Trys namų kvapai dažniausiai sukelia galvos skausmą ir nerimo priepuolius. Pirma, lakiųjų organinių junginių (LOJ), esančių valymo priemonėse ir oro gaivikliuose, kvapai dirgina jautrius žmones. Antra, paslėptas pelėsis ir grybelis išskiria sporas ir mikrobinius LOJ, kurie sukelia uždegimines reakcijas. Trečia, asmens higienos produktuose esančiose sintetinėse kvapiosiose medžia gose yra ftalatų ir kitų cheminių medžiagų, kurios trikdo hormonų pusiausvyrą. Tinkamas vėdinimas ir kvapiųjų medžiagų neturinčių alternatyvų pasirinkimas gali gerokai sumažinti šiuos veiksnius ir jų neurologinį poveikį.
Lakieji organiniai junginiai (LOJ) iš valymo priemonių ir oro gaiviklių
Lakieji organiniai junginiai (LOJ), paprastai aptinkami buitinėse valymo priemonėse ir oro gaivikliuose, yra svarbus galvos skausmą sukeliančių cheminių medžiagų šaltinis patalpų aplinkoje.
Šie junginiai lengvai garuoja kambario temperatūroje, išskirdami daleles, kurios gali dirginti kvėpavimo sistemą ir sukelti neurologines reakcijas.
Produktai, kurių sudėtyje yra formaldehido, benzeno, tolueno ir ksileno, yra ypač problemiški.
Kai šios cheminės medžiagos kaupiasi blogai vėdinamose patalpose, jos gali sukelti nuo lengvo galvos skausmo iki stiprios migrenos.
Tyrimais nustatyta, kad ilgalaikis lakiųjų organinių junginių poveikis sukelia lėtinį galvos skausmą ir kitas sveikatos problemas, ypač asmenims, jautriems cheminėms medžiagoms arba sergantiems tokiomis ligomis kaip astma ar alergija.
Paslėptas pelėsis ir grybelis: nematomi kvėpavimo takų trigeriai
Nors pagamintos cheminės medžiagos kelia didelį pavojų sveikatai, natūraliai atsirandantys biologiniai teršalai gali būti ne mažiau pavojingi ir sukelti galvos skausmą.
Paslėptas pelėsis ir grybelis klesti drėgnose patalpose, pavyzdžiui, vonios kambariuose, rūsiuose ir po kriauklėmis, išskirdamas į orą sporas ir mikrobinius lakiuosius organinius junginius (MVOC).
Šios mikroskopinės dalelės gali sukelti uždegimines reakcijas, ypač jautriems žmonėms. Pelėsių kvapas – dažnai apibūdinamas kaip žemės ar drėgmės kvapas – rodo, kad gali būti pelėsių.
Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra galvos skausmas, nosies užgulimas, o sunkiais atvejais – migrena ar kvėpavimo sutrikimai.
Reguliarus į drėgmę linkusių patalpų tikrinimas ir tinkamo vėdinimo palaikymas yra esminės prevencinės priemonės prieš šiuos nematomus kvėpavimo takus sukeliančius veiksnius.
Sintetinės kvapiosios medžiagos asmens higienos produktuose ir namų apyvokos prekėse
Iš pirmo žvilgsnio nekalti kvapai, sklindantys daugelyje namų ūkių, dažnai slepia problemines sintetines kvapiąsias medžiagas, kurios sukelia galvos skausmus ir migreną.
Asmens higienos priemonėse, pavyzdžiui, šampūnuose, losjonuose ir kvepaluose, paprastai būna ftalatų ir sintetinių muskusų, kurie gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą ir stimuliuoti skausmo receptorius.
Skalbimo priemonės, audinių minkštikliai ir oro gaivikliai taip pat išskiria lakiųjų organinių junginių (LOJ), kurie lieka patalpose.
Gamintojai neprivalo atskleisti konkrečių kvapiųjų medžiagų sudedamųjų dalių, tik etiketėse nurodyti „kvapiosios medžiagos” arba „parfum”.
Toks neskaidrumas apsunkina jautrių žmonių vengimą. Rinkdamiesi bekvapes alternatyvas ir natūralius eterinius aliejus galite gerokai sumažinti šių galvos skausmą sukeliančių sintetinių junginių poveikį.