Kaip iš tikrųjų veikia vandens kiekis organizme – per mažai ar per daug?

body water balance explained

Organizmo vandens pusiausvyra veikia per sudėtingas reguliavimo sistemas, apimančias ląsteles, kraują ir tarpląstelinį skystį. Šią homeostazę palaiko hormonai ir inkstų filtracija. Dehidratacija pasireiškia, kai skysčių netenkama daugiau nei suvartojama, todėl atsiranda simptomai nuo troškulio iki organų nepakankamumo. Ir atvirkščiai, per didelė hidratacija atskiedžia natrio kiekį ir gali sukelti pavojingą ląstelių patinimą. Individualūs hidratacijos poreikiai labai skiriasi priklausomai nuo svorio, aktyvumo, klimato ir sveikatos būklės. Supratus šiuos mechanizmus paaiškėja, kodėl svarbiausi yra individualūs hidratacijos metodai.

Ląstelių hidratacijos ir skysčių balanso mokslas

Sudėtingame žmogaus organizmo mechanizme ląstelių hidratacija yra visų fiziologinių procesų pagrindas. Ląstelės palaiko homeostazę per pusiau pralaidžias membranas, kurios reguliuoja vandens judėjimą osmoso būdu, reaguodamos į elektrolitų ir baltymų koncentracijos gradientus.

Reklama

Organizmo skysčių skyriai – viduląstelinis (ląstelėse) ir ekstraląstelinis (kraujo plazmoje ir tarpląsteliniame skystyje) – palaiko tikslią pusiausvyrą dėl hormoninės reguliacijos. Antidiurezinis hormonas, aldosteronas ir prieširdžių natriuretinis peptidas kartu kontroliuoja vandens susilaikymą ir išsiskyrimą per inkstus.

Ši subtili pusiausvyra užtikrina tinkamą fermentų funkciją, maistinių medžiagų pernešimą, atliekų šalinimą ir temperatūros reguliavimą. Net ir nedideli nukrypimai gali pabloginti ląstelių veiklą ir bendras organizmo funkcijas.

Dehidratacija: Dehidratacija: priežastys, simptomai ir fiziologinis poveikis

Dehidratacija pasireiškia tada, kai organizmas išskiria daugiau skysčių nei jų pasisavina, todėl sutrinka anksčiau aprašyta kruopščiai palaikoma hidratacijos pusiausvyra. Dažniausios priežastys yra nepakankamas vandens suvartojimas, gausus prakaitavimas, viduriavimas, vėmimas ir tam tikri vaistai.

Reklama

Ankstyvieji simptomai pasireiškia troškuliu, burnos džiūvimu, nuovargiu ir koncentruotu šlapimu. Dehidratacijai progresuojant gali pasireikšti galvos svaigimas, sumišimas, padažnėti širdies plakimas ir sumažėti kraujospūdis. Sunkūs atvejai gali sukelti organų nepakankamumą.

Fiziologiškai dėl dehidratacijos sumažėja kraujo tūris, todėl širdis priversta dirbti sunkiau. Mažėjant viduląstelinio skysčio, blogėja ląstelių funkcijos.

Dėl elektrolitų disbalanso sutrinka nerviniai signalai ir raumenų funkcija. Net ir nedidelė dehidratacija pablogina kognityvinę veiklą ir fizines galimybes.

Reklama

Per didelė hidratacija: Kada per didelis vandens kiekis tampa pavojingas

Nors dauguma sveikatos problemų yra susijusios su nepakankamu vandens suvartojimu, per didelis vandens kiekis gali sukelti perteklinę hidrataciją, dar vadinamą apsinuodijimu vandeniu arba hiponatremija.

Ši būklė pasireiškia, kai natrio kiekis organizme pavojingai praskiedžiamas. Į ląsteles patekus per dideliam vandens kiekiui, jos išsipučia, todėl smegenų audinys gali išsiplėsti prie kaukolės. Simptomai progresuoja nuo galvos skausmo ir sumišimo iki traukulių, komos, o sunkiais atvejais – mirties.

Didesnis pavojus kyla sportininkams, dalyvaujantiems ištvermės varžybose, asmenims, sergantiems tam tikromis psichikos ligomis, ir tiems, kurie vartoja MDMA.

Reklama

Gydymas apima skysčių suvartojimo ribojimą ir natrio tirpalų vartojimą elektrolitų pusiausvyrai atkurti, kartais prireikia skubios medicininės pagalbos.

Inkstų vaidmuo reguliuojant vandens kiekį ir homeostazę

Inkstai yra pagrindinis organizmo vandens balanso palaikymo elementas, jie veikia kaip sudėtingos filtravimo sistemos, nuolat stebinčios ir reguliuojančios skysčių kiekį visame organizme. Kasdien jie perfiltruoja apie 180 litrų kraujo, pašalindami vandens perteklių ir išsaugodami svarbiausius elektrolitus per procesą, vadinamą osmoreguliacija.

Šiame procese labai svarbus vaidmuo tenka antidiureziniam hormonui (ADH). Kai kraujas sutirštėja, hipofizė išskiria ADH ir signalizuoja inkstams, kad šie reabsorbuotų daugiau vandens. Ir atvirkščiai, kai kraujas praskiedžiamas, ADH sekrecija sumažėja, todėl išsiskiria daugiau vandens.

Reklama

Šis subtilus homeostazės mechanizmas užtikrina tinkamą hidrataciją, nepaisant besikeičiančių aplinkos sąlygų ir skysčių vartojimo įpročių.

Individualizuokite savo hidrataciją: Daugiau nei 8 stiklinių taisyklė

Ilgus dešimtmečius gajus patarimas kasdien išgerti aštuonias stiklines vandens, tačiau šis universalus nurodymas neatsižvelgia į individualius vandens poreikių skirtumus.

Hidratacijos poreikiai priklauso nuo kūno svorio, aktyvumo lygio, klimato ir sveikatos būklės. Intensyviai sportuojantiems sportininkams gali prireikti 2-3 kartus daugiau vandens nei sėdimą darbą dirbantiems asmenims. Karštoje ar drėgnoje aplinkoje gyvenantys žmonės taip pat netenka daugiau vandens prakaituodami.

Reklama

Dėl tokių ligų kaip inkstų ligos, širdies nepakankamumas ar cukrinis diabetas būtina taikyti individualius hidratacijos metodus.

Net tokie kasdieniai veiksniai kaip kofeino vartojimas, alkoholio vartojimas ir druskos kiekis maiste gali smarkiai pakeisti hidratacijos reikalavimus, todėl reikia lanksčių, o ne fiksuotų hidratacijos gairių.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like