Kodėl žmonės serga atostogų metu – gydytojai paaiškina paslėptą stresą organizmui

vacation related health issues

Žmonės per atostogas dažnai suserga dėl „nusivylimo efekto”, kai greitai sumažėja streso hormonų ir laikinai susilpnėja imunitetas. Kelionės nuovargis, sutrikęs miegas ir susidūrimas su naujais patogenais dar labiau pakenkia sveikatai. Dehidratacija skrydžio metu ir mitybos pokyčiai sutrikdo žarnyno mikrobiotą, kuri yra labai svarbi imuninei funkcijai. Laiko juostų pokyčiai gali iki 70 % sumažinti natūralių ląstelių žudikių aktyvumą. Suprasdami šiuos paslėptus stresą sukeliančius veiksnius, keliautojai prieš išvykdami gali įgyvendinti veiksmingas prevencijos strategijas.

„Nusivylimo efektas”: Kaip po ilgalaikės įtampos sumažėja streso hormonų kiekis?

Po savaites ar mėnesius trukusio darbo, kai patiriama nuolatinė įtampa, daugelis atostogautojų patiria tai, ką mokslininkai vadina „nusivylimo efektu” – reiškinį, kai organizmo reakcijos į stresą sistema staiga išsijungia.

Reklama

Ilgalaikio streso metu organizmas gamina kortizolį ir adrenaliną, kad palaikytų budrumą. Kai stresas staiga nutrūksta atostogų pradžioje, šių hormonų kiekis smarkiai sumažėja.

Šis staigus sumažėjimas laikinai susilpnina imuninę funkciją, nes organizmas persitvarko.

Kalifornijos universitete atlikti tyrimai parodė, kad šis permainų laikotarpis sukelia pažeidžiamumą ligoms. Imuninė sistema, kurią anksčiau slopino streso hormonai, tampa jautri patogenams, su kuriais paprastai veiksmingai kovoja.

Reklama

Dauguma simptomų pasireiškia per 24-72 valandas nuo atsipalaidavimo pradžios.

Kelionių nuovargis ir miego sutrikimai: Didžiausi imuninės sistemos priešai

Nors kelionės į naujas vietas gali būti jaudinančios, fizinė kelionių į jas našta dažnai pakenkia atostogų sveikatai.

Kelionių nuovargis atsiranda dėl kelių priežasčių: sutrikusio miego režimo, laiko juostų kirtimo, ilgo sėdėjimo ir cirkuliuojančio oro poveikio lėktuvuose ir viešajame transporte.

Reklama

Šie veiksniai sutrikdo imuninės sistemos veiklą būtent tada, kai keliautojai susiduria su naujais patogenais.

Tyrimai rodo, kad net ir nedideli miego sutrikimai gali sumažinti natūralių ląstelių žudikių aktyvumą iki 70 %, o tai labai pablogina organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis.

Be to, sausas oras lėktuvų salonuose dehidratuoja gleivines, todėl jos tampa mažiau veiksmingos kaip barjeras patogenams.

Reklama

Nauja aplinka, nauji patogenai: Kodėl jūsų kūnas nepasirengęs

Kai keliautojai vyksta į naują aplinką, jie susiduria su nepažįstamais patogenais, su kuriais jų imuninė sistema anksčiau nebuvo susidūrusi. Tai reiškia, kad keliautojai neturi susiformavusio imuniteto prieš vietinius mikrobus, bakterijas ir virusus.

Skirtinguose regionuose yra skirtingos mikrobų ekosistemos, pradedant vandens tiekimu ir baigiant maisto ruošimo būdais. Tai, kam vietiniai gyventojai išsiugdė atsparumą per visą gyvenimą trukusį sąlytį su mikrobais, gali greitai įveikti lankytojo imuninę apsaugą.

Be to, turistams skirtose maitinimo įstaigose gali būti taikomi kitokie higienos standartai nei tie, prie kurių keliautojai yra įpratę namuose.

Reklama

Šis „patogenų šokas” paaiškina, kodėl keliautojai dažnai patiria virškinamojo trakto, kvėpavimo takų infekcijų ar odos ligų netrukus po to, kai atvyksta į paskirties vietą.

Dehidratacija ir mitybos pokyčiai, pažeidžiantys imunitetą

Be naujų patogenų, fizinės kelionės sąlygos gali labai susilpninti imuninę funkciją.

Keliautojai dažnai patiria dehidrataciją dėl kelionių lėktuvu, alkoholio vartojimo ir klimato kaitos, o tai susilpnina gleivinės apsaugą ir limfos cirkuliaciją.

Reklama

Per atostogas paprastai labai pasikeičia mitybos įpročiai. Didesnis nepažįstamų maisto produktų vartojimas, restoranų patiekalai, kuriuose yra daugiau druskos ir cukraus, ir nereguliarus valgymo grafikas gali sutrikdyti žarnyno mikrobiotą,kurioje yra maždaug 70 % imuninės sistemos funkcijų.

Be to, keliautojai dažnai vartoja daugiau alkoholio ir mažiau šviežių vaisių ir daržovių nei namuose, todėl sumažėjęs vitaminų kiekis ir sutrikęs miegas dar labiau pakenkia imunitetui.

Prevencijos strategijos: Saugokite savo sveikatą keliaudami

Nors atostogų ligos gali atrodyti neišvengiamos, keliautojai gali įgyvendinti keletą įrodymais pagrįstų strategijų, kad išsaugotų stiprų imunitetą keliaudami į naujas vietas.

Reklama

Gydytojai rekomenduoja nuolat drėkinti organizmą, ypač skrendant lėktuvu ar lankantis karšto klimato šalyse. Alkoholio pagrindu pagamintų rankų dezinfekavimo priemonių ir dezinfekuojamųjų servetėlių nešiojimasis padeda sumažinti patogenų poveikį dažnai liečiamiems paviršiams.

Laipsniškas mitybos koregavimas padeda išvengti virškinimo trakto sutrikimų, o pakankamas miegas, kurį prireikus palengvina melatoninas, palaiko imuninės sistemos funkciją įvairiose laiko juostose.

Keliautojai taip pat turėtų susipakuoti asmeninius vaistų rinkinius, kuriuose būtų antihistamininių, priešuždegiminių vaistų ir receptinių antibiotikų nenumatytiems atvejams.

Reklama

Numatant buferines dienas prieš grįžtant į darbą, sudaromos sąlygos fiziologiniam prisitaikymui ir sumažinamas jautrumas ligoms po atostogų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like