Troškulys ir kraujuojančios dantenos? Gydytojai įspėja apie pavojingą simptomą

thirsty bleeding gums warning

Nuolatinis troškulys ir dantenų kraujavimas dažnai signalizuoja apie galimas sistemines ligas, pirmiausia apie diabetą. Šie simptomai pasireiškia kartu, nes padidėjęs cukraus kiekis kraujyje lemia dehidrataciją ir pablogėjusią burnos sveikatą. Didelis gliukozės kiekis mažina seilių gamybą, silpnina dantenų audinius ir silpnina imuninį atsaką. Jei šie simptomai išlieka ilgiau nei 48 valandas, ypač jei kartu su jais pasireiškia nepaaiškinamas svorio kritimas, nuovargis ar dažnas šlapinimasis, būtina kreiptis į gydytoją. Tolesnis tyrimas gali atskleisti svarbių sveikatos įžvalgų, kurių nereikėtų pamiršti.

Troškulio ir dantenų kraujavimo ryšio supratimas

Daugelis žmonių nustemba sužinoję, kad nuolatinis troškulys ir dantenų kraujavimas gali turėti bendrą priežastį. Šis ryšys dažnai rodo dehidrataciją arba sistemines ligas, turinčias įtakos kelioms organizmo sistemoms.

Reklama

Dehidratacija sumažina seilių gamybą, kurios paprastai padeda apsaugoti dantenų audinius. Be pakankamo seilių kiekio dantenos tampa jautresnės uždegimui, infekcijai ir kraujavimui.

Dėl tokių ligų, kaip diabetas, padidėja troškulys ir pablogėja burnos sveikata.

Kitos galimos bendros priežastys gali būti autoimuniniai sutrikimai, mitybos trūkumai ir šalutinis vaistų poveikis.

Reklama

Kai šie simptomai pasireiškia kartu, būtina atkreipti gydytojo dėmesį, nes jie gali rodyti rimtas sveikatos problemas, kurias reikia nedelsiant spręsti, o ne atskiras, nesusijusias problemas.

Tylūs įspėjamieji diabeto požymiai, kurių dauguma žmonių nepastebi

Tylūs įspėjamieji diabeto požymiai, kurių dauguma žmonių nepastebi

Diabetas dažnai pasireiškia subtiliais simptomais, kurių žmonės dažnai nepastebi arba priskiria kitoms priežastims. Nuolatinis troškulys ir burnos džiūvimas, nepaisant to, kad suvartojama pakankamai skysčių, signalizuoja apie galimą cukraus pusiausvyros sutrikimą kraujyje.

Reklama

Nepaaiškinamas svorio kritimas, nepaisant normalaus ar padidėjusio apetito, atsiranda dėl to, kad organizmas degina riebalų atsargas energijai gauti.

Kiti įspėjamieji požymiai: dažnas šlapinimasis, ypač nakties metu; neryškus matymas dėl skysčių pokyčių akių audiniuose; lėtai gyjančios žaizdos; pasikartojančios infekcijos; nuovargis, kuris išlieka nepaisant poilsio.

Per didelis troškulys ir dantenų kraujavimas verčia atkreipti dėmesį į gydytoją, nes dėl susilpnėjusios imuninės sistemos funkcijos cukriniu diabetu sergantys pacientai dažniau serga periodonto ligomis.

Reklama

Kodėl burnos sveikata gali būti langas į medžiagų apykaitos sutrikimus

Kaip dažnai sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai tikrina burnos ertmę, kai tikrinami dėl sisteminių ligų? Deja, nepakankamai dažnai, nors burna yra labai svarbus diagnostinis rodiklis.

Burnos ertmė gali atskleisti medžiagų apykaitos sutrikimus dar prieš pasireiškiant kitiems simptomams. Pasikartojantis kraujavimas iš dantenų, greitai prasidedanti periodonto liga ir nuolatinis burnos džiūvimas dažnai signalizuoja apie gliukozės apykaitos sutrikimus.

Tyrimai rodo, kad maždaug 93 % dantenų ligomis sergančių pacientų taip pat turi gliukozės toleravimo sutrikimų. Tai susiję su tuo, kaip hiperglikemija veikia kapiliarų vientisumą, imuninį atsaką ir seilių sudėtį.

Reklama

Didėjant gliukozės kiekiui kraujyje, smarkiai keičiasi burnos bakterijų profiliai ir susidaro saviti modeliai, kuriuos atpažįsta apmokyti gydytojai.

Gydytojai odontologai vis dažniau tampa pirmosios eilės medžiagų apykaitos sutrikimų, dėl kurių reikia kreiptis į gydytoją, detektoriais.

