Ekspertai siūlo pamiršti bulves – šios alternatyvos yra skanesnės ir sveikesnės

Mitybos ekspertai vis dažniau rekomenduoja baltųjų bulvių alternatyvas dėl didelio glikemijos indekso ir riboto maistinių medžiagų kiekio. Saldžiosios bulvės turi daugiau skaidulinių medžiagų, vitaminų A ir C bei beta karoteno ir mažesnį glikeminį poveikį. Žiediniai kopūstai turi 75 % mažiau kalorijų, o įvairiuose patiekaluose imituoja bulvių tekstūrą. Senoviniai grūdai, tokie kaip kvinoja ir farro, suteikia visaverčių baltymų ir daugiau skaidulinių medžiagų. Šakniavaisių daržovių mišrainės su ropėmis, bruknėmis ir pastarnokais sukuria sudėtingą skonį su mažiau angliavandenių. Šie pakaitalai naudingi sveikatai ir kulinariškai universalūs.

Kodėl mitybos specialistai neapsiriboja bulvėmis

Nors bulvės daugelyje kultūrų nuo seno yra pagrindinė mitybos dalis, mitybos specialistai vis dažniau rekomenduoja jų alternatyvas dėl keleto svarbių priežasčių.

Reklama

Dėl didelio bulvių glikemijos indekso greitai pakyla cukraus kiekis kraujyje, o tai ypač sunku diabetikams ir tiems, kurie kontroliuoja svorį.

Mitybos specialistai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad, palyginti su kitomis krakmolingomis daržovėmis, bulvėse yra palyginti nedaug maistinių medžiagų. Nors bulvėse yra vitamino C ir kalio, jose trūksta įvairių mikroelementų ir skaidulų, kurių yra tokiose alternatyviose daržovėse kaip saldžiosios bulvės, žiediniai kopūstai ir ankštinės daržovės.

Be to, įprasti paruošimo būdai – kepimas, gausus grietinėlės priedas ar per didelis druskos kiekis – dažnai paverčia šią neutralią daržovę kaloringu, uždegimą sukeliančiu maistu, kuris prieštarauja šiuolaikinėms mitybos rekomendacijoms.

Reklama

Cukraus kiekio kraujyje problema: ką bulvių vartojimas daro jūsų organizmui

Cukraus kiekio kraujyje problema: ką jūsų organizmui daro bulvių vartojimas

Vartojant bulves, didelis krakmolo kiekis virškinimo metu greitai virsta gliukoze, todėl greitai ir smarkiai padidėja cukraus kiekis kraujyje. Šis šuolis priverčia kasą išskirti insuliną gliukozei suvaldyti, todėl dažnai vėliau sumažėja energijos kiekis.

Reguliarus didelio glikemijos kiekio maisto produktų, tokių kaip bulvės, vartojimas ilgainiui gali paskatinti atsparumą insulinui. Šis glikemijos poveikis ypač aktualus asmenims, sergantiems cukriniu diabetu ar ankstyvuoju diabetu.

Reklama

Baltųjų bulvių glikemijos indeksas yra aukštesnis nei daugelio kitų daržovių ir, priklausomai nuo paruošimo būdo, svyruoja nuo 70 iki 110.

Tyrimai rodo, kad bulvių pakeitimas mažiau glikeminėmis alternatyvomis gali padėti stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje ir pagerinti bendrą medžiagų apykaitos sveikatą.

Saldžiosios bulvės: spalvinga giminaitė, pasižyminti išskirtinėmis savybėmis

Nepaisant bendro pavadinimo, saldžiųjų bulvių maistinės savybės gerokai skiriasi nuo baltųjų bulvių, todėl jos yra puiki alternatyva sveikata besirūpinantiems vartotojams.

Reklama

Jose yra daugiau skaidulinių medžiagų, vitaminų A ir C, mažesnis glikemijos indeksas, todėl cukraus kiekis kraujyje svyruoja ne taip smarkiai.

Ryškiai oranžinis minkštimas rodo, kad jame yra daug beta karoteno, skatinančio akių sveikatą ir imuninės sistemos veiklą.

Saldžiosiose bulvėse taip pat yra kalio, mangano ir B grupės vitaminų, o vienoje porcijoje yra mažiau kalorijų nei baltosiose bulvėse.

Reklama

Jų paruošimo įvairovė panaši į baltųjų bulvių – jas galima kepti, trinti, skrudinti, skrudinti ar kepti ore, tačiau jos pasižymi natūraliai saldžiu skoniu, todėl nereikia papildomų saldiklių.

Žiediniai kopūstai: daržovių alternatyvų chameleonas

Pastaraisiais metais žiediniai kopūstai tapo vienu universaliausių bulvių pakaitalų ir pelnė alternatyvių daržovių chameleono pravardę. Švelnaus skonio kalafiorai puikiai sugeria prieskonius, o tinkamai paruošti yra panašios tekstūros kaip bulvės.

