Kodėl jūsų veidas sensta greičiau nei kūnas – ir vienas netikėtas kaltininkas iš virtuvės

facial aging kitchen culprit

Jūsų veidas sensta greičiau dėl plonesnės odos struktūros, nuolatinio ultravioletinių spindulių poveikio, pasikartojančių veido išraiškų ir sumažėjusio riebalų liaukų kiekio. Aplinkos veiksniai, tokie kaip saulės žala, šį procesą pagreitina. Kaip bebūtų keista, svarbus kaltininkas yra cukrus, iš kurio susidaro pažengusios glikacijos galutiniai produktai (AGE), pažeidžiantys kolageno ir elastino pluoštus, ypač matomus veido odoje. Kasdienis apsauginis kremas nuo saulės, antioksidantų turtingas maistas ir cukraus vartojimo apribojimas gali padėti išsaugoti veido odos jaunystę. Ryšys tarp mitybos ir odos senėjimo siūlo veiksmingas prevencijos strategijas.

Mokslas apie pagreitėjusį veido senėjimą

Kodėl veido oda sensta greičiau nei kitų kūno vietų? Atsakymas slypi tiek aplinkos poveikyje, tiek struktūriniuose skirtumuose.

Reklama

Kitaip nei uždengtos kūno dalys, veido oda nuolat patiria UV spindulius, kurie pažeidžia kolageno ir elastino skaidulas, atsakingas už stangrumą ir elastingumą.

Be to, veido oda yra plonesnė, vienose jos vietose yra mažiau riebalų liaukų, o kitose – daugiau, todėl atsiranda disbalansas. Be to, dėl pasikartojančių veido išraiškų palaipsniui formuojasi nuolatinės linijos ir raukšlės.

Dėl gausaus kraujagyslių tinklo veidas tampa jautresnis uždegimams, o pažangi limfinė sistema su amžiumi gali tapti ne tokia veiksminga, todėl veidas paburksta ir blogiau šalinamos ląstelių atliekos.

Reklama

Dažniausiai pasitaikantys veiksniai, dėl kurių veidas per anksti sensta

Nors veido odos senėjimą lemia genetika, keletas kontroliuojamų veiksnių gali smarkiai pagreitinti senėjimo procesą.

Pagrindiniu išoriniu kaltininku išlieka saulės poveikis, nes UV spinduliai ardo kolageno ir elastino skaidulas. Prasti miego įpročiai trikdo ląstelių atstatymo ciklus, o dėl rūkymo susiaurėja kraujagyslės, kuriomis tiekiamos svarbiausios maistinės medžiagos.

Mityba daro didelę įtaką veido senėjimui, ypač daug cukraus turintis maistas, kuris sukelia glikaciją, todėl baltymų skaidulos sustingsta.

Reklama

Streso hormonai, tokie kaip kortizolis, ardo odos struktūrą, o pasikartojančios veido išraiškos ilgainiui sukuria nuolatines raukšles.

Alkoholio vartojimas dehidratuoja odą, o nepakankamas drėkinimas neleidžia idealiai funkcionuoti ląstelėms.

Cukrus: Jūsų sandėliuke slepiasi saldus sabotažas

Nors cukrus dažnai nepastebimas kaip ankstyvo senėjimo kaltininkas, jis smarkiai pažeidžia veido odą dėl proceso, vadinamo glikacija.

Reklama

Vartojamos cukraus molekulės jungiasi su baltymais ir sudaro pažangiuosius glikacijos galutinius produktus (AGE), kurie ardo kolageną ir elastiną– svarbiausius odos stangrumą ir elastingumą palaikančius baltymus.

Tyrimai rodo, kad daug cukraus turinčios dietos pagreitina veido odos senėjimą, nes gilina raukšles ir didina odos suglebimą.

Dėl plonesnės odos ir nuolatinio aplinkos poveikio glikacijos poveikis veidui pasireiškia labiau nei kitoms kūno sritims.

Reklama

Mitybos specialistai rekomenduoja mažinti perdirbtų maisto produktų, saldintų gėrimų ir rafinuotų angliavandenių kiekį, kad sušvelnintumėte šį poveikį ir išsaugotumėte veido jaunystę.

Kaip mitybos pasirinkimas veikia kolageno gamybą

Be odą puoselėjančių grožio procedūrų, nuo mitybos pasirinkimo iš esmės priklauso odos gebėjimas gaminti ir išlaikyti kolageną.

Daug baltymų turinčiuose maisto produktuose yra svarbiausių aminorūgščių – glicino, prolino ir hidroksiprolino – kurios sudaro kolageno statybinius blokus. Vitaminas C yra labai svarbus kolageno sintezės kofaktorius, o antioksidantų turtingi vaisiai ir daržovės apsaugo esamą kolageną nuo oksidacinės pažaidos.

Reklama

Priešingai, daug glikemijos turintis maistas sukelia uždegimą ir glikaciją – procesus, kurie ardo kolageno skaidulas. Besaikis alkoholio vartojimas mažina vitamino A kiekį, todėl sutrinka kolageno gamyba.

