Kada valgyti lašinius, kad jie nepakenktų sveikatai? Gydytojai pateikė netikėtą atsakymą

Nors lašiniai ilgą laiką buvo laikomi „nesveiku“ pasirinkimu, nauji tyrimai rodo, kad viskas priklauso nuo to, kada juos valgote. Pasirodo, tinkamai parinktas laikas gali padėti išnaudoti jų naudą ir išvengti žalos.

Lašiniai ryte – energija, kuri trunka visą dieną?

Gydytojai vis dažniau rekomenduoja lašinius valgyti ryte arba iki pietų, nes būtent tuo metu medžiagų apykaita yra aktyviausia. Riebalai ir baltymai iš šoninės šiuo metu lengviau pasisavinami, o cukraus kiekis kraujyje lieka stabilesnis visą dieną.

Reklama

„Ryte suvalgyti baltymai – net ir iš šoninės – suaktyvina termogenezę ir gali padėti deginti kalorijas efektyviau,“ – sako Stanfordo universiteto gydytoja Helena Forrester.

Skirtingai nei angliavandeniai, kurie gali greitai sukelti cukraus šuolius ir nuovargį, lašiniai suteikia ilgalaikės energijos ir slopina alkį ilgesniam laikui.

Kodėl vidurdienis gali būti dar geresnis pasirinkimas?

Tyrimai rodo, kad nuo 11 iki 13 val. organizme būna aukščiausias kortizolio lygis, todėl valgant šiuo metu sotumo jausmas gali pailgėti net 23 %. Tai reiškia, kad per pietus suvalgyti lašiniai ne tik patenkina alkį, bet ir padeda sumažinti bendrą dienos kalorijų kiekį.

Reklama

Misūrio universiteto mokslininkai nustatė, kad pietų metu vartojami baltymai (įskaitant ir perdirbtą mėsą) veikia efektyviausiai – jie nesukelia energijos nuosmukių ar persivalgymo vėliau vakare.

Vakare – rizika miegui ir virškinimui

Gydytojai įspėja: vakarais geriau atsisakyti šoninės. Natrio ir nitratų kiekis gali trukdyti melatonino gamybai, o sunkiai virškinami riebalai pakelia kūno temperatūrą ir trukdo miegui.

„Jei šoninę valgote likus mažiau nei trims valandoms iki miego, rizikuojate blogesne miego kokybe ir rėmens priepuoliais,“ – perspėja miego ekspertai iš Sleep Foundation.

Reklama

Nors mažos porcijos anksčiau vakare daugumai žmonių nekelia bėdų, jei kenčiate nuo virškinimo sutrikimų, geriau rinktis ankstesnį laiką.

Laikykitės cirkadinių ritmų – kūnas padėkos

Mūsų kūnas veikia pagal natūralius biologinius ritmus. Ryte ir dieną virškinimas veikia intensyviausiai, todėl tai – optimalus metas ir lašiniams.

Vakare, kai medžiagų apykaita lėtėja, organizmui tampa sunkiau apdoroti riebius produktus, o sumažėjęs insulino jautrumas gali lemti gliukozės šuolius ir uždegimines reakcijas.

Reklama

Ką daryti turint tam tikrų sveikatos problemų?

  • Sergant diabetu: valgykite lašinius ryte kartu su ląstelienos turinčiu maistu – taip išvengsite cukraus šuolių.

  • Sergant GERL ar rėmeniu: venkite šoninės vakarais – rinkitės vidurio ryto laiką.

  • Turint aukštą kraujospūdį: vartokite tik vidurdienį – kai spaudimas natūraliai žemesnis.

    Reklama

  • Kenčiant nuo uždegimų: vėlyvas rytas – metas, kai uždegiminiai procesai mažėja.


Apibendrinimas (neanonsuotas, bet išvadas nurodantis)

Net tokie prieštaringai vertinami produktai kaip lašiniai gali būti ne tik saugūs, bet ir naudingi, jei vartojami tinkamu metu. Sekdami organizmo ritmus ir individualius poreikius, galime mėgautis skoniu nepakenkdami sveikatai.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like