Ekspertai atskleidžia, kaip atitolinti žilų plaukų atsiradimą

delay gray hair onset

Ekspertai siūlo keletą strategijų, kaip atitolinti žilų plaukų atsiradimą. Mitybos trūkumo, ypač vitaminų B12, D ir mineralų, tokių kaip varis ir geležis, šalinimas skatina melanino gamybą. Reguliarus streso valdymas pasitelkiant meditaciją ir pakankamą miegą padeda išsaugoti melanocitų kamienines ląsteles. Antioksidantų turtingi maisto produktai, įskaitant uogas ir tamsius lapinius žalumynus, padeda kovoti su folikulų oksidaciniu stresu. Priešlaikinio pilkėjimo iki 30 metų atveju, dermatologinis įvertinimas gali padėti nustatyti pagrindines sąlygas. Šie įrodymais pagrįsti metodai suteikia vilčių ilgiau išlaikyti natūralią plaukų spalvą.

Mokslas apie ankstyvą pilkėjimą: Ką mes žinome šiandien?

Nors genetika daugiausia lemia, kada plaukai pradeda žilti, naujausi moksliniai tyrimai nustatė keletą biologinių mechanizmų, lemiančių ankstyvą žilimą.

Reklama

Plaukų spalva priklauso nuo melanino gamybos melanocituose, esančiuose plaukų folikuluose. Su amžiumi vandenilio peroksidas natūraliai kaupiasi folikuluose ir slopina melanino sintezę.

Mokslininkai nustatė, kad aplinkos veiksnių, uždegimų ir medžiagų apykaitos sutrikimų sukeltas oksidacinis stresaspagreitina šį procesą, pažeisdamas melanocitus.

Žurnale „Nature Communications” paskelbti tyrimai atskleidė, kad tam tikri genai (IRF4, MITF ir BCL2) reguliuoja melanino gamybą ir melanocitų išlikimą.

Reklama

Be to, vitaminų, ypač B12, D ir vario, trūkumas yra susijęs su ankstyvu pilkėjimu, nes sutrikdo melanocitų funkciją.

Mitybos trūkumai, spartinantys žilų plaukų vystymąsi

Mokslinis supratimas apie ankstyvą žilumą neapsiriboja vien genetika, bet atskleidžia, kaip mitybos būklė tiesiogiai veikia melanino gamybą.

Moksliniais tyrimais nustatyti keli pagrindiniai trūkumai, kurie pagreitina pilkėjimą:

Reklama

Vitamino B12 trūkumas sutrikdo melanino sintezę, o žemas feritino ir geležies kiekis serume kenkia plaukų pigmentacijai.

Vario trūkumas slopina melanogenezei svarbų fermentą tirozinazę.

Daugelio tyrimų duomenimis, vitamino D trūkumas susijęs su ankstyvu pilkėjimu.

Reklama

Be to, nepakankamas vitamino E, cinko ir seleno kiekis mažina antioksidacinę melanocitų apsaugą nuo oksidacinio streso.

Foliatų trūkumas gali prisidėti prie DNR pažeidimų pigmentą gaminančiose ląstelėse ir dar labiau pagreitinti pilkėjimo procesą.

Streso valdymo būdai, padedantys išsaugoti plaukų pigmentaciją

Kaip būtent psichologinis stresas pagreitina žilimo procesą? Tyrimai rodo, kad streso hormonai, tokie kaip kortizolis, išsekina melanocitų kamienines ląsteles, atsakingas už plaukų pigmentaciją. Išsekusios šios ląstelės negali atsinaujinti.

Reklama

Veiksmingi streso valdymo būdai yra kasdienė meditacija, kuri, suaktyvindama parasimpatinę nervų sistemą, mažina kortizolio kiekį. Reguliari mankšta skatina endorfinų išsiskyrimą, neutralizuojantį streso hormonus.

Pakankamas miegas (7-9 val.) leidžia efektyviai veikti ląstelių atkūrimo procesams.

Progresyvaus raumenų atsipalaidavimo ir gilaus kvėpavimo pratimai iš karto sumažina fiziologinį stresą. Kognityvinė elgesio terapija padeda spręsti lėtinio streso problemas, kurios dėl nuolatinio hormonų disbalanso gali prisidėti prie ankstyvo pilkėjimo.

Reklama

Antioksidantų turtingi maisto produktai, kovojantys su oksidaciniu stresu plaukų folikuluose

Oksidacinė žala plaukų folikuluose labai prisideda prie ankstyvo žilimo, nes laisvųjų radikalų veikla naikina melanocitus.

Šiam procesui neutralizuoti reikia reguliariai vartoti daug antioksidantų turinčius maisto produktus, kurie neutralizuoja šiuos kenksmingus junginius.

Uogose (ypač mėlynėse), tamsiuose lapiniuose žalumynuose ir riešutuose yra galingų antioksidantų, tokių kaip vitaminas C, vitaminas E ir polifenoliai.

Reklama

Kryžmažiedės daržovės, pavyzdžiui, brokoliai ir žiediniai kopūstai, turi sulforafano, kuris aktyvina detoksikacijos fermentus.

