Širdies plakimas yra pagrindinis rodiklis, kad organizmas nebetoleruoja kavos. Ši širdies ir kraujagyslių sistemos reakcija atsiranda, kai kofeinas sukelia pernelyg didelį adrenalino išsiskyrimą, dėl kurio atsiranda nereguliarus širdies plakimas, jaučiamas tarsi plazdėjimas ar lenktyniavimas krūtinėje. Dėl senėjimo dažnai sumažėja kepenų gebėjimas veiksmingai metabolizuoti kofeiną, todėl padidėja jautrumas. Kiti įspėjamieji požymiai: virškinimo problemos, nerimas, galvos skausmas ir neįprastas nuovargis pavartojus kofeino. Šių signalų supratimas padeda žmonėms tinkamai koreguoti suvartojamo kofeino kiekį.
Širdies plakimas: Kritinis įspėjamasis ženklas
Širdies plakimas: Kritinis įspėjamasis ženklas
Palpitacija dažnai būna pirmasis organizmo įspėjimas, kad tolerancija kofeinui sumažėjo. Šis nereguliarus širdies plakimas pasireiškia drebėjimu, lenktyniavimu ar daužymu krūtinėje, kartais pasiekia gerklę ar kaklą.
Į kraują patekęs kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą ir didina adrenalino gamybą, todėl gali sukelti šiuos širdies ritmo sutrikimus. Jautriems asmenims net nedidelis kavos kiekis gali sukelti pastebimą širdies plakimą.
Medicinos specialistai mano, kad nuolatinis širdies plakimas pavartojus kofeino yra svarbus rodiklis, rodantis, kad pasikeitė organizmo gebėjimas apdoroti informaciją.
Asmenys, patiriantys šį simptomą, turėtų apsvarstyti galimybę sumažinti kofeino vartojimą arba pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.
Mokslas apie jautrumo kofeinui pokyčius
Nors daugelio žmonių tolerancija kofeinui išlieka stabili visą gyvenimą, reikšmingi fiziologiniai pokyčiai gali pakeisti tai, kaip organizmas apdoroja šį stimuliatorių.
Kepenų fermentas CYP1A2, atsakingas už kofeino metabolizmą, gali tapti ne toks veiksmingas dėl amžiaus, hormoninių pokyčių arba sąveikos su vaistais. Dėl šio fermentinio sulėtėjimo kofeinas ilgiau cirkuliuoja kraujyje.
Be to, gali padidėti antinksčių jautrumas, todėl į kofeino vartojimą neproporcingai reaguoja streso hormonai.
Širdies ir kraujagyslių sistemos pokyčiai, įskaitant padidėjusį kraujospūdį, dažnai lydi šį pokytį.
Žarnyno mikrobiomo pokyčiai gali dar labiau paveikti kofeino perdirbimą, todėl gali atsirasti virškinimo simptomų net ir esant anksčiau gerai toleruotoms dozėms.
Papildomi įspėjamieji ženklai, kad jūsų organizmas atmeta kofeiną
Be įprastai atpažįstamo drebėjimo ir miego sutrikimų, keletas subtilių signalų gali rodyti besivystantį kofeino netoleravimą.
Dažnai pirmiausia pasireiškia virškinimo problemos, įskaitant rūgšties refliuksą, skrandžio skausmą ar padidėjusį tuštinimosi nereguliarumą po kofeino vartojimo.
Širdies ir kraujagyslių sistemos pokyčiai, pavyzdžiui, padažnėjęs širdies ritmas, širdies plakimas ar nepaaiškinamas kraujospūdžio pakilimas, gali pasireikšti net vartojant nedaug.
Psichologiniai simptomai: padidėjęs nerimas, panikos priepuoliai ar nuotaikų kaita, neproporcinga suvartojamam kiekiui.
Kai kurie asmenys praneša apie galvos skausmus ar migreną, kuriuos sukelia būtent kava.
Reikia atkreipti dėmesį į tokias odos reakcijas, kaip paraudimas, dilgėlinė ar nepaaiškinamas bėrimas po kofeino vartojimo.
Be to, neįprastas nuovargispo kavos vartojimo gali rodyti, kad mažėja organizmo gebėjimas veiksmingai apdoroti kofeiną.
Kaip amžius veikia toleranciją kavai
Amžius turi didelę reikšmę tam, kaip organizmas apdoroja kofeiną ir kaip į jį reaguoja. Su amžiumi paprastai sumažėja kepenų gebėjimas metabolizuoti kofeiną, todėl stimuliatorius ilgiau išlieka kraujyje.
Šis fiziologinis pokytis dažnai pasireiškia padidėjusiu jautrumu kavos poveikiui. Daugelis suaugusiųjų pastebi, kad tas pats kavos kiekis, kuris anksčiau suteikdavo energijos, dabar sukelia drebulį, širdies plakimą ar nemigą.
Be to, kofeinas gali sustiprinti su amžiumi susijusias ligas, pavyzdžiui, hipertenziją ar gastroezofaginį refliuksą. Taip pat dažniau pasitaiko sąveika su vaistais, nes daugelis receptinių vaistų, kuriuos vartoja vyresnio amžiaus žmonės, gali trikdyti kofeino apykaitą.
Žarnyno ir kavos ryšys: Paaiškinti virškinimo simptomai
Nors dauguma kavos mėgėjų daugiausia dėmesio skiria stimuliuojančiam kofeino poveikiui, šio gėrimo poveikis virškinimo sistemos sveikatai gali būti ne mažiau reikšmingas.
Kava skatina skrandžio rūgšties gamybą, o tai jautriems žmonėms gali sukelti rėmenį, rūgšties refliuksą ir skrandžio skausmą.
Kavoje esantys junginiai taip pat pagreitina žarnyno motoriką, todėl gali sukelti skubų tuštinimąsi arba viduriavimą. Šis poveikis pasireiškia dėl to, kad kava suaktyvina gastrokolinį refleksą, skatinantį storosios žarnos susitraukimus.
Asmenims, sergantiems virškinimo ligomis, pavyzdžiui, IBS ar gastritu, kava gali sustiprinti simptomus.
Netoleravimas dažnai pasireiškia pilvo spazmais, pilvo pūtimu ar pykinimu netrukus po kavos vartojimo – aiškiais signalais, kad organizmo virškinimo sistema nebegali efektyviai apdoroti kavos.
Alternatyvos, kurios suteikia energijos be šalutinio poveikio
Kai kava tampa nepakenčiama, daugybė alternatyvų gali suteikti tvarios energijos nesukeliant virškinimo sutrikimų ar kitų nepageidaujamų reakcijų.
Žolelių arbatos, tokios kaip imbieras, pipirmėtės ir rooibos, švelniai stimuliuoja be kofeino. Matcha užtikrina tolygų energijos išsiskyrimą su L-teaninu, kuris apsaugo nuo drebėjimo.
Tiems, kurie nori gauti maistinės energijos, vitaminų B grupės maisto produktai, geležies turintys lapiniai žalumynai ir baltymų kupini kokteiliai palaiko ląstelių energijos gamybą.
Drėkinimas išlieka labai svarbus – į vandenį pridėjus elektrolitų arba šviežių vaisių, natūraliai padidėja energijos lygis.
Adaptogeninės vaistažolės, tokios kaip ashwagandha ir rodiola, padeda organizmui suvaldyti stresą ir palaiko tvarią energiją visą dieną.
Kaip palaipsniui mažinti suvartojamo kofeino kiekį
Palaipsniui atsisakydami kofeino išvengsite galvos skausmų, nuovargio ir dirglumo, kurie paprastai būna susiję su staigiu kofeino vartojimo nutraukimu.
Specialistai rekomenduoja kiekvieną savaitę suvartojamo kofeino kiekį mažinti 25%, kai kurias kasdienes porcijas pakeičiant kofeino neturinčiais produktais.
Vartojimo stebėjimas padeda nustatyti paslėptus kofeino šaltinius. Daugelis žmonių nesąmoningai kofeino vartoja šokolade, vaistuose ir tam tikrose arbatose.
Nuoseklus miego grafikas ir padidėjęs vandens suvartojimas dar labiau palengvina pokyčius.
Ryto režimą galima pakeisti atidedant pirmąją kofeino porciją arba atskiesti kavą papildomu kiekiu vandens.
Fizinis aktyvumas natūraliai padidina energijos kiekį abstinencijos laikotarpiu, o vaistažolių alternatyvos, pavyzdžiui, ženšenis, subtiliai stimuliuoja be kofeino trūkumų.
Kada kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą dėl kavos netoleravimo
Nuolatiniai simptomai, atsirandantys pavartojus kavos, turėtų paskatinti pasikonsultuoti su gydytoju, ypač jei jie trukdo kasdienei veiklai.
Sunkios reakcijos, įskaitant širdies plakimą, krūtinės skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą ar didžiulį nerimą, verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Į sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus reikėtų kreiptis, kai simptomai išlieka, nors kofeino vartojimas sumažintas, arba kai po vartojimo atsiranda virškinimo trakto problemų, pavyzdžiui, lėtinis pilvo skausmas ar nuolatinis viduriavimas.
Asmenys, sergantys tokiomis pagrindinėmis ligomis kaip širdies ligos, nerimo sutrikimai ar gastroezofaginio refliukso liga (GERL), prieš tęsdami kavos vartojimą turėtų kreiptis į gydytoją.
Gydytojas gali padėti nustatyti, ar simptomai rodo kofeino netoleravimą, ar kitą pagrindinę ligą, kurią reikia gydyti.