Pirmadieniai yra mirtini: stresas darbe padidina širdies priepuolio riziką 20

monday work stress heart

„Pirmadienio širdies sindromas” – tai užfiksuotas medicininis reiškinys, kai darbo savaitės pradžioje širdies priepuolio rizika padidėja 20 %. Staigus perėjimas nuo savaitgalio atsipalaidavimo prie streso darbe sukelia kortizolio ir adrenalino šuolius, didina kraujospūdį ir uždegiminius žymenis. Šis poveikis ypač paveikia asmenis, kurie jau turi širdies ir kraujagyslių ligų. Didžiausia rizika kyla greitosios pagalbos darbuotojams, transporto darbuotojams ir sveikatos priežiūros specialistams. Tokios paprastos strategijos kaip pasiruošimas sekmadieniui, rytinė mankšta ir sąmoningas kvėpavimas padeda apsisaugoti nuo šio mirtino reiškinio darbo vietoje.

„Pirmadienio širdies sindromo” moksliniai pagrindai

Širdies ir kraujagyslių medicinoje gerai užfiksuotas reiškinys ,,pirmadienio širdies sindromas” reiškia statistiškai reikšmingą širdies priepuolių ir širdies veiklos sutrikimų padidėjimą darbo savaitės pradžioje.

Tyrimai šį dėsningumą aiškina keliais fiziologiniais mechanizmais. Staigus perėjimas nuo savaitgalio atsipalaidavimo prie streso darbe sukelia kortizolio ir adrenalino antplūdį, padidinantį kraujospūdį ir širdies susitraukimų dažnį. Kartu padidėja uždegimo žymenų kiekis ir kraujas tampa labiau krešantis.

Šie pokyčiai ypač paveikia asmenis, kurie jau anksčiau yra sirgę širdies ir kraujagyslių ligomis. Tyrimai rodo, kad, palyginti su kitomis savaitės dienomis, pirmadieniais širdies priepuoliai ištinka maždaug 20 % dažniau ir dažnai būna sunkesni, todėl prireikia intensyvesnių intervencijų.

Kodėl stresas darbe sukelia širdies ir kraujagyslių problemas

Fiziologiniai mechanizmai, siejantys stresą darbe su širdies ir kraujagyslių ligomis, žmogaus organizme veikia keliais keliais. Lėtinis stresas sukelia padidėjusį kortizolio ir adrenalino kiekį, todėl didėja kraujospūdis ir širdies susitraukimų dažnis. Šie streso hormonai skatina uždegimą ir endotelio disfunkciją, pažeidžia arterijų sieneles.

Be to, spaudimas darbe dažnai lemia nesveiką elgesį– netinkamą mitybą, sumažėjusį fizinį aktyvumą, sutrikusį miegą, dažnesnį rūkymą ar alkoholio vartojimą – visa tai yra nustatyti širdies rizikos veiksniai.

Ilgalaikis stresas taip pat suaktyvina simpatinę nervų sistemą, sukeldamas kraujagyslių susiaurėjimą ir trombocitų agregaciją, o tai gali pagreitinti ūmius širdies smūgius, ypač asmenims, kurie jau yra sirgę ateroskleroze ar hipertenzija.

Įspėjamieji ženklai, kad jūsų darbas gali kenkti jūsų širdžiai

Atpažindami galimus įspėjamuosius ženklus dėl širdies sutrikimų, galite padėti darbuotojams nustatyti, kada stresas darbe pradėjo veikti jų širdies ir kraujagyslių sveikatą. Nuolatinis krūtinės skausmas ar diskomfortas, ypač stresinių situacijų metu, gali rodyti pagrindinę širdies ir kraujagyslių sistemos įtampą. Darbuotojai turėtų stebėti staigų nuovargį, dusulį ar širdies plakimą atliekant įprastas užduotis.

Miego sutrikimai, įskaitant nemigą arba prabudimą nepailsėjus, dažnai signalizuoja apie streso sukeltą krūvį širdžiai.

Fiziniai simptomai, tokie kaip padidėjęs kraujospūdis, nepaaiškinami svorio svyravimai ir gausus prakaitavimas, gali rodyti širdies ir kraujagyslių sutrikimus. Be to, su darbu susijusį širdies stresą dažnai lydi padidėjusios emocinės reakcijos, tokios kaip dirglumas, nerimas ar nesugebėjimas atsipalaiduoti po darbo valandų. Ypatingo dėmesio verti darbo dienomis paūmėjantys simptomai.

Nors įspėjamieji ženklai padeda nustatyti asmeninę širdies ligų riziką, tam tikrose profesijose širdies ir kraujagyslių ligų lygis nuolat didėja visoje darbo jėgos populiacijoje.

