Ekspertų nuomonė: kodėl savaitgaliais nereikėtų įjungti žadintuvo

Miegui skirtą laiką daugelis žmonių laiko „prabanga”, kurią galima paaukoti dėl darbo, pramogų ar kitų kasdienių veiklų. Tačiau sveikatos ekspertai tvirtina – toks požiūris yra itin žalingas. Ypač daug klausimų kyla dėl savaitgalių: ar verta keltis tuo pačiu metu kaip ir darbo dienomis, ar leisti organizmui pailsėti? Specialistai turi aiškią nuomonę.

Miego skolos poveikis organizmui

Dr. Elena Kazlauskienė, neurologė ir miego sutrikimų specialistė, pabrėžia, kad reguliarus miego režimas yra vienas svarbiausių kokybiško poilsio veiksnių. Tačiau ji pastebi ir kitą tendenciją: „Tyrimai rodo, kad dauguma žmonių per darbo savaitę sukaupia vadinamąją ‘miego skolą’, kurią būtina grąžinti. Savaitgaliai – puikus metas šiai skolai padengti.”

Miego skola – tai skirtumas tarp to, kiek miego iš tiesų reikia organizmui, ir kiek jo realiai gaunama. Pasak dr. Kazlauskienės, nuolatinis miego trūkumas siejamas su rimtomis sveikatos problemomis:

„Chroniškas miego trūkumas didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, silpnina imuninę sistemą, mažina darbingumą ir gali lemti nuotaikų svyravimus”, – aiškina specialistė.

Cirkadiniai ritmai ir žadintuvo žala

Neuromokslininkas prof. Tomas Vaičiūnas teigia, kad savaitgaliais naudojamas žadintuvas trukdo natūraliam organizmo atsigavimui. „Mūsų kūnas turi vidinį laikrodį – cirkadinius ritmus, kurie reguliuoja, kada jaučiamės budrūs, o kada – pavargę. Nuolat juos trikdydami žadintuvais, mes prieštaraujame prigimtiniams organizmo poreikiams.”

Profesorius paaiškina, kad savaitgaliais atsisakius žadintuvo, organizmas natūraliai pabunda tada, kai išsimiegojęs. Tai leidžia pasiekti gilesnę miego fazę, vadinamąjį REM miegą, kuris būtinas smegenų atsigavimui ir informacijos apdorojimui.

„Savaitgaliais nubudę be žadintuvo, žmonės dažniau jaučiasi pailsėję, nes jų organizmas pabunda natūraliai užbaigęs miego ciklą”, – teigia prof. Vaičiūnas.

Kompromisinis sprendimas laiko naudojimui

Psichologė Ieva Petrauskienė, tyrinėjanti darbo ir poilsio balansą, siūlo racionalų požiūrį į savaitgalio miegą. „Žmonės baiminasi, kad miegodami ilgiau savaitgaliais, jie praras vertingą laiką. Tačiau tyrimai rodo, kad kokybiškesnis poilsis pagerina produktyvumą ir leidžia efektyviau išnaudoti budrumo valandas.”

Ji rekomenduoja savaitgaliais leisti organizmui nubusti natūraliai, be žadintuvo, tačiau neatsikelti pernelyg vėlai. „Idealu būtų miegoti ne daugiau kaip 1-2 valandomis ilgiau nei įprastai. Taip ir atgausite jėgas, ir nesutrikdysite savo miego režimo ilgam.”

Praktiniai patarimai savaitgalio poilsiui

Miego specialistė Ugnė Bieliauskaitė siūlo šiuos praktinius patarimus savaitgalio poilsiui:

„Pirmiausia, atsisakykite žadintuvo, leiskite kūnui nubusti natūraliai. Tačiau stenkitės neužsigulėti – ilgesnis nei 2 valandas jūsų įprasto miego laikas gali sutrikdyti cirkadinius ritmus.”

Ji taip pat rekomenduoja:

  • Savaitgaliais laikytis panašaus miego režimo, vengti drastiškų pokyčių
  • Prieš miegą sumažinti mėlynos šviesos šaltinių (telefonų, kompiuterių) naudojimą
  • Sukurti malonią miego aplinką: vėsų, ramų ir tamsų kambarį
  • Prieš miegą vengti kofeino ir alkoholio

Ilgalaikė nauda sveikatai

„Nuoseklus ir pakankamas poilsis – tai investicija į sveikatą”, – teigia endokrinologė dr. Vaida Mockevičienė. Ji pabrėžia, kad pakankamas miegas savaitgaliais padeda sureguliuoti hormonų pusiausvyrą, kuri būtina normaliam organizmo funkcionavimui.

„Nuolat neišsimiegantys žmonės turi padidėjusį streso hormono kortizolio kiekį. Tai gali sukelti padidėjusį apetitą, lėtinį nuovargį ir net depresiją”, – aiškina gydytoja.

Taigi, nors šiuolaikiniame pasaulyje nuolatinis skubėjimas tapo norma, savaitgaliai be žadintuvo – tai ne tingėjimas, o sąmoningas sprendimas rūpintis savo sveikata. Moksliniai tyrimai ir ekspertų nuomonės patvirtina – leiskite savo organizmui savaitgaliais pailsėti natūraliai, ir jausitės žvalesni bei produktyvesni visą likusią savaitę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video