Ar po kiekvieno valgio jūsų skrandis pučiasi kaip balionas? Štai ką sako žarnyno gydytojai.

Po valgio atsiradęs pilvo pūtimas primena baliono pojūtį dėl dujų pertekliaus ir pilvo išsipūtimo. Dažnai jį sukelia daug FODMAP turinčio maisto produktai, per greitas valgymas, gazuoti gėrimai ir nenustatytas netoleravimas. Gastroenterologai rekomenduoja mažesnes porcijas, kruopščiai kramtyti maistą ir vengti simptomus sukeliančių maisto produktų. Gali padėti tokios natūralios priemonės kaip pipirmėčių aliejus ir imbieras. Nuolatinis pilvo pūtimas, nepaaiškinamas svorio kritimas arba kraujas išmatose reikalauja skubios gydytojo pagalbos. Raktas į patogų virškinimą – suprasti asmeninius dirgiklius.

Kas yra pilvo pūtimas? Baliono jausmo apibrėžimas

Pilvo pūtimas apibūdina nemalonų padidėjusio pilvo spaudimo ir išsipūtimo pojūtį, kurį daugelis žmonių patiria po valgio. Ši būklė atsiranda, kai virškinimo trakte susikaupia dujų perteklius, todėl pilvas būna įtemptas, išsipūtęs ir kartais skausmingas.

Reklama

Gastroenterologai skiria subjektyvų pilvo pūtimo pojūtį (pilvo pūtimas be matomo išsipūtimo) ir objektyvų pilvo pūtimo pojūtį (faktinis išmatuojamas pilvo išsipūtimas). Šis pojūtis paprastai pasireiškia netrukus po valgio ir gali išlikti kelias valandas.

Dažniausiai pojūtį sukelia greitas valgymas, gazuoti gėrimai, tam tikri angliavandeniai ir maisto netoleravimas.

Nors atsitiktinis pilvo pūtimas yra normalus reiškinys, nuolatiniai simptomai verčia atlikti medicininį įvertinimą, kad būtų paneigti pagrindiniai virškinimo sutrikimai.

Reklama

Mokslas apie skrandžio išsiplėtimą po valgio

Skrandžio išsiplėtimą po valgio lemia keli fiziologiniai mechanizmai. Kai maistas patenka į skrandį, jis išsitempia, kad tilptų, ir suaktyvina tempimo receptorius, kurie signalizuoja smegenims apie pilnumą.

Virškinant susidaro dujų dėl cheminio skaidymo ir bakterinės fermentacijos žarnyne. Angliavandeniai, ypač FODMAP (fermentuojami oligosacharidai, disacharidai, monosacharidai ir polioliai), nevisiškai įsisavinti gali sukelti pernelyg daug dujų.

Be to, per greitas valgymas sukelia oro rijimą (aerofagiją), o gazuoti gėrimai tiesiogiai sukelia dujų atsiradimą.

Reklama

Skrandžio išsituštinimo greitis taip pat turi įtakos išsiplėtimui – lėtesnis išsituštinimas pailgina išsipūtimo jausmą, ypač valgant daug riebalų turinčius patiekalus, kurie sulėtina skrandžio išsituštinimą.

Dažniausi maisto trigeriai, sukeliantys virškinimo sutrikimus

Nors kiekvieno žmogaus virškinimo sistema skirtingai reaguoja į įvairius maisto produktus, tam tikros sudedamosios dalys nuolat sukelia virškinimo sutrikimų įvairiose populiacijose.

Daug FODMAP turintys maisto produktai, įskaitant svogūnus, česnakus, kviečius ir tam tikrus vaisius, fermentuojasi žarnyne, dėl to atsiranda dujų ir pilvo pūtimas.

Reklama

Pieno produktai, kurių sudėtyje yra laktozės, sukelia panašias reakcijas tiems, kurie netoleruoja laktozės.

Riebus ar keptas maistas lėtina virškinimą, todėl atsiranda sotumas ir diskomfortas.

Aštrus maistas gali dirginti virškinamąjį traktą, o gazuoti gėrimai sukelia dujas tiesiai į organizmą.

