Saulės spindulių poveikis gali pakenkti apgamams ir sukelti odos vėžį. Keturi įspėjamieji požymiai: netaisyklingos ribos su nelygiais ar neryškiais kraštais, spalvos pokyčiai su keliais atspalviais, didesnis nei 6 mm skersmuo (pieštuko trintuko dydžio) ir laikui bėgant besikeičianti išvaizda. Kas mėnesį atliekama savikontrolė padeda anksti aptikti šiuos pokyčius. Reguliarios nuotraukos padeda stebėti apgamų transformacijas. Suprasdami šiuos pavojaus signalus galite apsisaugoti nuo melanomos ir kitų sunkių odos ligų.
Netaisyklingos ribos: Kada moliniai kraštai tampa susirūpinimą keliančiu dalyku
Dažnai pirmas pastebimas potencialiai probleminio apgamo požymis yra netaisyklingi jo pakraščiai. Sveiki apgamai paprastai turi lygius, tolygius kraštus, aiškiai atskirtus nuo aplinkinės odos. Kai apgamus pažeidžia saulė, jų ribos gali būti nubrozdintos, nelygios arba neryškios.
Medikai rekomenduoja taikyti ABCDE metodą apgamams įvertinti, kai „B” reiškia ribos nelygumą. Pacientai turėtų stebėti apgamus, kurių kraštai yra nelygūs, prastai apibrėžti arba asimetriški. Šie pokyčiai dažnai atsiranda dėl nenormalaus ląstelių augimo ir reikalauja skubaus medicininio įvertinimo.
Reguliari savityra, ypač po buvimo saulėje, gali padėti nustatyti nerimą keliančius pakitimus, kol jie dar neišsivystė į rimtus susirgimus.
Spalvos pokyčiai: Pavojingų pigmentacijos pokyčių pastebėjimas
Sveiki apgamai paprastai būna vienodos rudos arba rusvos spalvos, tačiau potencialiai pavojingi apgamai dažnai pasižymi pigmentacijos pokyčiais, į kuriuos reikia nedelsiant atkreipti dėmesį. Keli rudos, juodos, raudonos, baltos ar mėlynos spalvos atspalviai, atsirandantys viename apgame, signalizuoja apie ląstelinius pokyčius.
Saulės spindulių poveikis pagreitina šiuos spalvų pokyčius, pažeisdamas melanocitų DNR. Ypač didelį nerimą kelia apgamai, kuriuose susidaro tamsiai juodi plotai arba jie nevienodai nusidažo visame paviršiuje.
Pacientai turėtų kas mėnesį stebėti savo apgamus ir kreiptis į dermatologą, kad būtų įvertinti visi apgamai, kurie yra kelių spalvų, naujai atsiradusios tamsesnės dėmės ar neįprastai išblukę tam tikrose vietose.
Diametro augimas: Kodėl dydis svarbus vertinant apgamus?
Diametro augimas: Kodėl dydis svarbus vertinant apgamus?
Daugumos gerybinių apgamų skersmuo yra mažesnis nei 6 mm (maždaug pieštuko trintukodydžio), todėl dydis yra labai svarbus veiksnys, padedantis atskirti nekenksmingas dėmes nuo galimų vėžinių pakitimų.
Saulės spinduliavimas gali pagreitinti apgamų augimą, todėl jie sparčiai didėja ir viršija šią ribą. Medicinos specialistai rekomenduoja reguliariai stebėti visus apgamus naudojant liniuotę arba matavimo gidą. Bet koks apgamas, viršijantis 6 mm, reikalauja skubaus dermatologinio įvertinimo.
Pacientai turėtų būti ypač budrūs dėl apgamų, kurie iš pradžių yra maži ir palaipsniui didėja, ypač kai jie auga kartu su kitais nerimą keliančiais pokyčiais, pavyzdžiui, netaisyklingomis ribomis ar kintančia spalva. Dokumentavimas periodiškai darant nuotraukas padeda stebėti subtilius skersmens pokyčius, kurie kitu atveju gali likti nepastebėti.
Besikeičianti išvaizda: Laikui bėgant stebėkite savo apgamų pokyčius
Besikeičianti išvaizda: Laikui bėgant stebėkite savo apgamų pokyčius
Bet kokie apgamo išvaizdos pokyčiai laikui bėgant yra svarbiausias įspėjamasis požymis, į kurį dermatologai atkreipia dėmesį tikrindami dėl odos vėžio.
Pacientai turėtų reguliariai fotografuoti savo apgamus, atkreipdami ypatingą dėmesį į jų tekstūrą, iškilumą ir ribų apibrėžtumą. Saulės spinduliavimas pagreitina apgamų pokyčius, todėl gerybiniai apgamai gali virsti ikivėžiniais.
Įspėjamieji požymiai:
- Naujos spalvos, atsirandančios apgamo viduje.
- Tekstūros pokyčiai (nuo lygios iki šiurkščios)
- aukščio pasikeitimas (nuo lygaus iki reljefo arba atvirkščiai)
- Anksčiau simetriškų apgamų asimetrijos atsiradimas
Jei kas mėnesį pradėsite tikrintis patys, tai padės anksti aptikti susirūpinimą keliančius pokyčius, kai gydymas yra veiksmingiausias.