Plaukų slinkimas plaunant plaukus – ar jūsų plaukai vis dar saugūs?

Kasdien prarasti 50-100 plaukų yra visiškai normalu, o jų slinkimas dažnai būna ryškesnis prausiantis, nes vanduo išstumia jau atsiskyrusias sruogas. Šis natūralus procesas vyksta pagal plaukų augimo ciklą, kai folikulai nuolat pereina augimo, kaitos ir ramybės fazes. Susirūpinimą kelia tik staiga padidėjęs plaukų slinkimas, matomos plonėjančios dėmės arba galvos odos skausmas. Tinkami plovimo būdai ir švelnus elgesys gali padėti sumažinti pernelyg didelį plaukų slinkimą priežiūros metu.

Plaukų augimo ciklo supratimas

Nors daugelis žmonių sunerimsta pastebėję plaukus dušo nutekamajame vamzdyje, supratimas apie natūralų plaukų augimo ciklą gali sumažinti šiuos rūpesčius.

Reklama

Žmogaus plaukams būdingas trijų fazių ciklas: anageno (augimo), katageno (perėjimo) ir telogeno (ramybės). Anageno fazė trunka 2-7 metus, jos metu plaukai aktyviai auga. Trumpa katageno fazė reiškia augimo pabaigą, nes folikulai susitraukia.

Telogeno fazėje, trunkančioje 3-4 mėnesius, seni plaukai lieka neaktyvūs, kol natūraliai išnyksta.

Vykstant šiam normaliam atsinaujinimo procesui vidutiniškai per dieną iškrenta 50-100 plaukų. Šie plaukai paprastai yra telogeno fazėje, todėl jų slinkimas yra visiškai natūralus ir tikėtinas.

Reklama

Normalus plaukų slinkimo mokslas

Plaukų slinkimas vyksta per nuspėjamą fiziologinį procesą, kuris priklauso nuo genetikos, amžiaus ir bendros sveikatos būklės. Vidutiniškai žmog ui kasdien iškrenta 50-100 plaukų, nes folikulai natūraliai pereina iš augimo (anageno) į ramybės (telogeno) fazę.

Plaunant plaukus vanduo ir manipuliacijos išrauna plaukus, kurie jau yra atsiskyrę nuo folikulų, bet vis dar susipynę su kitomis sruogomis. Dėl to susidaro iliuzija, kad plaukų netenkama daugiau.

Taip pat esama sezoninių svyravimų – tyrimuose užfiksuota, kad rudens mėnesiais prarandama daugiau žuvų.

Reklama

Šis normalus ciklas užtikrina nuolatinį maždaug 100 000 plaukų, esančių vidutiniškai ant galvos odos, atsinaujinimą, todėl, nepaisant nuolatinio slinkimo, išlieka bendras tankumas.

Kiek sruogų turėtumėte prarasti kasdien?

Tikslus kiekybinis normalaus kasdienio plaukų slinkimo nustatymas padeda žmonėms atskirti įprastą slinkimą nuo potencialiai susirūpinimą keliančio plaukų retėjimo.

Pagal dermatologinius standartus kasdien netenkama 50-100 plaukų sruogų, tai atitinka normalius parametrus. Po kelių dienų plaunant plaukus šis skaičius gali pasirodyti didesnis, nes susikaupę laisvi plaukai galiausiai atsiskiria.

Reklama

Taip pat pasitaiko sezoninių svyravimų: rudens mėnesiais plaukų slinkimas šiek tiek padidėja. Tokie veiksniai, kaip plaukų ilgis ir storis, turi įtakos iškritusių sruogų matomumui, todėl ilgesnių plaukų slinkimas atrodo dramatiškesnis.

Tiems, kuriems ilgą laiką kasdien iškrenta daugiau nei 100 sruogų, reikėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei plaukai pastebimai retėja.

