Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veiklos sritys |Administracinė informacija |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

Su mumis galima susisiekti:

Tel.: (8 5) 270 0107
Faks. (8 5) 273 7397
El. paštu smlpc@smlpc.lt

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Tel. (8 5) 236 04 99

Mob. tel. 8 699 40891

 

 

Aktualijos
Profesinio tobulinimo kursai specialistams, siekiantiems įgyti teisę vykdyti „Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programą“ 2018.01.17

2018 m. sausio mėn. 30 d. –  2018 m. vasario 1 d. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykloje (Vytauto g. 87, Trakai) organizuojami mokami profesinio tobulinimo kursai specialistams, siekiantiems įgyti teisę vykdyti „Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programą“. Daugiau skaitykite  „Specialistų tobulinimas – Profesinio tobulinimo kursai“ skiltyje.

Ant užšalusių vandens telkinių pramogaukite saugiai 2018.01.17

Lietuvoje įsitvirtinus šaltiems žiemiškiems orams, žmonės skuba džiaugtis aktyviu poilsiu ant ledo. Nors kai kurios savivaldybės gyventojams įrengia čiuožyklas, nemažai žmonių šaltomis žiemos dienomis susirenka pramogauti ant užšalusių vandens telkinių. Be poledinės žūklės mėgėjų, ant užšalusių ežerų, upių, tvenkinių, marių lipa smalsuoliai, aktyvių pramogų išsiilgę vaikai ir suaugusieji su pačiūžomis, rogutėmis ar kitomis žiemos sporto priemonėmis. Dauguma pramogautojų ant ledo jaučiasi saugūs, tačiau Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad ledas gali būti klastingas ir pavojingas, tad lipant ant jo reikia būti ypač budriems ir atsargiems.

Daugiau skaitykite  „Neinfekcinių ligų profilaktika – Sužalojimų prevencija“ skiltyje.

Nušalimo pavojai ir kaip apsisaugoti 2018.01.15

Nušalimai atsiranda dėl šalčio poveikio. Jis priklauso nuo aplinkos temperatūros, drėgmės, vėjuotumo, laiko, kurį žmogus praleidžia šaltyje. Dažniausia nušąlama, jeigu oras yra šaltas, drėgnas ir vėjuotas. Paprastai nušalimo galima išvengti – tereikia laikytis keleto paprastų taisyklių. Daugiau skaitykite „Sveikatos mokymas – Patarimai“ skiltyje.

 

Daržovių vartojimo skatinimo rekomendacijos 2018.01.08

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyrius parengė „Daržovių vartojimo skatinimo rekomendacijas“ skirtas savivaldybių visuomenės sveikatos biurų specialistams. Leidinyje perskaitysite apie daržovių įtaką sveikatai, apie daržovėse esančias maistines medžiagas ir jų reikšmę, kuo gali būti naudinga kiekviena daržovė bei kaip per dieną suvartoti kuo daugiau ir kuo įvairesnių daržovių.

Daržovių vartojimo skatinimo rekomendacijos publikuojamos „Metodinė medžiaga – Mityba“ skiltyje.

Su kokiomis komandomis susitiksime konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ finale 2018.01.02

Įveikę I etapo rungtis ir užėmę savivaldybių organizuotuose konkursuose pirmąsias ir antrąsias vietas, 2017–2018 m. Lietuvos mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ (toliau – konkursas) II etapo dalyviai nuo 2017 m. lapkričio 6 d. iki gruodžio 8 d. toliau rungėsi keturiuose zoniniuose konkursuose, kuriuos organizavo Šiaulių miesto, Kėdainių, Klaipėdos, Rokiškio rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurų, mokyklų, kitų savivaldybių padalinių ir įstaigų specialistai.

Šio šalį apėmusio konkurso organizatoriai – Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, savivaldybės. Daugiau skaitykite „Vaikų sveikata-Sveikatos priežiūra ugdymo įstaigose" skiltyje.

 

Nuo 2018 m. sausio 1 d. įsigalioja Rekomenduojamos paros maistinių medžiagų ir energijos normos 2017.12.28

Informuojame, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. įsigalioja Rekomenduojamos paros maistinių medžiagų ir energijos normos, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2016 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. V-836 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 25 d. įsakymo Nr. 510 „Dėl Rekomenduojamų paros maistinių medžiagų ir energijos normų tvirtinimo“ pakeitimo“ .

 

Rekomenduojamus perspektyvinius valgiaraščius rasite „Mityba ir fizinis aktyvumas – Rekomenduojami perspektyviniai valgiaraščiai“ skiltyje.