Maisto produktai, kuriuose gausu vario – austrės, sezamo sėklos ir organinė mėsa – tiesiogiai palaiko melanino gamybą.

Mitybos specialistai rekomenduoja šiuos apsauginius maisto produktus įtraukti į kasdienį maistą, o ne naudoti maisto papildus, kad būtų užtikrintas idealus įsisavinimas ir ląstelių apsauga.

Reklama

Plaukų priežiūros būdai, galintys apsaugoti natūralią spalvą

Daugybė išorinių veiksnių, susijusių su kasdiene plaukų priežiūra, gali pagreitinti ne tik genetinį polinkį, bet ir žilimo procesą.

Specialistai rekomenduoja vengti griežtų cheminių procedūrų, įskaitant ilgalaikius dažus, kurių sudėtyje yra vandenilio peroksido, galinčio pažeisti melanocitus, atsakingus už plaukų pigmentaciją.

Reikėtų kuo mažiau karščiuoti, nes terminiai pažeidimai silpnina plauko struktūrą ir gali paveikti spalvą gaminančias ląsteles.

Reklama

Prieš formuojant plaukus ir skalaujant šaltu vandeniu, naudokite apsaugines priemones nuo karščio, kurios padeda užsandarinti plauko kutikulę ir išsaugoti natūralius pigmentus.

Švelnus plovimas šampūnais be sulfatų neleidžia pašalinti natūralių aliejų, kurie saugo plaukų spalvą.

Be to, apsaugant plaukus nuo ilgalaikio ultravioletinių spindulių poveikio skrybėlėmis arba UV spindulius filtruojančiais produktais galima išvengti ankstyvo žilimo, nes sumažėja oksidacinis stresas.

Reklama

Klinikiniais tyrimais patvirtinti papildai ir gydymo būdai

Naujausiais klinikiniais tyrimais nustatyta keletas papildų ir gydymo būdų, kurie gali padėti atitolinti žilų plaukų atsiradimą, veikdami pagrindinius biologinius mechanizmus.

Katalazės papildai turi potencialo, nes neutralizuoja vandenilio peroksido kaupimąsi, kuris balina plaukus iš vidaus.

Vitamino B12, folio rūgšties ir biotino papildai pasirodė esantys veiksmingi sprendžiant ankstyvo žilimo problemą, susijusią su mitybos trūkumu.

Reklama

Tocotrienoliai, stiprūs antioksidantai iš vitamino E šeimos, vieno Malaizijos tyrimo metu 50 % sumažino žilų plaukų progresavimą.

Vietinio poveikio priemonės, kurių sudėtyje yra pseudokatalazės, suaktyvintos saulės šviesos, davė daug žadančių rezultatų atkuriant pigmentaciją.

Mokslininkai taip pat tiria tikslinius peptidus, skatinančius melanino gamybą plaukų folikuluose.

Reklama

Gyvenimo būdo įpročiai, turintys įtakos melanino gamybai

Keletas kasdienio gyvenimo būdo įpročių daro didelę įtaką melanino gamybai ir gali pagreitinti arba atitolinti pilkėjimo procesą. Lėtinis stresas sukelia oksidacinę žalą melanocitams, o tyrimai rodo, kad kortizolis sutrikdo melanino sintezę.

Ilgalaikis buvimas saulėje be apsaugos pažeidžia plaukų folikulus ir pagreitina žilimą.

Mitybos trūkumas, ypač vitaminų B12, D, E ir mineralų, tokių kaip varis ir cinkas, labai pablogina melanino formavimąsi.

Reklama

Reguliari mankšta gerina plaukų folikulų kraujotaką ir gali palaikyti melanocitų funkciją.

Tuo tarpu rūkymas sukelia toksinus, kurie mažina antioksidantų atsargas ir greitina melanocitų pažeidimus.

Kokybiškas miegas taip pat atlieka labai svarbų vaidmenį, nes leidžia vykti ląstelių atstatymo procesams, kurie palaiko melaniną gaminančias ląsteles.

Reklama

Kada kreiptis į dermatologą dėl ankstyvo pilkėjimo

Nors su amžiumi galima tikėtis tam tikro žilų plaukų kiekio, ankstyvas žilimas dažnai reikalauja profesionalaus įvertinimo, ypač jei jis prasideda iki 30 metų.

Dermatologai rekomenduoja pasikonsultuoti, jei žilimas susijęs su tokiais simptomais kaip plaukų slinkimas, galvos odos pokyčiai ar sveikatos būklė. Specialistai gali įvertinti, ar priešlaikinis pilkėjimas atsirado dėl mitybos trūkumų, autoimuninių sutrikimų ar genetinių veiksnių, kuriems reikia įsikišti.

Atliekant išsamų vertinimą paprastai atliekami kraujo tyrimai, kuriais tikrinama vitamino B12, folatų ir skydliaukės funkcija. Dermatologai taip pat gali ištirti šeimos istoriją ir prireikus atlikti galvos odos biopsiją.

Reklama

Ankstyva intervencija gali padėti išspręsti pagrindines problemas ir sulėtinti pilkėjimo progresavimą, nors rezultatai priklauso nuo individualių priežasčių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like