Kodėl plaukų slinkimas duše atrodo stipresnis

Daugelis žmonių patiria padidėjusį nerimą, kai pastebi, kad dušo nutekamajame vamzdyje kaupiasi plaukų sruogos. Tokį akivaizdžiai padidėjusį plaukų slinkimą maudantis duše pirmiausia lemia keli veiksniai.

Reklama

Vanduo ir šampūnas išlaisvina plaukus, kurie jau buvo atsiskyrę, bet liko susipynę su kitomis sruogomis. Plaukus plaunant ir masažuojant galvos odą, šie atsipalaidavę plaukeliai išsivalo vienu metu, o ne palaipsniui per dieną.

Be to, drėgni plaukai susiglaudžia, todėl jų kiekis atrodo didesnis nei iš tikrųjų. Kai plaukų slinkimas pasiskirsto per visą dieną, tas pats slinkimo kiekis dažnai lieka nepastebėtas, o koncentruotas plaukų slinkimas dušo metu kelia akivaizdų nerimą.

Požymiai, kad plaukų slinkimas gali būti nenormalus

Nors tam tikras plaukų slinkimas plaunant yra normalus reiškinys, norint atpažinti skirtumą tarp tipiško slinkimo ir susirūpinimą keliančių modelių, reikia atkreipti dėmesį į konkrečius požymius.

Reklama

Nenormalus plaukų slinkimas gali pasireikšti staigiu padidėjusiu slinkimu, matomomis plonėjančiomis dėmėmis, dideliais plaukų linijos pokyčiais arba pernelyg dideliu plaukų kiekiu ant pagalvių ir drabužių.

Kiti įspėjamieji požymiai yra galvos odos skausmas, niežulys, paraudimas arba neįprasti tekstūros pokyčiai. Plaukų slinkimas kartu su kitais simptomais, tokiais kaip nuovargis, netikėti svorio pokyčiai ar hormonų svyravimai, reikalauja medicininio įvertinimo.

Jei plaukai iškrenta kuokštais, o ne atskiromis sruogomis, arba jei plaukai atauga negausiai, kreipkitės į dermatologą.

Reklama

Šeimoje pasitaikantys nuplikimo atvejai gali būti susiję su tuo, tačiau staigių pokyčių niekada nereikėtų ignoruoti.

Dažniausiai pasitaikančios priežastys, sukeliančios pernelyg didelį plaukų slinkimą

Keletas veiksnių gali sutrikdyti normalų plaukų augimo ciklą ir sukelti pernelyg didelį plaukų slinkimą, viršijantį įprastą kasdienį slinkimą.

Nėštumo, pogimdyminio laikotarpio ir menopauzės hormonų svyravimai dažniausiai sukelia laikiną plaukų slinkimą. Mitybos trūkumas, ypač geležies, baltymų ir vitamino D, gali pakenkti plaukų folikulų sveikatai.

Reklama

Stresas – tiek fizinis, tiek emocinis – suaktyvina telogeninį slinkimą, todėl folikulai per anksti pereina į ramybės fazę.

Šiurkštus stilius, įskaitant griežtas šukuosenas, karštą šukuoseną ir cheminį apdorojimą, pažeidžia plaukų struktūrą. Kai kurių vaistų, pavyzdžiui, kraują skystinančių vaistų, antidepresantų ir chemoterapijos preparatų, šalutinis poveikis yra plaukų slinkimas.

Padidėjusiu plaukų slinkimu gali pasireikšti ir pagrindinės sveikatos būklės, pavyzdžiui, skydliaukės sutrikimai ir autoimuninės ligos.

Reklama

Kaip plovimo būdai veikia plaukų slinkimą

Plaukų plovimo būdai daro didelę įtaką kasdieniam plaukų slinkimui.

Stiprus šveitimas sukelia trintį, kuri gali išrauti plaukus, jau esančius telogeno fazėje, todėl plaunant plaukus jie ima labiau slinkti. Švelnūs metodai, pavyzdžiui, plovimas pirštų galiukais, o ne nagais, sumažina mechaninį poveikį plaukų folikulams.

Didelę reikšmę turi vandens temperatūra – karštas vanduo išplauna natūralius aliejus, todėl sruogos susilpnėja ir gali lūžinėti.

Reklama

Plovimo dažnumas taip pat turi įtakos slinkimui; kasdienis plovimas gali padidinti matomą plaukų slinkimą, palyginti su retesniu plovimu, kai natūralūs aliejai apsaugo galvos odą ir plauko stiebą.

Geriausia plaukų priežiūros praktika siekiant sumažinti slinkimą

Švelnūs plaukų priežiūros įpročiai ypač sumažina nereikalingą plaukų slinkimą plovimo metu.

Naudojant ne karštą, o drungną vandenį, išsaugomi natūralūs galvos odos aliejai. Plačių dantų šukos apsaugo nuo lūžinėjimo, kai iššukuojami drėgni plaukai nuo plaukų galiukų iki šaknų.

Reklama

Šampūnai be sulfatų valo plaukus nepanaikindami apsauginių aliejų, o reguliarus kondicionavimas palaiko elastingumą.

Šiluminio modeliavimo ir cheminio apdorojimo mažinimas apsaugo plaukų vientisumą. Prieš švelniai šukuodami plaukus, leiskite jiems iš dalies išdžiūti ore ir taip sumažinkite trapių sruogų įtempimą.

Nuolatinis kirpimas kas 15-20 cm pašalina suskilinėjusius plaukų galiukus prieš jiems pakylant į viršų, taip užkertant kelią tolesniems pažeidimams, kurie skatina plaukų slinkimą.

Reklama

Kada dėl plaukų slinkimo kreiptis į specialistą

Nors tinkama plaukų priežiūra padeda suvaldyti įprastą slinkimą, tam tikri įspėjamieji ženklai rodo, kad reikia profesionalaus įvertinimo.

Pasikonsultuokite su dermatologu, jei pastebėjote staigų, pernelyg didelį plaukų slinkimą, nuplikimą ar galvos odos plonėjimą. Kiti nerimą keliantys simptomai yra galvos odos skausmas, niežulys, paraudimas arba pastebimi plaukų tekstūros pokyčiai.

Reikšmingi gyvenimo būdo pokyčiai, didelis svorio kritimas, didelis karščiavimas ar naujų vaistų vartojimas gali sukelti neįprastą plaukų slinkimą. Ankstyvas įsikišimas dažnai lemia veiksmingesnius gydymo rezultatus.

Reklama

Dauguma dermatologų rekomenduoja kreiptis pagalbos, kai plaukų slinkimas viršija 150-200 plaukų per dieną arba nepagerėjus situacijai tęsiasi ilgiau nei tris mėnesius.

Mitybos veiksniai, turintys įtakos plaukų išsaugojimui

Tinkama mityba yra pagrindinis ramstis palaikant sveikus plaukų folikulus ir užkertant kelią pernelyg dideliam slinkimui. Pagrindinės maistinės medžiagos, padedančios išlaikyti plaukus, yra baltymai, geležis, cinkas, biotinas ir vitaminai A, C, D ir E.

Baltymų trūkumas turi ypatingos įtakos plaukų būklei, nes sruogos daugiausia sudarytos iš baltymo keratino. Geležies stygiaus anemija yra susijusi su telogeniniu slinkimu, dėl kurio dažniau slenka plaukai.

Reklama

Taip pat nepakankamas cinko kiekis gali sukelti plaukų slinkimą ir galvos odos problemas. Omega-3 riebalų rūgštys mažina uždegimą ir palaiko plaukų folikulų sveikatą, o B grupės vitaminai, ypač biotinas, stiprina plaukų struktūrą ir mažina jų lūžinėjimą plaunant.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like