„Nepriklausomas” alkoholio vartotojas? Štai 5 ženklai, kad jau metas sunerimti

Dauguma žmonių mėgsta kartais išgerti taurę vyno vakarienės metu ar alaus su draugais po darbo. Tačiau kada nekaltas malonumas virsta problema? Dažnai save vadiname „nepriklausomais” vartotojais – kontroliuojančiais savo įpročius, gebančiais bet kada sustoti. Tačiau riba tarp sveiko vartojimo ir priklausomybės gali būti neaiški, o save apgauti lengviau nei manome.

Šiame straipsnyje aptarsime penkis ženklus, kurie gali rodyti, kad jūsų santykis su alkoholiu peržengia sveiko vartojimo ribas ir kad jau laikas sunerimti.

1. Alkoholis tapo jūsų atsipalaidavimo ritualu

„Po sunkios dienos man tiesiog reikia taurės vyno,” – šis posakis gali skambėti nekaltai, tačiau jei alkoholis tapo vieninteliu būdu nusiraminti ar atsipalaiduoti, verta susimąstyti. Kai alkoholis tampa pagrindiniu streso, nerimo ar nemalonių emocijų valdymo įrankiu, formuojasi psichologinė priklausomybė.

Pavojaus signalas: Pastebite, kad negalite atsipalaiduoti be alkoholio. Jei po sunkios dienos pirma mintis – apie taurę, o ne apie kitus atsipalaidavimo būdus (sportą, meditaciją, pokalbį su artimuoju), tai gali būti ženklas, kad formuojasi probleminis vartojimas.

2. Slapta geriate arba meluojate apie vartojimo kiekį

Jei pradedate slėpti savo gėrimo įpročius nuo artimųjų, kolegų ar draugų, tai aiškus ženklas, kad kažkas negerai. „Nepriklausomas” vartotojas neturi priežasčių slėpti savo įpročių.

Pavojaus signalas: Aptinkate save meluojant apie išgerto alkoholio kiekį, slepiante butelius ar geriate vieni, kad niekas nematytų. Galbūt prieš susitikimus jau esate išgėrę namuose, bet to niekam nesakote. Šie slėpimo modeliai rodo, kad pasąmonėje jau suprantate, jog jūsų vartojimas tapo problematiškas.

3. Tolerancija didėja, reikia vis daugiau

Vienas aiškiausių priklausomybės požymių – didėjanti tolerancija. Jei anksčiau jautėtės apsvaigę nuo vienos taurės vyno, o dabar reikia dviejų ar trijų, kad pasiektumėte tą patį efektą, jūsų organizmas adaptuojasi prie alkoholio.

Pavojaus signalas: Pastebite, kad reikia vis didesnių kiekių, kad pasiektumėte tą patį poveikį. Galbūt pradedate rinktis stipresnius gėrimus arba gerti greičiau. Tai rodo, kad jūsų organizmas jau vystė fiziologinę priklausomybę, kuri ilgainiui gali tapti vis sunkesne.

4. Alkoholis trukdo kasdieniam funkcionavimui

„Nepriklausomas” vartotojas gali mėgautis alkoholiu nepakenkdamas savo kasdieniam gyvenimui. Tačiau kai alkoholis pradeda trukdyti darbui, santykiams ar įsipareigojimams, tai rimtas pavojaus ženklas.

Pavojaus signalas: Dėl gėrimo praleidžiate darbo dienas, vėluojate į susitikimus, apleidžiate įsipareigojimus šeimai ar draugams. Galbūt pastebite, kad darbingumas sumažėjęs, koncentracija susilpnėjusi, net jei negėrėte tą dieną. Pagirių efektas gali trukti ilgiau nei manote ir paveikti jūsų produktyvumą bei santykius.

5. Bandėte sumažinti vartojimą, bet nesėkmingai

Tikrai nepriklausomas alkoholio vartotojas gali lengvai sumažinti vartojimą ar visai nutraukti, jei to nori. Jei bandėte „padaryti pertrauką” nuo alkoholio, bet nepavyko išlaikyti šio sprendimo, tai gali būti ženklas, kad kontrolė jau prarandama.

Pavojaus signalas: Nuolat sau žadate gerti mažiau, bet negalite laikytis šio pažado. Pradedate mėnesį su intencija negerti savaitę ar dvi, bet jau po kelių dienų grįžtate prie senų įpročių. Jaučiate nerimą ar dirglumą, kai negalite išgerti, o mintys apie alkoholį užima daug vietos jūsų galvoje.

Ką daryti, jei atpažįstate šiuos ženklus?

Pirmasis žingsnis – pripažinti problemą. Daugeliui žmonių tai sunkiausia dalis. Kalbėkite su patikimu draugu ar šeimos nariu apie savo susirūpinimą. Profesionali pagalba taip pat labai svarbi – kreipkitės į gydytoją, psichologą ar priklausomybių specialistą.

Atminkite, kad priklausomybė nuo alkoholio yra liga, ne silpnumo ar valios stokos ženklas. Tai sveikatos būklė, kurią galima gydyti, ir daugelis žmonių sėkmingai įveikia alkoholio priklausomybę su tinkama pagalba.

Jei atpažįstate save šiame straipsnyje, žinokite, kad nesate vieni. Pirmas žingsnis į sveikesnį gyvenimą yra sąžiningas savęs įvertinimas ir drąsa pripažinti, kad galbūt reikia pagalbos. Nepriklausomybė nuo alkoholio reiškia ne gebėjimą kontroliuoti savo gėrimą, bet laisvę gyventi be jo kontrolės jūsų gyvenimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video