Kaip apsaugoti augalus nuo amarų naudojant liaudies priemones

aphids harm plants significantly

Sodininkai gali apsaugoti augalus nuo amarų naudodami natūralias liaudiškas priemones, kurios veiksmingai naikina kenkėjų populiaciją. Naminiai purškalai su muilu, nimbo aliejaus tirpalai ir eterinių aliejų mišiniai dusina ir atbaido šiuos destruktyvius vabzdžius. Stiprios vandens srovės išsklaido amarus, o strateginis sodinimas su medetkomis ir mėtomis pritraukia naudingus plėšrūnus, pavyzdžiui, boružėles. Užkrėstų vietų genėjimas ir sodo švaros palaikymas dar labiau sumažina amarų įsikūrimą. Visapusiškas požiūris suteikia perspektyvių kenkėjų kontrolės įžvalgų.

Kas yra amarai ir kodėl jie svarbūs?

aphids harm plants significantly

Mažyčiai augalų pasaulio siaubūnai amarai – tai mažyčiai vabzdžiai, keliantys didelių problemų augalų sveikatai ir žemės ūkio ekosistemoms. Šie minkštakūniai kenkėjai, kurių ilgis mažesnis nei 3 mm, būna įvairių spalvų: balti, pilki, žali ir juodi.

Reklama

Maitindamiesi augalų sultimis, amarai silpnina augalų augimą ir galiausiai gali sukelti jų žūtį, jei su jais nesusidorojama. Dėl jų gebėjimo pernešti virusines ligas jų daroma žala dar labiau padidėja, todėl iškraipoma lapija ir sulėtėja vystymasis.

Be tiesioginės žalos augalams, amarai taip pat sukelia antrinių problemų, pavyzdžiui, pritraukia skruzdes ir skatina suodžių pelėsio augimą, kuris stabdo fotosintezę ir kenkia bendrai augalų sveikatai.

Natūralūs naminiai purškalai amarams naikinti

natural sprays for aphids

Atsižvelgdami į žalingą amarų potencialą, sodininkai ir augalų entuziastai gali naudoti natūralius naminius purškalus kaip veiksmingą apsaugos mechanizmą nuo šių nuolatinių kenkėjų.

Reklama

Muilo purškalas, sukurtas sumaišius skystą muilą su vandeniu, tiesioginio kontakto metu uždusina amarus. Tinkamai atskiestas neemų aliejus yra repelentas, apsaugantis augalus ir nekenkiantis naudingiems vabzdžiams.

Eterinių aliejų mišinys su pipirmėtėmis, gvazdikėliais, rozmarinais ir čiobreliais skirtas ir suaugusiems amarams, ir lervoms. Sodos tirpalai ir vandenyje ištirpintas tamsus skalbiamasis muilas yra papildomos organinės priemonės, kurios silpnina amarų populiaciją ir saugo augalų sveikatą.

Fizinio šalinimo būdai

aphid control through removal

Sodininkai gali kovoti su amarų antplūdžiu naudodami strateginius fizinio šalinimo būdus, kurie sutrikdo kenkėjų populiaciją ir apsaugo augalų sveikatą.

Reklama

Nedideles amarų grupeles sugniaužus rankomis, iš karto sumažinamapopuliacija, o stipri vandens srovė iš žarnos veiksmingai pašalina šiuos kenkėjus nuo augalų paviršių.

Stipriai užkrėstų augalų dalių genėjimas ir panardinimas į muiluotą vandenį sunaikina susitelkusias amarų kolonijas.

Kaip prevencinę priemonę sodininkai gali švelniai suspausti švelnias augalų viršūnėles, kad sutrukdytų amarams įsikurti, ir įrengti lipnias gaudykles, kad galėtų stebėti ir sulaikyti klaidžiojančius vabzdžius.

Reklama

Šios tiesioginės priemonės padeda palaikyti augalų sveikatą ir sumažinti kenkėjų daromą žalą.

Naudingų plėšrūnų pritraukimas

Nors cheminiai pesticidai gali pakenkti ekosistemoms, naudingų plėšrūnų pritraukimas yra natūralus ir tvarus būdas kovoti su amarų populiacija soduose.

Sodininkai gali strategiškai pasodinti gėlių, tokių kaip medetkos, kiaušininiai augalai ir vaistažolės, kad pritrauktų boružėles ir laumžirgius, kurie natūraliai minta amarais.

Reklama

Sukūrus įvairias buveines su skirtingu laiku žydinčiais augalais, užtikrinamas nuolatinis maisto šaltinis šiems naudingiems vabzdžiams.

Palikdami šiek tiek mažiau prižiūrimus sodo plotus ir įrengdami slėptuves, pavyzdžiui, nedideles krūmų ar akmenų krūvas, skatiname plėšriųjų vabzdžių populiaciją.

Tokie augalai kaip dobilai ir mėtos atlieka dvejopą funkciją – pritraukia naudingus vabzdžius ir kartu atbaido amarus.

Reklama

Strateginis augalų parinkimas ir gretutinių augalų sodinimas

Sudėtingas gretutinių augalų sodinimo šokis yra strateginė apsauga nuo amarų invazijos sodo ekosistemose.

Sodininkai gali pasirinkti atsparias augalų veisles ir strategiškai išdėstyti kompanionus, kad natūraliai atbaidytų ir kontroliuotų amarų populiacijas.

Zinijos ir nasturtės yra veiksmingi augalai gaudyklės, atitraukiantys amarus nuo vertingų pasėlių.

Reklama

Katžolės ir česnakai veikia kaip natūralūs atbaidikliai, o žydintys augalai pritraukia naudingus plėšrūnus, pavyzdžiui, boružėles ir laumžirgius.

Dirvos ir sodo priežiūra

Kadangi sveikas dirvožemis yra atsparumo kenkėjams pagrindas, veiksminga sodo priežiūra labai svarbi siekiant išvengti amarų antplūdžio.

Sodininkai gali sukurti šiems kenkėjams nepalankią aplinką palaikydami nuoseklią sodo švarą ir strategiškai tvarkydami augalus. Reguliariai šalindami šiukšles ir negyvą augalinę medžiagą pašalinkite potencialias amarų kiaušinėlių žiemojimo vietas.

Reklama

Tinkamas atstumas tarp augalų skatina oro cirkuliaciją ir mažina augalų stresą, o kalio turinčios trąšos stiprina augalų sveikatą.

Šalinant žiemos augalus šeimininkus ir skatinant naudingų vabzdžių populiacijas per vietinius žydinčius augalus, dar labiau sutrikdomas amarų dauginimasis ir sukuriama natūraliai atspari sodo ekosistema.

Prevencijos ir ankstyvo aptikimo strategijos

Prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos strategijos

Reklama

Daugelis sodininkų pripažįsta, kad ankstyvas aptikimas yra pagrindinė apsauga nuo amarų invazijos. Atidžiai apžiūrint augalus galima laiku pastebėti tokius požymius kaip susisukę lapai, lipni medaus rasa ir skruzdėlių aktyvumas.

Palaikant švarą sode, šalinant šiukšles ir potencialius žiemos šeimininkus, sumažėja žiemojančių kiaušinėlių populiacija. Strategiškai auginant papildomus augalus su dobilais ir mėtomis, pritraukiama naudingų vabzdžių, kurie natūraliai kontroliuoja amarų skaičių.

Sodininkai gali papildomai apsaugoti pažeidžiamus augalus, pavyzdžiui, rožių krūmus, naudodami natūralius repelentus, pavyzdžiui, katžolę ir česnaką, ir taip sukurti mažiau palankią aplinką šiems destruktyviems kenkėjams.

Reklama

Aktyvi stebėsena užtikrina augalų sveikatą ir apsaugo nuo plataus masto užkrėtimo.

Ilgalaikiai amarų valdymo metodai

Remiantis prevencijos strategijomis, sėkmingam ilgalaikiam amarų valdymui reikalingi nuodugnūs, integruoti metodai, skirti įvairiems ekologiniams veiksniams.

Daržininkai gali užtikrinti tvarią kontrolę įvesdami natūralius plėšrūnus, pavyzdžiui, boružėles ir laumžirgių lervas, kurios suėda amarus skirtingais gyvenimo etapais.

Reklama

Papildomas sodinimas medetkomis ir kiaušiniškais augalais pritraukia naudingus vabzdžius, kurie natūraliai reguliuoja amarų populiaciją.

Jei dirvožemyje yra daug maistingųjų medžiagų, ypač kalio, padidėja augalų atsparumas galimiems užkrėtimams.

Nuolatinė stebėsena ir skubus užkrėstų augalų dalių pašalinimas užkerta kelią mažoms amarų kolonijoms plėstis ir sukuria holistinį gynybos mechanizmą, palaikantį augalų sveikatą ir sodo ekosistemos pusiausvyrą.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like