Perdirbtas maistas, kuriame yra transriebalų, didina laisvųjų radikalų gamybą, kurie ardo kolageno struktūras.

Tyrimai rodo, kad Viduržemio jūros regiono dietos, kuriose gausu omega-3 riebalų rūgščių, palaiko idealų kolageno formavimąsi.

Reklama

Paaiškinti veido ir kūno senėjimo skirtumai

Daugelis žmonių pastebi, kad jų veido oda sensta greičiau nei kitų kūno vietų oda – šis reiškinys yra susijęs su biologiniais ir aplinkos veiksniais.

Veido oda yra gerokai plonesnė už kūno odą, joje mažiau riebalų liaukų ir kolageno. Dėl šio struktūrinio skirtumo ji labiau pažeidžiama. Be to, veidas yra nuolat veikiamas saulės spindulių, o kūno dalys paprastai būna apsirengusios ir apsaugotos nuo UV spindulių.

Veido odos raukšlės, atsirandančios dėl šypsenos, raukšlėjimosi ir mirksėjimo, sukuria pasikartojančias veido odos raukšles. Dažni raumenų judesiai ilgainiui skatina nuolatinių raukšlių formavimąsi.

Reklama

Be to, veido oda patiria daugiau aplinkos poveikio dėl užterštumo, oro sąlygų ir netinkamos odos priežiūros nei mažiau veikiamos kūno vietos.

Veido odos apsauga: Apsaugos strategijos

Kaip veiksmingai apsaugoti veido odą nuo priešlaikinio senėjimo?

Dermatologai rekomenduoja taikyti įvairias priemones, įskaitant kasdienį apsauginį kremą nuo saulės su SPF 30+, net ir debesuotomis dienomis. Antioksidaciniai serumai su vitaminais C ir E padeda neutralizuoti aplinkos teršalų laisvuosius radikalus.

Reklama

Švelnus valymas neleidžia pašalinti natūralių aliejų, o retinoidai, naudojami nakčiai, skatina kolageno gamybą.

Drėkinimas išlieka labai svarbus – tiek naudojant hialurono rūgšties produktus, tiek vartojant pakankamai vandens. Fizinė apsauga, pavyzdžiui, plačiabrylės skrybėlės, papildomai apsaugo nuo UV spindulių poveikio.

Sumažinus cukraus vartojimą, sumažėja glikacija – procesas, pažeidžiantis veido odos kolageno ir elastino skaidulas.

Reklama

Priešuždegiminiai maisto produktai, kovojantys su veido odos senėjimu

Tai, ką valgome, daro didelę įtaką veido odos senėjimo procesui ląstelių lygmeniu. Priešuždegiminiai maisto produktai, kuriuose gausu antioksidantų, gali sušvelninti oksidacinį stresą ir kovoti su priešlaikiniu senėjimu.

Uogose, riebioje žuvyje ir lapiniuose žalumynuose yra junginių, neutralizuojančių laisvuosius radikalus ir palaikančių kolageno gamybą. Lašišoje ir graikiniuose riešutuose esančios omega-3 riebiosios rūgštys mažina uždegimą, kuris spartina raukšlių susidarymą. Ciberžolėje esantis kurkuminas ir žaliojoje arbatoje esantys polifenoliai aktyviai slopina uždegimą.

Priešingai, rafinuotas cukrus ir perdirbti maisto produktai skatina glikaciją, pažeidžia kolageno skaidulas ir pagreitina veido senėjimą.

Reklama

Viduržemio jūros regiono dieta ypač veiksmingai padeda išlaikyti odos elastingumą ir mažinti su amžiumi susijusius pažeidimus.

Holistinis požiūris į veido jaunystės išsaugojimą

Tikrai veiksminga veido atjauninimo strategija neapsiriboja vien tik atskiromis procedūromis, bet apima kelis tarpusavyje susijusius sveikatos ir gyvenimo būdo aspektus.

Šis holistinis požiūris apima tinkamą mitybą, drėkinimą, tikslingą odos priežiūrą, streso valdymą ir tinkamą miegą.

Reklama

Ekspertai rekomenduoja priešuždegiminius maisto produktus derinti su nuolatine apsauga nuo ultravioletinių spindulių, reguliariai mankštintis, kad pagerėtų kraujotaka, ir iki minimumo sumažinti cukraus vartojimą.

Veido masažai ir pratimai gali padėti tonizuoti raumenis, kurie su amžiumi natūraliai silpnėja.

Psichinė savijauta taip pat turi įtakos veido senėjimui – lėtinis stresas pagreitina ląstelių pažeidimus ir kolageno irimą.

Reklama

Meditacija, kokybiškas miegas ir socialiniai ryšiai labai prisideda prie jaunatviškos išvaizdos, nes palaiko natūralius organizmo atstatomuosius mechanizmus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like