Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veiklos sritys |Administracinė informacija |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

Su mumis galima susisiekti:

Tel.: (8 5) 270 0107
Faks. (8 5) 273 7397
El. paštu smlpc@smlpc.lt

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Tel. (8 5) 236 04 99

Mob. tel. 8 699 40891

 

 

Aktualijos
Pasaulinės stuburo dienos tema – „Išlaikykime stuburą funkcionalų“! 2019.10.15

Kasmetinė spalio 16-oji, Pasaulinė stuburo diena, orientuojama į žmonių sąmoningumo bei supratimo didinimą skelbiant kiekvienam naudingą informaciją apie nugaros skausmus ir kitus aktualius su stuburo sveikata susijusius klausimus. Asmens sveikatos priežiūros specialistai, sporto instruktoriai, reabilitacijos specialistai, visuomenės sveikatos specialistai, sveiki asmenys ir ligoniai visuose žemynuose mini Pasaulinę stuburo dieną. Šios dienos renginiuose žmonės aktyviai raginami susipažinti su stuburo sandara ir funkcijomis, su stuburo sveikatos svarba darbingumui ir bendrai mūsų gerovei. Ypač pabrėžiama fizinio aktyvumo skatinimo bei kvalifikuoto praktikavimo svarba norint išsaugoti normalią laikyseną, darbdaviai raginami sudaryti sveikas ir ergonomiškas darbo sąlygas; svarbu išmokti taisyklingai kelti ir nešti svorius. Todėl 2019 m. tema – „Išlaikykime stuburą funkcionalų“! Šis devizas pabrėžia galimybę kontroliuoti nugaros ir kaklo skausmus judėjimu bei kryptinga, kiekvienam individualiai parinkta mankšta [7, 8, 9]. Primename, kad fizinis aktyvumas gali būti labai įvairių formų (profesinis, transporto, laisvalaikio ir namų ar ūkio veiklos) bei rūšių, o ne tik sportas ar paprastas mankštinimasis. Siekiama, kad visi, nepriklausomai nuo amžiaus ar sugebėjimų, stengtųsi išlaikyti lankstų stuburą! Žinoma, tam reikia įdėti asmeninių pastangų ir darbo – kito kelio nėra. Daugiau skaitykite „Mityba ir fizinis aktyvumas – Fizinis aktyvumas“ skiltyje.

Spalio 16-ąją minima Pasaulinė maisto diena 2019.10.15

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad kaip ir kasmet, spalio 16-ąją minima Pasaulinė maisto diena. Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) kiekvienų metų pradžioje oficialiai skelbia Pasaulio maisto dienos temą arba devizą. Šių metų tema „Mūsų ateitis – mūsų rankose. Tinkamai maitinkimės ir mažinkime badą pasaulyje“. 

 

Daugiau skaitykite „Mityba ir fizinis aktyvumas – Mityba“ skiltyje.

Spalio 15-oji – Pasaulinė rankų plovimo diena 2019.10.11

2019 m. Pasaulinės rankų plovimo dienos tema – „Paduokime vienas kitam švarią ranką“ (Let‘s give everyone a clean hand. Šia kampanija yra siekiama motyvuoti ir sutelkti milijonus žmonių visame pasaulyje plauti rankas su muilu bei atkreipti dėmesį į rankų plovimą – kaip į vieną iš pagrindinių daugelio ligų profilaktikos priemonių. Daugiau skaitykite straipsnyje „Plaukite rankas – būkite pavyzdys, o ne infekcijų šaltinis“, kuris yra publikuojamas „Sveikatos mokymas – Patarimai“ skiltyje.

Pasaulinės artrito dieną organizuojamos kampanijos šūkis – „Laikas veikti“ 2019.10.10

Jau ne vienerius metus spalio 12-oji yra minima kaip Pasaulinė artrito diena. Ši diena buvo pradėta minėti 1996 m. Tarptautinės artrito ir reumato asociacijos (angl. Arthritis and Rheumatism International – ARI) iniciatyva. Tarptautinė artrito ir reumato asociacija jungia įvairias nacionalines organizacijas, daugiausia vienijančias šių susirgimų grupės paveiktus žmones (sergančiuosius arba jų artimuosius). Su ARI glaudžiai bendradarbiauja Europos lyga prieš reumatą (angl. European League Against Rheumatism – EULAR). Per 2017 metų Artrito dienos paminėjimą EULAR organizuota plati kampanija „Nedelsk, prisijunk šiandien“ pasiekus puikių rezultatų toliau sėkmingai tęsiama 2018 ir 2019 m. [1]. Šių metų EULAR organizuojamos kampanijos šūkis – „Laikas veikti“ (angl. Time2Work). Daugiau skaitykite  „Mityba ir fizinis aktyvumas − Fizinis aktyvumas“ skiltyje.

„Abipusio mokymosi metodo taikymas sveikatos mokymo praktikoje“ – leidinys sveikatos mokymo specialistams 2019.10.04

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos parengtame leidinyje „Abipusio mokymosi metodo taikymas sveikatos mokymo praktikoje“ pristatomas  vienas iš vadinamųjų tarpasmeninių praktika ir tyrimais pagrįstų mokymo metodų, taikytinų sveikatos mokymo veikloje.

Siekiant kuo veiksmingiau perteikti žinias apie sveikatą bei padėti formuoti sveikatos stiprinimo bei išsaugojimo įgūdžius, tradicinių mokymo praktikoje taikomų metodų – tai diskusija, demonstravimas, paskaita, praktika, testavimas ir kt. – nepakanka. Per pastaruosius metus sukurta naujų minėtųjų metodų formų. Tarpasmeniniai metodai skatina mokinių poreikį rasti ryšį su ugdymo programa (ja domėtis) ir vieniems su kitais. Daug dėmesio šiame leidinyje – metodiniuose patarimuose – skiriama metodo esmei atskleisti: tai partnerystė, mokymas ir mokymasis, konsultavimas, mokinių skatinimas būti aktyviais grupės nariais ir bendradarbiauti.

Abipusis mokymasis – tai metodas, akcentuojantis praktiką. Daugiau skaitykite „Metodinė medžiaga − Sveikatos mokymas“ skiltyje.

 

Žiniomis, kaip gaminti ir maitintis sveikai, dalinsis specialistai 2019.10.02

Sveikos mitybos principai, lėtinių neinfekcinių ligų, susijusių su mityba, prevencija, maisto alergijos, atskirų produktų netoleravimas, sveikatai palankaus maisto gaminimas – tai tik dalis temų, apie kurias bus kalbama sveikai mitybai ugdyti skirtuose mokymuose. Juose žinių galės semtis tėvai, pedagogai, ugdymo įstaigų virėjai ir kiti už vaikų mitybą atsakingi specialistai. Daugiau skaitykite „Mityba ir fizinis aktyvumas – Mityba" skiltyje.

 

Prevencijos inovacijos sveikatos priežiūroje 2019.10.02

Šiuolaikinis mokslas, remdamasis praktika, plėtoja bendradarbiavimo sampratą tarp paslaugos teikėjo ir paslaugos gavėjo. Toks bendradarbiavimas formuoja sisteminį požiūrį į sveikatą, įtraukia individą į savo sveikatos formavimo valdymą. Besivystanti visuomenė susiduria su civilizacijos iššūkiais gyventojų sveikatai (nutukimas, lėtinių ligų plėtra, fiskalinis spaudimas sveikatos priežiūros sistemoms ir kt.), kurie skatina mus keisti požiūrį į savo sveikatą, skirti daugiau dėmesio fizinei ir dvasinei sveikatai išsaugoti. Vienas iš pagrindinių būdų apsiginti nuo mus tykančių civilizacijos pavojų (pvz., ozono klausimas, asbesto stogai ir kt.) yra visuomenės požiūrio į sveikatos priežiūros prevenciją formavimas. Tai yra požiūris, kai visuomenė siekia išvengti galimų organizmo funkcijų sutrikimo rizikų arba maksimaliai sumažinti sutrikimus iškart juos pastebėjus. Prevencija gali būti vykdoma visos populiacijos mastu, gali būti nukreipta į didelės rizikos pacientų grupes arba taikoma atskiram individui – to šiuo metu ir siekiama visuomenės sveikatos stiprinimo srityje. Daugiau skaitykite „Sveikatos mokymas – Patarimai“ skiltyje. 

Profesinio tobulinimo kursai tema −„Smurtas prieš vaikus: prevencija ir pagalba“ 2019.10.02

2019 m. spalio mėn. 14 d., viena diena anksčiau nei buvo skelbta, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykloje (Vytauto g. 87, Trakai) vyko mokami profesinio tobulinimo kursai savivaldybės visuomenės sveikatos biurų visuomenės sveikatos priežiūros specialistams. Kursų tema − „Smurtas prieš vaikus: prevencija ir pagalba“.

Telefonas pasiteirauti: 8 640 44937. Programa suderinta su LR Sveikatos apsaugos ministerija. Bus išduoti kursų baigimo pažymėjimai. Kursų programa.

Internetas – lengvas laiko praleidimas ar galima priklausomybė? 2019.09.30

Šiais laikais turbūt niekas neįsivaizduoja savo gyvenimo be interneto. Patikrinti socialinius tinklus „Facebook“ bei „Instagram“, pažiūrėti vaizdo įrašus „Youtube“, skaityti įvairius žinių portalus ar žaisti kompiuterinius žaidimus kai kuriems asmenims tapo kasdienybe. Tačiau dažnam ši veikla užima visą laiką ir po truputį tai tampa problema, kuri gali išsivystyti į priklausomybę nuo interneto.

Priklausomybė nuo interneto dar nėra pripažinta kaip oficiali priklausomybė ir nėra įtraukta į tarptautinę ligų klasifikaciją (TLK-10-AM). Tačiau visuomenėje probleminis interneto naudojimas vis dažniau vadinamas priklausomybe.

Kadangi tai nėra oficiali priklausomybė, todėl nėra konkrečių gydymo metodikų ar rekomendacijų. Tačiau vis dėlto, jei žmogus turi problemų dėl interneto naudojimo, jis gali visada kreiptis į savo šeimos gydytoją ar tiesiai į psichologus ar psichiatrus. Svarbiausia, kaip ir bet kurios kitos priklausomybės atveju, yra pripažinti šią problemą ir stengtis ją išspręsti. Daugiau skaitykite „Vaikų sveikata – Sveikatos priežiūra ugdymo įstaigose" skiltyje.

 

Kodėl gera nuotaika, pozityvus mąstymas bei tinkama psichohigiena yra „skiepas“ nuo depresijos? 2019.09.30

Turbūt nėra žmogaus, kurio kartais neaplankytų liūdesys, bloga nuotaika ar nusivylimas. Ypač dažnai tokios nuotaikos aplanko rudenį, kai ima mažėti saulės šviesos, vitamino D3, pradeda trumpėti dienos bei tamsėja vakarai. Jautresni sezoniniams pokyčiams žmonės yra linkę šiuos simptomus priskirti rudeninei depresijai. Tai natūralu. Ne ką rečiau girdime aplinkinius sakant „man yra depresija“ vos pajutus pirmuosius prastos nuotaikos ar liūdesio požymius. Sunerimti reikėtų tuomet, kai slegianti nuotaika, energijos nebuvimas, nemiga, bloga savijauta trunka keletą savaičių, mėnesių ar net metų. Depresija nėra tiesiog geros nuotaikos nebuvimas, tai yra rimtas sveikatos sutrikimas, ženkliai sumažinantis žmogaus gyvenimo kokybę. Daugiau skaitykite „Sveikatos mokymas – Patarimai“ skiltyje. 

Minėsime Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną. 2019 metų dienos tema –  „Siekime visų amžiaus grupių žmonių lygybės“Minėsime Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną. 2019 metų dienos tema – „Siekime visų amžiaus grupių žmonių lygybės“ 2019.09.27
Pasaulinė širdies diena 2019 m. – pažadas širdžiaiPasaulinė širdies diena 2019 m. – pažadas širdžiai 2019.09.27
Pasibaigus maudymosi sezonui − maudyklų vandens kokybės apžvalga Pasibaigus maudymosi sezonui − maudyklų vandens kokybės apžvalga 2019.09.27
Pasaulinę aplinkos sveikatos dieną − dėmesys klimato kaitai Pasaulinę aplinkos sveikatos dieną − dėmesys klimato kaitai 2019.09.25
Fizinio aktyvumo dozavimas. Kas palanku sveikatai?Fizinio aktyvumo dozavimas. Kas palanku sveikatai? 2019.09.17
Kas yra oksidacinis stresas ir kokia jo įtaka sveikatai?Kas yra oksidacinis stresas ir kokia jo įtaka sveikatai? 2019.09.17
Gausus būrys šalies ugdymo įstaigų prisijungė prie inicatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai“Gausus būrys šalies ugdymo įstaigų prisijungė prie inicatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ 2019.09.16
Europos judumo savaitė 2019 „Žingsniuokime kartu“Europos judumo savaitė 2019 „Žingsniuokime kartu“ 2019.09.12
Organizuojami mokymai sveikatos stiprinimo programų klausimaisOrganizuojami mokymai sveikatos stiprinimo programų klausimais 2019.09.10
Rugpjūčio mėnesio antroji pusė: ne visų  maudyklų vanduo švarusRugpjūčio mėnesio antroji pusė: ne visų maudyklų vanduo švarus 2019.09.02

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2019 metų spalis
Pr A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp
tarp
Apklausa
Ar girdėjote apie Lietuvoje vykdomą ŠKL ir CD sveikatos stiprinimo programą?
tarp

 

REGISTRACIJOS INSTRUKCIJA

PASLAUGŲ KAINOS

ASMENS DUOMENŲ TVARKYMO

APRAŠAS

Nerūkysiu! Kur kreiptis pagalbos?

tarp tarp

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras 
Kalvarijų g. 153, LT-08352, Vilnius 
įm. k. 191347976 
tel. (8 5) 270 0107, faks. (8 5) 273 7397 
El. paštas smlpc@smlpc.lt
Svetainė www.smlpc.lt

tarp

Sveikatos mokykla 
Vytauto g. 87, LT-21105 Trakai, 
tel. (8 528) 55 893, faks. (8 528) 55 936

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos