Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras
sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras
Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veikla |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

Su mumis galima susisiekti:


Tel.: (85) 270 0107, (85) 236 04 99
Faks. (85) 273 7397
El. paštu smlpc@smlpc.lt

 

 

 

 

Aktualijos
Susitikimas su Lietuvos sporto universiteto profesoriumi Albertu Skurvydu 2016.10.26

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykloje 2016 m. spalio 25 d. įvyko susitikimas su vieno populiaraus mokslinio sveikatos stiprinimo tema leidinio autoriumi, Lietuvos sporto universiteto Senato pirmininku profesoriumi habil. dr. Albertu Skurvydu. Susitikime dalyvavo visuomenės sveikatos specialistai iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų bei sveika gyvensena besidomintys Trakų gyventojai, Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai.

Susitikime diskutuota apie sveikatos stiprinimą, veiksmingus antsvorio mažinimo būdus, mankštinimosi poveikį ne tik fiziniam kūnui, bet ir mąstymo, atminties funkcijoms, emocijų valdymui ir senėjimo prevencijai. Svečias pateikė šiuolaikiniu mokslu pagrįstų įrodymų apie gyvensenos įtaką darbingumui, ilgaamžystei ir gyvenimo kokybei. „Kūno masės mažinimas pats savaime nedaug ko vertas. Kas kita, jeigu mažėjant kūno kilogramams gerėja protinis ir fizinis darbingumas, – akcentavo prof. A. Skurvydas. – Norint būti darbingu ir džiaugtis gyvenimu, neužtenka būti lieknu. Reikia ir mąstyti, ir veikti, suprantant savo veiksmų prasmingumą.“ 

 

Daugiau skaitykite "Sveikatos mokymas-Renginiai" skiltyje.

Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicija ir jos dalyvavimas Europos aplinkos ir sveikatos procese 2016.10.25

Ketvirtojoje Aplinkos ir sveikatos ministerijų konferencijoje (angl. Fourth Ministerial Conference on Environment and Health), vykusioje 2004 m. Vengrijoje, Budapešte, Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) Europos regiono šalys narės įsipareigojo įtraukti jaunimą į politikos formavimo procesus ir Europos vaikų aplinkos ir sveikatos veiksmų plano (angl. Children‘s Environment and Health Action Plan for Europe – CEHAPE) vykdymą. CEHAPE jaunimo tinklas, suteikiantis galimybę jaunimui išreikšti savo valią nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis, buvo įsteigtas 2007 m. siekiant apsaugoti vaikų sveikatą nuo aplinkos grėsmių. PSO Europos regiono valstybių narių 2010 m. pasirašytoje Parmos deklaracijoje dėl aplinkos ir sveikatos pabrėžta, kad jaunimo dalyvavimas priimant sprendimus turi būti užtikrintas visose valstybėse narėse nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu, jis turi būti palaikomas, jam turi būti sudaromos sąlygos, kurios būtinos, kad jaunimas reikšmingai įsitrauktų į vykstančius procesus. Prisiimti įsipareigojimai taip pat minimi Parmos jaunimo deklaracijoje (angl. Parma Youth Declaration), paskelbtoje 2010 m.

Daugiau skaitykite „Tarptautinis bendradarbiavimas - Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicija" skiltyje

 

Vyksta vaikų piešinių konkursas ,,Kurkime iliustruotą knygelę „Sveikatos ABC“ 2016.10.24

Nuo 2016 m. spalio 1 d. iki 2016 m. spalio 31 d. vyksta vaikų piešinių konkursas ,,Kurkime iliustruotą knygelę „Sveikatos ABC“ (toliau – Konkursas). Konkursą organizavo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras. Konkurso tikslas – ugdyti vaikų kūrybinius ir meninius gebėjimus bei skatinti domėtis sveiko gyvenimo vertybėmis.

Konkurso tema – iliustruota piešiniais knygelė „Sveikatos ABC“. Piešinių knygelėje vaikai turi perteikti savo požiūrį į sveikatą ir patirtį, įtraukti kuo daugiau sveikatos stiprinimo elementų. Piešiniais iliustruotą knygelę turėtų sudaryti viršelis, turinys ir piešiniai. Kiekviena iliustruota knygelė gali turėti savo pavadinimą.

Konkurse kviečiami dalyvauti 1–4 klasių mokiniai. Apie Konkurso sąlygas ir eigą skaitykite Konkurso organizavimo nuostatuose.

