Pavojingas derinys: kodėl greipfrutų sultys yra žalingos vartojant tam tikrus vaistus

Pavojingas derinys: Kodėl greipfrutų sultys yra kenksmingos vartojant tam tikrus vaistus?

Greipfrutų sultyse yra furanokumarinų, kurie slopina CYP3A4 fermentą, atsakingą už maždaug 50 % receptinių vaistų metabolizmą. Dėl šio slopinimo vaistų koncentracija kraujyje būna didesnė nei numatyta, todėl gali pasireikšti perdozavimo poveikis. Ši sąveika veikia statinus, kalcio kanalų blokatorius, psichiatrinius vaistus ir imunosupresantus. Reakcijos būna įvairios – nuo lengvo mieguistumo iki gyvybei pavojingo inkstų nepakankamumo ar širdies aritmijos. Poveikis gali išlikti 24-72 valandas po vartojimo. Pacientai, vartojantys paveiktus vaistus, turėtų suprasti šią riziką prieš griebdamiesi citrusinių vaisių.

Reklama

Mokslas apie greipfrutų ir vaistų sąveiką

Nors daugelį maisto ir vaistų sąveikų reikia atidžiai stebėti, greipfrutų sulčių ir tam tikrų vaistų sąveika išsiskiria galimomis rimtomis pasekmėmis.

Greipfrutų sultyse yra junginių, vadinamų furanokumarinais, kurie slopina žarnyno fermentą CYP3A4, kuris metabolizuoja maždaug 50 % receptinių vaistų. Kai šis fermentas blokuojamas, vaistai negali būti tinkamai suskaidyti, todėl jų koncentracija kraujyje būna didesnė nei numatyta.

Šis poveikis gali tęstis 24 valandas ar ilgiau po vartojimo. Ši sąveika pirmiausia veikia vaistus, kurių biologinis prieinamumas yra nedidelis, todėl įprastos dozės gali būti perdozuotos.

Reklama

Klinikinis poveikis svyruoja nuo lengvo šalutinio poveikio iki sunkaus toksiškumo, priklausomai nuo vaisto ir individualių veiksnių.

Vaistai, kurie pavojingai sąveikauja su greipfrutais

Nustatyta, kad su greipfrutų sultimis pavojingai sąveikauja daugybė įvairių terapinių kategorijų vaistų.

Tai tam tikri statinai, vartojami cholesterolio kiekiui mažinti (lovastatinas, simvastatinas, atorvastatinas), kalcio kanalų blokatoriai nuo aukšto kraujospūdžio (felodipinas, nifedipinas), psichiką veikiantys vaistai (buspironas, diazepamas), imunosupresantai (ciklosporinas, takrolimuzas), įvairūs antihistamininiai vaistai ir antibiotikai.

Reklama

Sąveikos sunkumas svyruoja nuo lengvo iki potencialiai pavojingo gyvybei.

Didžiausią susirūpinimą kelia siauro terapinio indekso vaistai, kurių nedideli koncentracijos kraujyje pokyčiai gali sukelti toksiškumą.

Net viena stiklinė greipfrutų sulčių arba vienas vaisius gali sukelti pavojingą poveikį, trunkantį iki 24 valandų.

Reklama

Reakcijų sunkumas: Nuo lengvo šalutinio poveikio iki gyvybei pavojingų komplikacijų

Greipfrutų ir vaistų sąveikos sunkumo laipsnis svyruoja nuo vos pastebimo šalutinio poveikio iki sunkios skubios medicininės pagalbos.

Lengvos reakcijos gali būti mieguistumas, virškinimo trakto diskomfortas arba galvos skausmas. Vidutinio sunkumo poveikis dažnai pasireiškia raumenų skausmu, neįprastu širdies ritmu ar dideliais kraujospūdžio pokyčiais.

Pavojų gyvybei keliančių komplikacijų paprastai kyla vartojant vaistus, kuriais gydomos širdies ligos, imunosupresantus ir tam tikrus psichiatrinius vaistus.

Reklama

Šios sunkios reakcijos gali pasireikšti inkstų nepakankamumu, kvėpavimo slopinimu, pernelyg didele sedacija, sukeliančia komą, pavojingomis širdies aritmijomis ir rabdomiolize – būkle, kai raumenims skylant į kraują išsiskiria baltymai, galintys pažeisti organus.

Net nedidelis greipfrutų sulčių kiekis gali sukelti šias sąveikas.

Kiek laiko jūsų organizme išlieka greipfrutų poveikis?

Vienas iš nerimą keliančių greipfrutų ir vaistų sąveikos aspektų yra stebėtinai ilgas jų poveikis žmogaus organizme.

Reklama

Skirtingai nuo kai kurių maisto ir vaistų sąveikų, kurios išnyksta per kelias valandas, greipfrutų poveikis gali tęstis gerokai ilgiau.

Greipfrutuose esantys junginiai – daugiausia furanokumarinai– gali negrįžtamai slopinti CYP3A4 fermentus žarnyno sienelėje.

Šis slopinimas išlieka tol, kol organizmas pagamina naujus fermentus, o šis procesas trunka maždaug 24 valandas po to, kai suvalgoma net viena stiklinė sulčių.

Reklama

Tačiau reguliariai vartojant sulčių, šis poveikis gali kauptis ir išlikti aktyvus iki 72 valandų po paskutinio vartojimo.

Alternatyvūs citrusiniai vaisiai: Ar jie taip pat rizikingi?

