Liepos viduryje Lietuvos daržai ir šiltnamiai pasipuošia ryškiausiais vasaros spalvų potėpiais – prinokusiais pomidorais. Šiuo metu visoje šalyje daržininkai jau skina pirmuosius, sultingiausius vaisius. Ar yra kas nors malonesnio, nei nuskinti pomidorą tiesiai nuo krūmo? Jis dar šiltas nuo saulės, raudonas ir kvepiantis tikra vasara. Vienas kąsnis – ir burnoje sprogsta tikro, nenudailinto skonio bomba, primenanti vaikystę, močiutės daržą ir ilgas liepos dienas. Šiandien kalbėsime apie pomidorus – ne tuos blizgančius, vienodo dydžio, parduotuvėse išrikiuotus svetimšalius, o tikrus, lietuviškus, saulėje nunokusius pomidoriukus, kurie būtent dabar, liepos mėnesį, ne tik džiugina skonio receptorius, bet ir teikia nepaprastai daug naudos mūsų sveikatai.
Nuo Pietų Amerikos iki lietuviškų šiltnamių
Prieš kelis šimtmečius pomidorai keliavo iš Pietų Amerikos į Europą kaip egzotiški, dekoratyviniai augalai. Ilgą laiką jie buvo laikomi nuodingais ir auginami tik dėl grožio. Tik XVIII amžiuje europiečiai pradėjo pomidorus naudoti maistui, o Lietuvoje jie įsitvirtino dar vėliau.
Šiandien sunku įsivaizduoti lietuvišką virtuvę be pomidorų. Jie tapo neatsiejama mūsų darželių, šiltnamių ir, žinoma, valgiaraščių dalimi. Dabar, liepos mėnesį, kiekvienas lietuviškas kaimas ar priemiestis pasipuošia šiltnamiais, kuriuose raudonuoja įvairių veislių pomidorai – nuo mažyčių, saldžių vyšninių iki didžiulių, mėsingų ir sultingų. Visoje Lietuvoje daržininkai jau džiaugiasi pirmaisiais derliaus vaisiais ir dalinasi jais su artimaisiais.
Šiltnamyje ar atvirame grunte – kur skaniau?
Lietuvoje pomidorus auginame dviem pagrindiniais būdais – šiltnamiuose ir atvirame grunte. Šiltnamiai leidžia užauginti pomidorus anksčiau, apsaugo juos nuo šalnų ir staigių temperatūros pokyčių. Tačiau daugelis daržininkų tvirtina, kad atvirame grunte užauginti pomidorai turi intensyvesnį skonį – jie gauna daugiau tiesioginės saulės šviesos, juos apipučia vėjas, aplieja lietus.
Tiesa ta, kad liepos mėnesį, kai oras jau pakankamai įšilęs, net ir atvirame grunte augantys pomidorai pradeda raudonuoti ir nokti. Šiuo metų laiku galime mėgautis abiejų auginimo būdų privalumais – šiltnamiuose jau gauname gausų derlių, o atvirame grunte augantys pomidorai ruošiasi mus džiuginti vėliau, rugpjūtį.
Tyrimai patvirtina, kad auginimo būdas turi įtakos ne tik pomidorų skoniui, bet ir jų maistinei vertei. Atvirame grunte augantys pomidorai paprastai turi daugiau antioksidantų, nes augalas, patirdamas didesnį stresą dėl aplinkos sąlygų, gamina daugiau šių junginių. Tačiau šiltnamyje auginami pomidorai gali būti sultingesni ir turėti daugiau cukrų.
Sveikatos šaltinis liepos mėnesį
Moksliniai tyrimai patvirtina, kad pomidorai yra tikras sveikatos šaltinis. Juose gausu vitaminų A, C, K, B grupės vitaminų, mineralų – kalio, mangano, magnio. Pomidorai taip pat turtingi antioksidantais, ypač likopenu, kuris suteikia jiems raudoną spalvą.
Likopenas pasižymi stipriomis priešvėžinėmis savybėmis, mažina širdies ligų riziką, saugo odą nuo UV spindulių pažeidimų. Įdomu tai, kad termiškai apdorotuose pomidoruose likopeno įsisavinimas padidėja, todėl tiek švieži, tiek virti pomidorai turi savo unikalią naudą sveikatai.
Liepos mėnesį skinami, šviežiai nuo krūmo valgyti pomidorai turi maksimalų kiekį vitamino C – galingą antioksidantą, kuris stiprina imunitetą, padeda organizmui kovoti su infekcijomis, dalyvauja kolageno sintezėje, užtikrinančioje sveikos odos, kaulų ir sąnarių formavimąsi.
