Pavojingi „moteriški“ simptomai, kurių negalima ignoruoti

critical female health issues

Keletas simptomų, dėl kurių moterims būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tai – nepaaiškinamas didelis nuovargis, nuolatinis dubens ar pilvo skausmas, trunkantis ilgiau nei dvi savaites, ir nereguliarus kraujavimas ne per normalų menstruacijų ciklą. Neįprasti krūtų pokyčiai (įdubimai, išskyros, gumbeliai), stiprūs galvos skausmai su regos sutrikimais ir dusulys taip pat reikalauja skubaus įvertinimo. Daugelis sunkių būklių moterims pasireiškia kitaip nei vyrams. Šių įspėjamųjų ženklų supratimas gali išgelbėti gyvybę.

Nepaaiškinamas didžiulis nuovargis, viršijantis įprastą nuovargį

Daugelis moterų retkarčiais jaučia nuovargį, tačiau nuolatinis, nepaaiškinamas itin didelis nuovargis, trukdantis kasdienei veiklai, verčia kreiptis į gydytoją.

Reklama

Stiprus nuovargis gali reikšti rimtas pagrindines ligas, įskaitant skydliaukės sutrikimus, anemiją, miego apnėją arba autoimunines ligas, tokias kaip vilkligė ar reumatoidinis artritas.

Nerimą keliantys simptomai, lydintys nuovargį, yra nepaaiškinami svorio pokyčiai, karščiavimas, skausmas arba žarnyno įpročių pokyčiai.

Širdies ir kraujagyslių problemos, pavyzdžiui, širdies ligos, moterims taip pat gali pasireikšti ne krūtinės skausmu, o nuovargiu.

Reklama

Į gydytoją reikėtų kreiptis, kai nuovargis, nepaisant pakankamo poilsio, tęsiasi ilgiau nei dvi savaites, ypač jei jį lydi kiti simptomai arba jis turi įtakos gyvenimo kokybei.

Nuolatinis dubens ar pilvo skausmas

Nuolatinis dubens ar pilvo skausmas, trunkantis ilgiau nei dvi savaites, reikalauja medicininio įvertinimo, nes gali reikšti įvairias rimtas būkles, pažeidžiančias reprodukcinius organus, virškinimo sistemą ar šlapimo takus.

Dažniausios priežastys yra endometriozė, fibroidai, kiaušidžių cistos, dubens uždegiminė liga, dirgliosios žarnos sindromas arba šlapimo takų infekcijos.

Reklama

Sunkesnės ligos, pavyzdžiui, kiaušidžių vėžys, gali pasireikšti nuolatiniu skausmu, kurį lydi pilvo pūtimas ir žarnyno įpročių pokyčiai.

Skausmas, kuris sustiprėja menstruacijų, lytinio aktyvumo ar šlapinimosi metu, yra diagnostinė užuomina.

Jei skausmas stiprus, kartu su karščiavimu, vėmimu ar neįprastu kraujavimu iš makšties, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Reklama

Ankstyva intervencija pagerina daugelio ligų gydymo rezultatus.

Nereguliarus kraujavimas ne menstruacijų metu

Kraujavimas, atsirandantis ne per reguliarų menstruacijų ciklą, reikalauja gydytojo dėmesio, nes jis gali reikšti pagrindinius sveikatos sutrikimus, kuriuos reikia diagnozuoti ir gydyti. Šis nereguliarus kraujavimas gali pasireikšti kaip tepimas tarp mėnesinių, po lytinių santykių arba po menopauzės.

Galimos priežastys: hormonų disbalansas, skydliaukės sutrikimai, policistinių kiaušidžių sindromas, endometriozė, fibroidai, polipai arba reprodukcinio trakto infekcijos. Labiau nerimą keliančios priežastys gali būti reprodukcinių organų ikivėžiniai susirgimai arba piktybiniai navikai.

Reklama

Moterys, kurioms pasireiškia nereguliarus kraujavimas, prieš konsultaciją turėtų užfiksuoti kraujavimo epizodų dažnumą, trukmę ir kiekį.

Skubus medicininis įvertinimas paprastai apima išsamią anamnezę, fizinę apžiūrą ir atitinkamus diagnostinius tyrimus pagrindinei priežasčiai nustatyti.

Neįprasti krūtų išvaizdos ar pojūčio pokyčiai

Moterys turėtų būti budrios dėl bet kokių neįprastų krūtų išvaizdos ar pojūčio pokyčių, nes šie pokyčiai gali reikšti sveikatos problemas – nuo gerybinių būklių iki rimtesnių ligų.

Reklama

Pagrindiniai įspėjamieji požymiai: odos įdubimas ar paburkimas, išskyros iš spenelių (ypač jei jos kraujingos), skausmas, kuris nepraeina, paraudimas, patinimas, audinio sustorėjimas ar naujai apversti speneliai. Be to, bet koks ryškus gumbelis vertas skubios medicininės pagalbos.

