10 dienų be alkoholio iššūkių dalyviai praneša apie stebėtinai greitą naudą. Daugumą jų pribloškia per savaitę 40 proc. padažnėjęs REM miegas ir dvigubai padidėjęs delta bangų aktyvumas. Energijos lygis pastebimai pakyla jau po kelių abstinencijos dienų. Odos būklė greitai pagerėja, sumažėja paburkimas ir smulkios raukšlelės. Daugelis atranda netikėtą pasitikėjimą savimi visuomenėje be „skystos drąsos” ir nemažai sutaupo ne tik baro sąskaitas. Šios fizinės transformacijos dažnai išblėsta, palyginti su nuo alkoholio priklausomų santykių ir socialinių modelių atradimais.
Netikėtas rytinis energijos antplūdis
Vos kelias dienas nevartoję alkoholio, daugelis žmonių pasakoja, kad pabudus pastebimai pagerėja energijos lygis. Šis rytinis energijos antplūdis dažnai nustebina dalyvius, nes jie ankstesnio rytinio nuovargio nesiejo su alkoholio vartojimu.
Šio reiškinio mokslinis pagrindimas susijęs su alkoholio sukeltu REM miego sutrikimu. Alkoholiui netrikdant natūralių miego ciklų, organizmas geriau pailsi, todėl ryto valandomis yra aiškesnis suvokimas ir išlieka energingas.
Padedančiųjų profesijų atstovams šis energijos antplūdis reiškia geresnį susikaupimą ir kantrybę tarnaujant kitiems, todėl rytinis energijos antplūdis yra vienas iš labiausiai pastebimų alkoholio abstinencijos privalumų.
Miego kokybės pokyčiai, kurie stebina daugumą dalyvių
Nors rytinis energijos antplūdis yra tiesioginė nauda, gilesni miego kokybės pokyčiai dažnai išryškėja nuo ketvirtos iki septintos susilaikymo nuo alkoholio dienos.
Dalyviai nuolat praneša apie reikšmingai pagerėjusią miego architektūrą. REM miegas pailgėja 40 %, todėl pagerėja atminties konsolidavimas ir emocijų apdorojimas. Šiuo laikotarpiu padvigubėja delta bangų aktyvumas, atsakingas už atkuriamąjį miegą.
Labiausiai dalyvius nustebino tai, kad sumažėjo miego pertraukimų. Apsilankymų tualete sumažėja 60 %, o pabudimų vidury nakties smarkiai sumažėja. Daugelis praneša, kad pirmą kartą per daugelį metų miegojo tikrai jauninančiu miegu.
Šie pagerėjimai koreliuoja su normalizuota melatonino gamyba ir sumažėjusiu uždegiminių žymenų kiekiu, todėl susidaro teigiamas atsigavimo ciklas, kurį dalyviai retai kada numato prieš pradėdami miegoti.
Odos pokyčiai, atsirandantys per kelias dienas
Odos pokyčiai, atsirandantys per kelias dienas
Beveik visi dalyviai pastebi matomus odos pagerėjimus per pirmąją alkoholio atsisakymo savaitę. Trečią dieną sumažėja veido paburkimas ir uždegimas, o penktą dieną dalyviai praneša apie sumažėjusius maišelius po akimis ir mažiau išryškėjusias smulkias raukšleles.
Alkoholio diuretiniam poveikiui atslūgstant, pastebimai pagerėja drėkinimo lygis, todėl veido oda tampa elastingesnė ir švytinti. Sergantiesiems rožine labai sumažėja paraudimas ir sudirgimas.
Labiausiai dalyvius stebina tai, kad odos spalva tampa tolygesnė ir gyvybingesnė. Daugelis teigia sulaukiantys neprašytų komplimentų iš kolegų ir draugų, kurie pastebi jų gaivią išvaizdą, nors ir nežino apie alkoholio nevartojimo iššūkį.
Socialinis pasitikėjimas be skystos drąsos
Socialinis pasitikėjimas be skystos drąsos
Stebina tai, kad pirmosios savaitės be alkoholio pabaigoje dalyviai pranešė apie padidėjusį socialinį pasitikėjimą. Daugelis iš pradžių baiminosi socialinių situacijų be alkoholio slopinamojo poveikio, bet pastebėjo, kad autentiškas bendravimas tapo lengvesnis be cheminių medžiagų įsikišimo.
Mokslininkai pastebi, kad šį pasitikėjimą lemia geresnė miego kokybė ir subalansuota smegenų chemija. Dalyviai išvysto sveikesnius socialinio nerimo įveikimo mechanizmus, užuot pasikliovę laikina alkoholio pagalba.
„Pasitikėjimas savimi yra tikresnis”, – aiškina priklausomybių specialistė daktarė Marissa Chen. „Žmonės išmoksta pasitikėti savo natūraliais socialiniais gebėjimais”.
Dauguma dalyvių išreiškė nuostabą, kad jų baiminamasis socialinis nepatogumas niekada nepasireiškė, o tai rodo, kaip priklausomybė nuo alkoholio sukuria klaidingus pasakojimus apie žmogaus socialinius gebėjimus.
Paslėpta finansinė nauda už baro sąskaitos ribų
Kai dalyviai stebėjo savo išlaidas per 10 dienų be alkoholio, dauguma jų pastebėjo finansinę naudą, kuri neapsiribojo vien taupymu gėrimams.
Dalyviai pranešė, kad ne tik akivaizdžiai sutaupė baro sąskaitoje, bet ir mažiau išleido maisto pristatymui vėlai vakare, impulsyviam apsipirkimui internetu ir dalijimosi automobiliu paslaugoms. Daugelis pastebėjo, kad atsisakius maišytuvų ir specialių kokteilių ingredientų, sumažėjo maisto produktų sąskaitos.
Keletas dalyvių nurodė, kad sutaupė nemažai lėšų priemonėms nuo pagirių– nuo skausmą malšinančių vaistų iki atsigavimo gėrimų. Kiti nurodė ilgalaikę finansinę naudą, įskaitant mažesnes sveikatos draudimo įmokas ir didesnį produktyvumą darbe, dėl kurio jie gali būti paaukštinti pareigose.
Bendras finansinis poveikis nustebino net tuos, kurie save laikė saikingai geriančiais.
Svorio metimas nesistengiant: Kalorijų realybė
Nors dalyvių piniginėse išryškėjo finansinis pagerėjimas, netrukus išryškėjo fiziniai pokyčiai jų kūnuose. Paaiškėjo, kad alkoholio vartojimo nutraukimas turi didelį poveikį kalorijų kiekiui; standartinėje taurėje vyno yra maždaug 125 kalorijos, o pintinėje alaus – vidutiniškai 215 kalorijų.
Dalyviai pranešė, kad per 10 dienų pastebimai numetė svorio, ypač tie, kurie reguliariai kasdien išgerdavo po kelis gėrimus. Vienas dalyvis numetė 1,6 kg nekeisdamas savo mitybos ar fizinio aktyvumo režimo.
Be kalorijų mažinimo, nepakeičiamas vaidmuo teko medžiagų apykaitos pokyčiams. Alkoholiui patekus į organizmą, organizmas pirmenybę teikia šio toksino perdirbimui, laikinai sustabdydamas riebalų apykaitą– šio reiškinio nebuvo, kai nebuvo alkoholio.
Psichikos aiškumo ir emocinio stabilumo pagerėjimas
Trys kognityviniai privalumai, apie kuriuos dažniausiai pranešama, pasireiškė per kelias dienas po to, kai dalyviai susilaikė nuo alkoholio. Dėl pagerėjusios miego kokybės pagerėjo dėmesio sutelkimas ir proto aštrumas dienos metu. Dalyviai pastebėjo, kad smarkiai sumažėjo nuotaikų svyravimų, daugelis jų apibūdino nuoseklesnę emocinę reakciją į kasdienį stresą.