 

 

Bendruomenės sveikatos tarybos vaidmuo įgyvendinant Europos Bendrijos sveikatos strategiją 2017.12.27

Visus metus nagrinėjome bendruomenės sveikatos tarybos (BST) misiją 21 amžiuje ir galimas šios misijos įgyvendinimo veiklas. Atsižvelkime į Europos Bendrijos sveikatos sistemos strategijos akcentų perkėlimą nuo „profesionalaus požiūrio į pacientą“ į „profesionalų požiūrį į bendruomenę“. Būtent naujas požiūris į prevencinius sveikatos sistemos veiksnius ir formuoja savivaldybių BST veiklos paklausą ir skatina jų aktyvumą. Per pastaruosius 5 metus Didžiojoje Britanijoje atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad subalansuota sistema „žmogus-aplinka“ ne tik apsisaugo nuo nepageidautino išorės poveikio, bet ir gerina esamą situaciją bei užtikrina, kad situacija neblogės ateityje. Daugiau skaitykite  „Sveikatos mokymas –.„Kaip dirba kiti“– BST geroji patirtis“ skiltyje.

Parengtas lankstukas „Saugome derlių, saugome aplinką, saugome savo sveikatą“ 2017.12.20

Daržininkai, ūkininkai jau surinko rūpestingai užaugintą derlių. Kaip ir kiekvienais metais, taip šiemet jiems aktualus klausimas, kaip išsaugoti šakniavaisių naudingąsias savybes, skonį iki pavasario. Interneto ir specialių leidinių puslapiuose dalijamasi įvairiausiais patarimais. Neretai patariama bulves ir šakniavaisius laikyti plastikiniuose (polietileno, polipropileno) maišuose. Kaip teisingai naudotis įvairių rūšių plastiku ir pramonėje, ir kasdieniame gyvenime, kad išvengtume galimo kenksmingo plastiko poveikio žmogaus sveikatai ir aplinkai skaitykite lankstuke „Saugome derlių, saugome aplinką, saugome savo sveikatą“. Lankstukas publikuojamas „Atmintinės, lankstukai, plakatai−Sveikatos sauga ir stiprinimas, bendrieji sveikos gyvensenos ir ligų prevencijos klausimai“ skiltyje.

Kviečiame skaityti fizinio aktyvumo rekomendacijas 2017.12.19

Vienas iš pagrindinių lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksnių yra fizinis pasyvumas. Atlikta pakankamai mokslinių tyrimų, patvirtinančių, jog fizinis pasyvumas yra svarbus antsvorio bei nutukimo, dislipidemijos, II tipo cukrinio diabeto, depresijos, osteoporozės, kai kurių vėžio formų išsivystymo rizikos veiksnys. Be to, fizinis aktyvumas neginčytinai teigiamai veikia ir kai kuriuos kitus sveikatos aspektus – lavina visas žmogaus fizines ypatybes, didina bendrą fizinį pajėgumą, didina atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams, stiprina imunitetą, gerina ilgalaikę bei trumpalaikę atmintį, nuotaiką, savivertę bei pasitikėjimą savimi ir kt. Taigi, galima drąsiai teigti, kad fizinis aktyvumas yra viena iš svarbių sveiko gyvenimo būdo sudėtinių dalių. Deja, ši gana pigi, efektyvi, prieinama ir gerai ištyrinėta ligų prevencijos ir sveikatos stiprinimo priemonė Lietuvoje yra naudojama nepakankamai.  Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai, vadovaudamiesi kitų valstybių pasiekimais bei patirtimi ir konsultuodamiesi su kitų institucijų specialistais, parengė fizinio aktyvumo rekomendacijas, skirtas trims gyventojų grupėms – vaikams ir paaugliams (6–17 metų), suaugusiesiems (18–64 metų), pagyvenusiems ir seniems asmenims (daugiau nei 65 metų). Rekomendacijose trumpai pateiktos bendrosios fizinio aktyvumo rekomendacijos kiekvienai amžiaus grupei, paaiškinimai ir išsamūs praktiniai patarimai bei pavyzdžiai, kaip mankštintis, kad būtų pasiektas rekomendacijose siūlomas aktyvumo lygis. Rekomendacijas skaitykite „Metodinė medžiaga – Fizinis aktyvumas“ skiltyje.

