Kada geriausia vartoti vitaminus – ryte ar vakare?

Idealus vitaminų vartojimo laikas priklauso nuo konkrečios maistinės medžiagos. Vandenyje tirpius vitaminus (B komplekso, C) geriausia vartoti ryte, kad palaikytų energiją visą dieną. Riebaluose tirpūs vitaminai (A, D, E, K) turėtų būti vartojami su vakariniu maistu, kuriame yra riebalų, kad būtų maksimaliai įsisavinami. Dėl mineralinių medžiagų reikia atkreipti ypatingą dėmesį – geležis geriausiai veikia tuščiu skrandžiu, o magnis – vakare. Supratimas apie šiuos laiko skirtumus gali labai padidinti papildų veiksmingumą ir bendrą naudą sveikatai.

Mokslas apie vitaminų įsisavinimo laiką

Nors daugelis žmonių daugiausia dėmesio skiria tik tam, kokius vitaminus vartoti,vartojimo laikas turi didelės įtakos jų įsisavinimui ir veiksmingumui. Organizmas per dieną skirtingai metabolizuoja maistines medžiagas dėl cirkadinio ritmo ir virškinimo procesų.

Reklama

Kad riebaluose tirpūs vitaminai (A, D, E, K) būtų optimaliai įsisavinami, jiems reikalingi maistiniai riebalai, todėl juos idealiai tinka vartoti valgio metu.

Vandenyje tirpūs vitaminai (B komplekso, C) įsisavinami lengviau ir jiems nebūtinai reikalingas maistas, tačiau juos vartojant tuščiu skrandžiu gali sutrikti skrandžio veikla.

Be to, tam tikros maistingosios medžiagos konkuruoja dėl įsisavinimo kelių. Pavyzdžiui, kalcis ir geležis naudoja panašius mechanizmus, todėl naudinga atskirti jų suvartojimo laiką.

Reklama

Vandenyje tirpūs vitaminai: Optimalus rytinis suvartojimas

Vandenyje tirpius vitaminus, tokius kaip B grupės kompleksas ir vitaminas C, geriausia vartoti ryte, kad jų energizuojantis poveikis visą dieną būtų kuo stipresnis.

Šios maistinės medžiagos ištirpsta vandenyje ir nėra ilgai kaupiamos organizme, todėl svarbu jas vartoti kasdien.

B grupės vitaminai atlieka svarbų vaidmenį energijos apykaitoje ir pažinimo funkcijose, todėl, vartojami su pusryčiais, padeda palaikyti budrumą.

Reklama

Vitaminas C palaiko imuninės sistemos funkciją ir veikia kaip antioksidantas, apsaugantis nuo ligų dienos metu.

Kadangi vandenyje tirpių vitaminų perteklių organizmas išskiria su šlapimu, juos vartojant ryte, geriausiai jie panaudojami budrumo valandomis, kai medžiagų apykaitos poreikis yra didžiausias.

Riebaluose tirpūs vitaminai: Vakaro privalumai

Skirtingai nuo vandenyje tirpių vitaminų, riebaluose tirpūs vitaminai A, D, E ir K geriausiai pasisavinami, kai vartojami su vakariniu maistu, kuriame yra maistinių riebalų.

Reklama

Šiems vitaminams idealiai įsisavinti į kraują reikalingi lipidai. Vakariniame maiste paprastai būna daugiau riebalų nei pusryčiuose ar pietų metu, todėl susidaro palankios sąlygos jiems pasisavinti.

Be to, vitaminas D gali trukdyti melatonino gamybai, todėl tikslingiau jį vartoti naktį.

Tyrimai rodo, kad riebaluose tirpūs vitaminai ilgiau išlieka organizme, kaupiasi kepenyse ir riebaliniuose audiniuose. Šis ilgesnis buvimas reiškia, kad jų vartojimo laikas nėra toks svarbus, kaip jų vartojimas su pakankamu kiekiu riebalų.

Reklama

Tačiau vartojimas vakare paprastai maksimaliai padidina jų biologinį prieinamumą ir sumažina galimą sąveiką su kitais papildais ar vaistais.

Mineraliniai papildai ir laikui jautrūs aspektai

Mineralinių papildų vartojimo laiką reikia strategiškai apsvarstyti atsižvelgiant į unikalius jų įsisavinimo mechanizmus ir galimą sąveiką.

Geležies papildai geriausiai pasisavinami tuščiu skrandžiu, tačiau gali sukelti virškinimo trakto diskomfortą, todėl daugeliui vartotojų geriau juos vartoti ryte.

Reklama

Priešingai, kalcio papildai turėtų būti vartojami dalimis, nes organizmas iš karto gali įsisavinti tik apie 500 mg.

Magnį geriausia vartoti vakare dėl jo atsipalaidavimo savybių, galinčių pagerinti miego kokybę.

