Vitamino D toksiškumas pasireiškia vartojant per daug maisto papildų, paprastai daugiau kaip 10 000 TV per parą ilgesnį laiką. Trys įspėjamieji požymiai: nuolatiniai virškinimo sutrikimai su nepaaiškinamu pykinimu, kaulų skausmas ir raumenų silpnumas, nepaisant papildų vartojimo, ir neurologiniai pokyčiai su kognityvine migla. Šie simptomai atsiranda dėl hiperkalcemijos, kai vitaminas D kaupiasi kraujyje. Ankstyvas šių požymių atpažinimas padeda išvengti galimų rimtų komplikacijų, įskaitant inkstų pažeidimus ir širdies ir kraujagyslių sutrikimus. Supratimas apie saugų maisto papildų vartojimą užtikrina idealią naudą sveikatai be pavojingo šalutinio poveikio.
Suprasti vitamino D toksiškumą: Kas nutinka, kai persistengiama su vitamino papildų vartojimu?
Nors vitaminas D yra labai svarbus kaulų sveikatai ir imuninės sistemos veiklai, per didelis jo vartojimas gali sukelti vadinamąjį vitamino D toksiškumą arba hipervitaminozę D. Taip atsitinka, kai kraujyje susikaupia per daug vitamino D ir dėl to padidėja kalcio kiekis (hiperkalcemija).
Vitamino D toksiškumą paprastai sukelia perteklinis papildų vartojimas, o ne saulės poveikis ar mitybos šaltiniai. Organizmas negali taip veiksmingai reguliuoti su maisto papildais gaunamo vitamino D, kaip natūraliai gaminamo vitamino D.
Dauguma atvejų atsiranda ilgą laiką vartojant dideles maisto papildų dozes (paprastai daugiau kaip 10 000 TV per parą). Rizika padidėja asmenims, sergantiems tam tikromis ligomis arba vartojantiems vaistus, kurie turi įtakos kalcio apykaitai.
Įspėjamasis požymis Nr. 1: virškinimo sutrikimai ir nepaaiškinamas pykinimas
Vienas iš pirmųjų ir dažniausių vitamino D toksiškumo požymių pasireiškia virškinimo sistemoje. Per didelis vitamino D kiekis dažnai sukelia pykinimą, vėmimą, pilvo skausmus ir apetito praradimą.
Šie simptomai pasireiškia dėl to, kad hiperkalcemija– dėl per didelio vitamino D kiekio padidėjęs kalcio kiekis kraujyje – dirgina virškinamojo trakto gleivinę.
Daugeliui žmonių pasireiškia vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, nes kalcis veikia normalią žarnyno motoriką. Pykinimas dažnai būna nuolatinis ir neišnyksta naudojant standartines priemones.
Vitamino D sukeltas virškinimo sutrikimas yra nepaaiškinamas ir nesusijęs su papildų vartojimu.
Visi, kuriems šie simptomai pasireiškia vartojant dideles vitamino D papildų dozes, turėtų nedelsdami kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.
Įspėjamasis ženklas Nr. 2: kaulų skausmas ir raumenų silpnumas nepaisant papildų vartojimo
Paradoksalu, bet per didelis vitamino D kiekis gali sukelti panašius į jo trūkumo simptomus, įskaitant kaulų skausmą ir raumenų silpnumą. Taip atsitinka todėl, kad toksinis vitamino D poveikis sutrikdo kalcio apykaitą ir sukelia hiperkalcemiją, kai kalcio perteklius cirkuliuoja kraujyje, o ne stiprina kaulus.
Asmenys gali jausti nuolatinius raumenų skausmus, sąnarių diskomfortą ir nepaaiškinamą silpnumą, kuris stiprėja nepaisant nuolatinio papildų vartojimo. Skausmas paprastai pasireiškia keliose srityse, ypač kojose, šonkauliuose ir apatinėje nugaros dalyje.
Šie simptomai rodo, kad papildų vartojimas iš naudingo perėjo į žalingą. Toksiškumą gali patvirtinti kraujo tyrimai, rodantys padidėjusį vitamino D ir kalcio kiekį.
Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes užsitęsusi hiperkalcemija gali sukelti inkstų pažeidimą.
Įspėjamasis ženklas Nr. 3: neurologiniai pokyčiai ir pažinimo migla
Įspėjamasis ženklas Nr. 3: neurologiniai pokyčiai ir kognityvinė migla
Perteklinis vitamino D kiekis gali stipriai paveikti nervų sistemą ir pasireikšti kognityvinės funkcijos sutrikimais ir neurologiniais sutrikimais. Hipervitaminozę D patiriantys asmenys dažnai pasakoja apie nuolatinį smegenų rūką, sunkumus susikaupti ir sutrikusį gebėjimą priimti sprendimus.
Hiperkalcemija, atsirandanti dėl vitamino D toksiškumo, sutrikdo normalią neuromediatorių funkciją ir gali sukelti sumišimą, dezorientaciją, o sunkiais atvejais net haliucinacijas.
Pacientai dažnai apibūdina proto lėtumo ir sumažėjusio kognityvinio aiškumo pojūčius, kurie labai veikia kasdienį funkcionavimą.
Šie neurologiniai simptomai paprastai išsivysto palaipsniui ir gali būti klaidingai priskiriami stresui ar senėjimui.
Būtina skubiai atlikti medicininį įvertinimą, nes ilgai negydant hipervitaminozės D, šie kognityviniai padariniai gali tapti nuolatiniai.
Saugaus maisto papildų vartojimo praktika: Optimalaus vitamino D kiekio nustatymas
Nors vitamino D toksiškumas kelia rimtų sveikatos problemų, pasiekti ir palaikyti idealų vitam ino D kiekį yra labai svarbu bendrai gerai savijautai. Dauguma ekspertų rekomenduoja 30-50 ng/ml (75-125 nmol/l) kiekį kraujyje laikyti optimaliu, kad jis būtų naudingas sveikatai ir nekeltų toksiškumo pavojaus.
Papildai turėtų būti skiriami atlikus pradinius tyrimus ir reguliariai stebint, ypač tiems, kuriems gresia trūkumas. Endokrinologų draugija teigia, kad 1 500-2 000 TV per parą suaugusiesiems paprastai yra saugu, nors individualus poreikis priklauso nuo įvairių veiksnių, įskaitant saulės poveikį, odos pigmentaciją, amžių ir svorį.
Maisto papildų vartojimas valgant maistą, kuriame yra sveikų riebalų, pagerina įsisavinimą, o didesnių dozių dalijimas per dieną pagerina įsisavinimą.