Vienas energetinis gėrimas – viena klaida, kuri gali baigtis širdies priepuoliu

Dėl per didelio kofeino, guaranos, taurino ir nereguliuojamų stimuliatorių kiekio vienas energetinis gėrimas pažeidžiamiems asmenims gali sukelti širdies veiklos sutrikimus. Šie gėrimai gali padidinti širdies susitraukimų dažnį 5-10 dūžių per minutę ir kraujospūdį 6-10 mmHg. Didžiausia rizika kyla žmonėms, kurie jau turi širdies ir kraujagyslių ligų, nediagnozuotų širdies problemų arba sąveikauja su vaistais. Daugeliu užfiksuotų atvejų energinių gėrimų vartojimas siejamas su širdies sustojimu, prieširdžių virpėjimu ir širdies priepuoliais. Supratimas apie konkrečius rizikos veiksnius suteikia esminę apsaugą.

Paslėpti pavojai, slypintys už energinių gėrimų sudedamųjų dalių

Nors energiniai gėrimai išpopuliarėjo dėl stimuliuojančio poveikio, jų sudedamųjų dalių sąrašuose galima rasti daugybę potencialiai kenksmingų medžiagų.

Reklama

Įprastuose gėrimuose yra per didelis kofeino kiekis,dažnai tris-penkis kartus viršijantis kavoje esantį kiekį, ir dar vienas kofeino šaltinis – guarana.

Taurinas ir B grupės vitaminai, kurių yra didelė koncentracija, gali sutrikdyti natūralius medžiagų apykaitos procesus, jei vartojami reguliariai.

Daugelyje prekių ženklų cukraus kiekis taip pat viršija rekomenduojamą paros normą, o dirbtiniai saldikliai yra susiję su medžiagų apykaitos sutrikimais.

Reklama

Didžiausią susirūpinimą kelia patentuoti „energetiniai mišiniai”, kurių sudėtyje yra nereguliuojamų augalinių stimuliatorių, kurių sąveika su kofeinu gali padidinti širdies ir kraujagyslių sistemos apkrovą, galinčią sukelti aritmiją, hipertenziją, o kraštutiniais atvejais – širdies smūgius.

Kaip širdis reaguoja į energinių gėrimų vartojimą

Per kelias minutes po energinio gėrimo vartojimo širdis patiria didelių fiziologinių pokyčių, nes kofeinas ir kitos stimuliuojančios medžiagos patenka į kraują.

Širdies ritmas padažnėja 5-10 dūžių per minutę, o kraujospūdis pakyla vidutiniškai 6-10 mmHg.

Reklama

Šie stimuliatoriai sukelia adrenalino išsiskyrimą, todėl širdies ląstelės susitraukia stipriau. Sveikiems žmonėms šis poveikis paprastai išlieka kontroliuojamose ribose.

Tačiau asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, kyla didesnė rizika.

Tyrimai rodo, kad energiniai gėrimai gali sutrikdyti normalų širdies ritmą ir sukelti aritmiją.

Reklama

Taurino, guaranos ir kofeino derinys gali pailginti QT intervalą(elektrinio aktyvumo rodiklis) ir padidinti pavojingo širdies ritmo pažeidžiamumą.

Realūs atvejai: Kai energiniai gėrimai sukėlė širdies smūgius

Daugybė užfiksuotų atvejų sieja energinių gėrimų vartojimą su rimtais širdies sutrikimais sveikiems žmonėms.

2017 m. 28 metų vyrui, per dvi valandas išgėrusiam tris energinius gėrimus, sustojo širdis. Panašių incidentų būta ir 26-erių metų jaunuoliui, patyrusiam prieširdžių virpėjimą po gausaus energinių gėrimų vartojimo sporto varžybų metu.

Reklama

Medicinos žurnaluose aprašyti atvejai, kai dėl energinių gėrimų pailgėjo QT intervalas, pasireiškė skilvelinės aritmijos ir vainikinių kraujagyslių spazmas.

Svarbus 2018 m. atvejis buvo susijęs su paaugliu, kuriam išsivystė ūminis miokardo infarktas, nors anksčiau jis nesirgo jokia širdies liga ir jo šeimoje nebuvo – vienintelis nustatytas rizikos veiksnys buvo perteklinis energinių gėrimų vartojimas per ankstesnes savaites.

Nors dokumentuose užfiksuoti širdies priepuoliai paliečia įvairių demografinių grupių asmenis, tam tikros gyventojų grupės, vartojančios energinius gėrimus, susiduria su gerokai didesne rizika.

Reklama

Didžiausios rizikos grupei priklauso asmenys, kurie jau anksčiau sirgo širdies ir kraujagyslių ligomis, įskaitant aritmiją, struktūrinius širdies defektus ar koronarinių arterijų ligą.

Paaugliai ir jauni suaugusieji yra dar viena pažeidžiama grupė, nes jie linkę vartoti didesnį kiekį ir dažniau.

Didesnę riziką taip pat patiria asmenys, kuriems nediagnozuota širdies liga, žmonės, vartojantys tam tikrus vaistus (ypač stimuliatorius ar kai kuriuos antidepresantus), ir asmenys, kuriems sutrikusi elektrolitų pusiausvyra.

Reklama

Be to, žmonės, jautrūs kofeinui, turintys hipertenziją arba genetinį polinkį į širdies veiklos sutrikimus, turėtų būti ypač atsargūs vartodami šiuos gėrimus.

Saugesnės alternatyvos energijai ir darbingumui didinti

Tiems, kurie nori padidinti energiją ar darbingumą be su energiniais gėrimais susijusios širdies ir kraujagyslių rizikos, yra keletas saugesnių alternatyvų, galinčių suteikti panašią naudą.

Natūrali alternatyva – žalioji arbata, kurioje yra saikingai kofeino ir naudingų antioksidantų. Tinkamas drėkinimas, pakankamas miegas ir subalansuota mityba yra tvarios energijos pagrindas.

Reklama

B grupės vitaminų kompleksai palaiko natūralią energijos gamybą, o baltymų turtingi užkandžiai suteikia pastovios energijos be cukraus kritimo.

Fiziniai pratimai gerina kraujotaką ir natūralų energijos lygį, o meditacija ir kvėpavimo technikos padeda kovoti su streso sukeltu nuovargiu.

Sportininkams skirti sportiniai gėrimai su elektrolitais, bet mažesniu kofeino ir cukraus kiekiu drėkina, neapsunkindami širdies ir kraujagyslių sistemos.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like