Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras
sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras
Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veikla |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

Su mumis galima susisiekti:


Tel.: (85) 270 0107, (85) 236 04 99
Faks. (85) 273 7397
El. paštu smlpc@smlpc.lt

 

 

 

 


 

 

 

Aktualijos
Ar galima išsivaduoti nuo rūkymo – misija (ne) įmanoma? 2016.09.27

Rūkymas ir tabako vartojimas yra  viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios susergama įvairiomis ligomis bei mirštama. Kasmet pasaulyje 6 milijonai žmonių miršta dėl tabako gaminių vartojimo, o 600 tūkstančių − dėl pasyviojo rūkymo. Yra akivaizdžių įrodymų, kad tabako vartojimas susijęs su plaučių vėžiu. Taip pat yra duomenų, kad rūkymas skatina inkstų, gerklų, kaklo, galvo, krūties, šlapimo pūslės, stemplės, kasos ir skrandžio vėžio atsiradimą. Visi rūkantieji miršta anksčiau laiko, nes yra apskaičiuota, kad rūkančiojo gyvenimo trukmė paprastai 10 metų trumpesnė nei nerūkančiojo.Pagal Higienos instituto duomenis, 2014 m. Lietuvoje kasdien rūkė vienas iš keturių (21 proc.) 15–64 m. amžiaus gyventojų. O štai Švedijoje – tik 11 proc. Lietuvoje rūko net 33 proc. vyrų, tai gerokai daugiau nei kitose Europos šalyse. Be to, mūsų šalyje kasdien rūko 23 proc. 20–24 m. amžiaus moterų, o bent kartą per savaitę – 34 proc. 15 metų amžiaus berniukų. Pagal šį rodiklį mes pirmaujame ES. 

Daugiau skaitykite "Pranešimai žiniasklaidai" skiltyje

Paprastas nemokamas tyrimas gali išgelbėti jūsų gyvybę 2016.09.26

Lietuvoje piktybiniai navikai yra antroji pagal dažnumą mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių ligų. Mūsų šalyje ši klastinga liga kasmet nusineša apie 8 tūkstančius gyvybių. Vėžio gydymas yra ilgas ir sudėtingas procesas, nes daugeliu atvejų liga aptinkama pažengusioje stadijoje – į gydytojus kreipiamasi pavėluotai. Medikai vieningai sutaria, kad nustačius vėžį ankstyvoje stadijoje ne tik sumažėja mirties rizika, bet ir pailgėja išgyvenamumo trukmė, sumažėja neįgalumo tikimybė, pastebimas geresnis gydymo efektyvumas, o nustačius ikivėžinius pokyčius galima net išvengti šios ligos išsivystymo.

Vėžio prevencinės programos. Kas tai?

Ankstyvoje vėžio stadijoje žmogus paprastai nejaučia jokių simptomų. Tuo metu jo organizme jau nekontroliuojamai dauginasi ląstelės ir tik laiko klausimas, kada žmogus pasijus blogai. Simptomai paprastai atsiranda navikui augant ar plintant į kitas organizmo vietas, audinius ir organus.

 

Daugiau skaitykite "Neinfekcinių ligų profilaktika-Ligų profilaktika" skiltyje

Minint Pasaulinę širdies dieną – priminimas, kaip išvengti širdies ligų 2016.09.23

Rugsėjo 25 d. yra minima kaip Pasaulinė širdies diena. Ja siekiama atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius, sukeliančius širdies ir kraujagyslių ligas, paskatinti sveiką gyvenseną. Šiemet Pasaulinė širdies federacija visuomenę ragina susimąstyti apie šias problemas – netinkamą gyvenimo būdą, aukštą kraujo spaudimą, aukštą gliukozės kiekį kraujyje, antsvorį ir kt.

Daugelį metų širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis. Pasaulyje šios ligos pasiglemžia apie 17,5 mln. gyvybių kasmet ir prognozuojama, kad ateityje šis skaičius tik augs. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2015 metais Lietuvoje buvo 706352 šiomis ligomis sergantys asmenys – didesnę dalį sergančiųjų sudarė moterys. Pagrindinės ligos – išeminės širdies ligos, cerebrovaskulinės ligos, aterosklerozė, insultas, miokardo infarktas ir kt. 

Daugiau skaitykite „Neinfekcinių ligų profilaktika-Ligų profilaktika“ skiltyje

Pradinis suaugusio žmogaus gaivinimas 2016.09.22

Pradinis gaivinimas apima kvėpavimo ir kraujotakos palaikymą ir (ar) atkūrimą atliekant krūtinės ląstos paspaudimus ir dirbtinį kvėpavimą (įpūtimus), sustojus kraujotakai ir (ar) kvėpavimui. Kvėpavimo ir kraujotakos palaikymas ir (ar) atkūrimas atitolina žmogaus mirties pradžią. Jei žmogus sąmoningas (atsako ar sujuda), jo padėties keisti nereikia. Jei reikia, kviečiama GMP ir žmogus nuolat stebimas.

Jei žmogus nesąmoningas (nejuda ir neatsako), gaivintojas kviečia pagalbą. Atverti kvėpavimo takus. Jeigu žmogus nekvėpuoja, pradedamas kvėpavimo ir kraujotakos palaikymas ir (ar) atkūrimas atliekant 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimus (gaivinimo santykis 30:2) ir t.t. Paspaudimų  greitis – mažiausiai apie 100 kartų per minutę, bet ne daugiau kaip 120 kartų per minutę, paspaudimų gylis – ne mažiau kaip 5 cm, bet ne daugiau kaip 6 cm; du įpūtimai neturėtų užtrukti ilgiau kaip 5 sekundes.

Esant galimybei, kiek įmanoma greičiau panaudojamas automatinis  išorinis defibriliatorius.

Pradinis suaugusiojo gaivinimas tęsiamas tol, kol:

•       atvyksta GMP;

•       atsiranda gyvybės požymių;

•       gaivintojas išsenka ir (ar) kyla tiesioginė grėsmė gaivintojo gyvybei.

Daugiau informacijos lankstuke  „Pradinis suaugusiojo gaivinimas“.

 

 Ar mokate naudotis automatiniu išoriniu defibriliatoriumi?

Kviečiame dalyvauti seminare, skirtame Pasaulinei aplinkos sveikatos dienai paminėti 2016.09.13

2016 m. rugsėjo 26 d. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykloje (Vytauto g. 87, Trakai) organizuojamas seminaras, skirtas Pasaulinei aplinkos sveikatos dienai paminėti. Šiais metais jos tema „Tabako kontrolė... atsakas į pasaulinę tabako pandemiją“ (Tabacco Control ... a response to the global tabacco pandemic). Kviečiame visuomenės sveikatos biurų vadovus ir specialistus, visuomenės sveikatos priežiūros specialistus, savivaldybių gydytojus registruotis į seminarą. Norėdami užsiregistruoti, užpildykite registracijos formą ir siųskite elektroniniu paštu rasa.radivanovska@smlpc.lt iki rugsėjo 23 d. Telefonai pasiteirauti: (8 528) 55 194, 8 640 44 937. Seminaro programa. 

Kas yra lėtinė mieloleukemija? 2016.09.19

Nuo 2011 m. kasmet rugsėjo 22 d. minima Tarptautinė lėtinės mieloleukemijos žinomumo diena.

Lėtinė mieloleukemija (LML) – tai viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų, kurios metu pažeidžiami kaulų čiulpai, kraujas, padidėja blužnis bei kepenys.

Pagrindinis veiksnys, dėl kurio išsivysto LML, yra chromosomų pokyčiai. Įvykus ląstelės dalijimosi klaidai, atsiranda vadinamoji Filadelfijos chromosoma, turinti BCR-ABL geną hibridą. Šis genas koduoja baltymą, kuris nuolat aktyvuoja tam tikrus ląstelės fermentus, o jie savo ruožtu skatina ląstelę nesulaikomai daugintis, stabdo natūralią ląstelių mirtį. Taigi, piktybinės ląstelės nekontroliuojamai auga, dauginasi ir gyvuoja, pamažu užgoždamos normalią kraujodarą, padidėja blužnis, kepenys.

Daugiau skaitykite „Neinfekcinių ligų profilaktika-Ligų profilaktika“ skiltyje 

Prasideda Europos judrioji savaitė 2016.09.16

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyrius primena, kad kiekvieną rugsėjį visose Europos Sąjungos šalyse organizuojama Europos judrioji savaitė – didžiausia darnaus judumo kampanija pasaulyje. Jos renginiai vyksta rugsėjo 16–22 d. Rugsėjo 22-oji daugelyje Europos miestų tradiciškai skelbiama Diena be automobilio. Šia kampanija siekiama skatinti Europos šalių vietos valdžios institucijas diegti ir populiarinti darnias transporto sistemas bei paraginti gyventojus išbandyti susisiekimo automobiliais alternatyvas: naudotis visuomeniniu transportu, važiuoti dviračiais, eiti pėsčiomis ir taip prisidėti prie triukšmo, oro taršos, energijos suvartojimo ir eismo spūsčių mažinimo. 

Daugiau skaitykite „Aplinkos sveikata -Transportas, sveikata ir aplinka“ skiltyje 

Metodiniai patarimai apie koučingo technikų panaudojimą sveikatos mokymui 2016.09.13

Šiuo leidiniu Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykla tęsia publikacijų apie mokymo formas ir metodus, jų panaudojimą praktinėje sveikatos mokymo veikloje seriją.

Leidinyje pateikiama koučingo samprata, jo technikų panaudojimo sveikatos mokymo praktikoje pavyzdžiai. Jis skirtas asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, sveikatos edukologams, sveikatos mokymo organizatoriams, užsiimantiems gyventojų sveikatos ugdymu ir mokymu. Sveikatos priežiūros specialistams būtina žinoti ir mokėti pritaikyti nors paprasčiausias koučingo technikas, ugdant sveikatai palankią gyventojų elgseną. Metodinius patarimus „Sveikatos mokymas. Koučingo technikų panaudojimas sveikatos mokymui (5)" galima rasti interneto svetainės „Metodinė medžiaga−Sveikatos mokymas“ skiltyje.

Akcija „Apibėk mokyklą“− nustebino dalyvių masiškumas 2016.09.16

Prie pirmą kartą Lietuvoje organizuojamos fizinio aktyvumo akcijos „Apibėk mokyklą“ prisijungė per 200 šalies mokyklų. Akcija „Apibėk mokyklą“ – tai Lietuvos pradinių klasių mokinių akcija, kurios tikslas – nepriklausomai nuo vaikų asmeninių ar fizinių galimybių paskatinti visus vaikus daugiau judėti, pagerinti jų fizinę ir psichinę sveikatą.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro direktorius Romualdas Sabaliauskas sako: „Mažas fizinis aktyvumas – viena būdingiausių šiuolaikinių vaikų gyvensenos ypatybių, be to, turi tendenciją mažėti. Jis yra viena iš didelio antsvorio, padidėjusio kraujospūdžio, cukrinio diabeto ir kitų tarp vaikų dažnėjančių susirgimų plitimo priežasčių. Todėl Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (toliau – SMLPC), remdamasis Škotijos patirtimi ir palaikydamas „Judriosios pertraukos“ idėjas, šalies mokyklose inicijavo akciją „Apibėk mokyklą“ ir kvietė visus pradinių klasių mokinius ir mokytojus bei kitus mokyklų darbuotojus pasirinktas dvi rugsėjo ar spalio mėnesio savaites kiekvieną dieną išbėgti į lauką ir 15 min. bėgti aplink savo mokyklą apie 1,5 kilometro.“

Daugiau skaitykite „Vaikų sveikata-Sveikatos priežiūra ugdymo įstaigose“ skiltyje

Rugsėjo 16-oji-ozono sluoksnio apsaugos diena 2016.09.12

Kiekvienais metais rugsėjo 16 d. Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) primena žemės gyventojams apie būtinumą saugoti atmosferos ozono sluoksnį nuo pažeidimo, pakenkimo ir naikinimo žmogaus veiklos produktais. 2016 m. PSO tema yra „Ozonas ir klimatas: išsaugokim pasaulį kartu. o šūkis – „Dirbkime, kad sumažintume pagal Monrealio sutartį globalinį HFA (hidrintų fluoroangliavandenilių) poveikį klimato atšilimui“.

Kas yra ozonas? Kas yra ozono sluoksnis? Kodėl turime saugoti ozono sluoksnį nuo pažeidimo? Ir kodėl pavojingi yra chlorfluorangliavandeniliai (CFA) ir hidrinti fluoroangliavandeniliai (HFA)?                                                                               

Daugiau skaitykite "Sveikatos mokymas-Patarimai" skiltyje

 

Nugaros skausmai ir fizinis aktyvumas – praktiniai patarimaiNugaros skausmai ir fizinis aktyvumas – praktiniai patarimai 2016.09.07
Sukurtas jaunimui skirtas sveikatos portalasSukurtas jaunimui skirtas sveikatos portalas 2016.08.26
Mokyklose inicijuojama akcija „Apibėk mokyklą“Mokyklose inicijuojama akcija „Apibėk mokyklą“ 2016.09.07
Rugpjūčio mėnesio antros pusės maudyklų vanduo švaresnisRugpjūčio mėnesio antros pusės maudyklų vanduo švaresnis 2016.09.02
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centre lankėsi projekto „Vaikai į Vyriausybę 2016“ dalyviaiSveikatos mokymo ir ligų prevencijos centre lankėsi projekto „Vaikai į Vyriausybę 2016“ dalyviai 2016.08.24
„Velomaratonas 2016“: sveikos gyvensenos ir pirmos pagalbos pamokos„Velomaratonas 2016“: sveikos gyvensenos ir pirmos pagalbos pamokos 2016.08.21
Karščio įtaka sveikatai – ką turėtume žinoti?Karščio įtaka sveikatai – ką turėtume žinoti? 2016.08.12
Rugpjūčio mėnesio pirmos pusės maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultataiRugpjūčio mėnesio pirmos pusės maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatai 2016.08.12
Mėgstate rinkti grybus? O ar žinote apie pirmąją pagalbą apsinuodijus jais?Mėgstate rinkti grybus? O ar žinote apie pirmąją pagalbą apsinuodijus jais? 2016.08.03
Pasaulio žindymo savaitė 2016. Žindymas – darnaus vystymosi raktasPasaulio žindymo savaitė 2016. Žindymas – darnaus vystymosi raktas 2016.08.01

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2016 metų rugsėjis
Pr A T K Pn Š S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp
tarp
Apklausa
Kaip vertinate profilaktinę patikrą
tarp

KAIP DIRBA KITI – BST GEROJI PATIRTIS 

tarp tarp

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras 
Kalvarijų g. 153, LT-08221, Vilnius 
įm. k. 191347976 
tel. (85) 270 0107, faks. (85) 273 7397 
El. paštas smlpc@smlpc.lt
Svetainė www.smlpc.lt

tarp

Sveikatos mokykla 
Vytauto g. 87, LT-21105 Trakai, 
tel. (8 528) 55 893, faks. (8 528) 55 936

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos