Prasta kepenų veikla gali prisidėti prie plaukų slinkimo per kelis mechanizmus. Kepenyse metabolizuojami plaukų augimui būtini baltymai, reguliuojamas hormonų lygis ir kaupiamos gyvybiškai svarbios maistinės medžiagos, pavyzdžiui, vitaminai A, D, E ir B grupės vitaminų kompleksas. Kai kepenų funkcija susilpnėja, susikaupę toksinai sutrikdo folikulų sveikatą, sutrinka hormonų pusiausvyra (ypač dėl DHT lygio) ir sutrinka maistinių medžiagų patekimas į plaukus. Šie sutrikimai gali pasireikšti išplitusiu plonėjimu, padidėjusiu slinkimu ar ankstyvu žilumu. Supratus šias sąsajas, galima rasti galimus sprendimus, kaip pašalinti pagrindinę priežastį.
Kepenų vaidmuo plaukų augimui ir priežiūrai
Daugelis žmonių nepastebi didelės kepenų įtakos plaukų būklei. Šiame svarbiame organe metabolizuojami plaukų augimui svarbūs baltymai, detoksikuojamos kenksmingos medžiagos, galinčios pakenkti folikulų funkcijai, ir apdorojami hormonai, reguliuojantys plaukų augimo ciklą.
Kepenys sintetina tokius baltymus kaip keratinas ir kolagenas, kurie yra labai svarbūs stipriems plaukams. Be to, jose kaupiamos maistinės medžiagos, ypač riebaluose tirpūs vitaminai A, D ir E, kurie maitina plaukų folikulus.
Be to, kepenys filtruoja toksinus ir neleidžia šioms medžiagoms sutrikdyti normalaus plaukų vystymosi.
Kai kepenų funkcija pablogėja, šie procesai sutrinka, o tai gali pasireikšti plaukų plonėjimu, padidėjusiu slinkimu ar ankstyvu žilimu.
Kaip toksinų kaupimasis veikia plaukų folikulų sveikatą
Kodėl aplinkos teršalai ir medžiagų apykaitos atliekos taip smarkiai veikia mūsų plaukų sveikatą? Kai toksinai kaupiasi greičiau, nei kepenys gali juos apdoroti, šie junginiai per kraują gali patekti į plaukų folikulus.
Folikulų lygmenyje toksinai sutrikdo ląstelių medžiagų apykaitą, sutrikdo baltymų sintezę, būtiną keratino gamybai, ir sukelia uždegimines reakcijas, dėl kurių plaukai iš augimo fazės per anksti pereina į ramybės fazę.
Be to, sunkieji metalai gali prisijungti prie plauko baltymų ir susilpninti struktūros vientisumą. Dėl toksinų sukelto uždegimo susilpnėjusi mikrocirkuliacija dar labiau apriboja maistinių medžiagų patekimą į folikulus.
Dėl to susidaro kaskadinis efektas, kai sutrikus ląstelių funkcijai suprastėja plaukų kokybė ir pagreitėja jų slinkimas.
Hormonų pusiausvyros sutrikimai: Kepenų ir plaukų slinkimo ryšys
Kepenys atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant hormonų kiekį visame organizme, o tai turi didelę reikšmę plaukų būklei. Sutrikus kepenų funkcijai, sutrinka hormonų apykaita, ypač androgenų, tokių kaip dihidrotestosteronas (DHT), apykaita. DHT perteklius gali sutraukti plaukų folikulus, todėl jie miniatiūrizuojasi ir galiausiai pradeda slinkti.
Be to, kepenys reguliuoja skydliaukės hormonų konversiją. Sutrikusi kepenų funkcija gali sukelti hipotirozės simptomus, įskaitant difuzinį plaukų slinkimą.
Estrogenų apykaita taip pat priklauso nuo tinkamos kepenų funkcijos; sutrikusi pusiausvyra gali sukelti telogeninį slinkimą, laikiną, bet reikšmingą plaukų slinkimą, kuris paprastai pažeidžia visą galvos odą.
Mitybos keliai: Kepenų funkcijos sutrikimai turi įtakos plaukų maistinėms medžiagoms
Kepenų sveikata tiesiogiai veikia ne tik hormonų reguliavimą, bet ir maistinių medžiagų apdorojimą ir pristatymą į plaukų folikulus. Kai kepenų funkcija pablogėja, sutrinka kelios svarbios mitybos grandys.
Kepenys kaupia plaukams augti būtinas maistines medžiagas, įskaitant vitaminą A, B grupės vitaminus, geležį ir cinką. Sutrikus kepenų funkcijai, sutrinka baltymų apykaita, todėl sutrinka keratino – struktūrinio plauko baltymo – sintezė.
Be to, sutrikus tulžies gamybai sumažėja riebaluose tirpių vitaminų, ypač vitaminų D ir E, kurie palaiko folikulų sveikatą, pasisavinimas.
