Kodėl agurkų lapai gelsta nuo kraštų? Atsako specialistai

Skaitytoja teiraujasi, kas nutiko jos agurkams – lapai pasidarė geltoni nuo kraštų, lyg nublukę, kai kur ir parudavę. Tokia situacija sode – ne retenybė. Pasiaiškinkime, kokios priežastys slypi po šiuo keistu simptomu ir kaip gelbėti derlių.

Gelsvi kraštai – pirmas signalas apie problemą

Kai agurkų lapų kraštai pradeda gelsti, tai dažniausiai reiškia, kad augalas kažkuo nepatenkintas. Ir dažniausiai priežastys slypi ne vienoje srityje, o susideda iš kelių veiksnių.

Štai dažniausios situacijos, kurias vertėtų įtarti:

Trąšų trūkumas arba perteklius

Geltoni lapų kraštai – klasikinis kalio trūkumo požymis. Kalis būtinas vaisiams formuotis, o jo stoka labiausiai pasimato ant senesnių lapų. Jeigu auginate agurkus šiltnamyje ir retai tręšiate – gali būti, kad augalams paprasčiausiai trūksta maisto medžiagų.

Tačiau būtina atminti – pertręšimas taip pat gali sukelti „nudegimo“ efektą, kai augalas nebepajėgia įsisavinti medžiagų dėl pernelyg koncentruotos dirvos.

Nereguliarus arba netinkamas laistymas

Agurkai labai jautrūs drėgmės režimui. Jeigu vieną dieną laistoma gausiai, o kitą – visai ne, tai gali sukelti šaknų stresą. O per sausas dirvožemis ar vanduo su per dideliu kalkių kiekiu gali trukdyti maisto medžiagų pasisavinimui.

Šaknų pažeidimai ar grybelinės ligos

Jei priežastis neaiški, verta pasitikrinti – ar augalo šaknys nepažeistos? Perpylimas, dirvos užmirkimas, o kartu ir šaknų puviniai, dažnai sukelia gelstančius lapus. Ypač jeigu procesas prasideda nuo apačios ir lipa aukštyn – tai ženklas, kad šaknys negali maitinti viso augalo.

Saulės arba šalčio pažeidimai

Nors tai rečiau pasitaikanti priežastis, bet jei buvo staigi temperatūrų kaita (pavyzdžiui, naktį šiltnamyje buvo vėsu, o dieną – labai karšta), tai taip pat gali paveikti lapų spalvą. Gelsvumas ir dėmės atsiranda kaip reakcija į stresą.

Kaip padėti savo agurkams?

  • Patikrinkite tręšimo grafiką. Jeigu netręšėte – pamaitinkite kalio ir magnio turinčiomis trąšomis. Jeigu tręšėte gausiai – padarykite pertrauką ir paliekite augalą paprastu vandeniu.

  • Normalizuokite laistymą. Laistykite ryte arba vakare, kad vanduo patektų giliai, bet neužmirktų. Geriausia – šiltu vandeniu, ypač šiltnamyje.

  • Apžiūrėkite dirvą ir šaknis. Jei įtariate puvinį – verta augalą perkelti į sausą dirvą ar naudoti specialias biologines priemones nuo grybinių ligų.

  • Lapams – purškimas mikroelementais. Kartais padeda lapų purškimas trąšų tirpalu (pvz., su kalio humatu), kuris greičiau pasiekia audinius.

Išvada: stebėkite, bet ir reaguokite

Lapų pageltimas – tai tarsi augalo pagalbos šauksmas. Kuo anksčiau sureaguosite ir pašalinsite priežastį, tuo didesnė tikimybė, kad agurkai atsigaus ir toliau džiugins derliumi. Jei padėtis nesikeičia – galima nuskinti pažeistus lapus, kad augalas koncentruotųsi į sveiką augimą.

Eksperto komentaras:

„Šiltnamio agurkams labai svarbu pastovumas – tiek laistant, tiek tręšiant. Dauguma problemų kyla būtent dėl šokinėjančių sąlygų. Rekomenduoju naudoti universalias trąšas su mikroelementais ir laistyti šiltu vandeniu – tai gerokai sumažins stresą augalui.“ – agronomas R. Petrauskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video