Greitosios pagalbos darbuotojams, ypač ugniagesiams gelbėtojams, gelbėjimo iškvietimų metu kyla 300 % didesnė širdies sustojimo rizika. Transporto darbuotojams, įskaitant sunkvežimių vairuotojus, dirbančius sėdimą darbą ir nereguliariai miegančius, būdingi žymiai didesni hipertenzijos rodikliai.

Chemikalų, kietųjų dalelių ir pamaininio darbo veikiami gamybos darbuotojai dažniau serga širdies ligomis.

Sveikatos priežiūros specialistų, ypač slaugytojų, dirbančių naktinėmis pamainomis, širdies sveikata sutrinka dėl sutrikusio cirkadinio ritmo. Statybininkai susiduria su fizinio krūvio ir aplinkos sąlygų keliamais stresais, kurie turi įtakos širdies ir kraujagyslių sveikatai.

Finansinių paslaugų darbuotojai, dirbantys spaudžiant terminams, taip pat susiduria su streso sukeltomis širdies ligomis.

Veiksmingos pirmadienio ryto nerimo valdymo strategijos

Kadangi daug širdies priepuolių iš tinka pirmadienio rytais, nes po savaitgalio poilsio darbe padidėja stresas, darbuotojai prieš prasidedant darbo savaitei turėtų taikyti konkrečius nerimo valdymo būdus. Ekspertai rekomenduoja pasiruošti sekmadienio vakarui organizuojant būsimą savaitę, nustatant realius pirmadienio tikslus ir užtikrinant pakankamą miegą.

Sąmoningumo meditacija ir gilaus kvėpavimo pratimai, atliekami 5-10 minučių prieš išeinant iš namų, gali smarkiai sumažinti kortizolio kiekį. Fizinis aktyvumas, net trumpas rytinis pasivaikščiojimas, padeda sumažinti širdies ir kraujagyslių sistemos apkrovą. Be to, mitybos specialistai pataria vengti per didelio kofeino kiekio ir pirmenybę teikti baltymų turtingiems pusryčiams, kad stabilizuotųsi cukraus kiekis kraujyje ir būtų išvengta streso sukeltų šuolių ryto valandomis.

Kaip darbdaviai gali sukurti sveikatai palankias darbo vietas

Kaip darbdaviai gali sukurti sveikatai palankias darbo vietas

Darbdaviai atlieka svarbų vaidmenį užkertant kelią širdies ir kraujagyslių ligoms darbo vietoje, įgyvendindami organizacinę politiką ir aplinkos pokyčius. Įrodymais pagrįstos iniciatyvos apima lanksčių darbo grafikų siūlymą, kad sumažėtų stresas važiuojant į darbą, specialių poilsio erdvių kūrimą ir išsamias sveikatingumo programas, skatinančias širdies ir kraujagyslių sveikatą.

Organizacijos gali dar labiau palaikyti širdies sveikatą siūlydamos sveiką maistą valgyklose, skatindamos reguliariai judėti visą darbo dieną ir mokydamos vadovus atpažinti per didelio streso požymius. Daugelis įmonių dabar siūlo sveikatos patikrinimus, meditacijos užsiėmimus ir sveikatingumo skatinimo priemones.

Šių programų investicijų grąža pasireiškia mažesniu pravaikštų skaičiumi, mažesnėmis sveikatos priežiūros išlaidomis ir geresniais darbuotojų išlaikymo rodikliais.

Streso sukeltų širdies veiklos sutrikimų ekonominis poveikis

Streso sukeltų širdies veiklos sutrikimų ekonominė našta neapsiriboja vien individualiomis pasekmėmis sveikatai, o sveikatos priežiūros sistemoms, įmonėms ir nacionalinei ekonomikai sukelia didelių išlaidų.

Tyrimų duomenimis, streso darbe sukeltos širdies ir kraujagyslių ligos darbdaviams kasmet kainuoja apie 62 mlrd. eurų dėl pravaikštų, sumažėjusio produktyvumo, nedarbingumo išmokų ir ankstyvo pasitraukimo iš darbo. Sveikatos priežiūros išlaidos streso sukeltiems širdies sutrikimams gydyti vidutiniškai sudaro 32 700 eurų už vieną hospitalizaciją.

Organizacijos, kuriose įvyksta daug darbuotojų kardiologinių incidentų, patiria papildomų išlaidų, susijusių su darbuotojų įdarbinimu, pakaitinių darbuotojų mokymu ir didesnėmis draudimo įmokomis. Tyrimai rodo, kad kruopščių streso darbe valdymo programų įgyvendinimas duoda didelę grąžą – kiekvienas investuotas doleris duoda 2,70-4,50 euro ekonominės naudos dėl sumažėjusių medicininių išlaidų ir padidėjusio produktyvumo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video