Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veiklos sritys |Administracinė informacija |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

Su mumis galima susisiekti:


Tel.: (8 5) 270 0107, (8 5) 236 04 99
Faks. (8 5) 273 7397
El. paštu smlpc@smlpc.lt

Akcijos 10 tūkstančių žingsnių kasdien:

moterys eina į Romą, vyrai – į Atėnus

dalyvių dėmesiui!

 

 

Aktualijos
Kviečiame skaityti lankstuką „Ar fizinis aktyvumas stabdo senėjimą?“ 2017.09.20

Vienas pagrindinių lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksnių yra fizinis pasyvumas. Atlikta pakankamai mokslinių tyrimų, patvirtinančių, jog fizinis pasyvumas yra svarbus antsvorio bei nutukimo, hiperlipidemijos, II tipo cukrinio diabeto, depresijos, osteoporozės, kai kurių vėžio formų išsivystymo rizikos veiksnys. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad lėtinės neinfekcinės ligos, reikšmingai neigiamai veikiančios pagyvenusių ir senų asmenų sveikatą ir jų gyvenimo kokybę, gali būti sėkmingai koreguojamos bei gydomos sistemingu, kvalifikuotu, tinkamai pritaikytu ir tiksliai dozuojamu fiziniu aktyvumu. Be to, fizinis aktyvumas neginčytinai teigiamai veikia ir kai kuriuos kitus sveikatos aspektus – ilgalaikę bei trumpalaikę atmintį, suvokimą, nuotaiką, savivertę, gebėjimą savarankiškai judėti bei apsitarnauti, gebėjimą bendrauti ir kt. Taigi, galima drąsiai teigti, kad fizinis aktyvumas yra viena iš svarbių sveiko gyvenimo būdo sudėtinių dalių. Deja, ši gana pigi, efektyvi, prieinama ir gerai ištyrinėta prevencijos bei gydymo priemonė pagyvenusių ir senų asmenų sveikatai stiprinti Lietuvoje yra naudojama nepakankamai.

Artėjant spalio 1 dienai, Pasaulinei pagyvenusių žmonių dienai, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus visuomenės sveikatos specialistai parengė naują informacinį lankstuką, skirtą pagyvenusių ir senų žmonių fiziniam aktyvumui. Lankstuke „Ar fizinis aktyvumas stabdo senėjimą?“ pateikti trumpi praktiniai patarimai, kaip pradėti mankštintis, kaip išvengti uždelsto raumenų skausmo ar lėtinių susirgimų paūmėjimo ir pan.

Daugiau skaitykite „Atmintinės, lankstukai, plakatai−Fizinis aktyvumas“ skiltyje.

Šių metų akcijoje „Apibėk mokyklą“ dar gausesnis dalyvių būrys 2017.09.19

Šių metų vasaros pabaigoje Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras antrą kartą inicijavo akciją „Apibėk mokyklą“. Pasibaigus registracijai į akciją, išaiškėjo, kad šiemet aplink mokyklą bėgs 300 ugdymų įstaigų (iš jų 100 ikimokyklinio ugdymo įstaigų ir 200 bendrojo lavinimo įstaigų).

Praeitais metais aplink mokyklą bėgo 247 šalies bendrojo lavinimo, ikimokyklinio ugdymo įstaigos, mokyklos-darželiai, specialiosios mokyklos, daugiafunkciai centrai, vaikų reabilitacijos centras-mokykla ir meno gimnazija iš 49 savivaldybių. 

Kaip paruošti leidinį spaudai? 2017.09.19

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykla parengė patarimus, kaip paruošti leidinį spaudai. Daugiau skaitykite „Metodinė medžiaga - Sveikatos mokymas“ skiltyje. 

Akcijos „10 tūkstančių žingsnių kasdien: moterys eina į Romą, vyrai – į Atėnus“ dalyvių dėmesiui! 2017.09.18

Akcija jau eina į pabaigą. Rugsėjo 24-ąją finišuoja moterys, nuėjusios ne mažiau kaip 2 mln. 80 tūkst. žingsnių (atstumą, prilygstantį keliui nuo Vilniaus iki Romos), spalio 15-ąją – vyrai, nuėję 2 mln. 300 tūkst. žingsnių (atstumą, prilygstantį keliui nuo Vilniaus iki Atėnų)

Sveikiname visus šios precedento neturinčios akcijos dalyvius ir prašome neužmiršti iki spalio 26 d. 12 val. į Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklą el. paštu zenonas.javtokas@smlpc.lt išsiųsti užpildytas akcijos dalyvių korteles. 

Daugiau skaitykite „Sveikatos mokymas-Renginiai“ skiltyje. 

