Viena žolė, kuri valo plaučius geriau nei vaistai

herb for lung cleansing

Su kvėpavimo takų problemomis susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje. Daugelis griebiasi stiprių farmacinių priemonių, nors jos dažnai turi nemalonų šalutinį poveikį. Tačiau nuo seno žinomas augalas – čiobrelis (Thymus vulgaris) – šiandien vėl sulaukia mokslininkų dėmesio dėl savo natūralių atsikosėjimą lengvinančių, antibakterinių ir priešuždegiminių savybių.

Tradicinėse gydymo sistemose čiobrelis jau šimtmečius naudojamas kosuliui malšinti, bronchams atpalaiduoti ir kvėpavimui palengvinti, o naujausi tyrimai atskleidžia, kodėl šis kuklus augalas gali būti stipresnis už kai kuriuos sirupus ar aerozolius.

Reklama

Kuo pasižymi čiobrelis: gamtinė pagalba kvėpavimui

Thymus vulgaris, liaudiškai vadinamas čiobreliu, priklauso notrelinių augalų šeimai. Tai žemas, šakotas augalas su mažais kvapniais lapeliais, iš kurių spaudžiami eteriniai aliejai, o žydėjimo metu pasirodo rožiniai ar violetiniai žiedeliai.

Pagrindinė veiklioji medžiaga – timolis, pasižymintis antimikrobinėmis, priešgrybelinėmis ir atsikosėjimą lengvinančiomis savybėmis. Taip pat svarbūs flavonoidai, taninai ir karvakrolis, padedantys kovoti su uždegimu ir palengvinti kvėpavimo takų spazmus.

Istorinis čiobrelio naudojimas visame pasaulyje

Čiobrelis nuo senovės buvo vertinamas įvairiose kultūrose – nuo antikinės Graikijos iki senųjų Europos liaudies gydymo tradicijų. Romėnai naudojo jį kaip imunitetą stiprinantį nuovirą, o viduramžiais jis buvo dedamas į inhaliacinius mišinius nuo „krūtinės ligų“. Lietuvoje čiobrelis dar žinomas kaip pagrindinis kosulio arbatoskomponentas, ypač vaikų ir senjorų priežiūroje.

Reklama

Ką rodo moksliniai tyrimai apie čiobrelio naudą

Pastaraisiais metais mokslininkai analizuoja čiobrelio poveikį kvėpavimo takų ligoms. Tyrimais įrodyta, kad timolisnaikina tam tikrus bakterijų ir virusų tipus, sukeliančius viršutinių kvėpavimo takų infekcijas. Flavonoidai veikia kaip natūralūs bronchų raumenų atpalaiduotojai, o taninai švelniai sutraukia gleivinę ir mažina sekreto perteklių.

Europos vaistų agentūra (EMA) čiobrelį pripažįsta kaip tradicinį augalinį vaistinį preparatą nuo kosulio, gerklės perštėjimo ir bronchų dirginimo.

Kodėl čiobrelis gali būti alternatyva sintetiniams sirupams

Daugelis vaistų nuo kosulio tik slopina simptomą, tačiau čiobrelis skatina natūralų gleivių pasišalinimą, o tuo pačiu veikia uždegimo priežastį. Jis dažnai gerai toleruojamas, nesukelia mieguistumo, neslopina kvėpavimo centro ir neturi įpročio formavimo rizikos.

Reklama

Be to, jis gali būti vartojamas ilgiau nei kai kurie cheminiai preparatai, ypač profilaktikai žiemą ar pavasarį, kai padidėja infekcijų rizika.

Kaip įtraukti čiobrelį į kvėpavimo takų rutiną

  1. Čiobrelio arbata – klasikinis būdas, ypač veiksmingas, jei geriama 2–3 kartus per dieną po šaukštelį džiovintos žolės puodelyje verdančio vandens.

  2. Inhaliacijos – keletas šaukštelių čiobrelio dedama į karštą vandenį, garai įkvepiami pro burną ir nosį.

    Reklama

  3. Eterinis aliejus – naudojamas difuzoriuose ar išoriškai (praskiestas), siekiant palengvinti kvėpavimą.

  4. Čiobrelio sirupai – daugelio vaistažolių preparatų pagrindas, saugus ir vaikams.

  5. Vonios su čiobreliu – malšina bendrą įtampą ir palaiko imunitetą.

    Reklama

Deriniai su kitomis žolelėmis

Čiobrelis puikiai dera su:

  • Pušų pumpurais – stiprina atsikosėjimo poveikį

  • Gvazdikėliais ir medumi – antibakterinis poveikis gerklės gleivinei

    Reklama

  • Šalaviju – papildomas priešvirusinis efektas

  • Eukaliptu – kvėpavimo takų atvėrimui

  • Imbieru – uždegimo mažinimui

    Reklama

Kada reikėtų būti atsargiems

Nors čiobrelis laikomas saugia žolele, jo nerekomenduojama vartoti nėštumo metu dideliais kiekiais, taip pat žmonėms, turintiems alergiją notrelinių šeimos augalams (pvz., mėta, raudonėliui).

Kaip ir bet kurią vaistažolę, jį verta įtraukti į rutiną palaipsniui – stebint individualų poveikį.

Apibendrinimas

Čiobrelis – ne tik prieskonis sriuboje ar arbatoje, bet ir viena galingiausių gamtos priemonių jūsų kvėpavimo sistemai. Tradicijos, mokslas ir paprastas paruošimas padaro šią žolelę vertinga sąjungininke ne tik peršalus, bet ir kasdienei kvėpavimo sveikatos prevencijai.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like