Vaikų darželio sveikatos priežiūros specialistas. Kas jis? Ką veikia? Kuo gali būti naudingas? 2016.10.21

Šiandien vaikų darželyje sveikatos priežiūrą vykdo visuomenės sveikatos priežiūros specialistas. Tai nebe „seselė“ baltu chalatu, kuri dirbdavo kabinete ir suteikdavo pirmąją pagalbą. Vaikų sveikatos priežiūros specialisto veikla yra daug platesnė–saugoti ir stiprinti vaikų sveikatą aktyviai bendradarbiaujant su tėvais. Lankstuke „Vaikų darželio sveikatos priežiūros specialistas. Kas jis? Ką veikia? Kuo gali būti naudingas?“ perskaitysite apie šio specialisto atliekamas funkcijas ir jo veiklos naudą. Šį ir kitus lankstukus rasite Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainės „Atmintinės, lankstukai, plakatai−Vaikų sveikata“ skiltyje.

Ką reikėtų žinoti apie burnos sveikatą? 2016.10.20

Pastaruoju metu PSO globalioje burnos sveikatos programoje ypač daug dėmesio skiria bei deda visas pastangas propaguodama sveiką gyvenimo būdą bei burnos ligų profilaktiką. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos parengtame lankstuke „Ką reikėtų žinoti apie burnos sveikatą?“ rasite atsakymus į klausimus: kokie yra pagrindiniai burnos sveikatos rizikos veiksniai, ar spindintys baltumo dantys−vien grožio klausimas, kas yra halitozė ir kaip ji atsiranda, ką daryti norint turėti lygius, baltus ir spindančius dantis? Leidinį rasite Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainės „Atmintinės, lankstukai, plakatai − Sveikatos sauga ir stiprinimas, bendrieji sveikos gyvensenos ir ligų prevencijos klausimai“ skiltyje.

 

Elektroninė sveikatos ugdymo ir mokymo duomenų teikimo ir apskaitos sistema 2016.10.20

Nuo 2015 m. sausio 2 d. Sveikatos ugdymo ir mokymo ataskaitas (formą Nr. 41-1-sveikata) galima teikti naudojantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro (toliau – Centras) sukurta Elektronine sveikatos ugdymo ir mokymo duomenų teikimo ir apskaitos sistema.
Šia Elektronine sveikatos ugdymo ir mokymo duomenų teikimo ir apskaitos sistema gali naudotis Visuomenės sveikatos priežiūros ir asmens sveikatos priežiūros įstaigos, organizacijos (nepriklausomai nuo jų pavaldumo ir nuosavybės formų), vykdančios sveikatos ugdymo ir mokymo veiklą, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys, užsiimantys privalomuoju sveikatos mokymu, kurie kasmet iki sausio 15 d. Centrui teikdavo Sveikatos ugdymo ir mokymo ataskaitas (formą Nr. 41-1-sveikata).
Ataskaitas galima pateikti naudojantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro sukurta Elektronine sveikatos ugdymo ir mokymo duomenų teikimo ir apskaitos sistema. Registracijos ir pildymo instrukcija sistemos vartotojui, 2016 m.

Pasaulinę osteoporozės dieną pasitinkant 2016.10.18

Spalio 20-oji yra minima kaip Pasaulinė osteoporozės diena. Ji pradėta minėti nuo 1996 m. spalio 20 d., kai Jungtinės Karalystės Nacionalinė osteoporozės draugija paskelbė kampaniją prieš osteoporozę, kurią su entuziazmu palaikė Europos Komisija. Nuo 1997 m. šios dienos paminėjimą pasauliniu mastu organizuoja Tarptautinis osteoporozės fondas (IOF), o nuo 1998 m. Pasaulio sveikatos organizacija yra tiesioginė Pasaulinės osteoporozės dienos rėmėja [50].Osteoporozė yra labiausiai paplitusi žmonių kaulų liga ir viena didžiausių globalių visuomenės sveikatos problemų [51, 52]. Dėl osteoporozės sukeltų pakitimų įvyksta daugiau kaip 1,5 milijono kaulų lūžių kasmet: iš jų apie 300 tūkst. šlaunikaulio lūžių, apie 700 tūkst. stuburo slankstelių lūžių, apie 250 tūkst. riešo kaulų lūžių ir per 300 tūkst. kitų kaulų lūžių [51].

Daugiau skaitykite "Mityba ir fizinis aktyvumas-Fizinis aktyvumas skiltyje"

Sveikatos stiprinimas pirtyje 2016.10.17

Parengti nauji metodiniai patarimai apie sveikatos stiprinimą pirtyje. Leidinyje pateikiama informacija apie pirties veiksnius ir jų poveikį sveikatai, patariama, kaip saugiai naudotis pirtimi, kad ji stiprintų sveikatą, didintų organizmo atsparumą ligoms ir neigiamam aplinkos poveikiui. Patarimai skirti sveikatos priežiūros specialistams, užsiimantiems gyventojų sveikatos mokymu ir ugdymu, bei visiems, kuriuos domina pirties procedūrų poveikis žmogaus sveikatai. Leidinį rasite Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainės ,,Metodinė medžiaga – Sveikatos mokymas“ skiltyje.

