Dehidratacijos pasekmės: 6 požymiai, kad jūsų organizmas desperatiškai prašo pagalbos

dehydration impairs cognitive function

Vanduo sudaro maždaug 60 proc. žmogaus kūno, todėl tinkamas drėkinimas yra labai svarbus išgyvenimui. Daugelis žmonių nesąmoningai kenčia nuo lėtinės dehidratacijos, nes neatsižvelgia į subtilius kūno siunčiamus įspėjamuosius signalus. Šie požymiai svyruoja nuo pažinimo sutrikimų iki fizinio diskomforto, dažnai priskiriamo kitoms priežastims. Atpažinę šešis pagrindinius dehidratacijos įspėjamuosius požymius, galite skubiai įsikišti, kol neišsivystė rimtesnių sveikatos komplikacijų. Organizmas apie tai, kad jam labai reikia skysčių, praneša aiškiais simptomais, reikalaujančiais neatidėliotino dėmesio.

Nuolatiniai galvos skausmai ir smegenų migla

Kai organizmas nepakankamai drėkinamas, nuolatiniai galvos skausmai ir smegenų migla dažnai būna ankstyvieji įspėjamieji požymiai. Šie simptomai atsiranda todėl, kad dėl dehidratacijos sumažėja kraujo tūris, todėl sumažėja deguonies srautas į smegenis ir išsiplečia kraujagyslės.

Tyrimai rodo, kad net ir nedidelė dehidratacija – vos 1-2 % kūno svorio – gali pabloginti kognityvines funkcijas, įskaitant koncentraciją, budrumą ir trumpalaikę atmintį. Sveikatos priežiūros specialistai pažymi, kad su hidratacija susijęs galvos skausmas paprastai sustiprėja fizinio aktyvumo metu ir gali pasireikšti nuobodžiu, pulsuojančiu skausmu.

Tiems, kurie patiria šiuos simptomus, palengvėjimą suteikia laipsniškas vandens ir elektrolitų subalansuotų skysčių vartojimas, o nuoseklūs hidratacijos įpročiai padeda išvengti galvos skausmo pasikartojimo.

Tamsus šlapimas ir retas šlapinimasis

Vienas iš patikimiausių dehidratacijos rodiklių pasirodo vonios kambaryje – tamsesnė šlapimo spalva ir sumažėjęs šlapinimosi dažnumas. Gerai hidratuoti asmenys paprastai šlapinasi šviesiai geltoną arba skaidrų šlapimą maždaug 4-8 kartus per dieną.

Prasidėjus dehidratacijai, inkstai taupo vandenį koncentruodami šlapimą, todėl šlapimas būna gintaro arba medaus spalvos. Šis koncentravimo procesas taip pat sumažina šlapinimosi dažnumą, kartais iki mažiau nei keturių kartų per parą.

Sveikatos priežiūros specialistai, norėdami įvertinti hidratacijos būklę klinikinėje aplinkoje, dažnai naudoja šlapimo spalvų diagramas. Stebint šiuos tualeto įpročius galima gauti vertingų žinių apie hidratacijos lygį, todėl šlapimo stebėjimas yra paprasta, bet veiksminga savęs vertinimo priemonė, kuriai nereikia specialios įrangos.

Neįprastas nuovargis ir silpnumas

dehydration causes fatigue and weakness

Neįprastas nuovargis ir silpnumas

Nuolatinis nuovargio jausmas dažnai signalizuoja apie organizmo reakciją į nepakankamą hidrataciją. Esant dehidratacijai, sumažėja kraujo tūris, todėl širdis priversta dirbti sunkiau, kad deguonis ir maistinės medžiagos patektų į visą kūną. Ši papildoma širdies apkrova pasireiškia neįprastu silpnumu ir išsekimu.

Net ir nedidelė 1-2 % dehidratacija gali pabloginti kognityvines funkcijas ir fizinį pajėgumą. Asmenys gali pastebėti pablogėjusią koncentraciją, koordinacijos sunkumus ir sumažėjusią ištvermę atliekant įprastą veiklą. Nepakankamai hidratavus organizmą, sportiniai rezultatai paprastai sumažėja maždaug 10-20 %.

Dehidratacijos metu sumažėja kraujotaka smegenyse, kurios yra ypač jautrios hidratacijos būklei, todėl jos tampa miglotos ir mieguistos, o daugelis jas painioja su miego trūkumu ar liga.

Sausa oda, lūpos ir burna

Be vidinių nuovargio simptomų, dehidratacija akivaizdžiai pasireiškia išorinių kūno audinių pokyčiais. Oda praranda elastingumą ir atrodo papilkėjusi, išryškėja smulkios raukšlelės. Suspaudus odą gali sumažėti turgoras – oda lėtai grįžta į normalią padėtį.

Dehidrataciją dažnai lydi suskeldėjusios, sutrūkinėjusios lūpos, kartais jų kampučiai suskilinėja. Burnos gleivinė išsausėja, todėl burnos ertmėje atsiranda lipnumo pojūtis. Liežuvis gali būti suragėjęs arba neįprastai šiurkštus.

Šie išoriniai požymiai yra svarbūs vizualiniai rodikliai, rodantys, kad organizmas nepakankamai drėkinamas ir reikia nedelsiant atkreipti dėmesį, kol neišsivystė sunkesnės komplikacijos.

Padidėjęs širdies susitraukimų dažnis ir galvos svaigimas

dehydration triggers cardiovascular stress response

Kai dehidratacija pasireiškia ne tik lengvais simptomais, širdies ir kraujagyslių sistema, mažėjant kraujo tūriui, kompensuoja tai padidindama širdies susitraukimų dažnį, kad palaikytų kraujospūdį.

Šią tachikardiją dažnai lydi galvos svaigimas ar apsvaigimas, ypač greitai atsistojus – tai vadinamoji ortostatinė hipotenzija. Smegenys, gaudamos mažiau deguonies prisotinto kraujo, iššaukia šiuos įspėjamuosius signalus, kurių nereikėtų ignoruoti.

Medikai pažymi, kad nuolatinis 10-15 dūžių per minutę dažnesnis nei įprastai širdies ritmas, kurį lydi galvos svaigimas, verčia nedelsiant imtis hidratacijos. Pažeidžiamoms gyventojų grupėms,t. y. vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams ir asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, šie simptomai reikalauja skubesnio dėmesio ir galbūt medicininės intervencijos.

Raumenų mėšlungis ir sąnarių skausmas

Raumenų mėšlungis ir sąnarių skausmas yra ryškūs fiziniai dehidratacijos požymiai, dažnai pasireiškiantys po to, kai prasideda širdies ir kraujagyslių sistemos simptomai. Kai organizme trūksta skysčių, sutrinka elektrolitų pusiausvyra, ypač natrio ir kalio kiekis. Šie mineralai yra būtini tinkamam raumenų susitraukimui ir nervų signalų perdavimui.

Dėl dehidratacijos sąnariuose sumažėja sinovinio skysčio, todėl padidėja trintis tarp kremzlių paviršių. Dėl sumažėjusio tepimo kyla uždegimas ir diskomfortas, ypač svorį turinčiuose sąnariuose. Be to, nepakankamai drėkinami raumenys greičiau kaupia pieno rūgštį ir sukelia skausmingus susitraukimus.

Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja nedelsiant šalinti šiuos simptomus kontroliuojant rehidrataciją ir laikiną poilsį, kad būtų išvengta tolesnio raumenų ir skeleto funkcijos blogėjimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video