Prasideda Europos judumo savaitė 2017.09.15

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad kiekvieną rugsėjį visose Europos Sąjungos šalyse rengiama Europos judumo savaitė – didžiausia darnaus judumo kampanija pasaulyje. Jos renginiai vyksta rugsėjo 16–22 d. Rugsėjo 22-oji daugelyje Europos miestų tradiciškai skelbiama Diena be automobilio. Šia kampanija siekiama skatinti Europos šalių vietos valdžios institucijas diegti ir populiarinti darnias transporto sistemas bei raginti gyventojus keisti savo įpročius – aktyviau išbandyti keliavimo automobiliu alternatyvas: naudotis visuomeniniu transportu, važiuoti dviračiais, eiti pėsčiomis ir taip prisidėti prie triukšmo, oro taršos, energijos suvartojimo ir eismo spūsčių mažinimo.

Kasmet Europos judumo savaitė skiriama tam tikrai temai, susijusiai su darniu judumu. 2017 m. tema – „Tausus, dalijimusi grįstas ir išmanus judumas“. Savaitės metu bus skatinama dalytis transportu ir atkreipiamas dėmesys į tausesnes, aplinkai ir sveikatai palankias transporto rūšis. Išmanios transporto technologijos taip pat gali supaprastinti dalijimąsi. Žmonės raginami naudotis dalijimusi grįsto judumo galimybėmis keliaudami tiek miestuose, tiek tarp miestų bei priemiesčiuose.

Daugiau skaitykite „Aplinkos sveikata - Transportas, sveikata ir aplinka"  skiltyje.

 

Minime Pasaulinę limfomos dieną 2017.09.13

Rugsėjo 15 d. minima Pasaulinė limfomos diena. Kasmet Lietuvoje dėl šios ligos netenkame daugiau nei pusantro šimto gyventojų. 2016 m. nuo limfomos mirė 180 žmonių, 2015 m. – 184, 2014 m. – 155.

Limfa – tai skaidrus skystis, gaminamas kūno audiniuose ir cirkuliuojantis limfagyslėmis po visą kūną. Limfoje yra ląstelių, vadinamų limfocitais, kurios padeda organizmui apsisaugoti nuo infekcijos. Normalus organizmo ląstelių dalijimasis – tai kontroliuojamas procesas,  tačiau kartais dėl įvairių priežasčių ląstelių dalijimasis sutrinka, jos ima daugintis nekontroliuojamai ir suformuoja darinį, vadinamą naviku. Limfoma – tai limfinės sistemos piktybinis navikas, bet ji gali pažeisti ir kitus organus, dažniausiai blužnį ar kaulų čiulpus.

Yra daugiau kaip 60 limfomos tipų. Jie skirstomi į:

Rugsėjo 15 dieną minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena 2017.09.13

5 faktai apie prostatos vėžį

Prostatos liauka yra vyrų reprodukcinės sistemos dalis.
Prostatos vėžys yra labiausiai paplitusi vėžio forma tarp vyrų.
Jis yra pagydomas, jei diagnozuojamas ankstyvoje stadijoje, kol yra neišplitęs.
Pirmieji simptomai yra susiję su šlapinimosi problemomis.
Reguliarus sveikatos patikrinimas – geriausias būdas laiku aptikti prostatos vėžį.

Daugiau skaitykite „Neinfekcinių ligų profilaktika - Ligų profilaktika" skiltyje.

Medicininės atliekos buityje: susidarymas, pavojus ir tvarkymas 2017.09.08

Buityje susidarančios medicininės atliekos yra bet kokios atliekos, susidarančios namuose atliekant sveikatos priežiūros procedūras. Tai gali būti tvarsliava, adatos, švirkštai, lancetai, medicininės pirštinės bei kiti daiktai. Jos nėra pavojingos žmonių sveikatai ir aplinkai, jeigu tinkamai tvarkomos.

Nedideli kiekiai medicininių atliekų tikriausiai susidaro daugelio iš mūsų  namuose. Patekusios į buitinių atliekų konteinerius ir sąvartynus šios atliekos gali tapti infekcijų priežastimi. Medicininių atliekų keliamas pavojus sveikatai siejamas su galimybe užsikrėsti infekcinėmis ligomis (ŽIV, hepatitu B, hepatitu C, tuberkulioze, žarnyno infekcijomis ir kt.), susižeisti aštriais daiktais. Taip pat galima apsinuodyti išmestais netinkamais vartoti vaistais.

Daugiau skaitykite „Aplinkos sveikata-Medicininių atliekų tvarkymas“ skiltyje. 

