Dermatologai nustatė keletą kasdienių produktų, kurie sukelia spuogų protrūkius. Sunkūs makiažo pagrindai ir maskuojamosios priemonės užkemša poras, o plaukų priemonės, kurių sudėtyje yra aliejų ir silikonų, patenka į odą. Telefonų ekranuose veisiasi bakterijos, sukeliančios skruostų ir žandikaulių spuogus. Skalbimo priemonės su kvapiosiomis medžiagomis ir dažikliais sukelia kūno spuogus. Odos priežiūros priemonės, kurių sudėtyje yra komedogeninių ingredientų, tokių kaip kokosų aliejus ir dimetikonas, taip pat sukelia porų užsikimšimą. Supratę šiuos dažniausiai pasitaikančius veiksnius, žengsite pirmą žingsnį į švaresnę odą.
Sunkūs pagrindai ir maskuokliai: Poras užkemšantys kaltininkai
Sunkūs makiažo pagrindai ir maskuokliai dažnai užkemša poras ir prisideda prie spuogų susidarymo.
Šiose kosmetikos priemonėse dažnai yra komedogeninių ingredientų, tokių kaip izopropilo miristatas, natrio laurilsulfatas ir tam tikri aliejai, kurie odos porose sulaiko bakterijas ir riebalus.
Dermatologai pažymi, kad aliejinio pagrindo pagrindai ypač paaštrina jau ir taip riebią odą turinčių žmonių spuogus.
Produkto storis tiesiogiai susijęs su jo potencialu sukelti spuogų atsiradimą, nes sunkesnės formulės sukuria okliuzinį barjerą odos paviršiuje.
Kad sumažintumėte aknės riziką, ekspertai rekomenduoja naudoti vandens pagrindo arba mineralinį makiažą su užrašu „nekomedogeninis” ir prieš miegą kruopščiai nuvalyti odą, kad pašalintumėte visus makiažo pėdsakus.
Plaukų priemonės, kurios patenka ant odos
Daugelis plaukų priežiūros priemonių tyliai prisideda prie veido spuogų atsiradimo, kai jos nuo plaukų linijos patenka ant veido odos naudojimo metu arba per dieną.
Pomados, modeliavimo geliai, aliejai ir kondicionieriai, kurių sudėtyje yra komedogeninių ingredientų, pavyzdžiui, naftos, silikonų ir tam tikrų aliejų, gali užkimšti poras ties plaukų linija, kakta ir smilkiniais.
Dermatologai ypač saugo plaukų produktus, kurių sudėtyje yra izopropilo miristato, kokosų aliejaus ir lanolino.
Kad sumažintumėte su pernešimu susijusius spuogus, specialistai rekomenduoja plaukų produktus tepti pirštų galiukais, o ne delnais, nusiplauti rankas iš karto po jų naudojimo ir po plaukų formavimo išvalyti veidą, kad būtų pašalinti produktų likučiai.
Bakterijų turintys telefonų ekranai ir technikos priedai
Nors plaukų produktai gali patekti ant odos, kitas kasdienis spuogų kaltininkas yra mūsų rankos.
Telefonų ekranuose ir technikos prieduose yra daug bakterijų, kurios skambinant ir naudojant jutiklinį ekraną patenka ant veido odos.
Dermatologai pastebi, kad išmaniuosiuose telefonuose visą dieną kaupiasi riebalai, makiažas ir aplinkos šiukšlės. Šis mišinys sukuria idealią terpę aknę sukeliančioms bakterijoms veistis.
Telefonai, prispausti prie skruostų ir žandikaulio linijos, gali išprovokuoti spuogų atsiradimą būtent šiose vietose.
Reguliarus prietaisų valymas alkoholinėmis servetėlėmis ir garsiakalbio ar ausinių naudojimas gali labai sumažinti šios formos spuogus, odos specialistų dažnai vadinamus „tech-ne”.
Skalbimo priemonės su kvapiosiomis medžiagomis ir dažikliais
Daugybė sintetinių kvapiųjų medžiagų ir dirbtinių dažiklių turinčių skalbimo priemonių labai prisideda prie kūno spuogų, ypač ant nugaros, krūtinės ir pečių, atsiradimo.
Šie cheminiai priedai po skalbimo lieka ant audinių ir dėvint ar miegant patenka ant odos, užkemša poras ir sukelia uždegimines reakcijas.
Dermatologai rekomenduoja rinktis skalbimo priemones be kvapiklių ir dažiklių, paženklintas užrašu „hipoalerginis” arba „jautriai odai”.
Be to, dvigubas drabužių skalavimas arba pusės puodelio (120 ml) valgomosios sodos įdėjimas į skalbimo ciklą padeda pašalinti cheminių medžiagų likučius.