Reguliari savityra padeda moterims nustatyti normalias krūtų savybes ir anksti atpažinti nerimą keliančius pokyčius.

Nors dauguma krūties pakitimų nėra vėžiniai, ankstyvas jų nustatymas ypač pagerina rimtų susirgimų gydymo rezultatus. Pasikonsultavę su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju apie pastebėtus pokyčius, galėsite tinkamai įvertinti ir įsikišti.

Reklama

Stiprus galvos skausmas su regos sutrikimais

Nors krūtų audinio pokyčiai reikalauja dėmesio, stiprūs galvos skausmai, kuriuos lydi regos sutrikimai, yra dar vienas svarbus įspėjimas apie sveikatos sutrikimus, kurio niekada nereikėtų atmesti.

Šie simptomai gali reikšti rimtus susirgimus, įskaitant migreną su aura, nėščiųjų preeklampsiją ar net insultą.

Regos sutrikimai dažnai pasireiškia neryškiu matymu, jautrumu šviesai, aklomis dėmėmis arba mirksinčiomis šviesomis. Kartu su stipriu galvos skausmu, ypač jei jis staigus arba „didžiausias galvos skausmas”, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Reklama

Moterys turėtų būti ypač budrios, jei šie simptomai sutampa su hormonų pokyčiais, nes estrogenų svyravimai gali turėti įtakos kraujagyslėms.

Skubi medicininė pagalba gali padėti išvengti galimų ilgalaikių neurologinių pažeidimų.

Dusulys ir diskomfortas krūtinėje

Širdies ir kraujagyslių simptomai moterims dažnai pasireiškia kitaip nei vyrams, todėl dusulys ir diskomfortas krūtinėje yra ypač svarbūs įspėjamieji ženklai.

Reklama

Moterys gali jausti subtilesnius krūtinės pojūčius, kurie apibūdinami kaip spaudimas, spaudimas ar deginimas, o ne kaip klasikinis vyrams būdingas „gniuždantis” skausmas.

Šie simptomai, ypač kai juos lydi nepaaiškinamas nuovargis, pykinimas ar skausmas, sklindantis į žandikaulį, nugarą ar rankas, verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Moterų širdies priepuoliai dažnai neatpažįstami dėl šių netipinių požymių.

Reklama

Rizika didėja dėl amžiaus, rūkymo, diabeto, hipertenzijos, padidėjusio cholesterolio kiekio ir šeimos istorijos.

Būtina reguliariai atlikti širdies ir kraujagyslių tyrimus, ypač po menopauzės, kai sumažėja apsauginis hormonų poveikis.

Staigūs svorio pokyčiai nepakeitus mitybos

Netikėti kūno svorio svyravimai, ypač didesnis nei 5 % sumažėjimas ar padidėjimas per mėnesį, nekeičiant mitybos režimo, dažnai rodo, kad yra sveikatos sutrikimų, kuriuos reikia įvertinti mediciniškai.

Reklama

Moterims staigus svorio kritimas gali reikšti skydliaukės sutrikimus, diabetą, virškinamojo trakto ligas arba tam tikrus vėžinius susirgimus.

Ir atvirkščiai, staigus svorio padidėjimas gali rodyti hipotirozę, policistinių kiaušidžių sindromą arba antinksčių funkcijos sutrikimus. Skysčių susilaikymas, susijęs su tam tikromis širdies ir kraujagyslių arba inkstų ligomis, taip pat gali pasireikšti didėjant svoriui.

Šie pokyčiai dažnai pasireiškia kartu su kitais simptomais, pavyzdžiui, nuovargiu, pakitusiu menstruacijų ritmu ar virškinimo sutrikimais.

Reklama

Moterys, patiriančios nepaaiškinamus svorio svyravimus, turėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais ir atlikti atitinkamus diagnostinius tyrimus, o ne priskirti pokyčius tik senėjimui ar hormonams.

Kasdienį gyvenimą trikdantys virškinimo simptomai

Nuolatiniai virškinimo simptomai, trukdantys kasdienei veiklai, verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes jie dažnai rodo pagrindines ligas, kurias reikia gydyti.

Moterys, patiriančios lėtinį vidurių užkietėjimą, viduriavimą, pilvo pūtimą ar pilvo skausmą, turėtų kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus, ypač jei simptomai tęsiasi ilgiau nei dvi savaites.

Reklama

Šie požymiai gali signalizuoti apie dirgliosios žarnos sindromą, uždegiminę žarnyno ligą, endometriozę arba kai kuriais atvejais kiaušidžių vėžį. Pasikartojantis rėmuo ar rūgšties refliuksas gali reikšti gastroezofaginio refliukso ligą, kurią reikia gydyti.

Moterys turėtų dokumentuoti simptomus, įskaitant jų pasireiškimo laiką, sukėlėjus ir susijusius veiksnius. Šios informacijos kaupimas padeda gydytojams nustatyti tikslią diagnozę ir atskirti funkcinius sutrikimus nuo rimtesnių būklių, reikalaujančių neatidėliotino gydymo.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like