Kaip padidėjęs cukraus kiekis kraujyje veikia burną ir hidrataciją

Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje sukelia kaskadą fiziologinių pokyčių, kurie tiesiogiai veikia burnos audinius ir bendrą hidratacijos būklę. Padidėjus cukraus kiekiui kraujyje, organizmas bando pašalinti gliukozės perteklių padidėjusiu šlapinimusi, taip sukeldamas lėtinę dehidrataciją ir sumažėjusį seilių išsiskyrimą.

Reklama

Dėl sumažėjusio seilių kiekio sutrinka natūralūs burnos apsaugos mechanizmai, todėl dauginasi bakterijos. Dėl didelio gliukozės kiekio seilėse ir mikrokraujagyslių pažeidimo susilpnėja dantenų audiniai, todėl jie tampa linkę kraujuoti ir užsikrėsti.

Be to, dėl hiperglikemijos sutrinka neutrofilų funkcija ir kolageno sintezė, todėl dar labiau pablogėja organizmo gebėjimas palaikyti burnos audinių vientisumą ir kovoti su burnos ligų sukėlėjais.

Kada kreiptis į gydytoją dėl šių kombinuotų simptomų

Norint išvengti rimtų sveikatos komplikacijų, labai svarbu atpažinti, kada troškulys ir dantenų kraujavimas pateisina profesionalų įvertinimą. Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei šie simptomai tęsiasi ilgiau nei 48 valandas, ypač jei juos lydi nepaaiškinamas svorio kritimas, didelis nuovargis ar dažnas šlapinimasis.

Reklama

Skubi pagalba būtina, jei dantenų kraujavimas tampa stiprus, kartu su aukšta temperatūra, pasunkėjusiu kvėpavimu ar sumišimu.

Cukriniu diabetu sergantys pacientai, kuriems šie simptomai pasireiškia kartu su didesniu nei 13,3 mmol/l cukraus kiekiu kraujyje, turėtų nedelsdami kreiptis į gydytoją. Reguliarūs dantų patikrinimai gali padėti nustatyti ankstyvuosius įspėjamuosius požymius, tačiau nuolatiniai kombinuoti simptomai visada pateisina gydytojo konsultaciją, neatsižvelgiant į jų akivaizdų sunkumą.

Diagnostiniai tyrimai, kuriuos gali rekomenduoti gydytojas

Pacientams, kuriems kartu pasireiškia troškulys ir dantenų kraujavimas, gali būti paskirti keli diagnostiniai tyrimai. Gliukozės kiekio kraujyje tyrimas paprastai yra pirmasis žingsnis siekiant nustatyti, ar nėra diabeto, o pilnas kraujo tyrimas (CBC) gali padėti nustatyti pagrindines infekcijas ar anemiją.

Reklama

Gydytojai dažnai rekomenduoja atlikti išsamius medžiagų apykaitos tyrimus, kad būtų įvertinta inkstų ir kepenų funkcija, taip pat HbA1c tyrimą, kad būtų ištirta ilgalaikė cukraus kiekio kraujyje kontrolė.

Burnos ertmės tyrimai su galimais periodonto zondavimo tyrimais matuoja dantenų sveikatą ir kišenių gylį.

Kai kuriais atvejais gydytojai gali nurodyti atlikti papildomus tyrimus, pavyzdžiui, skydliaukės funkcijos, autoimuninių žymenų ar vitaminų trūkumo tyrimus. Šios diagnostikos priemonės padeda gydytojams nustatyti pagrindinę priežastį ir parengti tinkamus gydymo planus.

Reklama

Sveikatos priežiūra diagnozavus diabetą

Diagnozavus diabetą, pacientai turi kruopščiai keisti gyvenimo būdą, kad veiksmingai valdytų savo būklę ir išvengtų komplikacijų, tokių kaip nuolatinis troškulys ir dantenų kraujavimas.

Reguliarus gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas yra diabeto valdymo pagrindas, leidžiantis stebėti cukraus kiekį kraujyje ir atitinkamai koreguoti gydymą.

Subalansuota mityba, kurioje yra mažai rafinuotų angliavandenių ir cukraus, ir reguliarus fizinis aktyvumas padeda palaikyti stabilų gliukozės kiekį.

Reklama

Labai svarbu laikytis vaistų (insulino ar geriamųjų antidiabetinių preparatų) vartojimo.

Pacientai taip pat turėtų reguliariai tikrintis dantis, kad išvengtų dantenų ligų, kurios dažniau pasitaiko diabetikams.

Tinkama hidratacija padeda malšinti nuolatinį troškulį ir palaiko bendrą sveikatą.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like