Patalynės užvalkalus ir pagalvių užvalkalus, kurie ilgai liečiasi su oda, reikėtų kas savaitę skalbti švelniomis skalbimo priemonėmis, kad sumažėtų aknės paūmėjimų.
Išrūgų baltymų papildai ir pieno produktai
Išrūgų baltymų papildai labai prisideda prie spuogų susidarymo, ypač tarp reguliariai juos vartojančių sportininkų ir fitneso entuziastų.
Šiuose papilduose yra pieno kilmės baltymų, kurie stimuliuoja į insuliną panašų augimo faktorių-1 (IGF-1), didinantį riebalų gamybą ir skatinantį uždegimines odos reakcijas.
Pieno produktai, įskaitant pieną, sūrį ir jogurtą, taip pat sukelia hormonų svyravimus, dėl kurių jautriems asmenims paūmėja aknė.
Pieno produktuose esantys kazeino ir išrūgų komponentai stimuliuoja androgenų gamybą, todėl padidėja riebalų išsiskyrimas ir užsikemša poros.
Dermatologai dažnai rekomenduoja augalinius baltymus, pavyzdžiui, žirnių, kanapių ar ryžių baltymus, tiems, kurie kenčia nuo baltymų sukeltų spuogų.
Makiažo šepetėliai ir kempinėlės: Bakterijų veisimosi terpė
Makiažo šepetėliai ir kempinėlės yra svarbūs, tačiau dažnai nepastebimi spuogų atsiradimo šaltiniai, nes juose kaupiasi bakterijos, riebalai ir negyvos odos ląstelės.
Netinkamai išvalytos šios priemonės sukuria puikią terpę spuogus sukeliantiems mikroorganizmams veistis.
Dermatologai rekomenduoja kas savaitę plauti makiažo aplikatorius švelniomis valymo priemonėmis, kad būtų pašalinti susikaupę produktų likučiai ir mikrobiniai teršalai.
Tyrimai rodo, kad neplautuose šepetėliuose gali būti milijonai bakterijų, kurios tepant makiažą patenka tiesiai ant odos ir sukelia uždegiminius aknės pažeidimus.
Be to, ypatingą susirūpinimą kelia akytos kempinėlės, nes jų drėgnas vidus skatina bakterijų dauginimąsi.
Kas tris mėnesius keičiant kempinėles ir visas priemones laikant sausose, švariose patalpose, gerokai sumažėja ši spuogus sukelianti rizika.
Komedogeniniai odos priežiūros ingredientai, kurių reikia vengti
Nors daugelis odos priežiūros produktų žada pagerinti veido spalvą, tam tikri ingredientai, užkimšdami poras ir sukeldami komedonus, iš tikrųjų gali sukelti aknę.
Dermatologai paprastai įspėja, kad labai komedogeniškos medžiagos, tokios kaip kokosų aliejus, kakavos sviestas ir lanolinas, turi būti saugomos. Silikonai (dimetikonas, ciklometikonas) gali sulaikyti nešvarumus po odos paviršiumi.
Kitos probleminės sudedamosios dalys yra izopropilo miristatas, lauro rūgštis ir natrio laurilsulfatas. Mineralinis aliejus ir naftos pagrindo produktai gali sustiprinti jautrių asmenų spuogus.
Net tokie natūralūs ingredientai kaip dumblių ekstraktai ir kviečių gemalų aliejus užima aukštą vietą komedogeniškumo skalėje. Į aknę linkusiai odai ekspertai rekomenduoja naudoti nekomedogeninius preparatus, kurių sudėtyje yra salicilo rūgšties, niacinamido arba arbatmedžio aliejaus.
Audinių veido kaukės ir trintį sukeliantys priedai
Fiziniai daiktai, kurie liečiasi su mūsų oda, gali kelti tiek pat problemų, kiek ir cheminės odos priežiūros produktų sudedamosios dalys. Audinių veido kaukės, ypač pagamintos iš sintetinių medžiagų, gali sulaikyti riebalus, bakterijas ir prakaitą ant odos, sudarydamos idealias sąlygas spuogams atsirasti.
Dermatologai tai vadina „maskne” arba acne mechanica, kurią sukelia trintis ir spaudimas. Panašiai ir aksesuarai, tokie kaip galvos juostos, šalmai ir aptemptos apykaklės, sukelia trintį, kuri dirgina folikulus ir skatina spuogų atsiradimą.
Medvilninės ir šilkinės kaukės yra kvėpuojanti alternatyva sintetiniams audiniams.
Reguliariai plaunant kaukes, vengiant sunkaus makiažo po kaukėmis ir periodiškai darant „kaukės pertraukas”, kai tai yra saugu, galima sumažinti aknės paūmėjimą dėl šių būtinų priedų.