Įtrūkimai ant liežuvio gali būti normalūs pokyčiai, pasireiškiantys 5-10 % gyventojų, dažnai atsirandantys vaikystėje. Nors dauguma įtrūkimų yra nepavojingi, jie gali rodyti, kad trūksta geležies, B grupės vitaminų arba cinko. Nerimą keliantys požymiai yra staiga atsiradę gilūs įtrūkimai, skausmas, baltos dėmės, kraujavimas arba stiprus sausumas. Nuolatiniai simptomai reikalauja medicininio įvertinimo, ypač kai kartu pasikeičia spalva. Šių skirtumų supratimas padeda atskirti gerybines būkles nuo galimų sveikatos problemų.
Įprasti liežuvio įtrūkimai ir susirūpinimą keliantys požymiai
Įtrūkimų liežuvio paviršiuje pasitaiko maždaug 10 % visos populiacijos ir dažnai tai yra normalus anatominis pokytis, o ne priežastis nerimauti. Šie natūralūs grioveliai paprastai atsiranda nugariniame paviršiuje ir su amžiumi gali gilėti.
Tačiau tam tikri požymiai verčia kreiptis į gydytoją: staiga atsiradę gilūs įtrūkimai, juos lydintis skausmas ar deginimo pojūtis, baltos dėmės įtrūkimų viduje, kraujavimas arba įtrūkimai kartu su tokiais simptomais kaip nuolatinis gerklės skausmas ir rijimo sunkumai.
Be to, liežuvio įtrūkimai, lydimi stipraus sausumo ar spalvos pokyčių, gali rodyti pagrindines ligas, kurias turi įvertinti sveikatos priežiūros specialistas.
Liežuvio įtrūkimai: Priežastys ir požymiai
Įtrūkusiam liežuviui, mediciniškai vadinamam lingua plicata, būdingi daugybė įvairaus gylio griovelių ar griovelių liežuvio paviršiuje. Ši būklė pasireiškia maždaug 5-10 % visų gyventojų ir dažnai išsivysto vaikystėje arba paauglystėje.
Nors tiksli ligos priežastis vis dar neaiški, svarbų vaidmenį vaidina genetiniai veiksniai. Liežuvio įtrūkimai dažnai pasitaiko asmenims, turintiems Dauno sindromą, Melkersono-Rosentalio sindromą ir geografinį liežuvį.
Aplinkos veiksniai, tokie kaip rūkymas ir vitaminų trūkumas, gali pabloginti šią būklę.
Dauguma atvejų būna besimptomiai ir nereikalauja jokio gydymo. Tačiau gilūs įtrūkimai gali sulaikyti maisto daleles ir bakterijas ir, jei nesilaikoma tinkamos burnos higienos, gali sukelti halitozę ar uždegimą.
Mitybos trūkumai, pasireiškiantys liežuvio įtrūkimais
Įvairūs mitybos trūkumai pasireiškia kaip įtrūkimai ar įtrūkimai liežuvio paviršiuje ir yra matomi sveikatos problemų požymiai.
Geležies, vitamino B12 ir folio rūgšties trūkumas dažniausiai sukelia liežuvio pakitimus, dažnai lydimus uždegimo ar skausmo.
Dėl cinko trūkumo ant liežuvio gali atsirasti ir įtrūkimų, ir baltos dangos.
Dėl nepakankamo vitamino B2 (riboflavino) trūkumo dažnai atsiranda liežuvio įtrūkimų ir kampinis cheilitas– skausmingi įtrūkimai burnos kampučiuose.
Dėl dehidratacijos sustiprėja liežuvio įtrūkimai, o dėl nepakankamos baltymų mitybos gali atsirasti patinimas su įtrūkimais.
Šiuos mitybos požymius būtina įvertinti mediciniškai, nes jie paprastai išnyksta, kai pašalinamas jų trūkumas.
Geografinis liežuvis ir kitos bendros būklės
Geografinis liežuvis ir kitos bendros būklės
Geografinis liežuvis yra viena iš dažniausiai pasitaikančių gerybinių būklių, turinčių įtakos liežuvio išvaizdai, kuriai būdingos netaisyklingos, lygios, raudonos dėmės su baltais pakraščiais, primenančios žemėlapį. Ši būklė laikui bėgant gali migruoti per visą liežuvio paviršių, iš čia ir kilo jos pavadinimas.
Kitos dažnai pasitaikančios liežuvio ligos yra plaukuotas liežuvis, kuris pasireiškia pailgėjusiomis papilvomis, sulaikančiomis bakterijas ir šiukšles, ir burnos deginimo sindromas, kuriam būdingas nuolatinis skausmas be matomų pakitimų.
Lichen planus pasireiškia nėriniuotais baltais raštais, o kandidozė – baltomis, į varškę panašiomis dėmėmis, kurias galima nubraukti. Dauguma susirgimų yra nepavojingi, tačiau nuolatiniai simptomai verčia kreiptis į gydytoją.
Kada liežuvio pokyčiai signalizuoja apie rimtas sveikatos problemas
Nors daugelis liežuvio pakitimų yra gerybiniai, tam tikri pakitimai gali rodyti, kad yra rimtų sveikatos sutrikimų, dėl kurių reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Nuolatiniai liežuvio įtrūkimai, kuriuos lydi skausmas, gali reikšti, kad trūksta vitaminų, ypač B grupės vitaminų, geležies arba cinko.
Baltos dėmės, kurių negalima nubraukti, gali reikšti burnos kerpligę arba, kas kelia didesnį nerimą, leukoplakiją – ikivėžinę būklę.
Staigūs liežuvio spalvos pokyčiai, ypač blyški arba ryškiai raudona, gali rodyti anemiją arba Kawasaki ligą.
Ekstremalus liežuvio patinimas gali reikšti alerginę reakciją arba angioneurozinę edemą.
Be to, nepaaiškinamas liežuvio skausmas su pakitusiu jutimu gali reikšti neurologinius sutrikimus ar net ankstyvus burnos vėžio požymius.
Įtrūkusio liežuvio gydymo būdai ir priežiūra namuose
Įtrūkusių liežuvių gydymo būdai, priklausomai nuo pagrindinės priežasties, yra įvairūs – nuo paprastų naminių priemonių iki profesionalių medicininių intervencijų.
Su dehidratacija susijusių įtrūkimų atveju dažnai padeda padidinti vandens suvartojimą ir vengti dirgiklių, tokių kaip alkoholis ir tabakas.
Reguliariai valant burną ir švelniai valant liežuvį pašalinamos bakterijos, kurios gali padidinti įtrūkimus.
Druskos vandens skalavimai gali sumažinti uždegimą ir paskatinti gijimą.
Kai įtrūkimai atsiranda dėl mitybos trūkumo, gali būti skiriama B grupės vitaminų, geležies ar cinko papildų.
Priešgrybeliniais vaistais gydomos pagrindinės mielių infekcijos, o su autoimuninėmis ligomis susijusiems liežuvio įtrūkimams gydyti paprastai reikia specialių vaistų nuo uždegimo.
Nuolatiniai ar skausmingi liežuvio įtrūkimai pateisina profesionalų įvertinimą, kad būtų pašalintos galimai rimtos pagrindinės ligos.