Mokslininkai apskaičiavo mirtiną šokolado dozę

lethal chocolate dosage quantified

Mokslininkai nustatė tikslų šokolado kiekį, kuris gali būti mirtinas žmogui. 70 kg sveriantis suaugęs žmogus turėtų suvalgyti maždaug 7,04 kg pieniško šokolado arba 2,25 kg juodojo šokolado, kad pasiektų mirtiną toksiškumo lygį. Šokolado kaltininkas yra teobrominas, junginys, kuris veikia širdies ir kraujagyslių funkciją, sukelia diurezę, stimuliuoja centrinę nervų sistemą ir trikdo virškinamojo trakto procesus. Nors toks ekstremalus vartojimas vis dar yra retas, asmenims, turintiems išankstinių susirgimų, kyla didesnė rizika vartojant mažesnes dozes. Vaikai, kurių kūno masė yra mažesnė, yra ypač pažeidžiami paslėptų šokolado pavojų.

Šokiruojantys skaičiai: Kiek šokolado yra per daug?

dangerous chocolate consumption levels outlined

Šokolade esantis toksiškas junginys teobrominas kelia įvairaus laipsnio pavojų, priklausomai nuo dozės ir vartotojo kūno svorio.

Tyrimai rodo, kad žmogui mirtina dozė yra maždaug 1000 miligramų teobromino kilogramui kūno svorio. 70 kilogramų sveriančiam suaugusiam žmogui tai reiškia, kad vienu prisėdimu suvalgoma maždaug 7,04 kilogramo pieniško šokolado arba 2,25 kilogramo juodojo šokolado.

Nors tokie kiekiai viršija įprastus vartojimo įpročius, asmenims, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, mažesnės dozės gali turėti neigiamą poveikį. Dėl mažesnės kūno masės vaikams kyla didesnis pavojus, nes suvalgę gerokai mažiau šokolado jie gali pasiekti toksinį lygį.

Mokslo žinios apie teobromino toksiškumą žmonėms

Nors dozių ribos yra kiekybinis šokolado toksiškumo aspektas, teobromino biocheminių mechanizmų supratimas leidžia suprasti, kodėl šis junginys veikia žmones.

Teobrominas, metilksantino alkaloidas, slopina fosfodiesterazės fermentus ir blokuoja adenozino receptorius organizme. Skirtingai nei gyvūnai, žmonės teobrominą veiksmingai metabolizuoja per kepenų citochromo P450 fermentus, ypač CYP1A2. Šio proceso metu susidaro metabolitai, kurie išsiskiria su šlapimu.

Toksinis teobromino kiekis sukelia poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai (padažnėjęs širdies ritmas, aritmija), diurezę, centrinės nervų sistemos stimuliaciją ir virškinimo trakto sutrikimus. Žmonėms šio junginio pusinės eliminacijos laikas – 7-12 valandų – paaiškina, kodėl simptomai pasireiškia palaipsniui ir išlieka po vartojimo.

Šunų ir žmonių šokolado apykaitos palyginimas

canine chocolate metabolism dangerously slow

Šunų ir žmonių reakcijos į šokoladą ryškiai skiriasi dėl esminių medžiagų apykaitos skirtumų. Šunys teobrominą metabolizuoja daug lėčiau nei žmonės – jų pusinės eliminacijos trukmė yra 17,5 valandos, o žmonių – tik 2-3 valandos.

Žmonės turi veiksmingus kepenų fermentus, kurie greitai perdirba teobrominą, todėl galima saugiai vartoti nedidelius šokolado kiekius. Tuo tarpu šunims šių specializuotų fermentų trūksta, todėl teobrominas susikaupia iki toksiško lygio net ir palyginti nedideliame šokolado kiekyje.

Šis medžiagų apykaitos skirtumas paaiškina, kodėl žmonėms nekenksminga dozė gali būti mirtina šunims, todėl šunims suvalgius šokolado būtina neatidėliotina veterinarinė intervencija.

Juodasis ir pieninis bei baltasis šokoladas: Skirtingi pavojaus lygiai

Ne visos šokolado rūšys kelia vienodą pavojų žmonėms ir gyvūnams. Toksiškumas pirmiausia priklauso nuo teobromino koncentracijos, kuri įvairiose šokolado rūšyse labai skiriasi.

Daugiausia teobromino yra juodajame šokolade – 390-450 mg 28 gramuose, todėl šis šokoladas yra pavojingiausias. Pieniškas šokoladas yra vidutiniškai pavojingas – 28 gramuose jo yra maždaug 44-60 mg. Baltajame šokolade teobromino kiekis yra nereikšmingas, paprastai mažiau nei 1 mg 28 gramuose, todėl jis yra mažiausiai pavojingas.

Šunims gali būti mirtinai pavojingas vos vienas 28 g juodojo šokolado, tenkančio 0,45 kg kūno svorio, o žmonėms reikėtų suvartoti gerokai didesnį kiekį, kad būtų pasiektas toksiškumo lygis.

Kūno svoris ir jo vaidmuo toleruojant šokoladą

Kūno svoris ir jo vaidmuo toleruojant šokoladą

Kūno svoris yra labai svarbus veiksnys nustatant asmens toleranciją šokoladui ir galimą toksiškumo ribą. Mokslininkai apskaičiuoja teobromino toksiškumą naudodami miligramus kilogramui kūno svorio, t. y. stambesni asmenys paprastai toleruoja didesnį absoliutų šokolado kiekį.

Pavyzdžiui, 68 kg sveriantis suaugęs žmogus turėtų suvalgyti gerokai daugiau šokolado, kad pasiektų toksinį kiekį, palyginti su 13,6 kg sveriančiu vaiku ar mažu šunimi. Tai paaiškina, kodėl vaikams ir naminiams gyvūnams kyla didesnis šokolado vartojimo pavojus.

Medicinos specialistai, norėdami įvertinti galimą apsinuodijimo sunkumą ir nustatyti tinkamus gydymo protokolus, kai atsitiktinai suvalgoma per daug šokolado, naudojasi šiuo svoriu pagrįstu skaičiavimu.

Istoriniai žmonių apsinuodijimo šokoladu atvejai

Dokumentuoti sunkaus žmonių apsinuodijimo šokoladu atvejai tebėra itin reti, o medicininėje literatūroje yra tik keletas patvirtintų atvejų per visą istoriją.

Žinomas 1982 m. atvejis, kai pagyvenęs pacientas vienu prisėdimu suvalgė apie 1,4 kg šokolado ir apsinuodijo teobrominu, dėl to teko gultis į ligoninę.

2018 m. medicinos žurnaluose užfiksuotas atvejis, kai paauglys patyrė širdies aritmiją po to, kai per varžybų valgymo varžybas suvalgė keletą daug kakavos turinčių šokolado plytelių.

Dauguma užfiksuotų atvejų susiję su asmenimis, kurie iš anksto sirgo tokiomis ligomis, kaip sutrikusi kepenų funkcija arba tam tikri medžiagų apykaitos sutrikimai, dėl kurių sutrinka teobromino perdirbimas, o ne su sveikais asmenimis, vartojusiais saikingus kiekius.

Įspėjamieji per didelio šokolado vartojimo požymiai

Nors mirtinas apsinuodijimas šokoladu pas itaiko itin retai, atpažinę ankstyvuosius teobromino toksiškumo simptomus, galite užkirsti kelią sunkiai ligos eigai. Pirmieji požymiai yra neramumas, padažnėjęs šlapinimasis ir didelis troškulys.

Didėjant toksiškumui, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pilvo diskomfortas.

Sunkesni požymiai yra raumenų drebulys, padažnėjęs širdies ritmas, hiperaktyvumas ir padidėjęs kraujospūdis. Kritiniais atvejais simptomai progresuoja iki širdies aritmijos, traukulių ir kvėpavimo sutrikimų. Pagyvenusiems žmonėms ir tiems, kurie jau anksčiau sirgo širdies ir kraujagyslių ar neurologinėmis ligomis, kyla didesnė komplikacijų rizika.

Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei šie simptomai pasireiškia suvalgius daug šokolado.

Kodėl dauguma žmonių niekada nepasiekia pavojingos zonos

Nepaisant galimo teobromino toksiškumo pavojaus, dauguma žmonių dėl kelių fiziologinių ir elgsenos veiksnių niekada nepasiekia pavojingo vartojimo lygio.

Žmogaus organizmas paprastai signalizuoja apie sotumą prieš suvartojant pavojingus kiekius. Turtingas šokolado skonis ir kaloringumas sukuria natūralias vartojimo kliūtis. Be to, ankstyvieji simptomai, tokie kaip pykinimas, galvos skausmas ar drebulys, tarnauja kaip įspėjamieji mechanizmai, skatinantys daugumą žmonių nustoti valgyti.

Standartiniai komercinių šokolado porcijų dydžiai dar labiau riboja vartojimą, o plačiai paplitęs informuotumas apie per didelį cukraus ir riebalų vartojimą dar labiau riboja vartojimą. Vaikų vartojimą paprastai stebi prižiūrėtojai, taip užkertant kelią pavojingiems kiekiams, kurie gali priartėti prie toksiškumo ribos.

Tyrimų metodika: kaip mokslininkai atliko šiuos skaičiavimus

Nustatant šokolade esančio teobromino mirtiną dozę, reikėjo atlikti išsamius toksikologinius tyrimus įvairiose mokslo srityse.

Mokslininkai, siekdami nustatyti LD50 vertę,t. y. dozę, nuo kurios miršta 50 % tiriamųjų, derino tyrimus su gyvūnais ir atvejų ataskaitas. Mokslininkai, atsižvelgdami į medžiagų apykaitos skirtumus, ekstrapoliavo šunų toksiškumo duomenis, kurių poveikis gerai užfiksuotas, žmogaus fiziologijai.

Į matematinius modelius buvo įtraukti tokie kintamieji, kaip kūno svoris, teobromino koncentracija skirtingose šokolado rūšyse ir žmogaus medžiagų apykaitos greitis.

Prieš paskelbiant galutinius skaičiavimus medicinos žurnaluose, juos peržiūrėjo toksikologai, mitybos specialistai ir skubios medicinos pagalbos specialistai, kad sveikatos priežiūros specialistai turėtų patikimų duomenų apie galimus šokolado perdozavimo atvejus.

Tiesa apie kitus šokolade esančius junginius ir jų poveikį

Teobrominas nėra vienintelis biologiškai aktyvus šokolade esantis junginys, darantis poveikį žmogaus fiziologijai. Šokolade taip pat yra kofeino, kuris stimuliuoja centrinę nervų sistemą ir gali padidinti budrumą. Nors kofeino yra mažiau nei teobromino, jis veikia sinergiškai ir sustiprina stimuliuojantį poveikį.

Be to, šokolade yra feniletilamino, junginio, kuris gali paskatinti endorfinų išsiskyrimą ir sukelti malonumo jausmą. Šokolade esantys flavonoidai veikia kaip antioksidantai ir gali būti naudingi širdies ir kraujagyslių sistemai, jei vartojami saikingai.

Šie junginiai bendrai daro įtaką šokolado poveikiui nuotaikai, energijai ir fiziologinėms reakcijoms, nors dauguma jų, palyginti su galimu teobromino toksiškumu, kelia minimalią riziką, kai vartojama įprastu lygiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video