Gydytojai reiškia vis didesnį susirūpinimą dėl sauso šampūno saugumo. Produktų sudėtyje yra potencialiai kenksmingų sudedamųjų dalių, įskaitant propelentus, talką ir etanolį, kurie gali sukelti kvėpavimo takų sudirginimą, plaukų folikulų pažeidimą ir galvos odos išsausėjimą. Tyrimais nustatyta, kad kai kurie prekių ženklai yra užteršti benzenu, o aerozolio dalelės gali prasiskverbti giliai į plaučių audinį. Medicinos ekspertai rekomenduoja riboti naudojimą iki 1-2 kartų per savaitę, naudoti gerai vėdinamose patalpose ir apsvarstyti saugesnes alternatyvas, pavyzdžiui, ryžių krakmolą ar marantos miltelius. Tolesni tyrimai atskleidžia nerimą keliančius ilgalaikio poveikio modelius.
Kaip veikia sausas šampūnas ir kas iš tikrųjų yra buteliuke
Nors sausas šampūnas daugeliui žmonių tapo populiaria laiko taupymo priemone, norint jį naudoti sąmoningai, būtina suprasti jo veikimą ir sudedamąsias dalis.
Sauso šampūno sudėtyje paprastai yra absorbuojančių medžiagų, pavyzdžiui, krakmolo, molio arba alkoholio darinių, kurie sugeria galvos odos riebalus ir riebalus. Šios sudedamosios dalys suriša nešvarumus ir riebalus, kuriuos galima iššukuoti šepečiu, todėl plaukai atrodo švaresni be vandens.
Į daugumą preparatų taip pat įeina propelentai (aerozolinėse versijose), kvapiosios medžiagos ir konservantai. Kai kurių gaminių sudėtyje yra talko, kuris kelia susirūpinimą dėl sveikatos. Kituose kaip saugesnės alternatyvos naudojamas aliuminio krakmolo oktenilsukcinatas, silicio dioksidas arba ryžių krakmolas.
Susirūpinimą keliančios cheminės medžiagos: Cheminės medžiagos, talkas ir etanolis paaiškinti

Cheminė sauso šampūno produktų sudėtis kelia keletą susirūpinimą sveikatai keliančių klausimų, kuriuos vartotojai turėtų suprasti prieš reguliariai naudodami. Tokie propelentai, kaip butanas ir propanas, nors ir yra veiksmingi purškiant, yra potencialiai degūs, o įkvėpti gali sukelti kvėpavimo takų dirginimą. Talkas, įprasta absorbcinė sudedamoji dalis, kai kuriuose preparatuose kelia susirūpinimą dėl užterštumo asbestu. Etanolis, naudojamas kaip tirpiklis, gali pašalinti natūralius aliejus ir dažnai naudojamas išsausinti galvos odą. Nors šios sudedamosios dalys paprastai pripažįstamos saugiomis esant ribotam poveikiui, jos gali kelti kumuliacinę riziką, kai sausas šampūnas tampa kasdieniu tinkamo plovimo pakaitalu.
[Šiame tekste nereikėjo perskaičiuoti metrinių vienetų, nes nebuvo konkrečių skaitinių matavimų].Be galvos odos dirginimo: Ilgalaikis pavojus sveikatai Gydytojai tiria

Gydytojai mokslininkai neseniai išplėtė savo tyrimus ne tik dėl tiesioginio sauso šampūno poveikio, bet ir dėl galimų ilgalaikių pasekmių sveikatai.
Tyrimuose analizuojamos ilgalaikio aerozolio poveikio ir kvėpavimo takų problemų sąsajos, ypač daug dėmesio skiriant keliuose prekės ženkluose aptiktai taršai benzenu. Dermatologai užfiksavo folikulų pažeidimo atvejų, kai sausas šampūnas ilgą laiką pakeičia įprastą plovimą.
Onkologai tiria, ar cheminių medžiagų įsisavinimas per galvos odą nekelia sisteminių problemų, ypač dėl endokrininės sistemos sutrikimų, kuriuos sukelia tokiuose preparatuose esantys ftalatai ir parabenai. Nors tyrimai dar preliminarūs, gydytojai rekomenduoja sausą šampūną naudoti tik retkarčiais, o ne kasdien.
Įkvėpimo problema: kai dalelės patenka į plaučius
Aerozoliniai sausojo šampūno produktai išskiria trijų skirtingų tipų ore esančias daleles, kurios kelia įkvėpimo pavojų, kai naudojami uždarose patalpose, pavyzdžiui, vonios kambariuose. Tai propelento dujos, miltelių pavidalo absorbentai, pavyzdžiui, talkas ar krakmolas, ir lakieji organiniai junginiai (LOJ).
Įkvėptos šios mikroskopinės dalelės gali aplenkti organizmo filtravimo sistemas ir patekti į giliai esantį plaučių audinį. Tyrimai rodo, kad pakartotinis poveikis gali sukelti kvėpavimo takų uždegimą ir bronchų dirginimą, ypač asmenims, kurie jau serga tokiomis ligomis kaip astma.
Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja sausą šampūną naudoti gerai vėdinamose patalpose, laikyti gaminį bent 30 cm atstumu nuo galvos ir po naudojimo trumpam išeiti iš patalpos.