Reklama

Dirbtiniai saldikliai, tokie kaip sorbitolis ir ksilitolis, priešinasi virškinimui ir dažnai sukelia pilvo pūtimą ir viduriavimą.

Kaip valgymo įpročiai prisideda prie pilvo pūtimo bėdų

Be konkrečių vartojamų maisto produktų, virškinimo komfortą po valgio lemia ne tik tai, kaip valgome, bet ir tai, kaip valgome. Gastroenterologai įvardija keletą probleminių įpročių, kurie prisideda prie pilvo pūtimo: per greitas valgymas, dėl kurio nuryjamas oro perteklius; didelių porcijų valgymas, kurios viršija virškinimo pajėgumą; gazuotų gėrimų gėrimas valgio metu, dėl kurio susidaro papildomos dujos.

Išsiblaškymas valgant – dirbant ar žiūrint televizorių – dažnai susijęs su prastu kramtymu ir greitu valgymu. Taip pat kalbėjimas valgant padidina oro suvartojimą.

Reklama

Specialistai taip pat pažymi, kad horizontali padėtis iškart po valgio trukdo tinkamam virškinimui, nes veikia prieš gravitaciją. Taisyklingas valgymo laikas padeda palaikyti idealią virškinimo fermentų gamybą ir žarnyno motoriką.

Paslėptas maisto netoleravimas, apie kurį galbūt nežinote

Daugelis virškinimo sutrikimų iš lieka nepaisant to, kad pacientai laikosi standartinių mitybos rekomendacijų, nes jie kyla dėl nediagnozuoto maisto netoleravimo.

Dažniausiai paslėptos priežastys yra FODMAP (tam tikruose vaisiuose, daržovėse ir kviečiuose esantys fermentuojami angliavandeniai), daug histamino turintys maisto produktai ir neceliakinis jautrumas glitimui. Tai gali sukelti pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi ir diskomfortą, o standartiniai alergijos testai to nerodo.

Reklama

Jautriems žmonėms virškinimo trakto sutrikimus gali sukelti ir tokie maisto priedai kaip karageninas, sulfitai ir tam tikri maisto dažikliai.

Netgi sveiki maisto produktai, tokie kaip česnakai, svogūnai ir avokadai, gali sukelti simptomus tiems, kurie jų netoleruoja.

Gastroenterologai rekomenduoja laikytis eliminacijos dietų, po kurių sistemingai iš naujo įvedami maisto produktai, kad būtų nustatyti asmeniniai sukėlėjai.

Reklama

Žarnyno ir smegenų ryšys: Stresas ir virškinimo sistema.

Naujausi neurogastroenterologiniai tyrimai atskleidė, kad žmogaus virškinimo sistemoje yra sudėtingas neuronų tinklas, dažnai vadinamas „antrosiomis smegenimis” arba žarnyno nervų sistema.

Ši žarnyno ir smegenų ašis veikia dviem kryptimis, o psichologinis stresas sukelia fiziologines virškinimo reakcijas, įskaitant padidėjusį uždegimą, pakitusį judrumą ir padidėjusį visceralinį jautrumą.

Smegenys, pajutusios stresą, išskiria kortizolį ir kitus hormonus, kurie gali sutrikdyti normalią virškinimo funkciją.

Reklama

Dažniausiai pasitaikantys streso sukeliami virškinimo trakto simptomai yra pilvo pūtimas, pilvo skausmas ir nereguliarus tuštinimasis.

Dėl lėtinio streso gali paūmėti pagrindinės ligos, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromas arba funkcinė dispepsija.

Streso valdymo metodų, tokių kaip sąmoningumo meditacija ar kognityvinė elgesio terapija, integravimas gali labai pagerinti virškinimo simptomus.

Reklama

Kada pilvo pūtimas signalizuoja apie kažką rimtesnio

Nors su stresu susiję virškinimo simptomai dažnai išnyksta pakeitus gyvenimo būdą, atsitiktinis pilvo pūtimas gali slėpti daugiau rūpesčių keliančias pagrindines ligas.

Nuolatinis pilvo pūtimas kartu su svorio kritimu, krauju išmatose ar stipriu skausmu verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali reikšti uždegiminę žarnyno ligą, celiakiją ar net virškinamojo trakto vėžį.

