Maisto produktai, kurie apsaugo nuo žilų plaukų: ką mokslas sako apie pigmentų atkūrimą

delay gray hair onset

Nors jokie maisto produktai tiesiogiai nepanaikina žilų plaukų, tam tikros maistinės medžiagos palaiko melanino gamybą. B12 (jo yra gyvulinės kilmės produktuose ir praturtintuose maisto produktuose), varis (austrėse, sezamo sėklose), geležis (lęšiuose, špinatuose) ir cinkas (moliūgų sėklose) yra būtini pigmentacijai. Antioksidantų turtingi maisto produktai, tokie kaip uogos, juodasis šokoladas ir žalioji arbata, padeda kovoti su oksidaciniu stresu, kuris skatina pilkėjimą. Subalansuota mityba su šiomis maistinėmis medžiagomis gali padėti atitolinti ankstyvą žilimą ir palaikyti bendrą plaukų sveikatą.

Mokslas apie plaukų pigmentaciją ir žilimą

Nors daugelis žmonių žilus plaukus sieja su senėjimu, biologinis šios transformacijos procesas prasideda gerokai anksčiau, nei atsiranda matomi pokyčiai. Plaukų spalvą lemia melaninas – pigmentas, kurį gamina melanocitai plaukų folikulų pagrinde.

Su amžiumi šios ląstelės palaipsniui mažina melanino gamybą. Šį mažėjimą lemia genetiniai veiksniai, oksidacinis stresas ir hormonų pokyčiai. Vandenilio peroksidas ilgainiui natūraliai kaupiasi plaukų folikuluose ir blokuoja melanino sintezę. Šis procesas yra labai skirtingas, nes priklauso nuo genetikos: vieniems plaukai per anksti pradeda žilti sulaukus dvidešimties, o kitiems pigmentacija išlieka iki šešiasdešimties metų.

Daug vitamino B12 turintys maisto produktai melanino gamybai

Daug vitamino B12 turintys maisto produktai melanino gamybai

Kadangi vitaminas B12 atlieka pagrindinį vaidmenį melanino sintezėje, pakankamas jo kiekis gali padėti išlaikyti natūralią plaukų pigmentaciją. Šio būtino vitamino gausu gyvulinės kilmės produktuose, pavyzdžiui, kepenyse, moliuskuose, sardinėse, jautienoje ir piene.

Vegetarams ir veganams tinkama alternatyva yra maistinės mielės, praturtintas augalinis pienas ir pusryčių dribsniai. Kiaušiniuose taip pat yra nedidelis kiekis B12 ir kitų plaukams naudingų maistinių medžiagų.

Reguliarus šių maisto produktų vartojimas padeda palaikyti idealų B12 kiekį ir gali atitolinti ankstyvą žilimą. Asmenims, kuriems padidėjusi trūkumo rizika, gali būti naudinga į kasdienę mitybą įtraukti kelis B12 šaltinius.

Mineralinės medžiagos: Vario, geležies ir cinko šaltiniai

Be vitaminų, tam tikri mineralai atlieka esminį vaidmenį išsaugant plaukų pigmentaciją. Varis katalizuoja melanino sintezę skatinantį fermentą tirozinazę, kurio yra austrėse, sezamo sėklose ir juodajame šokolade.

Geležies, būtinos deguonies pernešimui į plaukų folikulus, gausu lęšiuose, špinatuose ir žole maitintoje jautienoje. Cinkas palaiko baltymų sintezę ir ląstelių dalijimąsi plaukų folikuluose, jo gausu moliūgų sėklose, anakardžiuose ir avinžirniuose.

Tyrimai rodo, kad šių mineralų trūkumas gali pagreitinti žilimą, o pakankamas jų kiekis gali padėti ilgiau išlaikyti natūralią plaukų spalvą, ypač jei jie vartojami su visaverčiu maistu, o ne papildais.

Daug antioksidantų turintys maisto produktai, kovojantys su oksidaciniu stresu

Prieš oksidacinį stresą, pagrindinį ankstyvo pilkėjimo kaltininką, galima veiksmingai kovoti antioksidantų turtingais maisto produktais, kurie neutralizuoja laisvuosius radikalus.

Uogose, ypač mėlynėse, braškėse ir gervuogėse, yra stiprių antioksidantų, vadinamų antocianinais, kurie apsaugo plaukų folikulų ląsteles. Juodajame šokolade (70 % ir daugiau kakavos) yra flavonoidų, kovojančių su ląstelių pažeidimais.

Žaliojoje arbatoje yra katechinų, kurie mažina oksidacinę plaukų folikulų žalą.

Spalvotos daržovės, pavyzdžiui, paprikos, pomidorai ir morkos, suteikia karotinoidų, kurie neutralizuoja laisvuosius radikalus. Riešutai ir sėklos suteikia vitamino E, o citrusiniai vaisiai – vitamino C. Abu šie pagrindiniai antioksidantai saugo melanino gamybą plaukų folikuluose.

Plaukams palankios mitybos formavimas: Praktinis mitybos planavimas

Nors labai svarbu suprasti konkrečias maistines medžiagas, kurios apsaugo nuo žilų plaukų, tačiau norint šias žinias paversti kasdieniais mitybos įpročiais, reikia strategiškai planuoti maistą.

Subalansuotą plaukams palankią mitybą sudaro keli nedideli valgymai per dieną, užtikrinantys pastovų maistinių medžiagų tiekimą. Pusryčiai gali būti vario turtingi kiaušiniai su špinatais ir katalazę skatinančiomis uogomis. Pietums galima patiekti lašišą su kvinoja ir lapiniais žalumynais, kurie suteikia omega-3 ir B grupės vitaminų.

Vakarienė, pavyzdžiui, lęšių karis su ciberžole, suteikia baltymų ir priešuždegiminių junginių. Tarp valgymų užkandžiaudami riešutais, sėklomis ir vaisiais palaikykite pastovų vitaminų kiekį. Šis metodas patvirtina, kad organizmas nuolat gauna plaukų pigmentą palaikančių maistinių medžiagų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video