Ką reiškia dažnas gerklės perštėjimas, net jei nesergate? Jūsų imuninė sistema siunčia signalą

throat clearing indicates signals

Dažnas gerklės perštėjimas be peršalimo neretai signalizuoja apie pagrindines problemas. Dėl tylaus refliukso rūgštis gali dirginti gerklę, o po nosies lašėjimo susidaro gleivių, kurios sukelia gerklės perštėjimą. Alerginės reakcijos sukelia panašias reakcijas, nes imuninė sistema kovoja su aplinkos dirgikliais. Stresas ir nerimas gali fiziškai pasireikšti gerklės įtampa. Nuolatinis gerklės perštėjimas, trunkantis ilgiau nei dvi savaites, verčia kreiptis į gydytoją. Supratimas apie šias galimas priežastis atskleidžia svarbius dalykus apie bendrą sveikatos būklę.

Tylusis refliuksas: Kai skrandžio rūgštis suaktyvina gerklės pavojaus sistemą

Nors daugelis žmonių deginimo pojūtį atpažįsta kaip rūgšties refliuksą, tylusis refliuksas dažnai pasireiškia kaip nuolatinis gerklės perštėjimas, nesukeliantis diskomforto krūtinėje.

Reklama

Ši būklė, mediciniškai vadinama laringofaringiniu refliuksu (LPR), pasireiškia, kai skrandžio rūgštis keliauja stemple aukštyn ir pasiekia gerklę bei balso dėžutę.

Organizmo gynybinė reakcija į šį dirgiklį sukelia atsikosėjimo refleksą. Skirtingai nuo tradicinės GERL, tyliojo refliukso simptomai paprastai sustiprėja ryte arba po valgio.

Maistą sukelia kofeinas, alkoholis, riebus maistas ir rūgštūs produktai. Negydomas LPR ilgainiui gali pažeisti balso stygas ir kvėpavimo takų audinius.

Reklama

Ryšys po nosies: Kaip gleivės sukelia nuolatinį gerklės dirginimą

Kai per daug gleivių iš sinusų ir nosies ertmių patenka į gerklę, pagrindinė nuolatinio gerklės dirginimo priežastis yra nosies lašėjimas.

Ši būklė dažnai atsiranda dėl alergijos, sinusito arba aplinkos dirgiklių, sukeliančių padidėjusį gleivių išsiskyrimą. Kadangi šis tirštas sekretas prilimpa prie gerklės audinių, susidaro nuolatinis jausmas, kad kažką reikia išvalyti.

Skirtingai nuo įprastų gleivių, išskyros po nosies lašėjimo gali būti tirštesnės, gausesnės arba jose gali būti uždegimą sukeliančių medžiagų.

Reklama

Šis nuolatinis dirginimas sukelia gerklės valymo refleksą, nes organizmas bando pašalinti tariamą kliūtį, todėl susidaro dirginimo ir valymo ciklas, kuris gali tęstis kelias savaites ar mėnesius.

Alerginės reakcijos ne tik čiaudulys: Gerklės valymas kaip imuninė reakcija

Nors dauguma žmonių alergiją sieja su čiauduliu ir ašarojančiomis akimis, imuninės sistemos atsakas į alergenus dažnai pasireiškia nuolatiniu gerklės perštėjimu.

Šis simptomas atsiranda, kai aplinkos veiksniai, tokie kaip žiedadulkės, dulkių erkutės, naminių gyvūnų pleiskanos ar pelėsių sporos, dirgina gerklės gleivinę.

Reklama

Veikiamas alergenų, organizmas išskiria histaminą ir kitas uždegimą sukeliančias chemines medžiagas, dėl kurių gerklėje padidėja gleivių gamyba.

Šis perteklinis sekrecijos kiekis sukelia jausmą, kad kažkas „užstrigo” ir jį reikia išvalyti.

Skirtingai nuo peršalimo sukelto gerklės perštėjimo, kuris praeina kartu su infekcija, alergijos sukeltas gerklės perštėjimas paprastai išlieka sezoniškai arba ištisus metus, priklausomai nuo konkretaus alergeno sukėlėjo.

Reklama

Stresas ir įtampa: Jūsų kūno fizinis atsakas į psichologinį spaudimą.

Be alerginių reakcijų, dažnas gerklės perštėjimas dažnai atsiranda dėl psichologinių veiksnių.

Streso metu organizmo autonominė nervų sistema sukelia įvairias fizines apraiškas, įskaitant padidėjusią raumenų įtampą gerklės srityje. Dėl šios įtampos gali atsirasti įtempimo pojūtis arba suvokimas, kad gerklėje kažkas įstrigo (globus pharyngeus), o tai paskatina atsikosėjimo refleksą.

Nerimas taip pat gali padidinti jautrumą įprastoms gerklės išskyroms, todėl jos gali būti labiau pastebimos ir varginti.

Reklama

Tyrimai rodo, kad gerklės perštėjimas gali tapti įprasta reakcija į stresą ir išlikti net po to, kai pradinis dirgiklis atslūgsta, todėl susidaro savaime pasikartojantis ciklas, kuris sustiprina tokį elgesį.

Kada kreiptis į gydytoją: Kaip atskirti nekenksmingus įpročius nuo sveikatos problemų?

Norint nustatyti skirtumą tarp nepiktybinio gerklės perštėjimo ir simptomų, dėl kurių reikia kreiptis į gydytoją, reikia atidžiai atsižvelgti į keletą veiksnių.

Medicininio įvertinimo prireikia, kai gerklės perštėjimą lydi nuolatinis kosulys, rijimo sunkumai, balso pokyčiai ar kvėpavimo problemos. Be to, kreipkitės pagalbos, jei gerklės perštėjimas trikdo miegą, laikui bėgant stiprėja arba atsiranda kartu su nepaaiškinamu svorio kritimu.

Reklama

Nors atsitiktinis gerklės perštėjimas yra normalus reiškinys, ilgiau nei dvi savaites besitęsiantys simptomai nusipelno profesionalaus įvertinimo.

Asmenys, sergantys tokiomis ligomis kaip GERL ar astma, turėtų pasikonsultuoti su gydytoju, jei gerklės perštėjimas sustiprėja, nes tai gali reikšti netinkamą pagrindinės ligos gydymą.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like