Pasaulio maisto diena 2016: „Klimatas keičiasi, o kartu su juo keičiasi pramonė ir žemės ūkis“ 2016.10.13

Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija nuo 1981 m. kiekvienais metais spalio 16 d. mini Pasaulio maisto dieną. Ši data buvo pasirinkta todėl, kad 1945 m. būtent spalio 16 d. buvo įkurta Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija. Minėdamos šią dieną šalys organizuoja įvairius renginius ir akcijas, maratonus, parodas, spektaklius, konkursus ir kt.

Kiekvienų metų pradžioje oficialiai skelbiama Pasaulio maisto dienos tema arba devizas. Šių metų tema „Klimatas keičiasi, o kartu su juo keičiasi pramonė ir žemės ūkis“.

Ši diena minima siekiant informuoti visuomenę apie pasaulio maisto trūkumo problemą, netinkamą ir nesubalansuotą mitybą bei skurdą. 

Daugiau skaitykite "Mityba ir fizinis aktyvumas-Mityba" skiltyje

Kodėl skauda nugarą? 2016.10.13

Spalio 16 dieną minima Pasaulinė stuburo diena. 2016 metais PSO ją ragina minėti atkreipiant dėmesį į taisyklingą laikyseną ir fizinį aktyvumą. Tai veiksmingos prevencijos priemonės išvengti nugaros traumų buityje ir darbe.

Nugaros skausmai vargina įvairaus amžiaus žmones. 75 – 85 proc. nedarbingų dienų priežastis yra pasikartojantis ir lėtinis nugaros apatinės dalies skausmas. Apie 50 proc. pacientų, kurie kreipiasi į gydytojus neurologus, skundžiasi nugaros skausmais. Daug skausmų patiriama dėl per didelės raumenų įtampos, jų nuovargio ar fizinio pasyvumo. Neretai jaunų žmonių nugaros skausmo priežastys – neadekvatus, dažniausiai per mažas, fizinis aktyvumas ir laikysenos kontrolės stoka. Mažai treniruoti raumenys – tai daug galimybių mikrotraumoms ir raumenų nuovargiui, osteochondropatijoms – diskų išsiveržimui į slankstelių kūnus. 

Daugiau skaitykite "Sveikatos mokymas-Patarimai" skiltyje

Profesinio tobulinimo kursai specialistams, vykdantiems ar siekiantiems įgyti teisę vykdyti vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros funkcijas savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose ugdymo įstaigoseProfesinio tobulinimo kursai specialistams, vykdantiems ar siekiantiems įgyti teisę vykdyti vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros funkcijas savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose ugdymo įstaigose 2016.10.11
Konsultacija teikiantiems privalomojo mokymo paslaugas ir susitikimas  su populiarių sveikatos stiprinimo mokslinių leidinių autoriumi prof. Albertu SkurvyduKonsultacija teikiantiems privalomojo mokymo paslaugas ir susitikimas su populiarių sveikatos stiprinimo mokslinių leidinių autoriumi prof. Albertu Skurvydu 2016.10.05
Minime Pasaulinę artrito dienąMinime Pasaulinę artrito dieną 2016.10.10
Kaip sumažinti žiedadulkių įtaką sveikatai?Kaip sumažinti žiedadulkių įtaką sveikatai? 2016.09.30
Sveika gyvensena saugant krūtų sveikatąSveika gyvensena saugant krūtų sveikatą 2016.09.30
Senyvo amžiaus žmonių traumos gatvėjeSenyvo amžiaus žmonių traumos gatvėje 2016.09.30
Kovokime su pagyvenusių žmonių diskriminacijaKovokime su pagyvenusių žmonių diskriminacija 2016.09.30
Uždenk savo čiaudulį !Uždenk savo čiaudulį ! 2016.09.29
Saugi žaidimų aikštelė. Misija (ne)įmanoma? Saugi žaidimų aikštelė. Misija (ne)įmanoma? 2016.09.29
Pasibaigus maudymosi sezonui, kur švariausias maudyklų vanduo?Pasibaigus maudymosi sezonui, kur švariausias maudyklų vanduo? 2016.09.28

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2016 metų spalis
Pr A T K Pn Š S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp
tarp
Apklausa
Kaip vertinate profilaktinę patikrą
tarp

KAIP DIRBA KITI – BST GEROJI PATIRTIS 

tarp tarp

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras 
Kalvarijų g. 153, LT-08221, Vilnius 
įm. k. 191347976 
tel. (85) 270 0107, faks. (85) 273 7397 
El. paštas smlpc@smlpc.lt
Svetainė www.smlpc.lt

tarp

Sveikatos mokykla 
Vytauto g. 87, LT-21105 Trakai, 
tel. (8 528) 55 893, faks. (8 528) 55 936

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos