Kodėl kasdien valgyti bananus nėra gera idėja? Dietologų nuomonė jus nustebins.

bananas daily may harm

Nors bananuose yra kalio, vitamino B6 ir skaidulinių medžiagų, mitybos specialistai įspėja, kad jų nereikėtų vartoti kasdien. Pernelyg didelis dėmesys vienam vaisiui apriboja kitų produktų fitonutrientų įvairovę. Vidutinio glikemijos indekso bananai gali turėti įtakos cukraus kiekiui kraujyje, ypač prinokusių vaisių. Žmonėms, turintiems inkstų problemų arba vartojantiems tam tikrus vaistus, didelis kalio kiekis juose kelia pavojų. Sportininkams naudingi jų greitai gaunama energija, tačiau alternatyvūs vaisiai, pavyzdžiui, uogos ir kiviai, pasižymi geresniu antioksidantų profiliu. Visas vaizdas atskleidžia netikėtus kompromisus.

Bananų maistingumas: ne tik kalis

Bananuose yra daug daugiau nei gerai žinomas kalio kiekis. Vidutinio dydžio banane yra maždaug 110 kalorijų, 3 gramai skaidulų ir 12 % vitamino C paros poreikio.

Reklama

Juose taip pat yra vitamino B6, kuris palaiko smegenų vystymąsi ir imuninės sistemos funkciją.

Bananuose yra prebiotikų, kurie maitina naudingas žarnyno bakterijas ir gerina virškinimo sistemos sveikatą. Juose esantis magnis padeda reguliuoti kraujospūdį ir palaikyti kaulų tvirtumą, o manganas palaiko medžiagų apykaitą ir antioksidacinę funkciją.

Nepaisant šių privalumų, į bananų angliavandenių kiekį – 25 g vidutinio dydžio vaisiuje ir 14 g cukraus – reikėtų atkreipti dėmesį tiems, kurie stebi gliukozės kiekį kraujyje.

Reklama

Kodėl mitybos įvairovė pranašesnė už ištikimybę vienam vaisiui

Nors bananai pasižymi įspūdingomis maistinėmis savybėmis, susitelkimas tik ties vienu vaisiumi, net ir tokiu turtingu maistinėmis medžiagomis kaip bananai, apriboja viso spektro maistinių medžiagų, gaunamų įvairiai vartojant, poveikį.

Mitybos specialistai pabrėžia, kad skirtinguose vaisiuose ir daržovėse yra unikalių fitonutrientų, antioksidantų ir mikroelementų, kurie organizme veikia sinergiškai.

Pavyzdžiui, uogose yra antocianinų, citrusiniuose vaisiuose – hesperidino, o kaulavaisiuose yra unikalių polifenolių, kurių nėra bananuose.

Reklama

„Valgykite vaivorykštę” principas skatina vartoti įvairių spalvų produktus, kad būtų užtikrintas visapusiškas maistinių medžiagų vartojimas.

Toks požiūris padeda išvengti maistinių medžiagų trūkumo ir maksimaliai padidinti organizmui naudingų junginių, palaikančių bendrą sveikatą, kiekį.

Problemos, susijusios su cukraus kiekiu kraujyje: Bananų poveikis glikemijai

Nepaisant jų maistinės naudos, bananai kelia susirūpinimą dėl jų poveikio gliukozės kiekiui kraujyje. Glikemijos indeksas (GI) svyruoja nuo 42 iki 62, priklausomai nuo sunokimo, todėl jautriems žmonėms bananai gali sukelti staigų cukraus kiekio padidėjimą kraujyje.

Reklama

Prinokusiuose bananuose yra daugiau paprastųjų cukrų, nes bręstant juose krakmolas virsta krakmolu, todėl GI yra didesnis. Diabetikams arba asmenims, turintiems atsparumą insulinui, kasdienį bananų vartojimą gali tekti atidžiai stebėti.

Mitybos specialistai rekomenduoja bananus derinti su baltymais arba sveikaisiais riebalais, kad sumažėtų gliukozės absorbcija.

Taip pat galima vartoti mažiau prinokusius bananus arba riboti jų porcijų dydį – tai praktiški sprendimai, kaip palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje ir tuo pat metu mėgautis šio vaisiaus teikiama nauda.

Reklama

Kalio perkrova: Kada per didelis kiekis tampa problemiškas: Kada per didelis kiekis tampa problemiškas?

Bananų, kaip kalio turtingų vaisių, reputacija kelia pagrįstą susirūpinimą dėl galimo per didelio šio būtino mineralo suvartojimo.

Nors kalis palaiko gyvybiškai svarbias organizmo funkcijas, įskaitant nervų perdavimą ir raumenų susitraukimą, per didelis jo kiekis gali sukelti hiperkalemiją, ypač asmenims, kurių inkstų veikla sutrikusi.

Kalio pertekliaus simptomai yra raumenų silpnumas, nereguliarus širdies plakimas, o sunkiais atvejais – širdies sustojimas. Vartojantiems tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, AKF inhibitorius arba kalį tausojančius diuretikus, reguliariai vartojant daug kalio turinčius maisto produktus, kyla didesnis pavojus.

Reklama

Sveiki suaugusieji, kurių inkstų funkcija normali, paprastai gali veiksmingai perdirbti kalio perteklių, todėl vien dėl bananų toksinis poveikis mažai tikėtinas, nebent jie būtų vartojami itin dideliais kiekiais.

