„Nešvarios kepenys” – tai kepenys, susiduriančios su toksinų apdorojimo ir veikimo problemomis. Pagrindiniai signalai: nuolatinis nuovargis, kurio nepašalina poilsis, nepaaiškinamos virškinimo problemos, pavyzdžiui, pilvo pūtimas ir pykinimas, odos problemos, pavyzdžiui, bėrimai ir spalvos pakitimai, hormonų pusiausvyros sutrikimai, dėl kurių svyruoja svoris, ir kognityviniai sunkumai, įskaitant protinę miglą ir nuotaikų svyravimus. Šie simptomai dažnai paūmėja pavartojus alkoholio, perdirbtų maisto produktų ar daug riebalų turinčių patiekalų. Šių įspėjamųjų požymių supratimas gali padėti nustatyti kepenų funkcijos sutrikimus, kol jie neišsivystė į rimtesnes būkles.
Nuolatinis nuovargis ir mažas energijos kiekis nepaisant pakankamo poilsio
Vienas iš pirmųjų įspėjamųjų ženklų, kai kepenys blogai funkcionuoja, yra nuolatinis nuovargis, kuris išlieka nepaisant pakankamo miego ir poilsio. Šis nepaaiškinamas išsekimas atsiranda dėl to, kad kepenys negali veiksmingai apdoroti toksinų, todėl jie cirkuliuoja ir trukdo normalioms medžiagų apykaitos funkcijoms.
Nuovargis paprastai paūmėja po valgio, ypač po valgio, kuriame yra daug riebalų ar baltymų, reikalaujančių papildomo kepenų apdorojimo. Daugelis žmonių praneša apie savotišką „sunkumo” pojūtį, kuris skiriasi nuo įprasto nuovargio.
Kitaip nei nuovargis nuo fizinio krūvio ar prasto miego, su kepenimis susijęs nuovargis nepagerėja vien tik pailsėjus, o tai rodo, kad pagrindiniam organizmo detoksikacijos organui reikia skirti dėmesio.
Nepaaiškinamos virškinimo problemos ir pilvo diskomfortas
Kadangi kepenys atlieka svarbų vaidmenį virškinimo ir tulžies gamybos procese, jų veiklos sutrikimai dažnai pasireiškia nepaaiškinamais virškinimo sutrikimais ir diskomfortu pilve.
Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra pilvo pūtimas, dujų kaupimasis, pykinimas ir virškinimo sutrikimai, kurie išlieka nepaisant mitybos pokyčių. Daugelis pacientų praneša apie pilnumo ar spaudimo pojūtį viršutiniame dešiniajame pilvo kvadrante.
Sutrikusi kepenų funkcija gali sutrikdyti riebalų virškinimą, nes sumažėjus tulžies gamybai, atsiranda steatorėja (riebios išmatos) ir riebaus maisto netoleravimas.
Šie simptomai gali pasireikšti su pertrūkiais, bet paprastai jie sustiprėja pavartojus alkoholio, perdirbtų maisto produktų ar daug riebalų turinčių patiekalų, t. y. medžiagų, kurios didina kepenų darbo krūvį.
Odos problemos, įskaitant bėrimą, niežulį ir spalvos pokyčius
Įvairiais dermatologiniais požymiais oda dažnai atskleidžia kepenų funkcijos sutrikimus. Kai kepenyse sunku veiksmingai filtruoti toksinus, šios medžiagos gali kauptis ir pasireikšti odos problemomis.
Dažniausiai pasitaikantys požymiai yra gelta– odos ir akių pageltimas dėl padidėjusio bilirubino kiekio – ir niežulys, intensyvus niežulys be matomo bėrimo.
Su kepenimis susijusioms odos ligoms taip pat būdingos voratinklinės angiomos (mažos, į voratinklį panašios kraujagyslės, matomos odos paviršiuje), delnų eritema (delnų paraudimas) ir bendras odos sausumas.
Be to, sutrikus kepenų baltymų sintezės funkcijai, gali padidėti mėlynės ir sulėtėti žaizdų gijimas.
Hormonų pusiausvyros sutrikimai ir netikėti svorio pokyčiai
Kepenų disfunkcija labai sutrikdo hormonų pusiausvyrą organizme, todėl atsiranda nepaaiškinamų svorio svyravimų, kurie dažnai glumina pacientus.
Kepenys metabolizuoja tokius hormonus kaip estrogenas, testosteronas ir insulinas, reguliuodamos jų kiekį kraujyje. Sutrikus jų veiklai, šie hormonai gali kauptis arba nenormaliai mažėti.
Dėl estrogenų pertekliaus gali padidėti svoris, ypač ties viduriu. Atsparumas insulinui atsiranda, kai kepenys negali veiksmingai apdoroti gliukozės ir skatina riebalų kaupimąsi.
Sutrikusi skydliaukės hormonų konversija, kita kepenų funkcija, lemia medžiagų apykaitos sulėtėjimą.
Šis disbalansas pasireiškia užsispyrusiu svorio priaugimu arba netikėtu svorio kritimu, nepaisant nekeičiamų mitybos įpročių ar fizinių pratimų.
Protinis rūkas, nuotaikos svyravimai ir kognityviniai sunkumai
Kodėl asmenys, turintys kepenų funkcijos sutrikimų, dažnai pasakoja, kad jaučiasi sutrikusios psichikos? Kepenys atlieka labai svarbų vaidmenį filtruojant toksinus iš kraujotakos, įskaitant ir tuos, kurie veikia smegenų veiklą.
Sutrikus jų veiklai, šie toksinai gali kauptis ir prasiskverbti pro kraujo-smegenų barjerą. Toksinių medžiagų sankaupa sutrikdo neuromediatorių funkciją ir sukelia uždegimą, kuris turi įtakos pažinimo procesams.
Pacientams paprastai būna sunku susikaupti, sutrinka atmintis ir atsiranda nepaaiškinamų nuotaikos svyravimų. Kai kurie praneša, kad be aiškios priežasties jaučiasi irzlūs ar prislėgti.
Medicininėje literatūroje šis reiškinys sunkiais atvejais vadinamas „kepenų encefalopatija”, nors lengvesnis kognityvinis poveikis gali pasireikšti gerokai anksčiau, nei išryškėja pažengusi kepenų liga.