Taip pat pagerėjo gebėjimas priimti sprendimus – dalyviai teigė, kad susidūrę su sudėtingomis problemomis mąstė aiškiau. Daugelis išreiškė nuostabą dėl to, kaip greitai šie pokyčiai pasireiškė – dažnai per 72 valandas po paskutinio gėrimo. Dirbantiems į aptarnavimo sferą orientuotose profesijose šis naujai įgytas proto aiškumas reiškėsi empatiškesniu ir kantresniu bendravimu su klientais ir kolegomis.
Įprastų gėrimo įpročių atskleidimas
Įprastinio gėrimo modelių atskleidimas
Kodėl dalyviai atpažino savo gėrimo įpročius tik po susilaikymo? Daugelis jų teigė, kad alkoholio vartojimas buvo taip įsitraukęs į jų kasdienybę, kad jis veikė žemiau sąmoningo suvokimo. Iššūkis atskleidė automatinį elgesį: gėrimai po darbo, vynas prie vakarienės arba socialiniai susitikimai, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama alkoholiui.
Dalyviai atrado netikėtų veiksnių, įskaitant reakciją į stresą, socialinį spaudimą ir su laiku susijusias užuominas. Keletas pastebėjo, kad reklama ir kultūrinės normos sustiprino šiuos modelius. Laikina pertrauka leido atlikti objektyvų savęs vertinimą be gynybos.
Šis suvokimas pasirodė esąs vertingas nepriklausomai nuo dalyvių sprendimų dėl būsimo vartojimo, nes leido sąmoningai rinktis, o ne įsisąmoninti įpročius.
Besikeičiančios skonio preferencijos ir mėgavimasis maistu
Daugelio dalyvių nuostabai, dešimties dienų susilaikymas nuo alkoholio pastebimai pakeitė jų skonio suvokimą ir maisto pojūčius. Saldūs skoniai tapo ryškesni, o anksčiau nepastebėtos subtilios patiekalų natos išryškėjo. Daugelis teigė iš naujo atradę tikrą malonumą valgyti be alkoholio poveikio gomuriui.
Dalyviai taip pat pastebėjo, kad ėmė labiau vertinti nealkoholinius gėrimus, kuriuos anksčiau atmesdavo. Žolelių arbatos, specializuota kava ir vaisvandeniai siūlė sudėtingus skonio profilius, į kuriuos verta atkreipti dėmesį. Dėl šio sustiprėjusio juslinio suvokimo daugeliui kilo klausimas, kaip alkoholis užgožė jų gebėjimą visapusiškai pajusti vartojamų gėrimų niuansus.
Santykiai, kurie keičiasi, kai alkoholis nebetarnauja
Be fizinių skonio suvokimo pokyčių, daugelis dalyvių susidūrė su akivaizdžiais socialinės dinamikos pokyčiais.
Draugai, įpratę dalytis gėrimais, kartais atsitraukdavo, o su kitais užmegzdavo gilesnius pokalbius. Dalyviai pastebėjo, kurie santykiai priklausė nuo alkoholio kaip socialinio tepalo, o kurie – nuo tikro ryšio. Kai kurie pasakojo apie nepatogius atradimus, susijusius su draugystėmis, kurių pagrindas – gėrimas, ir kurios staiga pasijuto tuščios.
Šeimos susibūrimai kėlė naujų iššūkių, nes giminaičiai abejojo abstinencijos pasirinkimu. Tačiau daugelis pastebėjo, kad bendravimas su partneriais ir vaikais pagerėjo, kai vakarais išlikdavo blaivus. Kai kurie santykiai sustiprėjo dėl bendros veiklos, kuri pakeitė gėrimo ritualus.
Labiausiai stebina tai, kad dalyviai pranešė apie padidėjusį socialinį spaudimą, susijusį su alkoholio vartojimu, kurį jie anksčiau laikė normaliu.