Kaip kasdienis bananų vartojimas veikia virškinimo sistemos sveikatą

Reguliarus bananų įtraukimas į kasdienę mitybą gali labai paveikti virškinimo sistemos sveikatą per kelis mechanizmus. Viename vidutinio dydžio banane yra maždaug 3 gramai skaidulinių medžiagų, kurios palaiko reguliarų tuštinimąsi ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo.

Vaisiuose esantys prebiotikai, daugiausia iš atsparaus krakmolo, maitina naudingas žarnyno bakterijas ir gerina mikrobiomo sveikatą. Tačiau per didelis jų kiekis jautriems žmonėms gali sukelti pilvo pūtimą.

Reklama

Žaliuose bananuose yra daugiau atsparaus krakmolo, kuris lėtina virškinimą, o prinokusiuose bananuose yra daugiau lengvai prieinamų cukrų, kurie greitai virškinami. Šis skirtumas svarbus sergantiesiems specifinėmis virškinimo ligomis, tokiomis kaip IBS, kai naudingiausias yra individualus bananų vartojimo būdas.

Stebinantis ryšys tarp bananų ir burnos sveikatos

Stebinantis ryšys tarp bananų ir burnos sveikatos

Daugelis žmonių nepastebi, kad bananai turi ne tik maistinę vertę, bet ir didelę naudą burnos sveikatai. Bananuose yra svarbiausių mineralų, pavyzdžiui, kalio ir magnio, kurie padeda stiprinti dantų emalį ir apsaugo nuo ėduonies.

Reklama

Didelis skaidulų kiekis skatina seilių gamybą, natūraliai valo burną ir neutralizuoja dantų ėduonį sukeliančias rūgštis.

Tačiau dietologai įspėja, kad didelis cukraus kiekis bananuose (apie 14 g vidutinio dydžio vaisiuje) gali prisidėti prie dantų ėduonies atsirad imo, jei bananai vartojami nesilaikant tinkamos dantų higienos. Dėl lipnios tekstūros bananai gali laikinai prilipti prie dantų paviršiaus.

Kad bananai būtų idealiai naudingi burnos sveikatai ir neturėtų trūkumų, ekspertai rekomenduoja suvalgius bananų juos nuplauti vandeniu.

Reklama

Alternatyvūs vaisiai, pasižymintys išskirtinėmis maistinėmis savybėmis

Nors bananai yra naudingi sveikatai, keli alternatyvūs vaisiai pasižymi dar įspūdingesnėmis maistinėmis savybėmis.

Uogose, ypač mėlynėse ir braškėse, yra daugiau antioksidantų ir mažiau kalorijų. Kiviai suteikia daugiau vitamino C, o apelsinai – papildomų imunitetą stiprinančių junginių.

Avokaduose yra 14 % daugiau kalio nei bananuose, be to, juose yra širdžiai naudingų riebalų.

Reklama

Obuoliuose yra daugiau skaidulų, ypač pektino, kuris padeda virškinti. Granatai ir vyšnios turi unikalių priešuždegiminių junginių, kurių nėra bananuose.

Mitybos specialistai rekomenduoja kaitalioti šiuos vaisius, kad gautumėte platesnį maistinių medžiagų spektrą, o ne vien tik bananus.

Ypatingas dėmesys sportininkams ir aktyviems žmonėms

Specialios pastabos sportininkams ir aktyviems asmenims

Reklama

Sportininkai ir labai aktyvūs žmonės turi išskirtinių mitybos reikalavimų, todėl bananai yra ypač vertingi jų mitybos režime. Lengvai virškinami angliavandeniai suteikia greitos energijos treniruočių metu, o kalis padeda išvengti raumenų mėšlungio ir padeda atsigauti.

Tačiau pasikliaujant vien tik bananais, pamirštamos kitos svarbios maistinės medžiagos, kurių reikia sportininkams. Sporto mitybos specialistai rekomenduoja po fizinio krūvio bananus derinti su baltymų šaltiniais, kad būtų optimizuotas raumenų atstatymas.

Be to, svarbu, kada bananai vartojami – jie gali būti veiksmingi prieš fizinį krūvį arba jo metu, tačiau jų gali nepakakti visiškam atsigavimui po fizinio krūvio.

Reklama

Ištvermės sportininkams, kaitaliojant įvairius angliavandenių šaltinius, išvengiama gomurio nuovargio ir užtikrinamas platesnis mikroelementų, reikalingų maksimaliam darbingumui ir atsigavimui, suvartojimas.

Subalansuota vaisių kaita optimaliai mitybai užtikrinti

Nors bananai pasižymi didele maistine verte , į mitybą įtraukiant įvairią vaisių rotaciją, gaunama kuo daugiau maistinių medžiagų ir išvengiama mitybos monotonijos.

Mitybos specialistai rekomenduoja vartoti įvairiaspalvius vaisius, kad gautumėte įvairių fitonutrientų, antioksidantų ir vitaminų, kurių nėra vien tik bananuose.

Reklama

Strateginis požiūris apima sezoninių vaisių kaitą visą savaitę: uogos – antocianinai, citrusiniai vaisiai – vitaminas C, kaulavaisiai – įvairūs karotinoidai, o tropiniai vaisiai – unikalūs fermentų profiliai.

Taip įvairiai vartojant vaisius, užtikrinamas platus aprūpinimas mikroelementais ir sumažinamas galimas jautrumas dėl per didelio vieno vaisiaus junginių kiekio.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like