Jei po dušo jaučiatės pavargę, tai gali būti ženklas, kurio nereikėtų ignoruoti

post shower fatigue warning

Nuovargio jausmas po dušo dažnai susijęs su karšto vandens sukeltu kraujagyslių išsiplėtimu, dėl kurio laikinai sumažėja kraujospūdis. Ši normali fiziologinė reakcija paprastai greitai praeina, tačiau nuolatinis nuovargis po prausimosi duše gali signalizuoti apie pagrindines problemas, pavyzdžiui, disautonomiją arba širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus. Dehidratacija gali sustiprinti šiuos padarinius dėl sumažėjusio kraujo tūrio. Padėti gali paprastos priemonės, pavyzdžiui, vėsesnė vandens temperatūra arba hidratacijos palaikymas. Nuolatiniai simptomai, kuriuos lydi galvos svaigimas, verčia kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tinkama diagnozė.

Nuovargio po dušo fiziologija

Termoreguliacijai tenka pagrindinis vaidmuo nuovargio po prausimosi po dušu. Karšto vandens veikiamos kraujagyslės išsiplečia ir išskiria šilumą, todėl laikinai sumažėja kraujospūdis. Šis kraujagyslių išsiplėtimas gali sukelti atsipalaidavimo, bet kartu ir nuovargio jausmą, nes kūnas stengiasi stabilizuoti savo kūno temperatūrą.

Reklama

Be to, dėl greitų temperatūros pokyčių maudantis duše reikia eikvoti energiją. Organizmo kompensaciniai mechanizmai suaktyvėja, ypač pereinant nuo karšto vandens prie vėsesnio oro. Šis procesas išeikvoja gliukozės atsargas ir gali pakenkti autonominei nervų sistemai, ypač asmenims, sergantiems tokiomis ligomis kaip disautonomija ar turintiems širdies ir kraujagyslių problemų.

Kaip vandens temperatūra veikia jūsų energijos lygį

Vandens temperatūra daro tiesioginę įtaką organizmo energijos sąnaudoms ir vėlesniam nuovargiui.

Karštas dušas padidina kūno temperatūrą, todėl išsiplečia kraujagyslės ir išėjus iš dušo gali sumažėti kraujospūdis. Šis kraujagyslių išsiplėtimas gali sukelti mieguistumą, nes organizmas stengiasi sureguliuoti temperatūrą.

Reklama

Priešingai, šaltas dušas stimuliuoja simpatinę nervų sistemą, todėl dėl noradrenalino išsiskyrimo padidėja budrumas ir energija. Tačiau šalto dušo metu organizmas išeikvoja daug energijos šilumai palaikyti.

Šiltas dušas yra subalansuotas variantas, suteikiantis valomąją naudą ir nereikalaujantis temperatūros reguliavimo energijos, kurios reikia ekstremalioms temperatūroms.

Todėl jie idealiai tinka tiems, kurie jaučia nuovargį po dušo.

Reklama

Kraujospūdžio svyravimai ir su dušu susijęs nuovargis

Kraujospūdžio pokyčiai maudantis duše ir po jo yra pagrindinis mechanizmas, lemiantis nuovargį po maudynių duše. Dėl karšto vandens išsiplečia kraujagyslės ir laikinai sumažėja kraujospūdis, nes kraujas teka į odos paviršių. Šis kraujagyslių išsiplėtimas gali sukelti galvos svaigimą arba silpnumą, ypač perėjus iš karšto vandens į vėsesnį orą.

Asmenims, kuriems jau yra hipotenzija, gali pasireikšti ryškesni simptomai, įskaitant didelį nuovargį. Priešingai, šaltas dušas iš pradžių padidina kraujospūdį, kol jis normalizuojasi. Dėl šių svyravimų reikia prisitaikyti prie širdies ir kraujagyslių sistemos, o tai atima daug energijos, todėl žmogus gali jaustis išsekęs.

Stebint dušo trukmę ir temperatūrą galima sumažinti šiuos kraujospūdžio svyravimus ir su jais susijusius nuovargio simptomus.

Reklama

Dehidratacija: Dehidratacija: nepastebėtas išsekimo po dušu kaltininkas

Dehidratacija: Dehidratacija: nepastebėtas išsekimo po dušu kaltininkas

Karštas dušas, nors ir atpalaiduoja, labai prisideda prie dehidratacijos, kurios daugelis nepastebi kaip nuovargio po dušo priežasties. Dėl padidėjusios temperatūros padidėja prakaitavimas ir garavimas iš odos, todėl netenkama skysčių, kurie gali išeikvoti organizmo vandens atsargas.

Dehidratavus sumažėja kraujo tūris, todėl širdis priversta sunkiau dirbti, kad deguonis cirkuliuotų visame kūne. Ši širdies ir kraujagyslių sistemos apkrova pasireiškia nuovargiu, galvos svaigimu ir mieguistumu po maudynių.

Reklama

Be to, karšto dušo metu kvėpuojant garais iš kvėpavimo takų gali pasišalinti drėgmė, todėl dehidratacijos simptomai dar labiau sustiprėja.

Ekspertai rekomenduoja gerti vandens prieš ir po dušo, kad palaikytumėte tinkamą hidrataciją ir sušvelnintumėte išsekimą.

Kai nuovargis po dušo reiškia medicinines problemas

Nors atsitiktinis nuovargis po maudynių yra normalus reiškinys, nuolatinis nuovargis po maudynių duše gali rodyti, kad reikia atkreipti dėmesį į sveikatos sutrikimus.

Reklama

Tokios būklės kaip posturalinė hipotenzija (kraujospūdžio sumažėjimas stovint), disautonomija (autonominės nervų sistemos disfunkcija) arba POTS (posturalinės ortostatinės tachikardijos sindromas) gali pasireikšti su dušu susijusiu nuovargiu.

Taip pat gali pasireikšti širdies problemos, ypač kai karštas vanduo išplečia kraujagysles.

Be to, lėtinio nuovargio sindromas, fibromialgija ar tam tikri autoimuniniai sutrikimai dažnai paūmėja dėl temperatūros pokyčių ar fizinio krūvio.

Reklama

Asmenys, jaučiantys nuolatinį išsekimą po maudynių po dušu, kurį lydi galvos svaigimas, širdies plakimas ar ryškus silpnumas, turėtų kreiptis į sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus dėl tinkamo įvertinimo ir diagnozės nustatymo.

Praktiniai sprendimai, kaip įveikti su dušu susijusį nuovargį

Norint veiksmingai sumažinti su dušu susijusį nuovargį, gali padėti keli praktiniai maudymosi įpročių pakeitimai.

Sumažinus vandens temperatūrą – naudojant drungną, o ne karštą vandenį – išvengiama pernelyg didelio kraujagyslių išsiplėtimo ir karščio sukeliamo streso. Sutrumpinus dušo trukmę iki dešimties minučių, sumažėja dehidratacija ir energijos sąnaudos.

Reklama

Drėkinimas po dušo papildo prarastų skysčių kiekį, o trumpas vėsus prausimasis dušo pabaigoje stimuliuoja kraujotaką ir didina budrumą.

Tiems, kurie jaučia nuolatinį nuovargį, prausdamiesi duše anksčiau dieną arba likus kelioms valandoms iki miego, išvengsite miego sutrikimų.

Įrengus groteles ir naudojant sėdynes duše, riboto judrumo asmenims gali sumažėti fizinis krūvis.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like