Vaikai – jautriausi eismo dalyviai 2017.09.05

Mūsų mažieji – jautriausi eismo dalyviai, kurie dažnai sužalojami kelyje. Rudenį ir žiemą dauguma mūsų vaikų į mokyklas iškeliauja dar neprašvitus, o grįžta jau sutemus.  Kiekvienas iš mūsų turi pasirūpinti, kad mūsų vaikai saugiai pasiektų mokyklas bei saugiai grįžtų namo.

Išleisdami savo jaunąsias atžalas į mokyklą  tėvai nėra visiškai užtikrinti, kad jų vaikai saugiai pateks į klases - kelyje slypi daug nenumatytų pavojų, ypač jei moksleivis gyvena toli nuo mokyklos. Viena grėsmių - gatvės perėjimas.

Patarimus tėvams kaip išmokyti vaikus saugiai elgtis pažymėtose („zebro“) bei reguliuojamosiose pėsčiųjų perėjose bei sankryžose išgirsite radijo laidoje  „Saugus kelias į mokyklą ir iš jos.

 

 

Viktorijos Vaicekauskaitės nuotrauka

Rinkime tik gerai pažįstamus grybus 2017.09.04

Prasidėjus grybų sezonui visi skubame pagrybauti, pasidžiaugti gamta, maloniai pasivaikščioti. Lietuvoje auga apie 400 rūšių valgomų grybų, bet vartotinų maistui yra tik apie 100 rūšių - kiti menkaverčiai. Daugiau nei 100 rūšių yra nuodingos, iš jų 20 – 30 - labai pavojingų žmogaus gyvybei. Taigi svarbu išmokti pažinti valgomuosius grybus. Tai galima padaryti pasivarčius Lietuvos grybų atlasą ar kitokią literatūrą.

Kaip atskirti nuodingus grybus, per kiek laiko suvartoti paruoštus grybus, kaip suteikti pirmąją pagalbą apsinuodijus grybais klausykitės radijo laidoje „Kokie grybai tavo pintinėje?“.

 

 

              Žalsvoji musmirė

Kūno kultūra vyresnio amžiaus žmonių dienotvarkėje. Kas svarbu?Kūno kultūra vyresnio amžiaus žmonių dienotvarkėje. Kas svarbu? 2017.08.25
Ką byloja apie mūsų sveikatą liežuvio spalva?Ką byloja apie mūsų sveikatą liežuvio spalva? 2017.08.24
Antrą kartą Lietuvos mokyklose inicijuojama akcija „Apibėk mokyklą“Antrą kartą Lietuvos mokyklose inicijuojama akcija „Apibėk mokyklą“ 2017.08.23
Olandų mokyklų eksperimento įdėjos – ateities Lietuvos sveikatą stiprinančioms mokyklomsOlandų mokyklų eksperimento įdėjos – ateities Lietuvos sveikatą stiprinančioms mokykloms 2017.08.17
Rugpjūčio mėnesio antrosios pusės maudyklų vandens kokybė Rugpjūčio mėnesio antrosios pusės maudyklų vandens kokybė 2017.09.01
„Velomaratonas 2017“ − vienas iš masiškiausių fizinio aktyvumo renginių„Velomaratonas 2017“ − vienas iš masiškiausių fizinio aktyvumo renginių 2017.08.21
Pirmos rugpjūčio mėnesio pusės maudyklų vandens kokybėPirmos rugpjūčio mėnesio pusės maudyklų vandens kokybė 2017.08.18
Kiek turime miegoti ir kaip išvengti nemigosKiek turime miegoti ir kaip išvengti nemigos 2017.08.16
Velomaratonas 2017Velomaratonas 2017 2017.08.18
Seminaras „Klimato kaita ir sveikata: Vokietijos patirties perteikimas Baltijos šalims“Seminaras „Klimato kaita ir sveikata: Vokietijos patirties perteikimas Baltijos šalims“ 2017.08.21

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2017 metų rugsėjis
Pr A T K Pn Š S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp
tarp
Apklausa
Kaip vertinate profilaktinę patikrą
tarp

GYVENTOJŲ JAUTRUMO IR

PASIRENGIMO KARŠČIAMS

 VERTINIMO KLAUSIMYNAS

KAIP DIRBA KITI – BST GEROJI PATIRTIS 

 

 

tarp tarp

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras 
Kalvarijų g. 153, LT-08221, Vilnius 
įm. k. 191347976 
tel. (8 5) 270 0107, faks. (8 5) 273 7397 
El. paštas smlpc@smlpc.lt
Svetainė www.smlpc.lt

tarp

Sveikatos mokykla 
Vytauto g. 87, LT-21105 Trakai, 
tel. (8 528) 55 893, faks. (8 528) 55 936

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos