Dermatologai nuolat nurodo, kad vitamino A dariniai, ypač retinolis, yra auksinis odos atjauninimo standartas. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad retinoidai spartina ląstelių apykaitą, skatina kolageno gamybą ir mažina hiperpigmentaciją. Šie junginiai veikia ląstelių lygmeniu, jungdamiesi prie branduolinių receptorių ir skatindami kruopštų odos atsinaujinimą. Pradedant nuo mažos koncentracijos (0,25-0,5 %), sumažinamas galimas dirginimas ir kartu pasiekiamas pastebimas pagerėjimas. Išmanant tinkamus naudojimo būdus, maksimaliai padidėja retinolio transformuojanti nauda ir sumažėja šalutinis poveikis.
Kas yra retinolis ir kodėl dermatologai jį rekomenduoja
Retinolis, vitamino A darinys, yra labai svarbus odos priežiūros produktų ingredientas, giriamas dėl puikių jauninamųjų savybių.
Dermatologai jį nuolat rekomenduoja dėl moksliškai įrodyto gebėjimo spartinti ląstelių apykaitą ir skatinti kolageno gamybą.
Vietiškai naudojamas retinolis prasiskverbia į išorinį odos sluoksnį ir pasiekia gilesnius dermos sluoksnius, kur veiksmingai mažina smulkias raukšleles, mažina hiperpigmentaciją ir gerina bendrą odos tekstūrą.
Klinikiniais tyrimais įrodytas retinolio veiksmingumas gydant spuogus, saulės padarytą žalą ir matomus senėjimo požymius.
Dauguma dermatologų siūlo pradėti nuo mažesnės koncentracijos (0,25-0,5 %) ir palaipsniui didinti stiprumą, kad būtų sumažintas galimas dirginimas, o nauda būtų kuo didesnė.
Mokslo žinios apie vitamino A senėjimą stabdantį poveikį
Molekuliniu lygmeniu vitaminas A suaktyvina specifinius ląstelių receptorius, kurie sukelia biocheminių procesų kaskadą, lemiančią garsųjį senėjimą stabdantį poveikį.
Kai retinoidai prisijungia prie branduolinių receptorių, jie pagreitina ląstelių apykaitą ir pagreitina senų odos ląstelių keitimą naujomis. Šis procesas mažina smulkias raukšleles ir hiperpigmentaciją bei gerina odos tekstūrą.
Be to, vitaminas A stimuliuoja kolageno ir elastino– baltymų, būtinų odos stangrumui ir elastingumui – gamybą. Tyrimai rodo, kad jis taip pat slopina matricos metaloproteinazes – fermentus, kurie senstant ardo kolageną.
Be to, vitamino A antioksidacinės savybės padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, apsaugo odos ląsteles nuo oksidacinio streso ir aplinkos daromos žalos.
Kaip retinoidai keičia odą ląsteliniu lygmeniu
Dauguma dermatologų mano, kad retinoidai yra auksinis odos transformacijos standartas dėl jų įvairiapusio poveikio ląsteliniams mechanizmams.
Šie vitamino A dariniai veikia jungdamiesi prie specifinių branduolinių receptorių, spartindami ląstelių apykaitą ir skatindami kolageno gamybą.
Ląstelių lygmeniu retinoidai normalizuoja keratinizaciją, mažina melanino pernešimą į keratinocitus ir slopina struktūrinius baltymus ardančias matricos metaloproteinazes.
Jie taip pat didina glikozaminglikanų gamybą, gerina odos drėkinimą ir didina odos storį.
Dėl šios biocheminės kaskados akivaizdžiai pagerėja odos būklė: sumažėja smulkių raukšlelių, sumažėja hiperpigmentacija, pagerėja porų vaizdas ir padidėja odos stangrumas.
Klinikiniai įrodymai, patvirtinantys vitamino A poveikį odos atsinaujinimui
Per dešimtmečius trukusius griežtus klinikinius tyrimus nustatyta, kad vitamino A dariniai yra išsamiausiai ištirti ir įrodyti odos atjauninimo ingredientai.
Daugybė dvigubai aklų, placebu kontroliuojamų tyrimų rodo, kad po 12-48 savaičių vartojimo retinoidai sumažina smulkias linijas ir raukšles 63-83 %.
Žurnale „JAMA Dermatology” paskelbti tyrimai patvirtina vitamino A veiksmingumą gydant fotosenėjimą, hiperpigmentaciją ir spuogus dėl padidėjusios kolageno gamybos ir pagreitėjusios ląstelių apykaitos.
FDA, remdamasi įtikinamais klinikiniais įrodymais, patvirtino receptinius retinoidus, tokius kaip tretinoinas, skirtus būtent fotosenėjimui gydyti.
Net ir mažesnės koncentracijos, be recepto parduodami retinolio preparatai per 12 savaičių nuo nuoseklaus naudojimo pastebimai pagerina odos struktūrą, tonusą ir elastingumą.
Retinolio produktų įtraukimas į naktinę rutiną
Sėkmingai įtraukiant retinolio produktus į naktinę odos priežiūros rutiną, juos reikia palaipsniui įvesti ir taikyti strateginius naudojimo būdus.
Dermatologai rekomenduoja pradėti nuo žirnio dydžio mažos koncentracijos retinolio kiekio (0,25-0,5 %), tepamo ant švarios, sausos odos du kartus per savaitę, ir palaipsniui didinti dažnumą, kai padidėja tolerancija.
Tepkite praėjus 20-30 minučių po valymo, kad sumažintumėte dirginimą. Po to naudokite drėkinamąjį kremą be kvapiųjų medžiagų, kuris padeda kovoti su sausumu.
Naudotojai visada turėtų naudoti apsauginį kremą nuo saulės dienos metu, nes retinolis didina jautrumą šviesai.
Jautrią odą turintiems žmonėms gali būti naudingas „sumuštinio metodas” – prieš ir po retinolio tepti drėkinamąjį kremą, kad būtų sušvelnintas galimas sudirginimas.
Galimas šalutinis poveikis ir kaip jį sumažinti
Nors retinolis teikia didelę naudą odos atjauninimui, pradiniu adaptacijos laikotarpiu vartotojai paprastai patiria keletą laikinų šalutinių poveikių. Paprastai tai būna paraudimas, sausumas, pleiskanojimas ir padidėjęs jautrumas saulės šviesai.
Kad nepatogumai būtų kuo mažesni, dermatologai rekomenduoja pradėti nuo mažos koncentracijos produkto (0,25-0,5 %), tepamo tik du kartus per savaitę. Palaipsniui didinkite dažnumą, kai atsiras tolerancija.
Visada tepkite ant visiškai sausos odos ir palaukite 20-30 minučių po prausimosi. Naudodami žirnio dydžio kiekį ant viso veido ir po to naudodami drėkinamąjį kremą be kvapiųjų medžiagų, išvengsite sudirginimo.
Gydymo retinoliu metu ypač svarbu naudoti apsauginį kremą nuo saulės.
Receptinių ir nereceptinių retinolio preparatų palyginimas
Receptinių ir be recepto parduodamų retinolio preparatų stiprumas, prieinamumas ir reguliavimo priežiūra labai skiriasi.
Receptiniai retinoidai, pavyzdžiui, tretinoinas (0,025 %-0,1 %), pasižymi didesne retinoinės rūgšties koncentracija, todėl jie duoda ryškesnių rezultatų esant dideliems fotosenėjimo pažeidimams ir spuogams.
Be recepto parduodamuose produktuose paprastai būna retinolio (0,01-0,5 %), kurį oda turi paversti retinoine rūgštimi, todėl poveikis švelnesnis ir mažesnė dirginimo rizika. Šių preparatų sudėtyje dažnai būna raminamųjų ingredientų, pavyzdžiui, niacinamido arba hialurono rūgšties.
Receptinius preparatus turi įvertinti gydytojas, tuo tarpu nereceptiniai preparatai yra prieinami be vizito.
Geriausias pasirinkimas priklauso nuo odos jautrumo, būklės sunkumo, biudžeto ir norimo pagerėjimo grafiko.
Papildomi ingredientai, sustiprinantys retinolio naudą
Keletas strategiškai svarbių ingredientų gali labai sustiprinti retinolio odą jauninančias savybes, jei naudojami kartu.
Niacinamidas mažina galimą dirginimą ir kartu stiprina barjero funkciją.
Hialurono rūgštis papildomai drėkina odą, kompensuodama retinolio sausinantį poveikį.
Antioksidantai, tokie kaip vitaminas C, apsaugo nuo laisvųjų radikalų daromos žalos, o retinolis atkuria jau padarytą žalą.
Peptidai, veikdami sinergiškai su retinoliu, įvairiais būdais skatina kolageno gamybą.
Ceramidai padeda palaikyti odos vientisumą ir išlaikyti drėgmę vykstant ląstelių apykaitai.
Apsauga nuo saulės išlieka būtina, nes retinolis didina jautrumą šviesai.
Šie kruopščiai atrinkti ingredientai ne tik sušvelnina šalutinį retinolio poveikį, bet ir užtikrina visapusišką odos atjauninimą ir atstatymą.