Mitybos požiūriu žiediniai kopūstai turi daug privalumų: maždaug 75 % mažiau kalorijų ir angliavandenių nei bulvės, daug vitamino C, vitamino K ir skaidulų.

Reklama

Dažniausiai naudojama žiedinių kopūstų košė, „ryžiai”, picos pluta ir net „tater tot” alternatyvos.

Kad gautumėte geriausius rezultatus, daugelis virėjų rekomenduoja žiedinius kopūstus prieš dedant į receptus apkepinti arba troškinti garuose, taip sustiprinamasskonis ir išgaunama ideali tekstūra.

Senoviniai grūdai, pranokstantys tradicinius krakmolus

Senoviniai grūdai, kurie pranoksta tradicinius krakmolus

Reklama

Nors žiediniai kopūstai yra moderni daržovių alternatyva bulvėms, senoviniai grūdai pasižymi istoriniu gilumu ir maistiniais privalumais.

Kvinoja, pasižyminti visaverčiais baltymais ir puria tekstūra, suteikia nepakeičiamųjų aminorūgščių, kurių nėra įprastiniuose krakmoluose.

Farro pasižymi riešutų skoniu ir kramtomąja konsistencija, o baltymų ir skaidulų turi dvigubai daugiau nei šiuolaikiniai kviečiai.

Reklama

Amarante, mažame į sėklas panašiame grūde, yra lizino ir kalcio, kurių retai randama kituose grūduose.

Soros pasižymi universalumu gaminant pikantiškus patiekalus ir košes, be to, jose natūraliai nėra glitimo.

Šių senovinių produktų glikemijos indeksas paprastai būna mažesnis nei bulvių, todėl po valgio cukraus kiekis kraujyje būna stabilesnis.

Reklama

Šakniavaisių daržovių mišiniai: Daugiau skonio su mažesniu glikemijos poveikiu

Už kuklių bulvių slypi spalvingas šakniavaisių daržovių pasaulis, iš kurių sukuriami aromatingi mišiniai, pasižymintys puikiomis maistinėmis savybėmis.

Ropės, bruknės, pastarnokai ir salierų šakniavaisiai pasižymi mažesniu glikemijos kiekiu, o vienoje porcijoje yra daugiau skaidulinių medžiagų ir mikroelementų.

Mitybos specialistai rekomenduoja šias alternatyvas derinti su morkomis ir burokėliais, kad jų skonis būtų ryškus ir sudėtingas. Šiuose mišiniuose paprastai yra 30-40 % mažiau angliavandenių nei bulvėse, o antioksidantų ir priešuždegiminių junginių yra daugiau.

Reklama

Geriausių rezultatų pasieksite kepdami šias daržoves su prieskoninėmis žolelėmis ir apšlakstydami alyvuogių aliejumi. Karamelizacija išryškina natūralų saldumą, išlaikydama mažesnį glikeminį poveikį ir maistinę vertę.

Augalinės kilmės veikėjai: Pupelės ir ankštinės daržovės – sotūs garnyrai

Ieškantiems maistingų alternatyvų bulvėms, pupelės ir ankštinės daržovės yra išskirtinis pasirinkimas, suteikiantis nepaprastą sotumą ir maistinę naudą.

Avinžirniai, lęšiai ir juodosios pupelės, palyginti su tradiciniais bulvių patiekalais, pasižymi didesniu skaidulų ir baltymų kiekiu. Pusės puodelio lęšių porcijoje yra maždaug 9 gramai baltymų ir 8 gramai skaidulinių medžiagų, kartu išlaikant žemą glikemijos indeksą, kuris skatina stabilų cukraus kiekį kraujyje.

Reklama

Šiuos universalius ingredientus galima paruošti kaip sočius garnyrus, pavyzdžiui, kepti, sutrinti ar įmaišyti į salotas.

Mitybos specialistai ypač vertina juose esančius mikroelementus – juose yra daug geležies, magnio ir B grupės vitaminų, būtinų optimaliai medžiagų apykaitai.

Kaip pereiti prie sveikesnių krakmolo variantų

Šeimai, pripratusiai prie bulvių, reikia apgalvotai planuoti ir palaipsniui diegti sveikesnes krakmolo alternatyvas. Mitybos specialistai rekomenduoja pradėti nuo panašios tekstūros ir išvaizdos, pavyzdžiui, žiedinių kopūstų košės šalia tradicinių bulvių patiekalų, ir tik tada juos visiškai pakeisti.

Reklama

Įtraukdami šeimos narius į maisto ruošimą, skatinkite investuoti į naujas galimybes. Vaikams ypač patinka kūrybiškas pateikimas, pavyzdžiui, cukinijų makaronai, suformuoti į lizdus, arba saldžiųjų bulvių „bulvytės” su padažais.

Ekspertai siūlo ne šalinti, o „išstumti”, t. y. palaipsniui didinti sveikesnių alternatyvų kiekį ir mažinti bulvių porcijas. Tokia strategija, derinama su teigiamu pastiprinimu, kai šeimos nariai išbando naujus maisto produktus, padeda tvariai pagerinti mitybą.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like