Nuo krūmo iki stalo – pomidorų skonių simfonija
Liepos mėnesį skinami pomidorai gali būti panaudojami įvairiausiais būdais – nuo paprasčiausio vartojimo šviežių iki sudėtingų kulinarinių šedevrų. Štai keletas idėjų, kaip mėgautis saulėje prinokusiais pomidorais:
- Šviežių pomidorų salotos: supjaustykite pomidorus, pagardinkite šviežiais bazilikais, druska, šlakelyje alyvuogių aliejaus ir balzamiko acto – paprastas, bet nepralenkiamas vasaros skonis.
- Lietuviška pomidorų ir varškės sąjunga: pomidorai puikiai dera su varške, pagardinta šviežiais krapais ir česnaku – tai autentiškas lietuviškas derinys, tinkantis ir pusryčiams, ir lengvai vakarienei.
- Šaltsriubė su pomidorais: tradicinė lietuviška šaltsriubė su kefyru gali būti papildyta šviežiais pomidorais, suteikiančiais patiekalui gaivumo ir ryškumo.
- Pomidorų ir mėtų gėrimas: sutrintos pomidorų sultys su šviežiomis mėtomis ir žaliosiomis citrinomis – puikus atgaivos šaltinis karštą liepos dieną.
- Kepti pomidorai su sūriu: perpjauti pomidorai, apibarstyti sūriu ir žolelėmis, trumpai apkepti orkaitėje – paprastas, bet įspūdingas užkandis.
Pomidorų konservavimas – vasaros skonio išsaugojimas
Nors dabar, liepos mėnesį, mėgaujamės šviežiais pomidorais, netrukus ateis metas galvoti ir apie jų konservavimą žiemai. Tradiciniai lietuviški pomidorų konservavimo būdai – marinuoti pomidorai, pomidorų padažai, adžika, pomidorų sultys – leidžia išsaugoti vasaros skonį ir šilumą net šalčiausią žiemos dieną.
Tačiau yra ir mažiau tradicinių, bet labai efektyvių pomidorų konservavimo būdų. Pavyzdžiui, pomidorų džiovinimas saulėje ar specialiuose džiovintuvuose – taip išgaunami koncentruoto skonio džiovinti pomidorai, kurie gali būti naudojami žiemą įvairiems patiekalams pagardinti.
Taip pat populiarus būdas – pomidorų šaldymas. Nors šaldyti pomidorai praranda savo tekstūrą, jie išlaiko skonį ir maistines savybes, todėl puikiai tinka sriuboms ir padažams gaminti.
Pomidorų auginimo subtilybės
Jei dar tik pradėjote auginti pomidorus arba norite pagerinti savo derlių, štai keletas patarimų:
- Tinkamas laistymas: pomidorai mėgsta drėgmę, bet ne šlapią dirvą. Laistykite juos reguliariai, bet neužmirkykite.
- Formuokite krūmus: šalinkite pažastinius ūglius (pasaldinius), kad augalas neišeikvotų energijos bereikalingam augimui, o skirtų ją vaisiams.
- Tręškite saikingai: perdozavę trąšų, galite gauti daug lapų, bet mažai vaisių. Rinkitės organines trąšas, kurios ne tik maitina augalus, bet ir gerina dirvos struktūrą.
- Stebėkite ligas ir kenkėjus: liepos mėnesį, kai orai šilti ir drėgni, pomidorus gali pulti įvairios ligos, ypač fitoftora. Reguliariai tikrinkite augalus ir iš karto šalinkite pažeistas dalis.
- Nuskinkite prieš visišką sunokimą: jei norite ilgiau išlaikyti pomidorus, skinkite juos, kai jie pradeda raudonuoti, bet dar nėra visiškai sunokę. Jie baigs nokti kambario temperatūroje ir ilgiau išliks švieži.
Pabaigai – pomidoras kaip filosofija
Pomidoras – tai ne tik daržovė ar vaisius (botaniškai pomidoras yra uoga). Tai tam tikra filosofija, gyvenimo būdas. Augindami pomidorus, mes mokomės kantrybės, atidos detalėms, rūpesčio ir atsakomybės. Stebėdami, kaip iš mažyčio daigelio išauga gyvybingas krūmas, o ant jo formuojasi ir noksta saldūs vaisiai, mes tarsi stebime gyvenimo ciklą, gamtos išmintį ir dosnumą.
Liepos mėnesį skinami, saulėje prinokę pomidorai – tai ne tik maistas kūnui, bet ir peno sielai. Tai prisilietimas prie tradicijų, prie žemės, prie tikrumo. Tai prisiminimai, perduodami iš kartos į kartą – močiutės rankos, skinančios pomidorus, mamos gaminamas pomidorų padažas, vaikystės vasaros skonis…
Tad šią vasarą, šį liepos mėnesį, nepamirškite nueiti į daržą ar turgų, išsirinkti patį gražiausią, saulėje prinokusį pomidorą ir, užsimerkę, lėtai jį paragauti. Pajuskite, kaip skonis užlieja visus pojūčius – tai tikra, natūralu ir taip lietuviškai. Tai pomidoriukas – dar šiltas nuo saulės.