Moterys turėtų būti ypač budrios, jei pilvo pūtimas nesikartoja cikliškai, nes tai gali reikšti kiaušidžių patologiją.

Reklama

Tokios būklės kaip gastroparezė, žarnyno nepraeinamumas ar ascitas taip pat gali pasireikšti pilvo pūtimu.

Diagnostinių procedūrų, tokių kaip endoskopija, kolonoskopija ar vaizdo tyrimai, gali prireikti, kai pilvo pūtimas išlieka nepaisant mitybos pokyčių arba pasireiškia kartu su papildomais simptomais.

Natūralios priemonės, kurias rekomenduoja gastroenterologai

Gastroenterologai, prieš imdamiesi farmacinių intervencijų, nuolat rekomenduoja keletą įrodymais pagrįstų natūralių būdų virškinimo diskomfortui valdyti.

Reklama

Įrodyta, kad pipirmėčių aliejaus kapsulės yra veiksmingos gydant IBS simptomus, ypač pilvo skausmą ir pilvo pūtimą. Imbierų arbata gali sumažinti pykinimą ir paskatinti skrandžio išsituštinimą. Probiotikai, kurių sudėtyje yra specifinių padermių, pavyzdžiui, Lactobacillus ir Bifidobacterium, gali atkurti žarnyno floros pusiausvyrą, ypač po antibiotikų vartojimo.

Mitybos modifikavimas ir toliau išlieka esminis dalykas – eliminuojant maisto produktus, mažinant fermentuojamų angliavandenių kiekį (FODMAP metodas) ir palaipsniui didinant tirpių skaidulų suvartojimą.

Šiluma, teikiama šiltais kompresais, gali atpalaiduoti pilvo raumenis ir pagerinti kraujotaką, o diafragminio kvėpavimo pratimai padeda sumažinti streso sukeltus virškinimo simptomus.

Reklama

Gyvenimo būdo pokyčiai, kurie sumažina virškinimo diskomfortą

Be vaistų ir natūralių priemonių, prasmingas gyvenimo būdo koregavimas gali gerokai sumažinti lėtinį virškinimo diskomfortą po valgio.

Gastroenterologai rekomenduoja valgyti mažesnius, dažnesnius valgymus, o ne tris didelius. Kruopštus maisto kramtymas suaktyvina virškinimo fermentus ir sumažina dujų susidarymą.

Laikas taip pat svarbus – vengimas valgyti likus trims valandoms iki miego padeda išvengti refliukso problemų. Reguliarus fizinis aktyvumas, ypač vaikščiojimas po valgio, pagreitina skrandžio išsituštinimą.

Reklama

Streso valdymo metodai, tokie kaip gilus kvėpavimas ar meditacija, yra naudingi virškinimo funkcijai.

Eliminavus maisto produktus pagal eliminavimo dietą, galima nustatyti asmeninį jautrumą. Tinkamas hidratacijos palaikymas – bet ne valgymo metu – palaiko idealią virškinimo fermentų funkciją.

Kada laikas pasikonsultuoti su virškinimo sveikatos specialistu

Kiek laiko reikėtų kęsti nuolatinius virškinimo simptomus prieš kreipiantis profesionalios pagalbos?

Reklama

Gastroenterologai rekomenduoja kreiptis į gydytoją, kai simptomai išlieka ilgiau nei dvi savaites, nepaisant pakeistos mitybos, arba kai jie trukdo kasdienei veiklai.

Įspėjamieji požymiai, dėl kurių būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, yra nepaaiškinamas svorio kritimas, kraujas išmatose, stiprus pilvo skausmas, nuolatinis pykinimas ar vėmimas, rijimo sunkumai ir naktiniai simptomai, dėl kurių sutrinka miegas.

Asmenys, kurių šeimoje yra buvę virškinimo sutrikimų, ypač uždegiminių žarnyno ligų ar storosios žarnos vėžio atvejų, turėtų anksčiau kreiptis į gydytoją.

Reklama

Vyresniems nei 45 metų asmenims, kuriems pasireiškia nauji simptomai, turėtų būti paskirtas skubus įvertinimas, kad būtų galima atmesti rimtas ligas, kurios su amžiumi tampa dažnesnės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like