Seime vykusioje apskritojo stalo diskusijoje „Sąžininga sveikatos sistema” politikai ir gydytojai aptarė priemokų problemą sveikatos priežiūros sistemoje. Sveikatos apsaugos ministerija siūlo keisti įstatymus, siekiant panaikinti nepagrįstas priemokas už paslaugas, kurias jau apmoka Valstybinė ligonių kasa.
Nepagrįstos priemokos už jau apmokėtas paslaugas
Seimo Pirmininko pavaduotoja, Sveikatos reikalų komiteto narė Orinta Leiputė atkreipė dėmesį, kad priemokos imamos už įvairius dalykus – nuo „geresnių aparatų” iki aprangos ir net šlepečių. Ypač dažna praktika privačiose gydymo įstaigose, kai pacientui, atvykusiam su gydytojo siuntimu, vis tiek siūloma primokėti už konsultaciją, nors už ją jau sumokėta iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).
„Tos įstaigos, kurios turi sutartis su Valstybine ligonių kasa, privalo suteikti paslaugas be jokių priemokų,” – pabrėžė parlamentarė.
Trys pagrindinės problemos sveikatos sistemoje
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė įvardijo tris esmines problemas:
- Skaidrumo stoka – neapibrėžtos papildomo mokėjimo sąlygos
- Papildomi mokėjimai mažina paslaugų prieinamumą
- Dabartinė praktika riboja pacientų galimybes sąmoningai rinktis, žinant už ką mokama papildomai
Ekspertų nuomonės dėl priemokų
Europos Parlamento narys Vytenis Andriukaitis situaciją apibūdino kaip „netiesioginę viešųjų paslaugų privatizaciją”, kur šalia viešojo sektoriaus kuriasi „pseudosektorius”, kuriame dirba tie patys specialistai ir pelnosi iš nereglamentuotų priemokų.
Valstybinės ligonių kasos direktorius Gytis Bendorius pabrėžė, kad gydymo įstaigos, sudarydamos sutartis su ligonių kasomis, įsipareigoja neimti priemokų. Jis tokią praktiką pavadino „manipuliavimu ir pacientų reketavimu”.
Pacientų klaidinimas dėl priemokų
Sveikatos apsaugos viceministrė Jelena Čelutkienė pažymėjo, kad žodžio „priemoka” įstatyme nėra, todėl privačiose gydymo įstaigose pacientams tiesiog nurodoma paslaugos kaina, nepaisant to, ar pacientas turi siuntimą, ar ne. „Tokiu būdu pacientai, deja, yra klaidinami,” – teigė viceministrė.
Siekis sukurti visiems bendras taisykles
Kauno klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius ministerijos iniciatyvą panaikinti priemokas vadino savalaike. Jis pabrėžė, kad privatus sektorius šiuo metu turi nepagrįstą pranašumą, gaudamas dvigubą apmokėjimą: tiek iš PSDF, tiek iš pacientų.
„Sveikatos sistemai reikia visiems bendrų taisyklių, pagal kurias visi vienodai žaistume,” – įsitikinęs R. Jurkevičius.
Pacientams reikia skaidrumo
Asociacijos „Kraujas” pirmininkė Ieva Drėgvienė akcentavo, kad pacientams svarbiausia skaidrumas ir aiškumas. Ji pabrėžė, kad galimybė gauti papildomas, PSDF neapmokamas paslaugas išliks, tačiau svarbu, kad pacientas aiškiai žinotų, už ką moka papildomai.
„Dabar yra taip, kad privačios įstaigos ne tik ima priemokas, bet ir pasirenka paslaugas, kurias joms apsimoka teikti,” – pažymėjo I. Drėgvienė.
Šis straipsnis parengtas remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos Respublikos Seimo pateikta informacija.