Nors greipfrutai sulaukia daug dėmesio dėl sąveikos su vaistais, pacientai dažnai klausia, ar saugu vartoti kitus citrusinius vais ius vartojant receptinius vaistus.

Kai kuriuose citrusiniuose vaisiuose yra panašių į greipfrutus junginių, nors paprastai jų koncentracija yra mažesnė. Sevilijos apelsinai (naudojami marmeladams gaminti), pomelos ir tanželos dėl juose esančių furanokumarinų gali trikdyti vaistų apykaitą.

Reklama

Tačiau įprasti saldieji apelsinai, mandarinai, citrinos ir laimai paprastai kelia minimalią riziką.

Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai rekomenduoja atsargiai vartoti bergamotę (esančią Earl Grey arbatoje), nes joje yra daug furanokumarinų.

Pacientai, vartojantys vaistų, kurių sąveika su greipfrutais yra žinoma, turėtų pasitarti su gydytoju dėl visų citrusinių vaisių vartojimo.

Reklama

Įspėjamųjų greipfrutų ir vaistų sąveikos požymių pastebėjimas

Nedelsiant atpažinę galimą greipfrutų ir vaistų sąveiką, galite išvengti rimtų sveikatos komplikacijų ir užtikrinti vaistų veiksmingumą.

Įspėjamieji požymiai yra nepaaiškinamas nuovargis, padažnėjęs širdies plakimas, raumenų skausmas, gausus kraujavimas arba sunkūs virškinamojo trakto sutrikimai pavartojus greipfrutų produktų, kai vartojami vaistai.

Šie simptomai dėl padidėjusios vaistų absorbcijos dažnai pasireiškia per 24 valandas po vartojimo. Pacientai taip pat gali pastebėti, kad vaistų poveikis trunka ilgiau arba tampa intensyvesnis nei įprastai.

Reklama

Vyresnio amžiaus asmenims dėl lėtesnės medžiagų apykaitos simptomai gali būti ryškesni.

Pacientai turėtų nedelsdami pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, jei pasireiškia neįprasti simptomai, greipfrutus derinant su receptiniais vaistais, ypač tais, kuriais gydomas aukštas kraujospūdis, cholesterolis ar nerimas.

Pacientų istorijos: Vaistų maišymo su greipfrutais realios pasekmės

Nepaisant plačiai nuskambėjusių įspėjimų, daugybė pacientų patyrė rimtų sveikatos komplikacijų po to, kai, jiems nežinant, greipfrutų produktai buvo sumaišyti su vaistais.

Reklama

Vienas užfiksuotas atvejis buvo susijęs su 42 metų moterimi, kuriai po greipfrutų vartojimo vartojant simvastatiną išsivystė rabdomiolizė, pavojinga raumenų nykimo būklė.

Taip pat 76 metų vyras patyrė inkstų nepakankamumą, kai kasdien vartojant greipfrutus jo kraujospūdį mažinančių vaistų kiekis tapo toksiškas.

Kitu atveju, kai greipfrutų sultys trukdė įsisavinti imunosupresantus, pacientas patyrė transplantato atmetimą.

Reklama

Šie atvejai išryškina galimą sąveikos pavojingumą, dėl kurio vaistai, pasiekę toksinę koncentraciją kraujyje, buvo hospitalizuojami ir kartais baigdavosi mirtimi.

Pokalbiai su sveikatos priežiūros specialistu apie vaistų sąveiką

Sunkūs greipfrutų ir vaistų sąveikos padariniai pabrėžia aktyvaus bendravimo su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais svarbą. Pacientai turėtų atskleisti visus mitybos įpročius, įskaitant greipfrutų ir jų sulčių vartojimą, gydytojų konsultacijų metu.

Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja gavus naujus receptus užduoti konkrečius klausimus apie galimą maisto sąveiką. Daugelyje informacinių lapelių apie vaistus pateikiami įspėjimai dėl greipfrutų, tačiau pacientai dažnai jų nepastebi.

Reklama

Aptardami vaistus, pacientai turėtų pasiteirauti apie:

  • Kurių maisto produktų reikia vengti
  • Vaistų vartojimo laikas, atsižvelgiant į valgymo laiką
  • Alternatyvūs vaistai, jei dabartiniai receptai sąveikauja su greipfrutais
  • Tinkamas žinomo jautrumo maistui dokumentavimas medicininiuose dokumentuose

Saugus mitybos pasirinkimas vartojant paveiktus vaistus

Pacientams, vartojantiems vaistus, kurie, kaip žinoma, sąveikauja su greipfrutais, norint užtikrinti gydymo veiksmingumą ir saugumą, labai svarbu pakeisti mitybą.

Apelsinų sultys, obuolių sultys ir spanguolių sultys paprastai yra saugios greipfrutų sulčių alternatyvos. Kiti citrusiniai vaisiai, pavyzdžiui, mandarinai, apelsinai ir citrinos, paprastai kelia minimalią sąveikos riziką.

Reklama

Pacientai dėl konkrečių mitybos apribojimų turėtų konsultuotis su vaistų gidais , nes kai kurie vaistai gali sąveikauti su kitais maisto produktais, tokiais kaip pomelos ar Sevilijos apelsinai.

Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, atsižvelgdami į vaistų vartojimo režimą, gali rekomenduoti individualų mitybos koregavimą. Kilus abejonių dėl konkretaus maisto produkto ar gėrimo, pacientai turėtų būti atsargesni, kol gaus profesionalių patarimų.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like