo ir greitojo atpalaidavimo vitaminai: Kuris sukelia mažiau pykinimo?

Vitaminų papildų sudėtis daro didelę įtaką jų sąveikai su virškinimo sistema ir galimybei sukelti pykinimą.

Reklama

Laiko atpalaidavimo vitaminai per kelias valandas palaipsniui išsklaido savo turinį, todėl gali sumažinti virškinimo trakto dirginimą, nes išvengiama staigios didelės maistinių medžiagų koncentracijos. Toks kontroliuojamas atpalaidavimas dažnai naudingas asmenims, jautriems geležies, vitamino C ir B komplekso papildų poveikiui.

Priešingai, greito atpalaidavimo preparatai visą maistinių medžiagų kiekį pateikia iš karto, o tai gali apsunkinti virškinimo sistemą, ypač jei jie vartojami tuščiu skrandžiu.

Tačiau kai kurie žmonės geriau toleruoja tiesioginio atpalaidavimo preparatus, nes diskomforto laikotarpis yra trumpesnis, o ne užsitęsia visą dieną.

Reklama

Vitaminų sukeliamo pykinimo mažinimo strategijos

Sėkmingas vitaminų sukelto pykinimo valdymas apima keletą praktinių metodų, susijusių su papildų vartojimo laiku ir būdu.

Vartojant vitaminus su maistu, ypač su maistu, kuriame yra riebalų, galima gerokai sumažinti skrandžio dirginimą. Didesnių dozių padalijimas į mažesnius kiekius, vartojamus per dieną, padeda išvengti virškinimo sistemos apkrovimo.

Tiems, kurie jaučia nuolatinį diskomfortą, gali būti naudinga pereiti prie švelnių preparatų, pavyzdžiui, dengtų tablečių ar skystų alternatyvų. Laiko atpalaidavimo preparatai maistingąsias medžiagas tiekia palaipsniui, todėl sumažėja virškinamojo trakto sutrikimų.

Reklama

Be to, vartojant vakare, miegas gali sutapti su galimais pykinimo laikotarpiais, o kitiems, priklausomai nuo individualių bioritmų, geriau tinka rytinis vartojimas.

Kada vitaminų pykinimas signalizuoja apie kažką rimtesnio

Nors dažniausiai vitaminų sukeltas pykinimas yra gerybinė reakcija į maisto papildų vartojimą, nuolatiniai ar sunkūs simptomai gali rodyti pagrindines sveikatos problemas, dėl kurių reikia kreiptis į gydytoją.

Sunkus pykinimas kartu su vėmimu, pilvo skausmu ar gelta gali reikšti vitaminų toksinį poveikį, ypač riebaluose tirpių vitaminų A, D, E ir K.

Reklama

Tebesitęsiantis pykinimas, nors papildai vartojami su maistu, gali reikšti virškinimo trakto sutrikimus, pavyzdžiui, gastritą, pepsinę opą arba tulžies pūslės ligą.

Asmenys, patiriantys ilgalaikį pykinimą, turėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, ypač jei simptomai pasireiškia galvos svaigimu, sumišimu ar neįprastu nuovargiu.

Tai gali rodyti padidėjusio jautrumo reakcijas arba sąveiką su vaistais, kurią reikia nedelsiant įvertinti.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like