Ar jūsų miegas saugus? Gydytojai įspėja apie pavojus, susijusius su telefono palikimu po pagalve

phone under pillow danger

Miegant su telefonu po pagalve kyla daug pavojų. Dėl tokios praktikos prietaisai gali perkaisti, o karščiui susikaupus patalynės medžiagose gali kilti gaisras. Telefonai taip pat skleidžia EML spinduliuotę, kuri gali trikdyti miego kokybę ir kelti ilgalaikių sveikatos problemų. Miego specialistai pastebi, kad dėl šalia esančių prietaisų sutrinka REM miegas ir kognityvinės funkcijos. Gamintojai aiškiai įspėja dėl šio paplitusio įpročio. Tinkami prietaisų išdėstymo sprendimai suderina patogumą su saugumu ir geresniais miego rezultatais.

Gaisro pavojus: kaip perkaitę telefonai kelia realų pavojų

overheating smartphones under pillows hazardous

Didelį pavojų kelia išmaniųjų telefonų padėjimas po pagalvėmis miegant – gaisro pavojus dėl perkaitimo. Kai telefonai įkraunami, jie išskiria šilumą, kuri paprastai išsisklaido į aplinkinį orą.

Pagalvės ir patalynės medžiagos sulaiko šią šilumą, todėl baterija gali pasiekti nesaugią temperatūrą.

Keletas užfiksuotų atvejų, kai telefonai, perkaitę po pagalvėmis, uždegė patalynės medžiagas. Ličio jonų baterijos, pažeistos arba veikiamos didelio karščio, gali tapti „terminio pabėgimo” (angl. thermal runaway) būsena, kai baterija nekontroliuojamai savaime įkaista.

Priešgaisrinės apsaugos tarnybos ir telefonų gamintojai aiškiai įspėja, kad taip elgtis negalima, ir rekomenduoja įkraunant telefonus laikyti ant kietų, nedegių paviršių.

EML spinduliuotė: Suprasti ilgalaikes sveikatos problemas

Išmaniųjų telefonų skleidžiama elektromagnetinio dažnio (EML) spinduliuotė yra dar viena potenciali problema, kai prietaisai miego metu laikomi po pagalvėmis. Nors tyrimai dar nėra įtikinami, kai kurie sveikatos ekspertai teigia, kad ilgalaikis arti esančių prietaisų poveikis gali sutrikdyti miego režimą ir sukelti galvos skausmus bei nuovargį.

Pasaulio sveikatos organizacija radijo dažnių spinduliuotę priskiria prie „galimai kancerogeninių”, nors tyrimais nenustatyta galutinių sąsajų tarp įprasto išmaniųjų telefonų poveikio ir vėžio. Medikai rekomenduoja laikytis atstumo nuo prietaisų miego metu kaip atsargumo priemonę.

Tiems, kurie nerimauja dėl elektromagnetinių laukų poveikio, paprastas prevencinis sprendimas – įjungti telefonus į lėktuvo režimą arba laikyti juos bent vieno metro atstumu nuo lovos.

Miego kokybės sutrikimai: Daugiau nei mėlynos šviesos poveikis

smartphone disturbances disrupt restorative sleep

Miego kokybės trikdžiai neapsiriboja tik gerai užfiksuotu mėlynosios šviesos poveikiu, kai telefonai dedami po pagalvėmis. Išmanieji telefonai skleidžia subtilius pranešimų garsus, vibracijas ir elektromagnetinius dažnius, kurie gali suskaidyti miego ciklus net ir nustačius tylųjį režimą.

Tyrimai rodo, kad šie mikro trikdžiai neleidžia smegenims pasiekti gilaus, atkuriamojo miego fazių, būtinų kognityvinėms funkcijoms ir emociniam reguliavimui. Dėl prietaisų artumo pasąmonėje laukiama pranešimų, todėl smegenys yra padidintos budrumo būsenos.

Miego medicinos specialistai teigia, kad pacientams iki 20 % sutrinka REM miegas, kai prietaisai būna netoliese, todėl kitą dieną sutrinka atminties konsolidavimas ir susilpnėja gebėjimas spręsti problemas.

Alternatyvūs naktinio prietaisų saugojimo sprendimai

Alternatyvūs naktiniai prietaisų saugojimo sprendimai

Tinkamų išmaniųjų telefonų ir kitų elektroninių prietaisų laikymo vietų ieškojimas miego valandomis yra labai svarbus aspektas užtikrinant tiek prietaisų saugumą, tiek miego higieną.

Specialistai rekomenduoja įrenginius laikyti ant naktinių spintelių bent 0,9 m atstumu nuo lovos, pageidautina lėktuvo režimu. Su miegamaisiais besiribojančiuose kambariuose įrengtos specialios įkrovimo stotelės yra idealiai atskirtos ir kartu užtikrina, kad prietaisai išliktų prieinami avarijos atveju.

Ant sienos tvirtinami laikikliai taupo vietą, mažina netvarką ir gaisro pavojų.

Tiems, kurie nerimauja dėl praleistų skubios pagalbos skambučių, specializuoti produktai, pavyzdžiui, nuotolinio informavimo sistemos, leidžia telefonus saugiai įkrauti kitoje vietoje ir kartu įspėti naudotojus apie svarbius pranešimus. Šie sprendimai suderina prieinamumą ir sveikatai naudingą miego aplinką be technologijų.

Ką sako medicinos ekspertai ir telefonų gamintojai

device proximity sleep risks

Medicinos specialistai ir prietaisų gamintojai vis dažniau sutaria dėl galimos rizikos, susijusios su telefonų laikymu po pagalvėmis miego metu.

Miego specialistai įspėja, kad prietaisų artumas trikdo melatonino gamybą ir miego kokybę. Neurologai atkreipia dėmesį į galimą ilgalaikį kognityvinį poveikį dėl EML poveikio miego metu.

Tuo tarpu tokie gamintojai kaip „Apple” ir „Samsung” vartotojo vadovuose aiškiai įspėja nedėti telefonų po pagalvėmis, motyvuodami perkaitimo problemomis. Jų gairėse rekomenduojama prietaisus miego metu laikyti bent 15-20 cm atstumu nuo kūno.

Tiek medicinos ekspertai, tiek gamintojai pabrėžia, kad tinkama prietaiso vieta yra labai svarbi tiek asmens saugumui, tiek idealiam prietaiso veikimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video