2007 m. Pensilvanijos valstijoje atliktas tyrimas patvirtino, kad medus, mažindamas kosulio dažnį ir gerindamas kvėpavimo takų infekcijomis sergančių vaikų miego kokybę, pranoksta dekstrometorfaną (DM). Meduje yra daugiau kaip 200 biologiškai aktyvių junginių, pasižyminčių antioksidacinėmis ir antimikrobinėmis savybėmis, kurios mažina gerklės uždegimą ir slopina virusų dauginimąsi. Kitaip nei įprasti vaistai nuo kosulio, sukeliantys galimą šalutinį poveikį, medus labiau palengvina simptomus, ypač naktinio kosulio atveju. Tinkamas dozavimas ir vartojimas padidina medaus gydomąją naudą kvėpavimo takų sveikatai.
Proveržio tyrimas, kuris keičia kvėpavimo takų priežiūrą
Nors tradiciniai vaistai nuo kosulio jau dešimtmečius dominuoja vaistinių lentynose, novatoriškas 2007 m. atliktas Pensilvanijos valstijos medicinos koledžo tyrimas metė iššūkį įprastiniams vaikų kvėpavimo takų simptomų gydymo metodams.
Tyrimo, kuriam vadovavo daktaras Ianas Paulas, metu medaus veiksmingumas buvo lyginamas su įprastu kosulį slopinančiu vaistu dekstrometorfanu (DM). Atsitiktinių imčių, iš dalies dvigubai aklo tyrimo, kuriame dalyvavo 105 viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sergantys vaikai, metu medus gerokai pranoko DM, sumažindamas kosulio dažnį ir pagerindamas miego kokybę.
Šis esminis tyrimas paskatino medicinos įstaigas, įskaitant Pasaulio sveikatos organizaciją, dar kartą apsvarstyti medų kaip pirmos eilės vaikų kosulio gydymo priemonę, o tai reiškia, kad šiuolaikinėje kvėpavimo takų priežiūroje pereinama prie įrodymais pagrįstų natūralių priemonių.
Kaip natūralios medaus savybės padeda kovoti su kosuliu
Po medaus saldumu slypi sudėtinga biocheminė sudėtis, kuri tiesiogiai veikia kvėpavimo takų simptomus.
Meduje yra daugiau kaip 200 biologiškai aktyvių junginių, įskaitant flavonoidus, fenolines rūgštis ir vandenilio peroksidą, kurie pasižymi antioksidacinėmis ir antimikrobinėmis savybėmis.
Šie junginiai veikia sinergiškai, mažindami gerklės audinių uždegimą ir padengdami sudirgusias gleivines.
Tyrimai rodo, kad medus gali slopinti virusų dauginimąsi ir bakterijų augimą, būdingą kvėpavimo takų infekcijoms.
Be to, medus dėl savo hiperosmoliariškumo ištraukia skystį iš uždegimo apimtų audinių, sumažina patinimą ir nutraukia kosulio ciklą.
Tirštos konsistencijos medus sukuria apsauginį barjerą, kuris ramina gerklę ir kartu skatina seilių gamybą, o tai dar labiau sumažina dirginimą ir slopina kosulio refleksus.
Medaus ir tradicinių be recepto parduodamų vaistų palyginimas
Gydomosios medaus savybės labai skiriasi nuo įprastinių vaistų nuo kosulio, esančių vaistinių lentynose.
Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad medus yra pranašesnis už dekstrometorfaną – įprastą be recepto parduodamų vaistų nuo kosulio sudedamąją dalį, ypač vaikų naktinio kosulio atveju.
Vaistiniuose preparatuose dažnai būna dirbtinių saldiklių, dažiklių ir alkoholio, o medus yra vienos sudedamosios dalies alternatyva be šių priedų.
Žurnale „JAMA Pediatrics” paskelbtais tyrimais nustatyta, kad vaikams, gavusiems medaus, simptomai palengvėjo labiau nei gavusiems placebo.
Be to, medus neturi galimo šalutinio poveikio, susijusio su įprastiniais sirupais nuo kosulio, pavyzdžiui, mieguistumo, pykinimo ir paradoksalaus sujaudinimo vaikams.
Saugios alternatyvos vaikų kosuliui gydyti
Svarstydami saugias alternatyvas vaikų kosuliui gydyti, tėvai turėtų teikti pirmenybę įrodymais pagrįstoms priemonėms, kurios sumažina galimą šalutinį poveikį.
Medus yra ypač vertinga priemonė vyresniems nei vienerių metų amžiaus vaikams, nes daugybė tyrimų patvirtino jo veiksmingumą slopinant naktinį kosulį.
FDA ir AAP įspėja, kad dėl galimo nepageidaujamo poveikio ir ribotų veiksmingumo įrodymų vaikams iki ketverių metų amžiaus negalima duoti be recepto parduodamų vaistų nuo kosulio.
Tačiau medus yra natūrali alternatyva, kuri nekelia susirūpinimo, nors dėl botulizmo pavojaus jį draudžiama vartoti jaunesniems nei 12 mėnesių kūdikiams.
Kiti saugūs būdai yra tinkamas drėkinimas, fiziologiniai nosies purškalai ir oro drėkintuvai.
Medaus naudojimas kaip sveikatingumo rutinos dalis
Medus kaip sveikatingumo rutinos dalis
Norint veiksmingai integruoti medų į kasdienę sveikatingumo rutiną, reikia išmanyti ir tinkamas dozes, ir idealų laiką, kad medus duotų didžiausią gydomąją naudą. Suaugusiesiems 15-30 mililitrų neapdoroto medaus, vartojamo tiesiogiai arba sumaišyto su šiltu (ne karštu) vandeniu, optimaliai palengvina kosulį.
Vartojimas yra veiksmingiausias likus 30 minučių iki miego ir atsiradus pirmiesiems simptomams.
Prevenciniais tikslais daugelis sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų rekomenduoja ryte suvalgyti 5 mililitrus medaus, geriausia Manuka arba kitų aukštos kokybės rūšių medaus.
Derinant su papildomais ingredientais, tokiais kaip imbieras, cinamonas ar citrina, jų savybės sustiprina medaus veiksmingumą ir sukuria sinergetinį efektą, kuris padeda šalinti įvairius simptomus ir palaiko imuninės sistemos veiklą.