Kodėl kartus skonis burnoje gali reikšti rimtą kepenų problemą

bitter taste liver issue

Nuolatinis kartus skonis burnoje gali reikšti kepenų funkcijos sutrikimą. Kai kepenys nesugeba tinkamai apdoroti tulžies, tulžies druskos gali refliuksuoti į stemplę ir burną, sukeldamos kartumą. Šis simptomas dažnai pasireiškia kartu su kitais įspėjamaisiais kepenų požymiais, tokiais kaip gelta, nuovargis ir dešinės pusės pilvo skausmas. Šį skonio sutrikimą gali sukelti kelios ligos, įskaitant hepatitą, kepenų cirozę ir tulžies cholangitą. Supratus skonio suvokimo ir kepenų būklės ryšį, atsiranda svarbių diagnostinių užuominų.

Kaip kepenys veikia skonio suvokimą

Nors daugelis žmonių skonį sieja tik su liežuviu, kepenys vaidina labai svarbų vaidmenį skonio suvokime, ypač kalbant apie karčius skonius. Kepenys gamina tulžį, kuri padeda virškinti riebalus ir šalinti atliekas.

Reklama

Sutrikus kepenų funkcijai, tulžies komponentai gali kauptis kraujyje ir galiausiai pasiekti skonio receptorius.

Ši kepenų įtaka skoniui pasireiškia keliais mechanizmais. Kepenų pažeidimas gali pakeisti seilių sudėtį arba padidinti medžiagų, aktyvuojančių kartaus skonio receptorius, kiekį kraujyje.

Be to, kepenyse metabolizuojama daug junginių, turinčių įtakos skonio suvokimui. Dėl šių medžiagų apykaitos sutrikimų gali išlikti kartūs skonio pojūčiai ir tai gali būti ankstyvas įspėjamasis kepenų ligos požymis.

Reklama

Mokslo žinios apie tulžies refliuksą ir kartaus skonio pojūtį

Tulžies refliuksas yra specifinis fiziologinis mechanizmas, jungiantis kepenų funkcijos sutrikimus su kartaus skonio suvokimu.

Sutrikus dvylikapirštės žarnos ir skrandžio sfinkterio funkcijai, kepenų gaminama tulžis gali tekėti atgal į skrandį ir stemplę, galiausiai patekti į burnos ertmę.

Šis atgalinis tulžies, kurioje yra kartaus skonio junginių, tokių kaip tulžies druskos ir bilirubinas, judėjimas tiesiogiai stimuliuoja liežuvio skonio receptorius.

Reklama

Šie 2 tipo skonio receptoriai (T2R) yra specialiai sukurti karčioms medžiagoms aptikti kaip apsauginis mechanizmas.

Kepenų sutrikimai, dėl kurių padidėja tulžies gamyba arba pakinta jos sudėtis, gali sustiprinti šį refliuksą ir sustiprinti kartaus skonio pojūtį.

Dažniausiai pasitaikančios kepenų ligos, turinčios įtakos skoniui

Keletas kepenų ligų gali smarkiai pakeisti skonio suvokimą, o dažnas simptomas, apie kurį praneša pacientai, yra kartus skonis.

Reklama

Virusinis ir autoimuninis hepatitas dažnai pasireiškia ne tik gelta, bet ir skonio sutrikimais.

Dėl kepenų cirozės sutrinka kepenų detoksikacijos funkcija, todėl kraujyje kaupiasi skonį veikiantys junginiai.

Pirminis tulžies cholangitas sukelia tulžies refliuksą, kuris gali patekti į burną ir sukelti nuolatinį kartumą.

Reklama

Alkoholinė kepenų liga pakeičia cinko apykaitą, todėl pakinta skonio receptorių funkcija.

Medikamentų sukeltas kepenų pažeidimas taip pat gali sutrikdyti skonio suvokimą panašiais mechanizmais.

Šioms būklėms būdingas bendras kelias – sutrikdomas įprastas kepenų atliekamas skonį veikiančių junginių apdorojimas.

Reklama

Kiti įspėjamieji požymiai, lydintys kartaus skonio pojūtį

Norint gerai suprasti kepenų funkcijos sutrikimus, reikia atpažinti daugybę simptomų, kurie dažnai lydi kartaus skonio pojūčius.

Gelta, kuriai būdinga pageltusi oda ir akys, dažnai signalizuoja apie bilirubino susikaupimą kraujyje. Nuovargis ir nepaaiškinamas svorio kritimas paprastai pasireiškia, kai kepenys susiduria su medžiagų apykaitos funkcijomis.

Pacientai gali jausti pilvo skausmą, ypač viršutiniame dešiniajame kvadrante, kartu su kojų ir kulkšnių patinimu dėl skysčių susilaikymo. Tamsus šlapimas, blyškios išmatos ir nuolatinis niežulys rodo tulžies tėkmės sutrikimą.

Reklama

Pykinimas, vėmimas ir sumažėjęs apetitas taip pat rodo kepenų funkcijos sutrikimą. Protinis sumišimas arba encefalopatija pasireiškia pažengusiose stadijose, kai toksinai veikia smegenų funkciją.

Diagnostiniai tyrimai, kuriuos gali rekomenduoti gydytojas

Kai pacientai jaučia nuolatinį kartaus skonio pojūtį ir su tuo susijusius kepenų simptomus, gydytojai paprastai atlieka keletą diagnostinių tyrimų, kad įvertintų kepenų funkciją ir nustatytų pagrindines patologijas.

Įprasti laboratoriniai tyrimai apima kepenų funkcijos tyrimus, kuriais nustatomi tokie fermentai kaip ALT, AST, ALP ir bilirubino kiekis. Pilnas kraujo tyrimas ir protrombino laikas padeda įvertinti krešėjimo funkciją.

Reklama

Atliekant tokius vaizdinius tyrimus kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija ar magnetinis rezonansas galima pamatyti struktūrinius pakitimus, o FibroScan įvertina kepenų standumą, rodantį fibrozę.

Sudėtingais atvejais gydytojai gali rekomenduoti atlikti specializuotus tyrimus, įskaitant virusinių hepatitų, autoimuninių žymenų, medžiagų apykaitos tyrimus arba kepenų biopsiją– auksinį standartą, leidžiantį galutinai diagnozuoti tokias ligas, kaip kepenų cirozė, hepatitas ar kepenų suriebėjimas.

Su kepenimis susijusių skonio sutrikimų gydymo galimybės

Su kepenimis susijusių skonio sutrikimų gydymo strategijos paprastai būna dvejopos, t. y. gydoma tiek pagrindinė kepenų būklė, tiek disgeuzijos simptomų gydymas.

Reklama

Priklausomai nuo etiologijos, pirminės intervencijos nukreiptos į kepenų ligos gydymą vaistais, gyvenimo būdo keitimą arba chirurgines procedūras. Hepatito gydymas gali apimti antivirusinius vaistus, o kepenų cirozės gydymas dažnai apima diuretikus ir beta adrenoblokatorius. Sergant alkoholine kepenų liga būtina susilaikyti nuo alkoholio.

Simptomus palengvina cinko papildai, kurie yra veiksmingi koreguojant skonio sutrikimus. Tinkama burnos higiena, mėtos be cukraus ir didesnis skysčių kiekis gali laikinai sušvelninti kartumo pojūtį.

Kai kuriems pacientams naudinga koreguoti mitybą, kurią prižiūri registruoti dietologai, besispecializuojantys kepenų ligų srityje.

Reklama

Gyvensenos pokyčiai kepenų sveikatai palaikyti

Be medicininių intervencijų, skirtų skonio sutrikimams gydyti, kepenų sveikatos palaikymo ir ligų prevencijos pagrindą sudaro plataus masto gyvenimo būdo pakeitimai. Nevartojant alkoholio išvengiama papildomo hepatocitų pažeidimo, o subalansuota mityba, kurioje yra mažai perdirbtų maisto produktų ir sočiųjų riebalų, mažina kepenų apkrovą.

Reguliarus vidutinio sunkumo fizinis krūvis gerina jautrumą insulinui ir mažina kepenų riebalų kaupimąsi. Labai svarbu reguliuoti svorį, nes nutukimas labai padidina kepenų suriebėjimo riziką. Tinkama hidratacija padeda pašalinti toksinus, o sumažinus suvartojamo natrio kiekį išvengiama skysčių susilaikymo esant pažengusiai kepenų ligai.

Nereikalingų vaistų, ypač paracetamolio, vengimas sumažina hepatotoksiškumą. Galiausiai, nuo kepenų būklės pablogėjimo apsaugo gretutinių ligų, tokių kaip diabetas ir dislipidemija, valdymas, tinkamai vartojant vaistus.

Reklama

Kada nedelsiant kreiptis į gydytoją

Tam tikri simptomai, lydintys kartaus skonio pojūtį, reikalauja skubaus medicininio įvertinimo, nes jie gali reikšti ūminį kepenų nepakankamumą arba kitas gyvybei pavojingas kepenų komplikacijas.

Nedelsiant būtina kreiptis į gydytoją, kai kartu su karčiu skoniu atsiranda odos ar akių pageltimas (gelta), stiprus pilvo skausmas, didelis nuovargis, sumišimas, dezorientacija ar elgesio pokyčiai.

Be to, karščiavimas su šaltkrėčiu, didelis kojų ar pilvo patinimas, vėmimas krauju ar juodos išmatos yra skubi medicininė pagalba.

Reklama

Labai tamsus šlapimas, nepaaiškinamas svorio netekimas, viršijantis 10 % kūno svorio, arba lengvai atsirandančios mėlynės be paaiškinimo taip pat verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Šie simptomai gali rodyti pažengusią kepenų ligą, kurią reikia skubiai gydyti.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like