Psichologai įspėja: šie elgesio pokyčiai gali būti paslėptos depresijos požymis

concealed depression behavioral indicators

Psichologai įvardija keletą elgesio pokyčių kaip įspėjamuosius paslėptos depresijos požymius. Tai perfekcionizmas ir nerealūs standartai, nepaaiškinami fiziniai simptomai, socialinis pasitraukimas iš anksčiau mėgstamos veiklos, padidėjęs dirglumas ir pykčio protrūkiai, dideli miego ir energijos sutrikimai. Šios apraiškos dažnai neatpažįstamos kaip depresijos simptomai, todėl susidaro savaime besitęsiantys ciklai, kurie gilina būklę. Supratus šiuos subtilius signalus, galima anksčiau įsikišti ir taikyti veiksmingesnius gydymo metodus.

Kada perfekcionizmas tampa problema

Nors meistriškumo siekis gali motyvuoti siekti laimėjimų, perfekcionizmas neretai tampa problemiška sritimi, kai žmonės pradeda kelti nerealiai aukštus standartus, kurių praktiškai neįmanoma įvykdyti. Šis poslinkis gali rodyti depresiją, nes asmuo bando kontroliuoti išorinius veiksnius, kai vidinės emocijos jaučiasi užvaldytos.

Klinikiniai psichologai pastebi, kad perfekcionistinės tendencijos dažnai pasireiškia itin dideliu savikritiškumu, vengimu atlikti užduotis, kai atrodo, kad gali nepavykti, ir nuolatiniu nepilnavertiškumo jausmu, nepaisant pasiekimų. Šiems asmenims gali padidėti nerimas, sutrikti miegas ir atsiriboti nuo bendravimo, kai nesugeba įvykdyti sau keliamų reikalavimų.

Toks elgesio modelis sukuria destruktyvų ciklą, kai suvokiamos nesėkmės sustiprina depresijos simptomus, o tai dar labiau skatina perfekcionizmą kaip įveikos mechanizmą.

Ryšys tarp nepaaiškinamų fizinių simptomų ir depresijos

Kodėl daugelis depresija ser gančių asmenų praneša apie nuolatinius galvos skausmus, virškinimo problemas ar lėtinį skausmą be aiškios medicininės priežasties? Tyrimai rodo, kad tarp fizinių simptomų ir depresijos yra dvikryptis ryšys. Fizinį skausmą apdorojančios smegenų grandinės sutampa su smegenų grandinėmis, reguliuojančiomis emocinį distresą.

Depresija veikia neuromediatorių aktyvumą, ypač serotonino ir noradrenalino, kurie padeda reguliuoti ir nuotaiką, ir jautrumą skausmui. Dėl šio sutrikimo normalūs kūno pojūčiai gali sustiprėti ir virsti varginančiais simptomais.

Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai dažnai nepastebi šio ryšio, sutelkdami dėmesį tik į fizinius nusiskundimus ir nepastebėdami psichologinių veiksnių. Atliekant išsamų vertinimą reikėtų atsižvelgti į abu aspektus, nes depresijos gydymas dažnai palengvina nepaaiškinamus fizinius simptomus ir pagerina bendrą gyvenimo kokybę.

Socialinio elgesio pokyčiai: Pasitraukimas kaip įspėjamasis ženklas

Viena iš labiausiai pastebimų depresijos apraiškų – besikeičiantys socialiniai įpročiai. Depresiją patiriantys asmenys dažnai pasitraukia iš anksčiau mėgstamos socialinės veiklos ir santykių. Šis pasitraukimas paprastai vyksta palaipsniui, kai asmuo atsisako kvietimų, mažiau bendrauja arba bendraudamas atrodo emociškai nutolęs.

Psichikos sveikatos specialistai nurodo kelis pagrindinius įspėjamuosius požymius: nuolatinis planų atšaukimas, sumažėjęs dalyvavimas grupės pokalbiuose, akių kontakto vengimas ir fizinė izoliacija. Toks pasitraukimas yra ir depresijos simptomas, ir ją stiprinantis mechanizmas, sukuriantis ciklą, kuris gilina izoliaciją.

Anksti atpažinus šiuos elgesio pokyčius, galima laiku įsikišti ir suteikti paramą tyliai kenčiantiems žmonėms.

Dirglumas ir pyktis: Paslėptas emocinis pasireiškimas

Depresija dažnai pasireiškia netikėtomis emocinėmis išraiškomis, prieštaraujančiomis tradiciniam suvokimui apie šią ligą. Nors liūdesys paprastai siejamas su depresija, dirglumas ir pyktis dažnai būna paslėpti požymiai, ypač vyrams.

Depresija sergantys asmenys gali būti jautresni kritikai, neproporcingai reaguoti į nedidelius nusivylimus arba rodyti neįprastą priešiškumą artimiesiems. Šios emocinės reakcijos kyla ne dėl išorinių aplinkybių, o dėl vidinės psichologinės kančios.

Globėjai turėtų pripažinti, kad pykčio protrūkiai gali reikšti depresiją, į kurią reikia atkreipti dėmesį. Suprasdami šį ryšį, globėjai gali padėti nukreipti irzlias reakcijas tinkamam gydymui, o ne klaidingai interpretuoti jas kaip asmenybės trūkumus ar santykių problemas.

Miego ir energijos modelių pokyčiai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį

Dideli miego ir energijos lygio sutrikimai yra pagrindiniai paslėptos depresijos požymiai, kurie dažnai lieka neatpažinti arba klaidingai priskiriami kitoms priežastims. Psichologai pastebi, kad asmenis gali kamuoti nemiga arba hipersomnija, kai sergantiems asmenims sunku užmigti arba jie miega pernelyg ilgai ir nesijaučia žvalūs.

Miego sutrikimus lydi nuolatinis nuovargis ir sumažėjęs energijos lygis, kuris paprastai pasireiškia nepriklausomai nuo poilsio. Net įprastos užduotys gali pareikalauti ypatingų pastangų. Šie simptomai sukuria savaime pasikartojantį ciklą, kai nuovargis sustiprina depresijos simptomus, kurie dar labiau sutrikdo miegą. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai rekomenduoja stebėti šiuos simptomus, nes jie dažnai pasireiškia prieš kitus depresijos simptomus.

Savigydos elgesio ir rizikos modelių atpažinimas

Kai žmonės kovoja su negydoma depresija ir ją lydinčiais miego ir energijos sutrikimais, daugelis imasi nesveikų įveikos mechanizmų, kad suvaldytų savo emocinį skausmą.

Psichologai įvardija kelis dažniausiai pasitaikančius savigydos būdus: padidėjęs alkoholio vartojimas, piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis, kompulsyvus valgymas, pernelyg didelės išlaidos ir rizikingas seksualinis elgesys. Šie veiksmai suteikia laikiną palengvėjimą, bet galiausiai dar labiau sustiprina depresiją. Įspėjamieji požymiai: slaptas elgesys, gynybinė reakcija, kai klausiama apie įpročius, ir išsivysčiusi tolerancija medžiagoms.

Šeimos nariai turėtų atkreipti dėmesį į abstinencijos požymius po tokio elgesio, finansinius sunkumus ar fizinius simptomus, susijusius su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu. Ankstyva psichikos sveikatos specialistų intervencija gali nutraukti šį pavojingą ciklą ir nukreipti į sveikesnes įveikos strategijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video