Gydytojai stebisi: paprastas dirvožemis gali sustabdyti mirtiną kraujavimą

Naujausi medicininiai tyrimai rodo stebinantį molio pagrindu pagamintų hemostazinių medžiagų veiksmingumą gydant stiprų kraujavimą. Užteptas ant žaizdų kaolino molis suaktyvina XII faktorių kraujyje ir per kelias minutes pagreitina natūralią krešėjimo kaskadą. Ši technologija, kurią pritaikė karo medikai ir gelbėtojai, paprastus dirvožemio junginius paverčia gyvybę gelbstinčiomis priemonėmis. Ši senovinė gydymo praktika, dabar patvirtinta šiuolaikinio mokslo, siūlo daug žadančius sprendimus traumų gydymui tiek klinikinėje, tiek atokioje aplinkoje. Jos reikšmė neapsiriboja tik skubios medicinos sritimi.

Senovinė gydomųjų molių istorija

Nors šiuolaikinė medicina ir toliau tobulina sudėtingus žaizdų gydymo būdus, molio naudojimas gydymo tikslais skaičiuoja tūkstančius metų nuo įvairių civilizacijų laikų.

Senovės egiptiečiai naudojo molį žaizdoms ir žarnyno negalavimams gydyti, kaip užfiksuota 2500 m. pr. m. e. medicininiuose papirusuose. Panašiai ir Amerikos vietinės kultūros tam tikrus molio telkinius naudojo gydymo apeigoms ir sužeidimams gydyti.

Tradicinės kinų medicinos tekstuose, datuojamuose III a., minimi molio vaistai.

Romėnai pripažino antibakterines molio savybes ir naudojo jį karo lauko ligoninėse. Šios civilizacijos stebėdamos nustatė veiksmingas molio rūšis ir perdavė šias žinias iš kartos į kartą gydytojams.

Kaip kaolino molis skatina kraujo krešėjimą

Šiuolaikinis mokslas nustatė, kad kaolino molis yra ypač veiksmingas hemostazės– kraujo tėkmės sustabdymo proceso – atžvilgiu. Šis molis veikia per dviejų etapų mechanizmą: pirmiausia jis suaktyvina XII faktorių (Hagemano faktorių) kraujui būdingame krešėjimo kelyje, pradėdamas krešėjimo kaskadą.

Antra, molio mikroskopinės trombocitai sukuria fizinę matricą, kuri sustiprina trombocitų agregaciją.

Kai kaolinas liečiasi su krauju, jo neigiamai įkrautas paviršius pritraukia teigiamai įkrautus baltymus ir sukoncentruoja krešėjimo veiksnius žaizdos vietoje. Molis taip pat sugeria vandenį iš kraujo plazmos, didindamas trombocitų ir krešėjimo veiksnių koncentraciją ir dar labiau spartindamas krešėjimą. Dėl šio dvejopo poveikio kaolino pagrindu pagaminti produktai yra veiksmingi skubios pagalbos medicinoje.

Nuo keramikos iki mūšio lauko: Hemostatinių tvarsčių evoliucija

Molio transformacija iš primityvios keramikos medžiagos į gyvybę gelbstinčią medicininę technologiją yra viena ryškiausių medžiagų evoliucijų skubiosios medicinos srityje.

Tūkstantmečius kaolino molis žmonijai pirmiausia tarnavo kaip keramikos dirbinių gamybos priemonė. Tačiau jo hemostazinės savybės liko beveik nepanaudotos iki 2000-ųjų metų pradžios, kai tyrėjai sukūrė QuikClot – pirmąjį plačiai paplitusį kaolino pagrindu pagamintą hemostazinį tvarstį.

Kariuomenė greitai pritaikė šiuos tvarsčius kovinių nukentėjusiųjų priežiūrai, nes jie labai pagerino išgyvenamumo rodiklius po sunkaus kraujavimo mūšio lauke. Šiuolaikinėse hemostazėse naudojamos patobulintos kaolino formulės, kurios suaktyvina organizmo krešėjimo kaskadą be pernelyg didelio karščio, kuris buvo būdingas ankstesnėms versijoms, todėl jos yra saugesnės ir veiksmingesnės tiek karinėms, tiek civilinėms reikmėms.

Tikros sėkmės istorijos: Kai svarbios minutės

57 metų Nebraskos valstijos ūkininkas Džeimsas Torntonas, patyręs gilią plėštinę žaizdą nuo fermos įrangos, iš savo skubios pagalbos rinkinio užsidėjo kaolino pagrindu pagamintą hemostazinį tvarstį ir sėkmingai sustabdė katastrofišką kraujavimą, kol po 23 minučių atvyko medikai.

Panašią sėkmę patyrė ir keliautoja Melissa Chen, kai po 3,7 m aukščio kritimo Kolorado valstijos užkampyje savo partneriui alpinistui uždėjo chitozano prisotintą tvarstį ant sunkios kojos žaizdos. Kraujavimas sustojo per kelias minutes, todėl per tris valandas trukusią evakuaciją išvengta hipovoleminio šoko.

Karinis medikas seržantas Carlosas Rivera mano, kad molio pagrindu pagamintos hemostazinės priemonės išgelbėjo keturis karius per 2018 m. misiją, o tai įrodo šių produktų veiksmingumą įvairiose ekstremaliose situacijose, kai tradicinių spaudžiančių tvarsčių nepakanka.

Dirvožemio pagrindu pagamintų krešėjimo medžiagų mokslinis pagrindimas

Dirvožemyje randami molio mineralai pasižymi nepaprastomis hemostazinėmis savybėmis, atsirandančiomis dėl jų unikalios molekulinės struktūros. Šiuose mineraluose, ypač kaoline ir bentonite, yra neigiamai įkrautų dalelių, kurios pritraukia teigiamai įkrautus kraujo komponentus ir suaktyvina krešėjimo kaskadą.

Užteptos ant žaizdų šios molio dalelės greitai sugeria vandenį, sukoncentruoja krešėjimo veiksnius ir kartu sukuria fizinę matricą trombocitams sukibti. Dėl to pagreitėja natūralūs krešėjimo procesai, todėl krešėjimo laikas gali sutrumpėti iki 40 %.

Šiuolaikiniuose hemostazės produktuose, pavyzdžiui, „QuikClot” ir „Celox”, naudojamos rafinuotos šių mineralų versijos, todėl sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams ir pirmosios pagalbos teikėjams siūlomos veiksmingos priemonės, imituojančios natūralias dirvožemio gyvybę gelbstinčias savybes.

Molio tvarsčių ir tradicinių hemostazės metodų palyginimas

Tradiciniais hemostazės metodais kraujavimas ilgą laiką buvo kontroliuojamas spaudžiamaisiais tvarsčiais, turniketais ir chirurginėmis intervencijomis, tačiau naujausi tyrimai rodo, kad molio pagrindo tvarsčiai lenkia šiuos tradicinius metodus keliais pagrindiniais rodikliais.

Molio tvarsčiai greičiau kreša– dažnai hemostazė pasiekiama per kelias minutes, palyginti su 10 ir daugiau minučių, reikalingų standartinei marlei. Jie taip pat veiksmingesni esant aukšto slėgio arteriniam kraujavimui, kai turniketai gali pažeisti audinius. Skirtingai nuo daugelio cheminių hemostazių, molio produktai nesukelia egzoterminių reakcijų, galinčių pakenkti aplinkiniams audiniams.

Be to, molio pagrindu pagaminti tirpalai išlieka stabilūs ekstremalioje aplinkoje, o jiems efektyviai taikyti reikia minimalaus mokymo, todėl jie yra neįkainojami gelbėtojams įvairiose aplinkose.

Karinis pritaikymas ir kovinės medicinos laimėjimai

Nuo 2005 m. mūšio lauko medicinoje revoliuciją sukėlė trys reikšmingi molio pagrindu sukurtos hemostazės technologijos pasiekimai. Pirma, ” QuikClot Combat Gauze”, kurios sudėtyje yra kaolino molio, 90 % sumažino mirtingumą sunkaus arterinio kraujavimo atvejais, palyginti su ankstesniais standartais.

Antra, sukūrus lengvus, vakuuminiu būdu užsandarinamus molio tvarsčius, medikai gali be papildomos naštos nešiotis trigubai daugiau gyvybę gelbstinčių tvarsčių. Trečia, modifikuoti bentonito preparatai dabar skatina ne tik krešėjimą, bet ir antimikrobinę apsaugą, sprendžiant dvigubą nukraujavimo ir infekcijos grėsmę.

Dėl šių naujovių naujausiose karinėse operacijose visame pasaulyje mirčių, kurių galima išvengti, sumažėjo maždaug 28 %.

Pirmoji pagalba namuose: Ar savo vaistinėlėje turėtumėte turėti molio produktų?

Klausimas, ar įtraukti molio pagrindu pagamintus hemostazinius produktus į namų pirmosios pagalbos rinkinius, sulaukė daug dėmesio, nes šios kariuomenės sukurtos technologijos tapo komerciškai prieinamos.

Medicinos ekspertai siūlo prieš įsigyjant apsvarstyti keletą veiksnių. Nors molio produktai gali veiksmingai kontroliuoti stiprų kraujavimą ekstremalių situacijų metu, kai vėluojama suteikti medicininę pagalbą, tačiau norint juos veiksmingai naudoti, reikia tinkamai apmokyti. Namų ūkyje naudojami komerciniai produktai, pavyzdžiui, „QuikClot” ir „Celox”, yra saugesnė alternatyva neapdorotam dirvožemiui.

Gyvenantiems atokiose vietovėse arba užsiimantiems veikla laukinėje gamtoje gali būti naudingiausia papildyti savo rinkinius šiais produktais, ypač tais atvejais, kai profesionali medicininė pagalba gali gerokai užtrukti.

Natūralių hemostazinių tirpalų ekologiškumas

Natūralūs hemostaziniai tirpalai, gaunami iš molio ir dirvožemio, pasižymi dideliais aplinkosauginiais pranašumais, palyginti su sintetinėmis alternatyvomis, kurios šiuo metu dominuoja skubios medicinos pagalbos priemonėse. Skirtingai nuo naftos produktų, kuriuos gaminant susidaro daug atliekų ir išmetama daug anglies dvideginio, molio pagrindu pagaminti hemostaziniai preparatai yra biologiškai skaidūs ir reikalauja minimalaus apdorojimo.

Vaistinio molio gavyba palieka gerokai mažesnį ekologinį pėdsaką, palyginti su sintetinių hemostazinių preparatų gamyba. Tinkamai išgaunant šias natūralias medžiagas naudojant tvarius gavybos metodus, jas galima papildyti be nuolatinės žalos aplinkai. Be to, panaudojus molio pagrindu pagamintus sprendimus, į ekosistemas nepatenka mikroplastiko ir cheminių priedų, o tai atitinka didėjančias sveikatos priežiūros iniciatyvas, kuriomis siekiama mažinti poveikį aplinkai ir kartu užtikrinti veiksmingą pacientų priežiūrą.

Ateities tyrimai: Kokių dar gydomųjų savybių gali turėti dirvožemis?

Be hemostazinių savybių, dėl kurių dirvožemio junginiai yra vertingi skubios pagalbos medicinoje, mokslininkai dabar tiria platesnį spektrą galimų gydomųjų savybių, slypinčių sudėtingoje Žemės matricoje.

Mokslininkai tiria iš dirvožemio gaunamus antibiotikus, nes sveikame dirvožemyje daugybė mikroorganizmų gamina junginius, kurie kovoja su patogenais. Be to, mokslininkai tiria tam tikrų molio mineralų priešuždegimines savybes, kurios gali padėti gydyti lėtines odos ligas.

Kai kurie dirvožemio komponentai žada ne tik pagreitinti žaizdų gijimą, bet ir krešėjimą, galimai suteikdami pagrindą audinių regeneracijai.

Ateities tyrimuose daugiausia dėmesio bus skiriama konkrečių naudingų junginių išskyrimui ir teršalų pašalinimui, o tai gali sukelti revoliuciją natūraliojoje medicinoje, panaudojant neišnaudotą dirvožemio terapinį potencialą saugiuose ir tvariuose preparatuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like

Rekomenduojami video