 

Parengti metodiniai patarimai, kaip lavinti vyresnio amžiaus žmonių pusiausvyrą 2017.12.12

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos specialistai parengė metodinius patarimus „Vyresnių žmonių pusiausvyros lavinimo bei griuvimų prevencijos priemonių taikymas kūno kultūros pratybose“.

Čia pateikiamos rekomendacijos, kaip griuvimų prevencijos tikslais lavinti sveikų vyresnio amžiaus žmonių pusiausvyrą bei kaip organizuoti tokias pratybas. Aprašyti pratimai, atliekami naudojant nestabilias platformas, terapinius kamuolius ir kitas priemones, pateikti specialūs testai bei pusiausvyros lavinimo pratybų planas (pavyzdys). Akcentuota, kad pusiausvyros sutrikimai gali būti neurologinių ligų ir kraujotakos sutrikimų išraiška, dėl ko būtini išsamūs tyrimai ir gydymas.

Metodiniai patarimai skirti su vyresniais žmonėmis dirbantiems visuomenės sveikatos specialistams, kūno kultūros mokytojams, treneriams, fizinio aktyvumo pratybų ir renginių organizatoriams.

Metodiniai patarimai publikuojami „Metodinė medžiaga−Sveikatos mokymas“ skiltyje.

Kaip saugiai važiuoti autobusuKaip saugiai važiuoti autobusu 2017.12.12
Parengti nauji metodiniai patarimai „Gyventojų sveikatos raštingumo vertinimas“Parengti nauji metodiniai patarimai „Gyventojų sveikatos raštingumo vertinimas“ 2017.12.08
Akcija „Apibėk mokyklą“ populiarėja ir LietuvojeAkcija „Apibėk mokyklą“ populiarėja ir Lietuvoje 2017.12.04
Profesinio tobulinimosi kursai visuomenės sveikatos specialistams siekiantiems verstis ar besiverčiantiems licencijuojama visuomenės sveikatos priežiūros veiklaProfesinio tobulinimosi kursai visuomenės sveikatos specialistams siekiantiems verstis ar besiverčiantiems licencijuojama visuomenės sveikatos priežiūros veikla 2017.12.04
2017–2018 m. mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ I etapo rezultatai 2017–2018 m. mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ I etapo rezultatai 2017.12.04
Kas yra informacinio nuovargio sindromas, skaitmeninė priklausomybė ir kaip tai atsiliepia sveikatai ?Kas yra informacinio nuovargio sindromas, skaitmeninė priklausomybė ir kaip tai atsiliepia sveikatai ? 2017.11.30
8 mokyklos pripažintos sveikatą stiprinančiomis mokyklomis ir 29 mokykloms pratęsiamas veiklos pažymėjimas8 mokyklos pripažintos sveikatą stiprinančiomis mokyklomis ir 29 mokykloms pratęsiamas veiklos pažymėjimas 2017.11.29
Pirmą kartą Lietuvoje vyko Šiaurės ir Baltijos šalių geriamojo vandens ir sveikatos tinklo susitikimasPirmą kartą Lietuvoje vyko Šiaurės ir Baltijos šalių geriamojo vandens ir sveikatos tinklo susitikimas 2017.11.23
Parengta 2017 metų aplinkos ir sveikatos rodiklių ataskaitaParengta 2017 metų aplinkos ir sveikatos rodiklių ataskaita 2017.11.22
Skaitykite leidinį „Sveikatos mokymas: atvejo analizės metodo panaudojimas mokant apie nuodingųjų medžiagų poveikį žmogaus sveikatai (7). Metodiniai patarimai (praktinio taikymo pavyzdys)“ Skaitykite leidinį „Sveikatos mokymas: atvejo analizės metodo panaudojimas mokant apie nuodingųjų medžiagų poveikį žmogaus sveikatai (7). Metodiniai patarimai (praktinio taikymo pavyzdys)“ 2017.11.20

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2018 metų sausis
Pr A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp
tarp
Apklausa
Ar pakanka informacijos apie gripą?
tarp

 

KAIP DIRBA KITI – BST GEROJI PATIRTIS 

Nerūkysiu! Kur kreiptis pagalbos?

tarp tarp

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras 
Kalvarijų g. 153, LT-08221, Vilnius 
įm. k. 191347976 
tel. (8 5) 270 0107, faks. (8 5) 273 7397 
El. paštas smlpc@smlpc.lt
Svetainė www.smlpc.lt

tarp

Sveikatos mokykla 
Vytauto g. 87, LT-21105 Trakai, 
tel. (8 528) 55 893, faks. (8 528) 55 936

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos