Karštu oru valgomas ledas gali sukelti širdies priepuolį: kas yra rizikos grupėje?

heart attack risk in summer

Ledų vartojimas karštomis dienomis tam tikriems žmonėms kelia nepastebėtą širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Medicinos ekspertai įspėja, kad staigus temperatūros pokytis ryjant šaldytus skanėstus gali sukelti pavojingą širdies ir kraujagyslių sistemos reakciją pažeidžiamoms gyventojų grupėms. Šis „šalčio šoko” poveikis kartais sukelia sumažėjusį širdies susitraukimų dažnį, sumažėjusį kraujospūdį ir sutrikusią kraujotaką. Nors daugelis mėgaujasi šiais vėsinančiais desertais be jokių incidentų, tiems, kurie jau turi širdies sutrikimų, gresia potencialūs pavojai. Asmeninių rizikos veiksnių supratimas gali būti skirtumas tarp jauninančio skanėsto ir skubios medicininės pagalbos.

Mokslas apie ledų „šalčio šoko” poveikį širdžiai

thermal shock triggers cardiovascular response

Šiluminis šokas, patiriamas vartojant ledus karštomis dienomis, jautriems žmonėms gali sukelti potencialiai pavojingą širdies ir kraujagyslių sistemos reakciją. Šis reiškinys atsiranda, kai šaltos medžiagos greitai atšaldo minkštąjį gomurį ir gerklę, stimuliuodamos klajoklį nervą.

Dėl šios klajoklio stimuliacijos gali iš karto sumažėti širdies ritmas ir kraujospūdis. Sveikų žmonių organizmas greitai kompensuoja šiuos pokyčius. Tačiau tiems, kurie jau serga širdies ligomis, šis staigus fiziologinis stresas gali sutrikdyti širdies ir kraujagyslių sistemos reguliavimo mechanizmus.

Išorinio karščio poveikio ir vidinio vėsinimo kontrastas sukelia papildomą įtampą, nes kraujagyslės greitai susitraukia, o paskui išsiplečia, ir tai gali sukelti aritmiją arba nepakankamą kraujotaką į širdį.

Didelės rizikos grupės: Kas turėtų būti atsargūs

Nors daugumai sveikų žmonių šiluminis šokas vartojant ledus kelia minimalų pavojų, kai kurioms demografinėms grupėms karštu oru kyla gerokai didesnis pavojus.

Vyresnio amžiaus asmenys, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, ypač tie, kurie serga išemine širdies liga arba yra patyrę infarktą, turėtų būti atsargūs. Didesnis pavojus kyla ir žmonėms, kuriems diagnozuota aritmija, hipertenzija ar krūtinės angina. Asmenims, vartojantiems beta adrenoblokatorius arba tam tikrus širdies vaistus, gali sustiprėti reakcija į šalčio smūgį.

Maži vaikai ir asmenys, kuriems yra žinomas jautrumas vazovagalijai, turėtų vartoti saikingai. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai rekomenduoja didelės rizikos asmenims per didelius karščius šaldytus skanėstus vartoti lėtai, kad būtų galima palaipsniui sureguliuoti temperatūrą ir iki minimumo sumažinti staigius šiluminius širdies ir kraujagyslių sistemos pokyčius.

Įspėjamieji ženklai, kad šaltas maistas veikia jūsų širdies ir kraujagyslių sistemą

cold induced cardiovascular distress

Per didelius karščius gali būti labai svarbu atpažinti ankstyvuosius įspėjamuosius požymius, rodančius širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, kuriuos sukelia šalto maisto vartojimas. Pirmieji simptomai yra staigus krūtinės skausmas ar spaudimas, neįprastas dusulys ir galvos svaigimas suvalgius šalto maisto. Asmenys gali jausti greitą ar nereguliarų širdies plakimą, pykinimą ar šaltą prakaitą – tai ypač aktualu sergantiems širdies ligomis.

Žandikaulio, kaklo ar rankų skausmas, sklindantis iš krūtinės, verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Šiuos simptomus lydintis stiprus galvos skausmas gali reikšti kraujospūdžio svyravimus. Tie, kurie per karščius suvalgę ledų ar šaltų gėrimų jaučia neįprastą nuovargį, turėtų nedelsdami pailsėti ir, jei simptomai išlieka, kreiptis į gydytoją.

Medicininių atvejų tyrimai: Kai dėl užšaldytų skanėstų įvyko širdies smūgis

Keletas užfiksuotų medicininių atvejų parodė pavojingą ryšį tarp šaldytų skanėstų vartojimo per didelius karščius ir vėlesnių širdies veiklos sutrikimų.

2019 m. žurnale „Journal of Cardiovascular Health” paskelbtame tyrime mokslininkai užfiksavo penkis atvejus, kai pacientams, turintiems ankstesnių širdies sutrikimų, per 30 minučių nuo ledų vartojimo aukštesnėje nei 35 °C temperatūroje įvyko miokardo incidentai.

Panašiai Amerikos širdies asociacijos registre 2015-2020 m. užfiksuoti 23 atvejai, kai staigus šalto maisto produktų temperatūros pokytis sukėlė vagines reakcijas, lemiančias kraujospūdžio sumažėjimą ir širdies apkrovą, ypač vyresnio amžiaus pacientams ir sergantiesiems koronarinių arterijų liga.

Saugūs būdai mėgautis šaltu maistu per karščius

safely consume cold treats cautiously

Nepaisant galimos rizikos, laikydamiesi tam tikrų atsargumo priemonių, žmonės gali saugiai mėgautis šaltais patiekalais per didelius karščius. Medicinos ekspertai rekomenduoja šaldytus maisto produktus vartoti lėtai, leisti jiems šiek tiek sušilti burnoje prieš ryjant. Mažos porcijos sumažina šiluminį šoką organizmui.

Asmenys, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, turėtų rinktis vidutinės temperatūros alternatyvas, pavyzdžiui, vaisių kokteilius arba atšaldytą, o ne šaldytą jogurtą. Geras hidratacijos palaikymas prieš pradedant valgyti padeda išlaikyti stabilų kraujospūdį vartojimo metu.

Laikas taip pat svarbus – gydytojai pataria palaukti 30 minučių po intensyvios fizinės veiklos ir tik tada mėgautis ledais, kad organizmas turėtų laiko natūraliai sureguliuoti temperatūrą ir širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą.

Ekspertų rekomendacijos sergantiems širdies ligomis

Kardiologai primygtinai rekomenduoja asmenims, turintiems širdies sutrikimų, per karščius vartoti šaldytus skanėstus itin atsargiai.

Dr. Elizabeth Chen, Amerikos širdies asociacijos atstovė spaudai, rekomenduoja prieš vartojimą leisti ledams šiek tiek suminkštėti. „Temperatūros skirtumas yra tai, kas sukelia vagalinę reakciją. Leisdami šaldytiems desertams sušilti 1-2 minutes sumažinkite šią riziką.”

Papildomos rekomendacijos: valgyti mažesnėmis porcijomis, valgyti lėtai ir vengti ekstremalių temperatūros pokyčių. Pacientai, vartojantys beta adrenoblokatorių, turėtų būti ypač budrūs, nes šie vaistai gali maskuoti įspėjamuosius simptomus.

„Apsvarstykite alternatyvas, pavyzdžiui, vaisių šerbetus ar jogurto pagrindu pagamintus skanėstus, kurie sukelia mažesnį terminį šoką„, – siūlo Dr. Robertas Goldsteinas, Profilaktinės kardiologijos direktorius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video