Ką pastebi dermatologai: Tikros pacientų istorijos ir atvejų analizės
Klinikiniai dermatologai visoje šalyje praneša, kad vis daugiau pacientų kreipiasi dėl galvos odos būklės, susijusios su dažnu sauso šampūno naudojimu. Universitetinio medicinos centro dermatologė daktarė Marta Chen teigia, kad nuo 2018 m. folikulito ir kontaktinio dermatito atvejų padaugėjo 27 proc.
Neseniai atliktame atvejo tyrime 32 metų pacientui po kasdienio sauso šampūno naudojimo tris mėnesius išsivystė seborėjinis dermatitas. Kitas užfiksuotas atvejis, kai 45 metų pacientas sirgo galvos odos niežuliu ir uždegimu, kurį lėmė susikaupę propelento likučiai.
Šie klinikiniai stebėjimai rodo, kad galvos odos sveikata pablogėja, kai sausas šampūnas pakeičia įprastą valymą.
Vėžio klausimas: Vėžys: mokslinių tyrimų ir įrodymų analizė
Naujausioje mokslinėje literatūroje vis dažniau keliamas klausimas, ar sauso šampūno produktai kelia kancerogeninę riziką. Tyrimais nustatyta, kad kai kurių aerozolinių sausų šampūnų sudėtyje yra benzeno, kuris yra žinomas kancerogenas. 2022 m. nepriklausomame laboratoriniame tyrime benzenas aptiktas 70 % tirtų įvairių prekės ženklų mėginių.
Nors FDA nustatė ribines poveikio vertes, ilgalaikis kaupimasis vis dar nepakankamai ištirtas. Epidemiologinių duomenų, tiesiogiai siejančių sausą šampūną su vėžiniais susirgimais, vis dar nedaug, dauguma įrodymų yra labiau koreliaciniai nei priežastiniai.
Dermatologijos ekspertai rekomenduoja saikingai naudoti šampūną ir, jei įmanoma, rinktis ne aerozolines alternatyvas, kol bus atlikti išsamesni ilgalaikiai lėtinio poveikio tyrimai.
Sveikesnės alternatyvos, kaip prailginti laiką tarp plovimų
Atsižvelgdami į galimas problemas, susijusias su tradiciniais sauso šampūno produktais, daugelis vartotojų ieško saugesnių variantų, kaip palaikyti gyvybingus plaukus tarp reguliarių plovimų.
Egzistuoja kelios alternatyvos, kuriose išvengta galimai kenksmingų ingredientų. Ryžių krakmolas arba marantos milteliai gali natūraliai sugerti aliejų, kai lengvai tepami ant šaknų. Obuolių sidro acto skalavimo skysčiai (atskiesti vandeniu santykiu 1:3) padeda subalansuoti galvos odos pH ir nepašalina natūralių aliejų. Rozmarinų arba pipirmėčių eteriniai aliejai, atskiesti vandeniu, sukuria stimuliuojančius purškalus, kurie kovoja su nemaloniu kvapu.
Ieškodami komercinių produktų, ieškokite Aplinkosaugos darbo grupės (EWG) sertifikuotų produktų, kuriuose nėra talko, parabenų, ftalatų ir sintetinių kvapiųjų medžiagų.
Kaip sumažinti riziką, jei vis dėlto renkatės sausą šampūną
Nors daugelis žmonių dėl patogumo ir toliau naudoja sausą šampūną, įgyvendinus tam tikras atsargumo priemones galima gerokai sumažinti galimą pavojų sveikatai.
Pirma, gaminius naudokite gerai vėdinamose patalpose ir laikykite skardinę bent 15-20 cm nuo galvos odos, kad kuo mažiau įkvėptumėte. Tepkite saikingai, daugiausia dėmesio skirdami tik riebioms vietoms, o ne visai galvai. Po to visada kruopščiai iššukuokite šepetėliu, kad pasiskirstytų priemonė ir pasišalintų likučių perteklius.
Specialistai rekomenduoja priemonę naudoti tik 1-2 kartus per savaitę tarp reguliarių plovimų. Rinkitės prekių ženklus su mažiau cheminių priedų ir, jei įmanoma, pirmenybę teikite tiems, kurių sudėtyje yra natūralių ingredientų. Be to, periodiškai apžiūrėkite galvos odą ir stebėkite, ar ji nėra sudirgusi, ar nesikaupia, ar neatsiranda kitų nepageidaujamų reakcijų.
Ką reguliavimo institucijos daro (ir ko nedaro) dėl šių problemų
Vartotojų atsargumo priemonės yra tik vienas iš sauso šampūno saugos aspektų, nes reguliavimo priežiūra atlieka ne mažiau svarbų vaidmenį saugant visuomenės sveikatą. FDA sausą šampūną priskiria kosmetikos gaminiams, todėl jam taikomos ne tokios griežtos taisyklės kaip vaistams. Nors gamintojai privalo garantuoti gaminio saugą, prieš pateikiant į rinką patvirtinimo nereikalaujama.
2022 m. nustačiusi taršą benzenu, FDA sustiprino stebėseną, tačiau dar neįgyvendino įpareigojimų atlikti bandymus visoje pramonėje. Europos Sąjungoje galioja griežtesnės kosmetikos taisyklės, draudžiančios daugiau kaip 1 300 cheminių medžiagų, palyginti su 11 draudžiamų medžiagų, kurias draudžia FDA.
Vartotojų teisių gynimo grupės ir toliau ragina priimti išsamius kosmetikos reformos teisės aktus, kurie padėtų pašalinti šias reguliavimo spragas Jungtinėse Valstijose.