Kepenų detoksikacijos keliai, kai jie per daug apkrauti, pirmenybę teikia toksinų šalinimui, o ne maistinių medžiagų perdirbimui. Dėl šio medžiagų apykaitos trikdymo ištekliai atitraukiami nuo „nepagrindinių” funkcijų, pavyzdžiui, plaukų augimo, todėl plaukai retėja ir dažniau slenka.
Dažniausiai pasitaikančios kepenų ligos, susijusios su plaukų retėjimu
Keletas konkrečių kepenų sutrikimų yra aiškiai susiję su klinikinėje praktikoje pastebėtu plaukų slinkimu.
Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga dažnai susijusi su difuziniu plonėjimu, nes lipidų apykaitos sutrikimai turi įtakos keratino gamybai.
Sergantiesiems kepenų ciroze dėl sutrikusios baltymų sintezės ir maistinių medžiagų absorbcijos dažnai pasireiškia telogeninis slinkimas.
Hepatitas, ypač autoimuniniai jo variantai, gali sukelti alopecija areata dėl uždegiminių priežasčių.
Hemochromatozė, kuriai būdinga geležies perkrova, tiesiogiai pažeidžia plaukų folikulus.
Cholestatinės būklės sutrikdo tulžies tekėjimą, todėl sumažėja riebaluose tirpstančių vitaminų, būtinų plaukų augimui, įsisavinimas.
Šioms ligoms būdingi bendri mechanizmai: sumažėjusi baltymų sintezė, sutrikęs maistinių medžiagų metabolizmas ir suintensyvėjusi uždegiminė reakcija, kurie kartu sutrikdo normalius plaukų ciklo procesus.
Požymiai, rodantys, kad plaukų slinkimas gali būti susijęs su kepenimis
Norint atskirti su kepenimis susijusį plaukų slinkimą nuo kitų priežasčių, reikia atkreipti dėmesį į tam tikrus kartu pasireiškiančius simptomus ir dėsningumus.
Kepenų funkcijos sutrikimus dažnai lydi pageltusi oda ar akys (gelta), nuolatinis nuovargis, pilvo patinimas, tamsus šlapimas ir blyškios išmatos. Plaukų slinkimas paprastai būna ne vietomis, o išsklaidytas, vienodai pažeidžiantis visą galvos odą.
Prieš pastebimą plaukų plonėjimą gali pasikeisti jų tekstūra – plaukai tampa trapūs, sausi ar be žvilgesio.
Kraujo tyrimai, rodantys padidėjusį kepenų fermentų (ALT, AST) arba nenormalų bilirubino kiekį, yra objektyvus patvirtinimas.
Asmenys, sergantys kepenų ligomis arba turintys šeimoje kepenų ligų, turėtų būti ypač budrūs dėl šių rodiklių, ypač kai plaukų retėjimas atsiranda staiga arba palaipsniui stiprėja.
Gyvensenos pokyčiai kepenų sveikatai ir plaukų augimui palaikyti
Kepenų sveikata, keičiant gyvenimo būdą, gali turėti didelę įtaką kepenų funkcijai ir plaukų regeneracijai.
Pagrindinės intervencijos apima alkoholio vartojimo mažinimą, kuris mažina kepenų uždegimą ir oksidacinį stresą. Mityba, kurioje gausu vaisių ir daržovių antioksidantų, palaiko detoksikacijos procesus, o perdirbtų maisto produktų mažinimas riboja toksinų poveikį.
Reguliari mankšta gerina kepenų ir plaukų folikulų kraujotaką, todėl geriau tiekiamos maistingosios medžiagos. Tinkama hidratacija palengvina toksinų šalinimą, o kokybiškas miegas leidžia kepenims atsinaujinti.
Streso valdymo būdai, pavyzdžiui, meditacija, mažina kortizolio kiekį, kuris gali pabloginti kepenų funkciją. Šie įrodymais pagrįsti metodai sukuria sistemines sąlygas, palankias geresniam plaukų augimui.
Kepenų sukelto plaukų slinkimo gydymo būdai
Kai plaukų slinkimą lemia kepenų funkcijos sutrikimai, gydymo strategijos turi būti nukreiptos tiek į pagrindinę kepenų būklę, tiek į dėl to atsiradusį folikulų pažeidimą.
Hepatologai dažnai skiria vaistus, skirtus konkretiems kepenų sutrikimams gydyti, ir stebi biomarkerius, kad galėtų stebėti pagerėjimą.
Mitybos intervencijos, įskaitant biotino, cinko ir vitamino D papildus, gali padėti kepenų regeneracijai ir plaukų ataugimui.
Kai kurie gydytojai dėl hepatoprotekcinių savybių rekomenduoja pieno dilgėlę (silimariną).
Vietinis minoksidilas gali stimuliuoti folikulų aktyvumą, o sisteminis gydymas skirtas kepenų sveikatai.
Sunkiais atvejais trombocitais praturtintos plazmos terapija padeda regeneruoti pažeistus folikulus.
Reguliarūs kontroliniai tyrimai užtikrina gydymo veiksmingumą ir užkerta kelią tolesniam kepenų būklės blogėjimui.