Cinko įsisavinimą gali slopinti kalcis, todėl jį reikia vartoti skirtingu laiku.

Reklama

Norint užtikrinti optimalią absorbciją, mineralai, kuriems reikia rūgštinės aplinkos, turėtų būti vartojami prieš valgį, o tie, kurie sukelia dirginimą, turėtų būti vartojami su maistu.

Kaip maistas veikia vitaminų veiksmingumą

Maisto vartojimo ir vitaminų veiksmingumo santykis yra labai svarbus nustatant, kaip gerai organizmas įsisavina maisto papildus.

Riebaluose tirpūs vitaminai (A, D, E ir K) geriau įsisavinami, kai vartojami su maistu, kuriame yra sveikų riebalų, o vandenyje tirpūs vitaminai (B komplekso ir C) paprastai gali būti vartojami su maistu arba be jo.

Reklama

Kai kurie mineralai, pavyzdžiui, geležis, geriausiai pasisavinami tuščiu skrandžiu, tačiau gali sukelti virškinimo diskomfortą, todėl jautriems žmonėms patartina valgyti nedidelį kiekį maisto.

Kalcio įsisavinimui naudinga, jei jis vartojamas kartu su vitaminu D. Kad mineralai būtų kuo geriau įsisavinami, venkite vartoti papildus kartu su maisto produktais, kuriuose yra daug fitatų arba oksalatų, kurie gali slopinti įsisavinimą.

Sąveika su vaistais ir papildų vartojimo grafikas

Be maisto sąveikos, receptiniai ir nereceptiniai vaistai gali turėti didelę įtaką vitaminų įsisavinimui ir veiksmingumui.

Reklama

Antibiotikai gali sumažinti B grupės vitaminų įsisavinimą, o statinai gali sumažinti CoQ10 kiekį. Vaistai nuo kraujospūdžio dažnai sąveikauja su kalio papildais.

Papildų vartojimą reikia kruopščiai suplanuoti pagal vaistų vartojimo grafiką. Paprastai vitaminus nuo receptinių vaistų reikia atskirti bent dviem valandomis.

Skydliaukės vaistus nuo kalcio ar geležies papildų paprastai reikia atskirti keturiomis valandomis.

Reklama

Konkrečių laiko rekomendacijų ieškokite vaistų informaciniuose lapeliuose. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali sudaryti individualius papildų vartojimo tvarkaraščius, kurie sumažintų sąveiką ir kartu padidintų naudą, ypač pacientams, vartojantiems kelis vaistus.

Personalizuoto vitaminų vartojimo plano kūrimas

Norint sukurti veiksmingą vitaminų vartojimo režimą, reikia atsižvelgti į individualius sveikatos poreikius, dienotvarkę ir asmeninius pageidavimus. Reikia įvertinti šiuos veiksnius: konkrečių maistinių medžiagų trūkumą, vaistų sąveiką ir įvairių papildų absorbcijos reikalavimus.

Efektyvumo stebėjimas naudojant paprastą žurnalą arba programėlę gali padėti optimizuoti vartojimo laiką ir dozę. Daugeliui pavyksta riebaluose tirpius vitaminus (A, D, E, K) vartoti kartu su maistu, kuriame yra sveikų riebalų, o vandenyje tirpius vitaminus (B, C) – tuščiu skrandžiu, kad geriau pasisavintų.

Reklama

Nuoseklumas yra svarbiau nei tobulas laikas. Įvedus rutiną, susijusią su kasdieniais įpročiais,pavyzdžiui, rytine kava ar vakariniu dantų valymu, pagerėja mitybos įpročių laikymasis ir laikui bėgant gaunama maksimali mitybos nauda.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos, kurių reikia vengti renkantis maisto papildų vartojimo laiką

Nors daugelis žmonių uoliai vartoja vitaminus ir maisto papildus, netinkamas jų vartojimo laikas gali labai sumažinti jų veiksmingumą ir sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį.

Dažniausiai daromos tokios klaidos: riebaluose tirpių vitaminų vartojimas nevalgius, geležies papildų vartojimas kartu su kalciu ar kava ir stimuliuojančių papildų, pavyzdžiui, B grupės vitaminų, vartojimas prieš miegą.

Reklama

Kita klaida – nenuoseklus vartojimo laikas, kuris sutrikdo įsisavinimo dėsningumus.

Kai kurie asmenys klaidingai vartoja visus papildus vienu metu, taip sudarydami konkurenciją dėl įsisavinimo kelių.

Kiti nekreipia dėmesio į vaistų sąveiką, kuri gali neutralizuoti naudą arba sustiprinti šalutinį poveikį.

Reklama

Galiausiai, viršijant rekomenduojamas dozes ir klaidingai manant, kad „daugiau yra geriau”, gali pasireikšti toksiškumas, ypač riebaluose tirpių vitaminų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like