Penki pagrindiniai požymiai, pagal kuriuos galima nustatyti, ar jūsų organizmas sensta per anksti: ilgiau nei 48 valandas trunkantis atsistatymas po fizinio krūvio, pastebimas rankų jėgos ir pusiausvyros susilpnėjimas, ilgiau nei kelias savaites trunkantys miego sutrikimai, neįprasti odos pokyčiai, neapsiribojant įprastomis raukšlėmis, sumažėjęs protinis aštrumas ar atminties sutrikimai.
Nors kai kurie senėjimo požymiai yra natūralūs, šie požymiai gali būti pagrindas kreiptis į gydytoją, ypač jei jie pasireiškia iki 65 metų amžiaus. Suprasdami šiuos subtilius įspėjimus, galite imtis aktyvių veiksmų savo sveikatos labui.
Lėtas atsigavimas po fizinės veiklos
Nors atsitiktinis raumenų skausmas po fizinio krūvio yra normalus reiškinys, neįprastai ilgas atsistatymas po fizinės veiklos gali reikšti pagreitėjusį senėjimą. Jei po vidutinio sunkumo fizinio krūvio atsistatymas užsitęsia kelias dienas, jūsų organizmo atsistatymo mechanizmai gali veikti neoptimaliai.
Atkreipkite dėmesį į tai, per kiek laiko jūsų raumenys pasijunta žvalūs ir pasiruošę kitai treniruotei. Sveikas atsistatymas paprastai įvyksta per 24-48 valandas, bet jei nuolat reikia 3-4 dienų ar daugiau, verta pasidomėti. Vėluojantį atsigavimą gali lemti sumažėjęs hormonų kiekis, sumažėjęs ląstelių atstatymo efektyvumas arba pablogėjusi kraujotaka – visa tai yra ankstyvo senėjimo požymiai. Taip pat galite pastebėti didesnį sąnarių sustingimą, nuolatinį nuovargį ir didesnį polinkį į su fiziniu krūviu susijusias traumas. Pasikonsultavę su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, galėsite nustatyti, ar šie simptomai pateisina tolesnį vertinimą.
Mažėjanti suėmimo jėga ir pusiausvyra
Ar pastebėjote, kad kasdienės užduotys, tokios kaip stiklainių atidarymas ar laikymasis ant turėklų, tampa vis sudėtingesnės? Nors tam tikras raumenų jėgos sumažėjimas su amžiumi yra normalus reiškinys, staigus rankų suėmimo jėgos sumažėjimas gali reikšti spartesnį senėjimą arba sveikatos problemas. Suėmimo jėga yra patikimas bendros raumenų funkcijos ir ilgaamžiškumo rodiklis.
Nereikėtų ignoruoti ir pusiausvyros problemų. Jei vis dažniau suklumpate, sunkiai stojatės ant vienos kojos ar vaikštote nestabiliai, gali būti, kad jūsų organizmas sensta greičiau nei turėtų. Šie pokyčiai gali atsirasti dėl prastėjančios raumenų masės, vidinės ausies problemų arba neurologinių problemų.
Kad įvertintumėte savo suėmimo jėgą ir pusiausvyrą, pabandykite atlikti šiuos paprastus testus: nustatykite, kiek laiko galite stovėti ant vienos kojos užmerktomis akimis, arba išmatuokite savo gebėjimą išlaikyti vis sunkesnius daiktus. Jei nerimaujate dėl greito jėgos silpnėjimo, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, kad jis įvertintų.
Miego kokybės ir trukmės pokyčiai
Daugelis suaugusiųjų su amžiumi pastebi nemažus miego režimo pokyčius, tačiau staigūs miego kokybės ar trukmės pokyčiai gali reikšti priešlaikinį senėjimą. Jei dažnai prabundate naktį, sunkiai užmiegate arba nuolat ilsitės trumpiau nei šešias valandas, gali būti, kad jūsų organizmas sensta greičiau nei įprastai.
Atkreipkite dėmesį į tokius požymius, kaip prabudimas nepailsėjus, nors miegojote pakankamai valandų, nesugebėjimas laikytis nuoseklaus miego grafiko arba nauji miego sutrikimai, pavyzdžiui, miego apnėja. Atkreipkite dėmesį, jei staiga prireikė gerokai daugiau miego nei įprastai arba negalite užmigti visą naktį. Šie pokyčiai dažnai siejami su spartesniu ląstelių senėjimu ir pablogėjusiomis pažintinėmis funkcijomis.
Jei pastebėjote šiuos miego sutrikimus, neatmeskite jų kaip normalaus senėjimo. Jie gali reikšti pagrindines sveikatos problemas, į kurias reikia atkreipti gydytojo dėmesį.
Neįprasti odos pokyčiai be raukšlių
Nors raukšlės yra įprastas senėjimo požymis, neįprasti odos tekstūros, spalvos ir gijimo gebėjimo pokyčiai gali rodyti, kad jūsų kūnas sensta greičiau nei turėtų. Atkreipkite dėmesį į nepaaiškinamas tamsias dėmes, kurios nėra tipiška saulės padaryta žala, neįprastą sausumą, kuris išlieka nepaisant drėkinimo, ir odą, kurios tekstūra tampa vis plonesnė ar popierinė.
Atkreipkite dėmesį, jei įpjovimai ir įbrėžimai gyja ilgiau nei anksčiau arba jei lengviau nei anksčiau atsiranda mėlynių. Odos elastingumo pokyčiai , ypač netikėtose vietose, pavyzdžiui, ausų kaušeliuose ar keliuose, gali reikšti greitesnį senėjimą. Taip pat galite pastebėti, kad oda tampa skaidresnė, labiau matomos kraujagyslės arba atsiranda netaisyklingos spalvos dėmės, nesusijusios su saulės poveikiu. Šiuos pokyčius verta aptarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.
Sumažėjęs proto aštrumas ir atmintis
Kai jūsų kognityviniai gebėjimai pradeda silpnėti greičiau, nei tikimasi pagal amžių, labai svarbu atpažinti ankstyvuosius įspėjamuosius ženklus. Galite pastebėti, kad sunku prisiminti neseniai vykusius pokalbius, dažniau pamesti daiktus arba sunku išlaikyti dėmesį atliekant įprastas užduotis.
Atkreipkite dėmesį į tokius požymius, kaip svarbių datų pamiršimas, sunkumai renkant tinkamus žodžius pokalbių metu arba padidėję sunkumai atliekant kelias užduotis. Jei ilgiau užtrunkate, kol išmokstate naujų įgūdžių, arba esate sutrikę atlikdami anksčiau įveikiamas užduotis, tai gali reikšti spartesnį kognityvinį senėjimą.
Neatmeskite dažnai pasitaikančios smegenų miglos, susilpnėjusių problemų sprendimo gebėjimų ar sunkumų vykdant sudėtingus nurodymus kaip normalaus senėjimo. Šie simptomai, ypač pasireiškiantys iki 65 metų amžiaus, gali reikšti ankstyvą pažinimo funkcijų pablogėjimą. Pasikonsultavę su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, galite nustatyti, ar šie pokyčiai reikalauja tolesnio įvertinimo ir intervencijos.