Gudobelių arbata dėl savo natūralių junginių teikia dvejopą naudą širdies ir kraujagyslių sveikatai. Gėrime yra flavonoidų ir oligomerinių procianidinų, kurie veikia kaip silpni AKF inhibitoriai ir gerina endotelio funkciją. Reguliarus gėrimo vartojimas (1-2 puodeliai per dieną) gali veiksmingai mažinti kraujospūdį ir palaikyti širdies veiklą, o poveikis paprastai pasireiškia po 3-8 savaičių. Tradicinės medicinos sistemose visame pasaulyje gudobelės vartojamos jau šimtmečius. Supratimas apie tinkamus paruošimo metodus ir klinikinius įrodymus didina šios arbatos gydomąjį potencialą.
Mokslas apie gudobelių poveikį kraujospūdžiui
Nors gudobelių tyrimai ir toliau plėtojami, moksliniais tyrimais nustatyta keletas junginių, lemiančių jų kraujospūdį mažinantį poveikį. Tai flavonoidai ir oligomeriniai procianidinai, kurie didina azoto oksido gamybą ir skatina kraujagyslių išsiplėtimą.
Gudobelė veikia kaip silpnas AKF inhibitorius, mažinantis angiotenzino II, stipraus vazokonstriktoriaus, gamybą. Šis mechanizmas atspindi farmacines intervencijas, tačiau paprastai sukelia mažiau šalutinių poveikių.
Tyrimai rodo, kad gudobelė gali pagerinti endotelio funkciją, sumažinti periferinį pasipriešinimą ir pasižymėti lengvu diuretiniu poveikiu – visa tai prisideda prie kraujospūdžio mažinimo.
Ši nauda paprastai pasireiškia palaipsniui, o tyrimai rodo, kad didžiausi rezultatai pasiekiami po 3-8 savaičių nuoseklaus vartojimo.
Istorinis gudobelių naudojimas tradicinėje medicinoje
Gudobelė, šimtmečius vertinama pagal įvairias gydymo tradicijas, užima išskirtinę vietą daugelio kultūrų medicinos medžiagoje.
Senovės graikų medicinoje gydytojai skyrė gudobelių nuo širdies negalavimų ir nemigos. Kinų gydytojai dar 659 m. po Kristaus įtraukė gudobelę į preparatus, skirtus virškinimo sutrikimams ir kraujotakos palaikymui.
Europos liaudies medicinoje gudobelė buvo plačiai naudojama, o viduramžių gydytojai rekomendavo ją nuo „lašinių” (edemos) ir kvėpavimo takų ligų.
Amerikos indėnų gentys naudojo įvairias gudobelių rūšis virškinamojo trakto ligoms ir širdies sutrikimams gydyti.
Prieš pradedant vartoti šiuolaikinius vaistus, gudobelės uogos, žiedai ir lapai buvo patikimos priemonės nuo širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, o tai įrodo, kad jos gydomoji vertė išliko įvairiose civilizacijose.
Kaip paruošti puikų gudobelių arbatos mišinį
Šios senovės medicinos žinios dabar pasireiškia šiuolaikinėje gudobelių arbatos ruošimo praktikoje. Idealiai paruošti 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintų gudobelės uogų, žiedų ar lapų užplikykite 240 mililitrų verdančio vandens. Prieš perkošdami leiskite mišiniui 10-15 minučių pritraukti.
Norint sustiprinti skonį ir veiksmingumą, galima pridėti papildomų žolelių: cinamonas suteikia šilumos, hibiskus – kartumo, o medus yra natūralus saldiklis.
Kai kurie gydytojai rekomenduoja pridėti imbiero arba citrinos, kad padidėtų poveikis kraujotakai.
Arbata turėtų būti geriama 1-3 kartus per dieną, geriausia tarp valgymų. Gydymo tikslais labai svarbu laikytis nuoseklumo, nes gudobelių nauda laikui bėgant kaupiasi palaipsniui.
Klinikiniai tyrimai, patvirtinantys gudobelių veiksmingumą
Daugybė klinikinių tyrimų patvirtino gudobelių gydomąjį potencialą, ypač sergant širdies ir kraujagyslių ligomis.
2008 m. Cochrane apžvalgoje išanalizuota 14 atsitiktinių imčių tyrimų, kuriuose dalyvavo 1110 pacientų, ir patvirtinta, kad gudobelių ekstraktas yra pranašesnis už placebą gydant širdies nepakankamumą.
Žurnale „Phytomedicine” paskelbti tyrimai parodė, kad gudobelės gali sumažinti hipertenzija sergančių pacientų kraujospūdį.
2018 m. atlikta metaanalizė atskleidė, kad asmenims, vartojantiems standartizuotus ekstraktus, reikšmingai pagerėjo fizinio krūvio tolerancija ir sumažėjo nuovargis.
Papildomi tyrimai parodė, kad gudobelė pasižymi švelniomis AKF inhibitoriaus savybėmis ir gali pagerinti vainikinių arterijų kraujotaką.
Daugumoje klinikinių tyrimų naudojami standartizuoti ekstraktai, kurių sudėtyje yra 18,75 % oligomerinių procianidinų arba 2,2 % flavonoidų.
Gudobelių arbatos įtraukimas į kasdienę sveikatingumo rutiną
Moksliniais tyrimais nustačius įrodymais pagrįstą gudobelių naudą, daugelis sveikata besirūpinančių žmonių dabar ieško praktinių būdų, kaip išbandyti šiuos privalumus.
Įtraukti gudobelių arbatą į kasdienę rutiną gali būti nesudėtinga. Dauguma ekspertų rekomenduoja gerti po 1-2 puodelius kasdien, geriausia tarp valgymų. Džiovintas uogas, lapus ar žiedus galima 10-15 minučių mirkyti karštame vandenyje.
Komerciniai gudobelių arbatos maišeliai patogūs užimtiems žmonėms. Kai kurie žolininkai rekomenduoja įdėti šaukštelį medaus arba citrinos. Reguliarus vartojimas geriausiai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, nors poveikis paprastai pasireiškia po kelių savaičių nuoseklaus vartojimo.
Prieš pradedant bet kokį vaistažolių vartojimo režimą būtina pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, ypač tiems, kurie vartoja vaistus.